ΑποστολέαςΘέμα: Σκέψεις για ομαδική παραγγελία γαρίδων...  (Αναγνώστηκε 2495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas/poseidonas

• Silver member
  • Εμπειρία: όσο ζεις μαθαίνεις
  • Τα ενυδρεία μου: 240l προσεχώς χρυσόψαρα, 180l κοινωνικό με ζωοτόκα,150l κοινωνικό με ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: karditsa,πλεον θεσ/νικη
Σκέψεις για ομαδική παραγγελία γαρίδων...
« στις: Απρίλιος 24, 2015, 12:36:28 μμ »
αν ειναι για παραγγελια απο εδω ειμαι μεσα κ εγω http://www.rendo-shrimp.de/ παιδια αν βγουμε αρκετοι κ μοιραστει το κοστος

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2015, 12:51:55 μμ »
απ΄όσο βλέπω τα μεταφορικά τους είναι 24 ευρώ για τα πρώτα 10 κιλά...

ναι μεν φθηνα ειναι, αλλά πότε θα φτάσει, πως θα φτάσει και πόσες μπορεί να φτάσουν? ειδικά αν είναι ευαίσθητες...

κάπως πιο ακριβά, αλλά από Ελλάδα... http://caridina.gr/
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος steliosxls

• Gold member
  • Εμπειρία: Όλο και Καλύτερα !!!
  • Τα ενυδρεία μου: Under Construction !!!
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη / Κέντρο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 24, 2015, 01:08:55 μμ »
Οι τιμές είναι μέρα με την νύχτα !!!
( ιδικά κάτι Yellow Fire Shrimp 'high-quality' που μπάνισα )

Όσο για την αποστολή / Υλικό:
- Επικυρωμένο μεταφορά ζώντων ζώων
- Φελιζόλ
- Ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες ή με Heat πακέτο Cool πακέτο
- Χάρτινο κουτί για φελιζόλ
- Διπλή τσάντα

Για αλαλούμ στα γραφόμενα ευθύνεται ο δαίμων του τυπογραφείου και η αυτόματη διόρθωση !!!

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Platinum member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λίτρα φυτεμένο γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 24, 2015, 03:43:43 μμ »
Εγώ προβληματίστηκα γιατί σκεφτόμουν να έχω 2 είδη μέσα στο ενυδρείο...
Αν γίνει ,πάντως, παραγγελία θα μπω μέσα και γω και αν πιάσουν μπορώ και να βγάλω τις red cherry. To θέμα μου είναι ότι δεν βρίσκω κανένα που να τις έχει δοκιμάσει τις babaulti. Αφού είναι τόσο εύκολες γιατί δεν βρίσκω κανένα; κάτι μου βρωμάει...

Το συγκεκριμένο site έχει δύο τρόπους αποστολής έχει με 24 ευρώ τα 10 κιλά αποστολές ζωντανών και 91 τα 5 κιλά για γρήγορες αποστολές ζωντανών. Δεν λέει, όμως, πόσο χρόνο θέλει το απλό πακέτο και πόσο το γρήγορο. Η διαφορά στο κόστος είναι μεγάλη.

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 240l προσεχώς χρυσόψαρα, 180l κοινωνικό με ζωοτόκα,150l κοινωνικό με ζωοτόκα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 24, 2015, 05:35:10 μμ »
καποιος θα πρεπει να ερθει σε επικοινωνια μαζι τους να δουμε τι ακριβως παιζει...

• Gold member
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2015, 05:43:31 μμ »
Θα επικοινωνήσω εγώ μαζί τους... Θα στείλω mail στο customer support...
Δες τε και αυτό :
http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Categories/Kreuzungstabelle

Για αλαλούμ στα γραφόμενα ευθύνεται ο δαίμων του τυπογραφείου και η αυτόματη διόρθωση !!!

• Gold member
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 24, 2015, 09:50:43 μμ »
Το Email μόλις έφυγε ... Περιμένω για απάντηση .

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 24, 2015, 10:16:50 μμ »
Thank you Stelios!
Ερώτηση: Τελωνεία και συναφή θα έχουμε ή υπολογίζουμε μόνο ζωντανά + μεταφορικά. Νομίζω κάτι παίζει μέχρι ένα πόσο...

Αποσυνδεδεμένος achilleas

• Platinum member
  • Εμπειρία: Μαθαινω σιγα σιγα...
  • Τα ενυδρεία μου: 400L με Oscar, 100L με Crowntail Betta και Trigonostigma espei, 15L Black Chocolate γαριδες
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 24, 2015, 10:21:28 μμ »
Απο Γερμανια οχι....

