ΑποστολέαςΘέμα: Στήνοντας ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα  (Αναγνώστηκε 29678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Στήνοντας ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα
« στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:30:55 πμ »
Τα χρυσόψαρα είναι τα πιο αδικημένα ψάρια στον χώρο του ενυδρείου (μαζί με τους μονομάχους) και αυτό γιατί στα περισσότερα pet shop τα συνοδεύουν παρέα με μια στρογγυλή γυάλα, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε κανέναν ζωντανό οργανισμό, παρά μόνον το θάνατο, καθώς δεν παρέχει κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού, ώστε να σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων και να μην υπάρχει αμμωνία στο νερό.
Αυτό το φαινόμενο κρατάει πολλά χρόνια τώρα και δεν λέει να σταματήσει , καθώς τα (κοινά) χρυσόψαρα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν αρκετό καιρό στην έκθεση της αμμωνίας, με αποτέλεσμα να έχουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο, λόγω καταστροφής των οργάνων τους (νεφρά κλπ).
Εκτός της αμμωνίας φυσικά (που είναι και ο κυριότερος λόγος θανάτου), τα χρυσόψαρα παθαίνουν τον λεγόμενο νανισμό, εφόσον μείνουν για αρκετούς μήνες μέσα στην γυάλα και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχτούν σωστά κι έτσι να παραμένουν μικρά ως προς το σώμα τους, αλλά τα υπόλοιπα όργανα τους συνεχίζουν να μεγαλώνουν!
Έτσι οι μαγαζάτορες φέρνουν και ξαναφέρνουν αυτά τα ψάρια, καθώς για τον πελάτη είναι ιδιαίτερα οικονομικά μαζί με την γυάλα τους..
Σκέπτεται λοιπόν (ο πελάτης), «1 χρόνο μου πήγε, καλά ήταν!» και πηγαίνει και ξαναπαίρνει καινούργιο..
Είναι έτσι όμως? Όχι φυσικά! Αν αναλογιστούμε ότι ένα χρυσόψαρο μπορεί να ζήσει έως 35+ χρόνια! Είναι σα να πεθαίνει ένα παιδί 12 χρονών και να λέμε, εντάξει την έζησε την ζωούλα του! (Μπορεί να με θεωρήσετε υπερβολικό που φέρνω σαν παράδειγμα έναν άνθρωπο.. αλλά για μένα έτσι είναι)
Έτσι λοιπόν είναι πια καιρός να σταματήσει αυτός ο βασανισμός..

Διαστάσεις και λίτρα ενυδρείου

Αφού λοιπόν ελπίζω να κατανοήσαμε ότι τα χρυσόψαρα δεν ζουν σε γυάλες, ας δούμε λίγο τι ανάγκες έχουν ως προς το μέγεθος του ενυδρείου.
Όπως αναφέρθηκε κάποια χρυσόψαρα όπως τα common, commet και shumbunkin, μπορούν να φτάσουν τα 30-35 cm, όμως υπάρχουν και τα fancy χρυσόψαρα, που συνήθως δεν ξεπερνούν τα 15-20 cm.
Έτσι λοιπόν βλέπουμε ότι λόγω μεγέθους χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία με μεγάλο μήκος.
Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 120+ cm μήκος , ενώ οι fancy ποικιλίες σε 80+ cm μήκος. Επίσης το ενυδρείο μας δεν θα πρέπει να είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια..
Ενδεικτικά, στα fancy χρυσοψαρα, θα πρέπει να μπαίνει 1 ψάρι ανά 30-40 λίτρα νερού ενω στα ψαρια με μονη ουρα , ανα 80 λιτρα νερου.
Φυσικα , αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι μπορουμε να βαλουμε 1 fancy σε 40λιτρο ενυδρειο , οπως δεν μπορουμε να βαλουμε κι ενα common σε 80λιτρο.

Έτσι λοιπόν το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει fancy χρυσόψαρα είναι ένα ενυδρειο με minimum διαστασεις 80 χ 35 χ 35 και φυσικά όχι πάνω από 2 fancy χρυσόψαρα, ενω για τα χρυσοψαρα με μονη ουρα , θα ηταν καταλληλο ενα ενυδρειο με minimum διαστασεις 120 χ 40 χ 40.
Τα ενυδρεία αυτά, είναι (ανάλογα και το είδος) τα μικρότερα δυνατά, που μπορούν να φιλοξενήσουν χρυσοψαρα  (ακόμα και ενα) εφ όρου ζωής και χωρίς προβλήματα ανάπτυξης.

