ΑποστολέαςΘέμα: Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων... η λύση στην κρίση ?  (Αναγνώστηκε 22983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων... η λύση στην κρίση ?
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:03:20 μμ »
Τα τελευταία 5-6 χρόνια έχω ασχοληθεί με όλων των ειδών τα φυτεμένα ενυδρεία, έχω ξοδέψει
μια μικρή περιουσία σε λιπάσματα, υποστρώματα, φωτιστικά, διοξείδια, σπάνια φυτά κλπ.
Ταυτόχρονα έχω δει αρκετούς φίλους να κάνουν το ίδιο, να στήνουν εκπληκτικά φυτεμένα,
να παίρνουν καλές θέσεις σε διαγωνισμούς και μετά από λίγο να απογοητεύονται από τις
απίστευτες ώρες που χρειάζονται για την φροντίδα τέτοιων συστημάτων υψηλών απαιτήσεων,
αλλά και από τα έξοδα που δεν είναι λίγα και να τα παρατάνε εντελώς.

Κακά τα ψέματα, τα δύσκολα φυτά έχουν πολλές απαιτήσεις σε χρόνο και χρήμα και
"ταιριάζουν μόνο σε βολεμένους συνταξιούχους" μου είπε κάποτε ένας φίλος και δεν είχε και
πολύ άδικο. Για μένα μάλιστα που ήθελα να διατηρώ 5-6 μποστάνια, ήταν ακόμη πιο δύσκολο.
Έτσι κάποια στιγμή βρέθηκα μπροστά στο απελπιστικό για μένα δίλημμα, να τα παρατήσω
κι εγώ εντελώς ή να αποχωριστώ τα φυτά και να στραφώ στα νταμάρια της Αφρικής, που ποτέ
δεν μου γέμισαν το μάτι. ;D  Η λύση όμως βρέθηκε στα φυτεμένα "χαμηλών απαιτήσεων".

Σαν κολλημένος μποστανάς, αρχικά δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα διατηρώ υγιή φυτά
χωρίς διοξείδιο, ειδικές λάμπες, υπόστρωμα, τόνους λιπασμάτων και χωρίς να ασχολούμαι με
τα ενυδρεία μου 2-3 ώρες την ημέρα και χωρίς να ξοδεύω μισό μισθό για τα φυτά μου.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, αρκεί να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς και να μην
ονειρεύεσαι δύσκολα γρασίδια ή εξωτικά σπάνια φυτά. Και στα φυτεμένα χαμηλών απαιτήσεων
ανακάλυψα ξανά την χαρά του ενυδρείου, χωρίς να στερηθώ την θέα της "ζούγκλας" και χωρίς
να βάζω σε 2η μοίρα αυτούς που θα έπρεπε να είναι οι πραγματικοί πρωταγωνιστές του
ενυδρείου, τα ψάρια. Και το πιο σημαντικό για μένα, τα μποστάνια μου δεν αποτελούσαν πια
"βάρος", "υποχρέωση", "αγγαρεία" και "πολλά έξοδα", αλλά ξαναέγιναν καθαρή απόλαυση.

Πώς μπορούμε λοιπόν να διατηρήσουμε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο με ελάχιστα έξοδα και
μηδαμινή φροντίδα ? Δεν έχω κάνει κάποια μελέτη, ούτε είμαι ειδικός, αλλά μπορώ να σας πω
επιγραμματικά τι κάνω τον τελευταίο χρόνο στα 6 φυτεμένα μου και πάνε μια χαρά:

1. Απαρνήθηκα όλα τα "απαιτητικά" φυτά που είχα και περιορίστηκα σε ανούμπιες,
κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους, java moss, βαλισνέριες, κερατόφυλλο, pistia stratiotes,
Microsorum pteropus, Hygrophila polysperma, Hygrophila corymbosa, Ludwigia repens,
Bacopa caroliniana  και Bacopa monnieri, Cladophora aegagrophila, Eleocharis parvula,
Egeria densa, Heteranthera zosterifolia, Limnophila sessiliflora, και κάποια άλλα, η
ποικιλία που υπάρχει σε "εύκολα" φυτά είναι απίστευτη και μόνο οι κρυπτοκορίνες πχ
βγαίνουν σε πολλές μορφές.

2. Μείωσα τον φωτισμό από 1 watt/λίτρο στα 0,4 watt/λίτρο περίπου και σταμάτησα να
αγοράζω ειδικές ενυδρειακές λάμπες των 20 ευρώ, τις οποίες αντικατέστησα με κοινές Τ8
και Τ5 κόστους 2-3 ευρώ, βάζω όμως και sylvania grolux, οι οποίες κοστίζουν 5-7 ευρώ.
Οι διαφορές που είδα με την μείωση του φωτισμού δεν ήταν μικρές και αναγκάσθηκα να
ανέβω λίγο στα 0,6 watt/λίτρο, εκεί όμως τα εύκολα φυτά μου έδειξαν ότι δεν χρειάζονται
παραπάνω και οι φθηνές λάμπες (αγνώστου φάσματος) έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους.
Μείωσα επίσης αρκετά τα επιπλέοντα φυτά που μπλόκαραν μεγάλο μέρος του φωτισμού
και δεν τον άφηναν να φτάσει στα πιο χαμηλά.

