ΑποστολέαςΘέμα: Αφαίρεση καθρέφτη  (Αναγνώστηκε 1094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mari lou

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΧΑΛΚΙΔΑ
Αφαίρεση καθρέφτη
« στις: Ιούνιος 11, 2020, 07:40:43 μμ »
Καλησπέρα.

Έχω ένα ενυδρείο στο οποίο είχα τοποθετήσει καθρέφτη εξωτερικά του τζαμιού, κολλημένο με ζεστή σιλικόνη. Φαίνεται όμως ότι κάπου είχε κενό και είχε μαζέψει άλατα. Τώρα θέλω να τον αφαιρέσω για να καθαρίσω και τον καθρέφτη και το ενυδρείο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον αφαιρέσω, χωρίς χρήση θερμότητας, ώστε να μην επηρεαστούν οι ενώσεις των τζαμιών μεταξύ τους;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας.Π

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: VEROIA GREECE
Αφαίρεση καθρέφτη
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2020, 07:56:57 μμ »
αναμεσα στον καθρεφτη και στο τζαμι προσπαθησε να βαλεις μια πετονια και σιγα σιγα να το ξεκολλησεις.μονο ετσι θα κανεις δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος Mari lou

• New member
  • *
Αφαίρεση καθρέφτη
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2020, 12:47:27 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω!! Αν και είναι μηδαμινό το κενό που αφήνει λόγω ζεστής σιλικόνης.

Αποσυνδεδεμένος ttsotanidis

• Silver member
  • Έτσι ξεκίνησα
  • Εμπειρία: Ά Γυμνασίου άντε ΄Β το πολύ
  • Τα ενυδρεία μου: Πρώην 90lt με γκαπάκια ψιλό φυτεμένο, νην μονομαχοενυδρείο 28lt.
  • Τόπος Διαμονής: Πυλαία
Αφαίρεση καθρέφτη
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2020, 01:24:53 μμ »
Για εμένα καλύτερα να πάρεις ένα χαρτοκοπτη και να ξεκινήσεις από πανω προς τα κάτω. Η θερμοκολα είναι αρκετά σκληρή και δεν νομίζω να κόβεται με πετονιά. Εγώ θα ξεκινούσα με τον χαρτοκοπτη ίσα ίσα με την μύτη για να πληγωσω την κόλα γύρω γύρω και μετά αν αφήνει κενό θα ξεκινούσα από επάνω προς τα κάτω να βαθαινω το κόψιμο έτσι ώστε σιγά σιγά να φύγει. Αν έχει αρκετό κενό ανάμεσα στο τζάμι και στον καθρεφτη λογικά θα μπορέσεις άνετα να το βγάλεις.

Αποσυνδεδεμένος Mari lou

• New member
  • *
Αφαίρεση καθρέφτη
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2020, 11:36:54 πμ »
Τελικά ούτε με την πετονιά μπορώ να κάνω κάτι, ούτε με νυστέρι που προσπάθησα. Από ό,τι φαινεται, δε σώζεται. Ευχαριστώ πάντως για τις ιδέες!

Αποσυνδεδεμένος Κώστας.Π

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: VEROIA GREECE
Αφαίρεση καθρέφτη
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 16, 2020, 01:16:50 μμ »
βγαλε μια φωτογραφια να το δουμε

Αποσυνδεδεμένος ttsotanidis

• Silver member
  • Έτσι ξεκίνησα
  • Εμπειρία: Ά Γυμνασίου άντε ΄Β το πολύ
  • Τα ενυδρεία μου: Πρώην 90lt με γκαπάκια ψιλό φυτεμένο, νην μονομαχοενυδρείο 28lt.
  • Τόπος Διαμονής: Πυλαία
Αφαίρεση καθρέφτη
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2020, 09:42:08 μμ »
Γιατρός είσαι και πήρες νυστέρι :P
Αν όντως πήρες νυστέρι χωρίς λαβή, τότε νομίζω ότι όντως είναι δύσκολο να το κόψεις γιατί δεν μπορείς να βάλεις δύναμη. Δοκίμασε με χαρτοκοπτη. Ειδάλλως υπάρχουν και πατέντες με ζεστό σύρμα! Έτσι κόβουν τα φελιζολ για να κάνουν άρματα για τα καρναβάλια! Αλλά δεν θα στο συνιστούσα, είναι κάπως επικίνδυνο για εγκαύματα.