Φυτά-Διακόσμηση

Τα χρυσόψαρα ως γνωστό δεν αφήνουν τίποτα όρθιο, έτσι λοιπόν και τα περισσότερα φυτά τα κατασπαράζουν!
Αυτό κάνει πολλούς να βάζουν πλαστικά φυτά για την διακόσμηση του ενυδρείου, λόγω του ότι δεν μπορούν να τα φάνε.. δεν είναι έτσι όμως ..
Υπάρχουν κάποια φυτά τα οποία δεν τα πειράζουν τα χρυσόψαρα και μπορούμε να τα βάλουμε στο ενυδρείο μας ώστε να γίνει πιο όμορφο και πιο φυσικό το περιβάλλον τους.
Κάποια από αυτά είναι: οι ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδοροι, φτερη, κρυπτοκορινα κ.α
Το υπόστρωμα μπορεί να είναι ή άμμος ή χαλίκι της επιλογής μας, φυσικά όχι χρωματιστά!
Στα χρυσόψαρα αρέσει περισσότερο η άμμος, αλλά και με το χαλίκι είναι μια χαρά, αρκεί να προσέξουμε την κοκκομετρια του για να μην πνιγεί την ώρα που το πιπιλαει, δηλαδή θα πρέπει να είναι μικρότερο από το στόμα του.
Η διακόσμηση του ενυδρείου δεν θα πρέπει να είναι «βαριά» για να μένει αρκετός χώρος για κολύμπι, πέραν των φυτών όμως μπορούμε να προσθέσουμε κάποιες μη ασβεστολιθικές πέτρες, καθώς και ενυδρειακές ρίζες.

Φίλτρο

Είναι πολύ σημαντικό σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα να υπάρχει ένα καλό φίλτρο ώστε να κρατάει καθαρό το νερό τους.
Τα χρυσόψαρα είναι ¨βρώμικα¨ ψάρια και γι αυτό θα πρέπει να έχουμε ένα καλό-ισχυρό φίλτρο στο ενυδρείο μας.
Το εξωτερικό φίλτρο είναι μονόδρομος, καθώς το εσωτερικό λόγο του μικρού χώρου που έχει για τα βιολογικά υλικά είναι ανεπαρκές.
Έτσι επιλεγούμε ένα εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για περισσότερα λίτρα απ' ότι είναι το ενυδρείο μας.
Επίσης όσον αφόρα τον καθαρισμό του ενυδρείου, καλό είναι να χρησιμοποιούμε σκούπα βυθού στις εβδομαδιαίες αλλαγές μας.

Διατροφή

Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, έτσι λοιπόν θα πρέπει να δέχονται όλων των ειδών τις τροφές, όπως και κατεψυγμένες τροφές και λαχανικά, πέραν των φλέικς.
Τα λαχανικά μπορεί να είναι λαχανο, σπανακι, μαρουλι, καροτο, αρακας (χωρίς την φλούδα) κ.α ,όλα βρασμένα και τεμαχισμένα στο κατάλληλο μέγεθος ώστε να χωράνε στο στόμα τους..
Στα φυλλαράκια θα πρέπει να υπάρχει ποικιλία τροφών καθώς και σπιρουλίνα..
Επίσης θα πρέπει να μουλιάζουμε τα φυλλαράκια σε νερό ενυδρείου για 2-3 λεπτά πριν ταΐσουμε, ιδιαίτερα αν εχουμε fancy χρυσοψαρα ,για  να αποφυγουμε την ασθενεια της νηκτικής κύστης.
Καλό είναι μια φορά την εβδομάδα να μην ταΐζουμε και μια φορά τον μήνα να δίνουμε βρασμένο αρακά (χωρίς το φλοιό) έπειτα από τη νηστεία.