3. Μείωσα τη λίπανση στο ελάχιστο δυνατό, τώρα πια ρίχνω το 1/3 της αναγραφόμενης
δόσης του γενικού λιπάσματος (seachem flourish) κάθε 10 με 15 μέρες, ρίχνω το 1/2 της
δόσης υγρού διοξειδίου (seachem excel) στα ίδια διαστήματα και ελάχιστο κάλιο (potassium)
όποτε θυμηθώ (περίπου 1 φορά το μήνα). Αντικατέστησα το Trace (ιχνοστοιχεία) με φρέσκο
νεράκι από την βρύση και αντί για ταμπλέτες βυθού που έβαζα παλιότερα, απλά σταμάτησα
να κάνω σκούπα βυθού και άφησα τα αποσυντιθεμένα υπολείμματα να λιπαίνουν τις ρίζες.
Και από τα 6 ενυδρεία, μόνο στο 1 έχω ακόμη λίγο seachem flourite, τα άλλα 5 έχουν το
πάμφθηνο ψιλό χαλικάκι από την "Pangea".

4. Σταμάτησα να δουλεύω μπουκάλες διοξειδίου (γλύτωσα από την μηνιαία εξόρμηση στον
"Τσέρτση" επιτέλους) και pH controllers. Έβγαλα όλες τις αεραντλίες (σπάνια χρησιμοποιούσα
ούτως ή άλλως) και μείωσα την ανατάραξη της επιφάνειας, κατεβάζοντας τις εξόδους των
φίλτρων πιο χαμηλά, για να μη μου "ρουφούν" το φυσικά παραγόμενο διοξείδιο από ψάρια
και φυτά. Παράλληλα, με την στροφή της ροής σε πιο χαμηλά επίπεδα, μου φάνηκε ότι τα
φυτά μου επωφελήθηκαν από την αυξημένη κυκλοφορία και πρόσθεσα κυκλοφορητές σε
όσα ενυδρεία δεν είχαν αρκετή κυκλοφορία νερού στα μεσαία και χαμηλά στρώματα, πράγμα
που νομίζω ότι βοήθησε αρκετά και τέλος...

5. Αύξησα σταδιακά την φυτόμαζα, βάζοντας όσο περισσότερα εύκολα φυτά έβρισκα (να είναι
καλά οι συναντήσεις), αύξησα τον πληθυσμό των ψαριών και των σαλιγκαριών στα όρια της
επιτρεπόμενης ιχθυοφόρτισης και μείωσα τις αλλαγές νερού από κάθε βδομάδα σε κάθε 2.
Παράλληλα μείωσα πολύ τις ποσότητες νερού από Α/Ο και έβαζα στις αλλαγές 50/50 νερό
βρύσης και Α/Ο. Σε αυτό βέβαια με βοήθησε και το γεγονός ότι "μυστηριωδώς" το νερό της
ύδρευσης στην περιοχή μου μαλάκωσε και κατέβηκε το pH του από 8 σε 7,3 με 7,4.
Και τέλος σταμάτησα να κλαδεύω συχνά και να ενοχλώ τα φυτά, τα άφησα να γίνουν
ζούγκλα και τα κόβω ελάχιστα όταν το παρακάνουν.

Και με το δίκιο σας θα με ρωτήσετε τώρα, αν δεν είδα μείωση στην ανάπτυξη και την υγεία
των φυτών με όλες αυτές τις περικοπές. Ναι, υπήρξε μια μικρή μείωση της τάξης του 10-15%,
κάποια φυτά δεν αναπτύσσονται όπως πριν, σε κάποια έχουν αραιώσει λίγο οι αποστάσεις
ανάμεσα στα φύλλα τους (μεσογονάτια διαστήματα) και σπανίως βλέπω pearling.
Ε και τι μ' αυτό? Κλαδεύω σπανιότερα, τα περισσότερα φυτά τα πάνε περίφημα, τα χρώματα
είναι μια χαρά και το σημαντικότερο μειώθηκαν δραστικά και οι ώρες που απαιτούνται για την
φροντίδα των 6 ενυδρείων, αλλά και τα έξοδα για την συντήρησή τους. Και μου έμεινε
περισσότερος χρόνος και διάθεση να χαζεύω τα μποστανάκια μου.

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν με τις προτάσεις μου, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι
η προσωπική μου οπτική γωνία στο θέμα των φυτεμένων. Πιθανόν αν είχα μόνο 1 να συνέχιζα
με δύσκολα φυτά, μπουκάλες διοξειδίου και ειδικό φωτισμό, με περίπλοκα aquascaping,
εντατική λίπανση κλπ, αλλά με τα 6 χαμηλών απαιτήσεων βρήκα την "υγειά" μου και απέφυγα
να παρασυρθώ στα ξερο-νταμάρια. ;D
Τώρα κάθομαι και τα χαζεύω με τις ώρες και ασχολούμαι ελάχιστα με την φροντίδα τους,
η μείωση δε του κόστους συντήρησης ήταν τόσο μεγάλη που μου επέτρεψε να μην αποχωριστώ
κανένα από τα ενυδρεία μου και τα ψαράκια μου δείχνουν να το χαίρονται κι αυτά.