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 24, 2015, 10:23:45 μμ »
ρίξτε μια ματιά και εδώ... http://aqua4fun.gr/index.php/topic,13857.0.html

τελωνείο μεν δεν πληρώνετε λόγω ΕΕ (για λίγο ακόμη...), αλλά όλο και κάτι άλλο θα βγει...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

• Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2015, 11:01:59 μμ »
Μπερδεύτηκα. Τώρα αυτό που λέει για την παρουσία κτηνιάτρου κατά την εισαγωγή αφορά και τις χώρες εντός ΕΕ;

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 24, 2015, 11:45:08 μμ »
Κοράλλια που φέραμε από Γερμανία δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα. Απλα καθυστερησε το μαγαζι για να βρει πτήση αυθημερον.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2015, 01:32:31 πμ από gregog7 »
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος kifinas

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 26, 2015, 02:02:32 μμ »
Η παραγγελία μέσω rendo πρέπει να αποσταλεί μόνο μεσώ exprees shipping η οποία κοστίζει 90€, και παραλαμβανετε από 24-48 ώρες μιλώντας πάντα για γαρίδες.

Το standard shipping το ξεχνάτε θα παραλάβετε σε 5+ μέρες και θα κλαίτε τα λεφτά σας.

Άσε που για να σας απαντήσουν πρέπει να κάνετε τον σταυρό σας.

Κατά τα άλλα σε σχετική έρευνα που έχω κάνει είναι ο φθηνότερος.

Εγώ έχω ψωνίσει από shrimp-visions, και από garnelen guemmer σαφώς πιο ακριβοί αλλά πιο αξιόπιστοι παρέλαβα σε λιγότερο από 24 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 26, 2015, 03:59:44 μμ »
Τα μεταφορικά πόσο κοστίζουν για τα δύο τελευταία μαγαζιά που ανέφερες;
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

Αποσυνδεδεμένος kifinas

• New member
  • *
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 26, 2015, 10:48:37 μμ »
Τα ίδια όπως και στον rendo.

90 eyra.

Για να καταλάβετε η κάθε σακούλα είναι 1,5 κιλό και μπορούν να μπουν 20-30 γαρίδες από κάθε είδος.

Οπότε 3 είδη μπορείτε να φέρετε με 90 ευρώ και πάντα με express shipping για την άλλη μέθοδο δεν το συζητάμε.

Εαν τα βάλετε κάτω για 10-20 γαρίδες δεν συμφέρει ούτε κατά διάνοια. Για 100-150 εκεί κάτι λέει η εάν θέλετε είδος ακριβό που δεν μπορούμε να το βρούμε εδώ.

Εγώ είχα φέρει black king kong.

Αποσυνδεδεμένος theoxaris90

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 2 ενυδρεία με γκαμπακια ,ένα γαριδαδικο και 1 με κιχλιδες !
  • Τόπος Διαμονής: βολος
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 26, 2015, 11:39:20 μμ »
Αυτή απ την Γερμανία πρεπει ν είναι πολύ καλη εταιρία!

• Gold member
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 27, 2015, 12:13:01 πμ »
Απάντηση παντός αγόρια ακόμη δεν πείρα.. Μάλλον λόγο Σάββατοκυριακου... Δεν πιστεύω ότι μας έχουν γραμμενους..

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 27, 2015, 01:27:45 πμ »
Ε την Κυριακή πίνουν κι αυτοί τον ψαροκαφέ τους...
ή μάλλον την ψαρομπύρα τους  :)
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

Αποσυνδεδεμένος kifinas

• New member
  • *
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 27, 2015, 12:43:54 μμ »
εγω εχω στειλει απειρα email σε κατι που θελω και δεν.

Εαν ξερεις γερμανικα μονο τοτε θα παρεις απαντηση.

• Silver member
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 27, 2015, 09:05:36 μμ »
το σκεπτικο ειναι να μαζευτουμε  10+ ατομα να βγουν τα μεταφορικα απο 9-10 ευρω κ να ερθουν σε μια μερα τα ζωντανα γτ αλλιως θα τα κλαιμε τα λεφτα μας...το γεγονος οτι εχει πακετα γαριδων συμφερει απο την αποψη οτι μπορουν να μπουνε κ 2 ατομα σε πακετο κ ουσιαστικα να μοιραστουν κ το οποιο βαρος αναλογει...γενικα κ ατομα π ισως θελουν να παρουν καποιες για την εμπειρια αν μαζευτουμε αρκετοι θα ειναι κ λιγα τα λεφτα κ ολοι θα καλυφθουμε..  ;)το θεμα ειναι οτι εγω δν ξερω γερμανικα αλλα για να συγκεντρωσω τα ατομα να,κανω λιστα με το τι θελει κλπ ο καθενας κ να κανονισω τα μεταφορικα π αναλογουν το κανω  :) ...απλα αλλος θα κανει την συνεννοηση κ την αποστολη των χρηματων... 8 )

• Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 27, 2015, 10:47:13 μμ »
1. Πόσες γαρίδες χρειάζονται για να ξεκινήσει μία αποικία; 7; 10; 15; Έτσι, θα μπορέσουμε να βγάλουμε στο περίπου και κοστολόγιο.
Αν ανά 1,5 κιλό χωρούν 20-30 γαρίδες τότε στα 5 κιλά χωρούν 3 σακούλες. Άρα:
7αδες ανα 20 η σακούλα γίνεται 3 άτομα * 3 σακούλες = 9  άτομα άρα 10 ευρώ τα μεταφορικά ανά άτομο.
7αδες ανα 30 η σακούλα γίνεται 4  άτομα* 3 σακούλες =12 άτομα  άρα 7,5 ευρώ τα μεταφορικά ανά άτομο.
10αδες ανα 20 η σακούλα γίνεται 2 άτομα * 3 σακούλες = 6  άτομα άρα 15 ευρώ τα μεταφορικά ανά άτομο.
10αδες ανα 30 η σακούλα γίνεται 3  άτομα* 3 σακούλες =12 άτομα  άρα 10 ευρώ τα μεταφορικά ανά άτομο.
15αδες ανα 30 η σακούλα γίνεται 2  άτομα* 3 σακούλες =12 άτομα  άρα 15 ευρώ τα μεταφορικά ανά άτομο.