Το ph θα πρεπει να ειναι 7 με 8, δεν θα εχουν καποιο προβλημα βεβαια με λιγο μεγαλυτερο, αλλα το ιδανικο ειναι αυτο..
Οι σκληροτητες ιδανικα θα πρεπει να ειναι 13-18, φυσικα δεν θα ειναι προβλημα αν φτασουν 20 και κατι..
Αυτες τις παραμετρους (πανω - κατω) θα βρουμε στο νερο του δικτυου, γι'αυτο αναφερω οχι ασβεστολιθικες πετρες και βυθο καθως οι παραμετροι αυτοι θα ανεβουν (και αναλογα τα λιτρα, ισως να ανεβουν αρκετα)
Επισης θα ηθελα να πω και για την θερμοκρασια..

θερμοκρασια

Στα fancy θα πρεπει να ειναι λιγο πιο ανεβασμενη (2-3 βαθμους) απο τα υπολοιπα χρυσοψαρα και καλο θα ηταν να
εχουμε διαφορετικες θερμοκρασιες τον χειμωνα και διαφορετικες το καλοκαιρι..
Χειμωνα 12-18
καλοκαιρι 18-25.
Απαραιτητος εξοπλισμος ειναι τα ανεμιστηρακια ή καλυτερα ενα chilrer καθως τα χρυσοψαρα περναν δυσκολες ωρες το καλοκαιρι.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Το χρυσόψαρο είναι ένα από τα ομορφότερα ψάρια στον κόσμο.
Σκεφτείτε το καλά πριν κάνετε την αγορά του(ς) και προμηθευτείτε τον εξοπλισμό που χρειάζεται.
Φερθείτε του όπως και στα υπόλοιπα ψάρια ενυδρείου και φροντίστε να του προσφέρετε ένα «σπίτι» που του αξίζει και ΟΧΙ μια στρογγυλή γυάλινη «φυλακή»
.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2016, 01:32:45 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος bluesman

• Platinum member
  • 50άρισα και μυαλό δεν βάζω
    • DGPRESS.GR
  • Εμπειρία: Παλιώνω αργά και σταθερά
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά...έχω χάσει τον λογαριασμό πλέον :( Άτιμο χόμπι :))
  • Τόπος Διαμονής: Λαγονήσι
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:03:32 πμ »
 sevasmos sevasmos sevasmos
Εξακολουθώ να κάνω λάθη...και το απολαμβάνω :)

http://www.dgpress.gr  http://mindmagazine.wordpress.com
Το καμάρι μου: http://youtu.be/WC0BOiAdonk

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:54:00 πμ »
Μπράβο βρε Γιάννη, χρειαζόταν ένα τέτοιο άρθρο.. clapp thubsup

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:56:57 πμ »
Σας ευχαριστω και τους δυο!

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 07:25:25 πμ »
τώρα μαλιστα, thubsup thubsup

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 08:04:34 πμ »
Μπράβο Tsala!!

Τα δικά μου κολυμπάνε σε 160λ τώρα και την άνοιξη ο Sammy θα τα βάλει σε λίμνη 350λ. Δεν είμαι καλός μαθητής?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2013, 08:05:26 πμ από Manos_SKG »

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:07:46 μμ »
thanks παιδια!
Μπραβο Μανο,μαθαινεις!  ;D
Χαιρομαι για τα ψαρακια σου και αυτα ακομα πιο πολυ!

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: Στήνοντας ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:09:36 μμ »
Ωραιος!!!

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:30:24 μμ »
 THX

Αποσυνδεδεμένος Shakespeare

• New member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 02:56:13 μμ »
 sevasmos clapp clapp clapp Πάρα πολύ χρήσιμο για εμάς τους αρχάριους

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
Re: Στήνοντας ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:57:07 πμ »
Πολυ καλο το αρθρο σου!μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος lampan

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 200lt με Χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 01:02:48 πμ »
Ωραίος! Απλό και περιεκτικό! clapp clapp clapp
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2013, 01:04:24 πμ από lampan »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 01:03:18 πμ »
Μπραβο Γιαννη πολυ ωραιο αρθρο. !!!!