Το τίμημα βέβαια είναι ότι δεν έχω τόσο συχνά κλαδέματα για να φέρνω στις συναντήσεις
και ότι αν κατεβάσω τα ενυδρεία μου σε διαγωνισμό κόντρα στον Στρατηγό ή στον paco θα
με "σκίσουν" ;D , αλλά είναι μικρό σε σύγκριση με τον χρόνο και τα χρήματα που
εξοικονομώ καθημερινά. Όσοι λοιπόν έχετε κουραστεί και "ξηλωθεί" για τα φυτεμένα σας,
σκεφτείτε κι αυτή την εναλλακτική λύση.
Συγνώμη για το σεντόνι, όταν αρχίσω να μιλάω για τα μποστάνια μου, ξεχνιέμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2014, 04:20:14 μμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 75l+180l φυτεμενα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:32:27 μμ »

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν με τις προτάσεις μου, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η προσωπική μου οπτική γωνία στο θέμα των
φυτεμένων.
Διαφωνο στην λιπανση. :P Βαζω τις μισες δοσεις απο οτι προτεινει η seachem σπασμενες στα 6 εβδομαδιαια.(κυριακη δεν μπαινει τιποτα εκτος του prime στην αλλαγη νερου.Ακριβως ο τροπος που περιγραφεις ειναι το πως κραταω το ενυδρειο που ξεκινησα πριν 10 μηνες σχεδον και οπως το γραφεις ουτε τα χερια καθε μερα μεσα στο ενυδρειο ουτε τιποτα αλλα ειναι και ακομα ενα + στα χαμηλων απαιτησεων και στο ειχα πει και την κυριακη.ΠΟΤΕ δεν ειδα αλγη! ;) Μονο φυτακια να μεγαλωνουν αργα και σταθερα.

Αποσυνδεδεμένος ipertatos

• Silver member
  • Εμπειρία: ε καλά τώρα...
  • Τα ενυδρεία μου: 80L συννεφάκια και γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:33:33 μμ »
Όπως η αγάπη ζει στα μικροπράγματα, έτσι κι η ομορφιά κρύβεται στα απλά!
Μπράβο!!  ;)
Πόσο μ' αγαπώ κανείς δεν ξέρει!
ο ναύτης της διπλανής σας πόρτας...

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:47:08 μμ »
Κώστα συμφωνώ σε όλα απόλυτα.
Ακριβώς έτσι λειτουργώ και εγώ και ειδικά στο μικρό ενυδρείο γίνεται ''πανικός'' από ανάπτυξη,χωρίς καμία προσθήκη CO2,χωρίς το παραμικρή δόση λιπασμάτων, και με δύο απλές λαμπίτσες τ4 από το leroy. :)

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν με τις προτάσεις μου, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η προσωπική μου οπτική γωνία στο θέμα των
φυτεμένων.
Διαφωνο στην λιπανση. :P Βαζω τις μισες δοσεις απο οτι προτεινει η seachem σπασμενες στα 6 εβδομαδιαια.(κυριακη δεν μπαινει τιποτα εκτος του prime στην αλλαγη νερου.Ακριβως ο τροπος που περιγραφεις ειναι το πως κραταω το ενυδρειο που ξεκινησα πριν 10 μηνες σχεδον και οπως το γραφεις ουτε τα χερια καθε μερα μεσα στο ενυδρειο ουτε τιποτα αλλα ειναι και ακομα ενα + στα χαμηλων απαιτησεων και στο ειχα πει και την κυριακη.ΠΟΤΕ δεν ειδα αλγη! ;) Μονο φυτακια να μεγαλωνουν αργα και σταθερα.
Γιώργη δοκίμασες να δεις πως θα πάει χωρίς την προσθήκη λιπασμάτων??
Για κόψε λίγο (για καμιά 15αριά μέρες) και μας περιγράφεις μετά σε τι κατάσταση θα είναι τα φυτά σου. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:50:00 μμ από Χαραμάδας »

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:50:40 μμ »

Για την λίπανση έχεις δίκιο, αυτό που κάνεις εσύ είναι θεωρητικά πιο σωστό και πιθανότατα πιο αποδοτικό, εγώ κάνω την "λίπανση του τεμπέλη". ;)
Αλλά και για τις άλγες έχεις δίκιο, όταν τα γύρισα σε χαμηλών απαιτήσεων είχα λίγες, αλλά τώρα τίποτε, γλύτωσα, δεν ξέρω όμως αν έτυχε.

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:56:40 μμ »
Ακριβώς έτσι λειτουργώ και εγώ και ειδικά στο μικρό ενυδρείο γίνεται ''πανικός'' από ανάπτυξη,χωρίς καμία προσθήκη CO2,χωρίς το παραμικρή δόση λιπασμάτων, και με δύο απλές λαμπίτσες τ4 από το leroy. :)

φυτεμένων.
Για κόψε λίγο (για καμιά 15αριά μέρες) και μας περιγράφεις μετά σε τι κατάσταση θα είναι τα φυτά σου. ;)
Eκανα το αντιθετο χρηστο.Για μηνες δεν εβαζα τιποτα απλα οταν ξεκινησα λιπασματα ειδα λιγο πιο γρηγορη αναπτυξη και λιγοτερες τρυπες σε φυλλα.

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:57:43 μμ »

Για την λίπανση έχεις δίκιο, αυτό που κάνεις εσύ είναι θεωρητικά πιο σωστό και πιθανότατα πιο αποδοτικό, εγώ κάνω την "λίπανση του τεμπέλη". ;)
Αλλά και για τις άλγες έχεις δίκιο, όταν τα γύρισα σε χαμηλών απαιτήσεων είχα λίγες, αλλά τώρα τίποτε, γλύτωσα, δεν ξέρω όμως αν έτυχε.
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι σημαντικο στην αναπτυξη αλγης ειναι ο υπερβολικος ΦΩΤΙΣΜΟΣ και οχι η λιπανση... ;)

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 02:03:17 μμ »
KAT AΡXHN μου άρεσε πολύ το σεντόνι σου, το διάβασα προσεκτικά και οφείλω να ομολογήσω οτι ειναι πληρέστατο..
Πέραν αυτών να επισημάνω 2-3 πραγματάκια (χεχεχεχεχεχε)
Τα τελευταία 5-6 χρόνια έχω ασχοληθεί με όλων των ειδών τα φυτεμένα ενυδρεία, έχω ξοδέψει μια μικρή περιουσία σε λιπάσματα,
υποστρώματα, φωτιστικά, διοξείδια, σπάνια φυτά κλπ. Ταυτόχρονα έχω δει αρκετούς φίλους να κάνουν το ίδιο, να στήνουν εκπληκτικά
φυτεμένα, να παίρνουν καλές θέσεις σε διαγωνισμούς και μετά από λίγο να απογοητεύονται από τις απίστευτες ώρες που χρειάζονται
για την φροντίδα τέτοιων συστημάτων υψηλών απαιτήσεων, αλλά και από τα έξοδα που δεν είναι λίγα και να τα παρατάνε εντελώς.

Κακά τα ψέματα, τα δύσκολα φυτά έχουν πολλές απαιτήσεις σε χρόνο και χρήμα και "ταιριάζουν μόνο σε βολεμένους συνταξιούχους" μου
είπε κάποτε ένας φίλος και δεν είχε και πολύ άδικο. Για μένα μάλιστα που ήθελα να διατηρώ 5-6 μποστάνια, ήταν ακόμη πιο δύσκολο.
Έτσι κάποια στιγμή βρέθηκα μπροστά στο απελπιστικό για μένα δίλημμα, να τα παρατήσω κι εγώ εντελώς ή να αποχωριστώ τα φυτά και
να στραφώ στα νταμάρια της Αφρικής, που ποτέ δεν μου γέμισαν το μάτι. ;D  Η λύση όμως βρέθηκε στα φυτεμένα "χαμηλών απαιτήσεων".

Σαν κολλημένος μποστανάς, αρχικά δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα διατηρώ υγιή φυτά χωρίς διοξείδιο, ειδικές λάμπες, υπόστρωμα,
τόνους λιπασμάτων και χωρίς να ασχολούμαι με τα ενυδρεία μου 2-3 ώρες την ημέρα και χωρίς να ξοδεύω μισό μισθό για τα φυτά μου.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, αρκεί να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς και να μην ονειρεύεσαι δύσκολα γρασίδια ή εξωτικά σπάνια φυτά.
Και στα φυτεμένα χαμηλών απαιτήσεων ανακάλυψα ξανά την χαρά του ενυδρείου, χωρίς να στερηθώ την θέα της "ζούγκλας" και χωρίς
να βάζω σε 2η μοίρα αυτούς που θα έπρεπε να είναι οι πραγματικοί πρωταγωνιστές του ενυδρείου, τα ψάρια. Και το πιο σημαντικό για
μένα, τα μποστάνια μου δεν αποτελούσαν πια "βάρος", "υποχρέωση", "αγγαρεία" και "πολλά έξοδα", αλλά ξαναέγιναν καθαρή απόλαυση.