Απο ΡΗ και σκληροτητες τι θα πρεπει να προσεξουμε ? Επειδη αναφερεις για μη ασβεστολιθικές πέτρες , το ιδιο θα πρεπει να ισχυει και για τον

βυθο ?
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 03:49:51 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ ολους!
Καλα που μου το ειπες Γιωργο..
Το ph θα πρεπει να ειναι 7 με 8, δεν θα εχουν καποιο προβλημα βεβαια με λιγο μεγαλυτερο, αλλα το ιδανικο ειναι αυτο..
Οι σκληροτητες ιδανικα θα πρεπει να ειναι 13-18, φυσικα δεν θα ειναι προβλημα αν φτασουν 20 και κατι..
Αυτες τις παραμετρους (πανω - κατω) θα βρουμε στο νερο του δικτυου, γι'αυτο αναφερω οχι ασβεστολιθικες πετρες και βυθο καθως οι παραμετροι αυτοι θα ανεβουν (και αναλογα τα λιτρα, ισως να ανεβουν αρκετα)
Επισης θα ηθελα να πω και για την θερμοκρασια..

θερμοκρασια

Στα fancy θα πρεπει να ειναι λιγο πιο ανεβασμενη (2-3 βαθμους) απο τα υπολλοιπα χρυσοψαρα και καλο θα ηταν να
εχουμε διαφορετικες θερμοκρασιες τον χειμωνα και διαφορετικες το καλοκαιρι..
Χειμωνα 12-18
καλοκαιρι 18-25.
Απαιραιτητος εξοπλησμος ειναι τα ανεμηστηρακια ή καλυτερα ενα chilrer καθως τα χρυσοψαρα περναν δυσκολες ωρες το καλοκαιρι.

Αποσυνδεδεμένος ιωαννης μελενικιωτης

• Silver member
  • Εμπειρία: αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: 200 λιτρο με μολυ γκαμπι και αγκιστρους
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 07:17:03 μμ »
διαβαζωντας το αρθρο ειδα τωρα γιατι εχω 3 χρονια τα 6 χρυσοψαρακια μου και δεν εχω θανατους.τα εχω σε 120 λιτρο ενυδρειο με μετρια διακοσμιση αλλα εχω 2 εξωτερικα φιλτρα ενα eheim 2217 με σφουγγαρια και ενα tetra 600 με φουλ βιολογια.παροχη αερα με 2 διπλες αεραντλιες και τερματιζουν σε 3 λαστιχοτες κουρτινες και σε ενα διακοσιτικο κοχιλι.δεν εχω φυτα ομως γιατι οποτε ρωτησα σε πετ σοπ με ειπανε δυσκολα γιατι τα τρωνε.τελικα με ειπε μια κοπελα οτι ισως καποιο παιδι να εχει κανενα περισιο απο τα ειδη που μπορω να βαλω και ετσι να φυτεψω τελικα.ενα μεγαλο μπραβο για τις πληροφοριε σου. sevasmos clapp

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:14:02 μμ »
Σίγουρα τα φίλτρα που έχεις βοηθάν στο ότι δεν έχεις θανάτους.Αλλά από ανάπτυξη πως είσαι;

don't feed the trolls!!!
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:04:06 μμ »
ωραια η βιολογια και η φιλτρανση .. και μπραβο σου γι αυτο!
το ερωτημα ειναι αυτο που σου ειπε ο Γρηγορης.... τα λιτρα παραμενουν λιγα για 6 χρυσοψαρα, παρα τα φιλτρα που εχουν..
Εγω θα εδινα τα 2... και δεν θα εβαζα τιποτα αλλο μεσα (εκτος απο φυτα , που ειναι αρκετα τα οποια μπορουν να επιζησουν με τα χρυσοψαρα ;) )

• Silver member
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 11:08:42 μμ »
σε συγκριση το μεγεθος που τα πηρα γινανε 2 φωρες και πανω ποιο μεγαλα.ιδικα τα κοκκινα με την μακρια ουρα οι ουρες εγιναν τεραστιες με βαση το μεγεθος τους.