Πώς μπορούμε λοιπόν να διατηρήσουμε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο με ελάχιστα έξοδα και μηδαμινή φροντίδα ? Δεν έχω κάνει κάποια
μελέτη, ούτε είμαι ειδικός, αλλά μπορώ να σας πω επιγραμματικά τι κάνω τον τελευταίο χρόνο στα 6 φυτεμένα μου και πάνε μια χαρά:

1. Απαρνήθηκα όλα τα "απαιτητικά" φυτά που είχα και περιορίστηκα σε ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους, java moss, βαλισνέριες,
κερατόφυλλο, pistia stratiotes, Microsorum pteropus, Hygrophila polysperma, Hygrophila corymbosa, Ludwigia repens, Bacopa caroliniana 
και Bacopa monnieri, Cladophora aegagrophila, Eleocharis parvula, Egeria densa, Heteranthera zosterifolia, Limnophila sessiliflora, και

κάποια άλλα, η ποικιλία που υπάρχει σε "εύκολα" φυτά είναι απίστευτη και μόνο οι κρυπτοκορίνες πχ βγαίνουν σε πολλές μορφές.

2. Μείωσα τον φωτισμό από 1 watt/λίτρο στα 0,4 watt/λίτρο περίπου και σταμάτησα να αγοράζω ειδικές ενυδρειακές λάμπες των 20 ευρώ,
τις οποίες αντικατέστησα με κοινές Τ8 και Τ5 κόστους 2-3 ευρώ, βάζω όμως και μερικές sylvania grolux, οι οποίες κοστίζουν 5-7 ευρώ.
Οι διαφορές που είδα με την μείωση του φωτισμού δεν ήταν μικρές και αναγκάσθηκα να ανέβω λίγο στα 0,6 watt/λίτρο, εκεί όμως τα
εύκολα φυτά μου έδειξαν ότι δεν χρειάζονται παραπάνω και οι φθηνές λάμπες (αγνώστου φάσματος) έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους.
Μείωσα επίσης αρκετά τα επιπλέοντα φυτά που μπλόκαραν μεγάλο μέρος του φωτισμού και δεν τον άφηναν να φτάσει στα πιο χαμηλά.

3. Μείωσα τη λίπανση στο ελάχιστο δυνατό, τώρα πια ρίχνω το 1/3 της αναγραφόμενης δόσης του γενικού λιπάσματος (seachem flourish)
κάθε 10 με 15 μέρες, ρίχνω το 1/2 της δόσης υγρού διοξειδίου (seachem excel) στα ίδια διαστήματα και ελάχιστο κάλιο (potassium) όποτε
θυμηθώ (περίπου 1 φορά το μήνα). Αντικατέστησα το Trace (ιχνοστοιχεία) με φρέσκο νεράκι από την βρύση και αντί για ταμπλέτες βυθού
που έβαζα παλιότερα, απλά σταμάτησα να κάνω σκούπα βυθού και άφησα τα αποσυντιθεμένα υπολείμματα να λιπαίνουν τις ρίζες.
Και από τα 6 ενυδρεία, μόνο στο 1 έχω ακόμη λίγο seachem flourite, τα άλλα 5 έχουν το πάμφθηνο ψιλό χαλικάκι από την "Pangea".

4. Σταμάτησα να δουλεύω μπουκάλες διοξειδίου (γλύτωσα από την μηνιαία εξόρμηση στον "Τσέρτση" επιτέλους) και pH controllers.
Έβγαλα όλες τις αεραντλίες (σπάνια χρησιμοποιούσα ούτως ή άλλως) και μείωσα την ανατάραξη της επιφάνειας, κατεβάζοντας τις εξόδους
των φίλτρων πιο χαμηλά, για να μη μου "ρουφούν" το φυσικά παραγόμενο διοξείδιο από ψάρια και φυτά. Παράλληλα, με την στροφή της
ροής σε πιο χαμηλά επίπεδα, μου φάνηκε ότι τα φυτά μου επωφελήθηκαν από την αυξημένη κυκλοφορία και πρόσθεσα κυκλοφορητές σε
όσα ενυδρεία δεν είχαν αρκετή κυκλοφορία νερού στα μεσαία και χαμηλά στρώματα, πράγμα που νομίζω ότι βοήθησε αρκετά και τέλος...

5. Αύξησα σταδιακά την φυτόμαζα, βάζοντας όσο περισσότερα εύκολα φυτά έβρισκα (να είναι καλά οι συναντήσεις), αύξησα τον πληθυσμό
των ψαριών και των σαλιγκαριών στα όρια της επιτρεπόμενης ιχθυοφόρτισης και μείωσα τις αλλαγές νερού από κάθε βδομάδα σε κάθε 2.
Παράλληλα μείωσα πολύ τις ποσότητες νερού από Α/Ο και έβαζα στις αλλαγές 50/50 νερό βρύσης και Α/Ο. Σε αυτό βέβαια με βοήθησε
και το γεγονός ότι "μυστηριωδώς" το νερό της ύδρευσης στην περιοχή μου μαλάκωσε και κατέβηκε το pH του από 8 σε 7,3 με 7,4.
Και τέλος σταμάτησα να κλαδεύω συχνά και να ενοχλώ τα φυτά, τα άφησα να γίνουν ζούγκλα και τα κόβω ελάχιστα όταν το παρακάνουν.

Και με το δίκιο σας θα με ρωτήσετε τώρα, αν δεν είδα μείωση στην ανάπτυξη και την υγεία των φυτών με όλες αυτές τις περικοπές.
Ναι, υπήρξε μια μικρή μείωση της τάξης του 10-15%, κάποια φυτά δεν αναπτύσσονται όπως πριν, σε κάποια έχουν αραιώσει λίγο οι
αποστάσεις ανάμεσα στα φύλλα τους και σπανίως βλέπω pearling. Ε και τι μ' αυτό? Κλαδεύω σπανιότερα, τα περισσότερα φυτά τα πάνε
περίφημα, τα χρώματα είναι μια χαρά και το σημαντικότερο μειώθηκαν δραστικά και οι ώρες που απαιτούνται για την φροντίδα των 6
ενυδρείων, αλλά και τα έξοδα για την συντήρησή τους. Και μου έμεινε περισσότερος χρόνος και διάθεση να χαζεύω τα μποστανάκια μου.

φυτεμένων. Πιθανόν αν είχα μόνο 1 να συνέχιζα με δύσκολα φυτά, μπουκάλες διοξειδίου και ειδικό φωτισμό, με περίπλοκα aquascaping,
εντατική λίπανση κλπ, αλλά με τα 6 χαμηλών απαιτήσεων βρήκα την "υγειά" μου και απέφυγα να παρασυρθώ στα ξερο-νταμάρια. :) 
Τώρα κάθομαι και τα χαζεύω με τις ώρες και ασχολούμαι ελάχιστα με την φροντίδα τους, η μείωση δε του κόστους συντήρησης ήταν
τόσο μεγάλη που μου επέτρεψε να μην αποχωριστώ κανένα από τα ενυδρεία μου και τα ψαράκια μου δείχνουν να το χαίρονται κι αυτά.

Το τίμημα βέβαια είναι ότι δεν έχω τόσο συχνά κλαδέματα για να φέρνω στις συναντήσεις και ότι αν κατεβάσω τα ενυδρεία μου σε
διαγωνισμό κόντρα στον Στρατηγό ή στον paco θα με "σκίσουν" ;D , αλλά είναι μικρό σε σύγκριση με τον χρόνο και τα χρήματα που
εξοικονομώ καθημερινά. Όσοι λοιπόν έχετε κουραστεί και "ξηλωθεί" για τα φυτεμένα σας, σκεφτείτε κι αυτή την εναλλακτική λύση.
Συγνώμη για το σεντόνι, όταν αρχίσω να μιλάω για τα μποστάνια μου, ξεχνιέμαι.
.
..
...
ΑΜΑΝ , δεν βρήκα τίποτε!!!!
Αψογος φιλε !!! αψογος!!!!  ;D ;D ;D 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 02:58:42 μμ »
Πάρα πάρα πάρα πολύ ωραίο πανοσέντονο!!

Συμφωνώ απόλυτα, αν και τώρα που κλαδεύεις λιγότερο δε μας πολυ συμφέρει στις συναντήσεις... Δεν πειράζει όμως...

Μιας και αναφέρθηκες στις λάμπες θα ήθελα να ρωτήσω πως θα σας φαινόταν η ιδέα χρήσης π.χ. μόνο grolux σε ένα ενυδρείο, χωρις προσθήκη κάποιας daylight...

Γιατί εγώ σκέφτομαι αυτό να κάνω...
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 03:02:36 μμ »
Δεν θα έχεις πρόβλημα με την ανάπτυξη των φυτών, απλά θα δείχνει το ενυδρείο ...ροζουλί και ίσως τα ψάρια όχι τόσο όμορφα.

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 03:11:21 μμ »
Θα δείχνουν όλα ρομαντικά!!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 03:30:41 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα, αν και τώρα που κλαδεύεις λιγότερο δε μας πολυ συμφέρει στις συναντήσεις... Δεν πειράζει όμως...

Μιας και αναφέρθηκες στις λάμπες θα ήθελα να ρωτήσω πως θα σας φαινόταν η ιδέα χρήσης π.χ. μόνο grolux σε ένα ενυδρείο, χωρις προσθήκη κάποιας daylight...

Το σπιτι της barbie θα κανεις? :P
http://saurama.aqua-web.org/pages/12_SylvaniaGroLux.htm

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 03:45:10 μμ »
Μπα εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το οπτικό αποτέλεσμα...

Και με τις άλγες δε θα είναι καλύτερα?
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος georgis4

• Silver member
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 03:48:59 μμ »
Μπα εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το οπτικό αποτέλεσμα...

Και με τις άλγες δε θα είναι καλύτερα?
Oι αλγες θελουν πολλα watt φως...τωρα αν ειναι κιτρινο πρασινο λευκο φανταζομαι δεν θα εχουν ιδιαιτερη προτιμηση. ;)

Αποσυνδεδεμένος theodor72

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:02:36 μμ »
Άλγες μπορούμε να έχουμε και με λίγο φως. Είναι κυρίως θέμα ισορροποίας αρκετών παραγόντων.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:14:54 μμ »
Ναι προφανώς αλλά οι daylight δεν είναι πιο ''αλγογόνες'' από τις grolux?
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 05:47:56 μμ »
Άλγες μπορούμε να έχουμε και με λίγο φως. Είναι κυρίως θέμα ισορροποίας αρκετών παραγόντων.
+1

Ναι προφανώς αλλά οι daylight δεν είναι πιο ''αλγογόνες'' από τις grolux?
Αυτό δεν το ξέρω σίγουρα, το θεωρώ όμως πολύ πιθανό.