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 12:37:17 πμ »
Δεν λεει και πολλα αυτο... μπορει να τα πηρες πχ. 4 cm και να εγιναν 8, τα οποια δεν ειναι πολλα για χρυσοψαρο..
Οταν μπορεσεις βγαλε και καμια φωτο να δουμε και τι ειδος ειναι  ;)

• Silver member
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 08, 2014, 07:28:33 μμ »
Εχθες τα 2 χρυσοψαρα ταξιδεψαν δραμα μαζι με ενα ενυδρειο 120 λιτρα που με χαρισε ενας φιλος στην αδερφη μου στην δραμα.ετσι εχω 4  οπως πρεπει.ευχαριστω για τις πληροφοριες.οσο για φωτο πρεπει να βγαλω με την ψυφιακη να σας τα δειξω απο κοντα γιατι για να ανεβασω φωτο χλωμο.δεν τα παω πολυ καλα με την τεχνολογια. greatup

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 08, 2014, 09:18:25 μμ »
Μπραβο σου! καλα εκανες! ετσι θα ειναι καλυτερα!
Οταν μπορεσεις βγαλε και φωτο να τα καμαρωσουμε!  greatup

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 08, 2014, 09:19:00 μμ »
Άψογος. thubsup

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 09, 2014, 01:37:09 πμ »
Μπραβο για την κινηση σου!!!

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος petrosxortofagos

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2014, 03:17:23 μμ »
μπραβω πολυ οραιο αρθρο.εγω εχω το (ΜΙΚΡΟ)μεγεθος των 80 λιτρων αλλα ειναι ενταξει

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 02:56:58 πμ »

Διαστάσεις και λίτρα ενυδρείου

Αφού λοιπόν ελπίζω να κατανοήσαμε ότι τα χρυσόψαρα δεν ζουν σε γυάλες, ας δούμε λίγο τι ανάγκες έχουν ως προς το μέγεθος του ενυδρείου.
Όπως αναφέρθηκε κάποια χρυσόψαρα όπως τα common, commet και shumbunkin, μπορούν να φτάσουν τα 30-35 cm, όμως υπάρχουν και τα fancy χρυσόψαρα, που συνήθως δεν ξεπερνούν τα 15-20 cm.
Έτσι λοιπόν βλέπουμε ότι λόγω μεγέθους χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία με μεγάλο μήκος.
Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 90-100 cm  / 120+ cm μήκος , ενώ οι fancy ποικιλίες σε 70-80 cm / 80+ cm μήκος. Επίσης το ενυδρείο μας δεν θα πρέπει να είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια..
Ενδεικτικά (στα fancy χρυσοψαρα) θα πρέπει να μπαίνει 1 ψάρι ανά 30-40 λίτρα νερού (φυσικά ανάλογα το φίλτρο που έχουμε, η αναλογία αυτή μπορεί να διαφοροποιηθεί) , ενω στα ψαρια με μονη ουρα , ανα 80 λιτρα νερου.
Φυσικα , αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι μπορουμε να βαλουμε 1 fancy σε 40λιτρο ενυδρειο , οπως δεν μπορουμε να βαλουμε κι ενα common σε 80λιτρο.
Έτσι λοιπόν το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει fancy χρυσόψαρα είναι ένα 60-70 λίτρων με όσο γίνεται μεγαλύτερο μήκος  ενυδρειο με minimum διαστασεις  80 χ 35 χ 35 και φυσικά όχι πάνω από 2 χρυσόψαρα , ενω για τα χρυσοψαρα με μονη ουρα , θα ηταν καταλληλο ενα ενυδρειο με minimum διαστασεις 120 χ 40 χ 40.
Τα ενυδρεια αυτα, ειναι (αναλογα και το ειδος) τα μικροτερα δυνατα , που μπορουν να φιλοξενισουν χρυσοψαρα  (ακομα και ενα) εφ ορου ζωης και χωρις προβληματα αναπτυξης.

Παρακαλω ας διορθωθει το συγκεκριμενο κειμενο στο αρχικο ποστ και ας προστεθουν τα κοκκινα γραμματα , ως αντικατασταση των υπογραμμισμενων.

Επειδη υπηρξε λαθος εντυπωση ως προς τα λιτρα απο συνχομπιστες (πιθανον να φταιω κι εγω και να μην εγιναν αντιληπτα τα γραφομενα μου) και καλο ειναι να λεμε και να γραφουμε τα πραγματα οπως ειναι. ας αλλαξουν μονο τα κοκκινα γραμματα και να προστεθουν στο αρχικο κειμενο στην θεση των υπογραμμισμενων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2016, 02:59:51 πμ από tsala »