Αποσυνδεδεμένος DISCUSFREAK

• Member
  • *
  • Εμπειρία: μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: 350λ Δίσκοι κα, 30λ φυτά, μονομάχος, γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 06:15:26 μμ »

φυτεμένων.

Σε ενυδρεια σαν τα δικά σου Χρήστο δεν νοήται λίπασμα μια κι εχεις σούπερ φουλ ιχθυοφόρτιση
Πρέπει μάλλον να πουλας απτο νερό σου για λίπασμα για τους υπόλοιπους !! ;D
Κατα ταλλα συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα
Δυστυχώς όμως χάνεις την ικανοποίηση να αναπτύξεις δύσκολα και πανέμορφα φυτά που δεν είναι και μικρό ζήτημα για έναν fun των φυτεμένων!

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:51:20 μμ »
Σε ενυδρεια σαν τα δικά σου Χρήστο δεν νοήται λίπασμα μια κι εχεις σούπερ φουλ ιχθυοφόρτιση
Πρέπει μάλλον να πουλας απτο νερό σου για λίπασμα για τους υπόλοιπους !! ;D
Κατα ταλλα συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα
Δυστυχώς όμως χάνεις την ικανοποίηση να αναπτύξεις δύσκολα και πανέμορφα φυτά που δεν είναι και μικρό ζήτημα για έναν fun των φυτεμένων!

Λίπασμα κατά την γνώμη μου χρειάζονται όλα τα φυτά, άλλα θέλουν πολύ και άλλα λίγο.
Η μεγάλη ιχθυοφόρτιση σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά τα λιπάσματα, το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει μόνο τα νιτρικά που είναι απαραίτητα για τα φυτά, αλλά μόνο αυτά δεν φτάνουν, θέλουν και τα υπόλοιπα ιχνοστοιχεία. Αυτά τα έχει το φρέσκο νερό αλλά σε μικροποσότητες και είναι αρκετά στα φυτά αργής ανάπτυξης (ανούμπιες-εχινόδορους-κρυπτοκορίνες κ.λ.π.). τα υπόλοιπα φυτά θέλουν λίπασμα απαραιτήτως.

Αποσυνδεδεμένος Prodromos100

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: χειροτερη απο to kick-boxing
  • Τα ενυδρεία μου: 120L. kribensis-60L. kribensis-60L. guppy-30L. γαριδαδικο-25L. μονομαχοενυδρειο
  • Τόπος Διαμονής: Kalamaria
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 10:16:57 μμ »
Μας πηρες το μυαλο...!!! απο ολο το ωραιο κειμενο που εγραψες ενα πραγμα καταλαβα...οτι θελω και αλλο ενυδρειο!!!!  ;D
Επιτρέπεται να πέσεις επιβάλλεται να Σηκωθείς

-φιλαρακι τι βαζεις μεσα στο φορουμ?
-τι βαζω μεσα? κοντρες,μπιχτες,υπονοουμενα,ψαρια,ενυδρεια,φυτα και οσμωση αν εχεις δισκους,σε κοβω να μην εχεις!!!
χομπιστα μου δεν πειραζει θα σε βαλω και red cherry για το γαριδαδικο...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 10:20:02 μμ »
Μας πηρες το μυαλο...!!! απο ολο το ωραιο κειμενο που εγραψες ενα πραγμα καταλαβα...οτι θελω και αλλο ενυδρειο!!!!  ;D

Να είσαι καλά Προ, αλλά τώρα προέχει ο γάμος και μετά έχεις καιρό και για ενυδρεία. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 10:41:31 μμ »

Εγώ έχω Αλέξη μόνο grolux λάμπες και είμαι ικανοποιημένος σε όλα.
Η προσθήκη daylight λάμπας στις grolux ανεβάζει την φωτεινότητα lumen (lm), και η απότομη αλλαγή μπορεί να προκαλέσει και έξαρση άλγης.
Παλιά υπήρχαν για φωτοσύνθεση οι λάμπες flora που και αυτές είχαν ροζέ χρώμα σαν τις σημερινές grolux και ήταν πολύ διαδεδομένες λάμπες για φωτοσύνθεση.
Αυτό το ροζέ χρώμα που βγάζουν πιστεύω ότι τονίζουν και το χρώμα των ψαριών.

Αποσυνδεδεμένος Stratigos

• Silver member
  • Εμπειρία: Χμ γνωστή μου φαίνεται.
  • Τα ενυδρεία μου: 600 φυτεμενο
  • Τόπος Διαμονής: Κομοτηνή
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:01:39 μμ »
Ολα ωραία και όλα καλά αυτά που λες Κώστα,αλλά και εγω αν ήθελα να είχα 100 ενυδρεία με anubies μόνο μέσα δεν θα έβγαινα και ας είχα μόνο μια λάμπα των 10W στο καθένα και ας είχα το οικονομικότερο φίλτρο και ας έριχνα 2ml flourish 2 φορες το μήνα .Το να διατηρείς 5-6 ενυδρεία φυτεμένα εκ των οποίων κάποια με φούλ εξοπλισμο και λίπανση που συνεπάγεται και CO2 απο μπουκάλα και τον ανάλογω φωτισμό σίγουρα σε ματώνει οικονομικά.Ας σας πώ τώρα τη δικιά μου εμπειρία ως συνταξιούχου  ;D,μια ζωή (20 και βάλε χρόνια είχα στη κατοχη μου πάντα ένα ενυδρείο ) απο το πρώτο που ηταν θαλασσινο 120 λιτρα και μετα έγινε 750 μόνο με ψάρια και μετα 485 Reef μεχρι προσφατα το δισκοενυδρείο και τα φυτεμένα υψηλών απαιτήσεων.Πότε δεν ζορίστικα στο να συντηρω το ένα και μοναδικό ενυδρείο που είχα στη κατοχη μου και ας πάρουμε για παράδειγμα τα φουλ φυτεμένα που είχα τα τελευταία 3 χρόνια αν και είχα 300W λάμπες απο πάνω τα φώτα δεν χρειάστηκε ποτε να τα έχω αναμμένα πάνω απο 5-6 ωρες την ημέρα μια μπουκάλα CO2 μου επαρκούσε από 7 έως 9 μήνες γιατι ποτε δεν είχα την ψωρα να δω το pearling στο ενυδρείο μου και χωρίς αυτό τα φυτά πήγαιναν σφαίρα κάποιοι απο εσας τα έχουν δεί και απο κοντα,απο λιπάσματα τα έξοδα ήταν μηδαμινα κατα την άποψη μου το να ρίχνω την εβδομάδα 3 ml σίδηρο 2ml trace 5 ml νιτρικά 3 ml φωσφορικά και 6 ml κάλλιο αν τα υπολογίσετε θα δείτε οτι ένα μπουκάλι των 500ml σας βγάζει πολύ μα πάρα πολύ καιρό .
Δεν διαφωνω καθόλου με αυτά που γράφεις ,αλλά δεν συμφωνω οτι και ένα ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων σου στοιχίζει μια περιουσία και πολλές φορες αυτά που γράφονται για τα λιπάσματα που ρίχνονται με το κιλό είναι υπερβολές ούτε υπερβολικά φωτα χρειάζονται οπως βλέπω κάποια πάνω απο 1W/λίτρο ουτε PH controllers (Ταυτόχρονη σύνδεση τουCO2 με το άνναμμα των φώτων και όλα είναι ΟΚ) εξάλλου πολλές φορες έχουμε διαβάσει για ενυδρεία που έχουν τα τέλεια εργαλεια φωτα και άλλα πολλά καλούδια αλλά δεν περπάτησαν ποτε και ηταν σκέτη αποτυχία (χωρίς κακία αυτό το σχόλιο)
Προσωπικά πιστεύω οτι ισως δεν χρειαζετε πολλές φορες να υπερβάλλουμε στον αριθμο των ενυδρείων που διατηρούμε και να απλώνουμε τα ποδια μας μεχρι εκει που φτάνει το πάπλωμα.

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:25:06 μμ »
Στρατηγέ μου...για ''καμ κατά δόθε'' να με βοηθήσεις να κάνω το δικό μου,ένα και μόνο ένα ενυδρείο που έχω,''φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων''.
Απλά να αναφέρω ότι έχει 80cm βάθος,130 μήκος και 60 πλάτος.
Θέλω να βάλω φυσικά και CO2 και ειδικές για φυτά λάμπες και φυσικά όλα τα λιπάσματα που αναφέρεις στα 630 λιτράκια που έχω.
Αραγε θα μου κοστίζει πολλά ένα τέτοιο φυτεμένο...??... ;)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:27:04 μμ »
Στρατηγέ μου ευπειθώς αναφέρω (και χωρίς καμία διάθεση διαφωνίας) ότι τα 6 φυτεμένα μου δεν υπερβαίνουν σε σύνολο λίτρων
το πρώην 750άρι σου και ο μοναδικός λόγος που χρειάζομαι πολλά διαφορετικά ενυδρεία είναι για να φιλοξενώ τα πολλά, ασύμβατα
μεταξύ τους ψάρια. Τι να κάνω που τα θέλω όλα ταυτόχρονα και σκαλάρια και νέον και γκάπυ και έντλερς και ρέινμποους και ξίφους και...
Και για να βλέπω πρασινάδες όπου και να γυρίσω το κεφάλι μου μέσα στο σαλόνι μου. Και όχι μόνο ανούμπιες, τόσα φυτά ανέφερα.
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, το είπα κι εγώ, 1 υψηλών απαιτήσεων σαφώς δεν στοιχίζει μια περιουσία, αλλά τα 6 δύσκολα συντηρούνται.