2. Για να μοιραστεί το κόστος πρέπει να πούμε για ποια είδη ενδιαφέρεται ο καθένας και να δούμε υπάρχουν συμπτώσεις.

Εγώ ξεκίνησα πολύ ζεστά για Babaulti αλλά οι πράσινες,  που είναι και οι μόνες διαθέσιμες,  απ όσο διαβάζω, είναι λίγο περίεργες στα χρώματα όποτε μπορεί να έχεις μία πορτοκάλι και να μην ξέρεις αν είναι cherry ή babaulti...

Ψάχνω για τις tiger και τις Breviata. Είμαι ph7,7 8kh, 9 gh. Μέσα στο καλοκαίρι θα σκεφτόμουν να δοκιμάσω την πατέντα με τύρφη/ζεολιτη/ανθρακα αλλά μέχρι τότε θα αντέξουν;

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 28, 2015, 11:46:54 πμ »
πριν κανετε την αγορα και κλαιτε υστερα τα λεφτα σας , ψαχτειτε πρωτα για το ειδος που σας ενδιαφερει και αν μπορειτε να του προσφερετε αυτο που τους χρειαζεται.
ΚΑΜΙΑ δεν ειναι cherry , αλλιως θα ειχε βρωμισει ο τοπος γαριδες..
Δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα , οι δυσκολες γαριδες δεν συγκρινονται σε ευαισθησια ουτε με το πιο "ζορικο" ή αγριο ψαρι.
Αν πατε για caridina φροντιστε να εχετε Α/Ο (100%) και το αναλογο mineral ... μην πω και για ειδικα υποστρωματα..
φροντιστε επισης την ψυξη σας σε αυτο το ειδος καθως και την αναπληρωση με σκετο νερο απο Α/Ο .. η θερμοκρασια σε ορισμενα δυσκολα ειδη αν παει πανω απο 24-25 .. θα σας χαιρετησουν.
Μην τις βαζετε σε κουβαδακια.. οι περισσοτερες θελουν 50+ λιτρα και εννοειτε χωρις ψαρια!
αν πατε για neocaridina , τα πραγματα ειναι λιγο πιο απλα (αναλογα το ειδος) ... δεν θα ελεγα ομως οτι θα ηταν και τελεια στο νταμαρονερο της Θεσ/νικης.

Δεν ειμαι γαριδας , απλα λεω αυτα που εχω διαβασει κι εχω περασει με καποια ειδη που φιλοξενησα...
ο nicpappa και ο  kifinas ειναι οι καταλληλοτεροι να απαντησουν για την οποια απορια σας

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 28, 2015, 01:17:56 μμ »
Για μένα πολύ πιο απλό, ασφαλές, εύκολο και (μακροπρόθεσμα) οικονομικό, είναι να ζητήσετε από κατάστημα να σας φέρει τις γαρίδες που θέλετε... φαντάζομαι, θα γίνει και μια καλύτερη τιμή, ώστε και το κατάστημα να έχει ένα νορμάλ κέρδος αλλά και εσείς να μην κλαίτε τα χρήματα σας...

Αν υπολογίσετε, το πόσα κομμάτια θα πάρετε ώστε να συμφέρει να τα φέρετε, τα μεταφορικά, τα τυχόν κερατιάτικα που θα πληρώσετε έξτρα, το πόσα πτώματα θα μαζέψετε σε περίπτωση αναποδιάς στην αποστολή/παραλαβή, φαντάζομαι ότι πιθανώς να συμφέρει πολύ περισσότερο να πάρεις 10 κομμάτια από πετ-σοπ...

Ο άλλος ο παράγοντας είναι ο DOA... σε ένα κατάστημα, το πιο πιθανό είναι να τον αποζημιώσει στην επόμενη αγορά και την οποία κατά 99.9% θα την πραγματοποιήσει ο πετσοπάς... εσείς θα ξαναμπείτε στην όλη διαδικασία να τραβήξετε την ίδια ταλαιπωρία δεύτερη φορά???

Μακάρι να πάνε όλα καλά, ώστε να έχετε τις λιγότερες απώλειες και την καλύτερη οικονομική τιμή!!!

• Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 28, 2015, 01:49:50 μμ »
Για μένα πολύ πιο απλό, ασφαλές, εύκολο και (μακροπρόθεσμα) οικονομικό, είναι να ζητήσετε από κατάστημα να σας φέρει τις γαρίδες που θέλετε... φαντάζομαι, θα γίνει και μια καλύτερη τιμή, ώστε και το κατάστημα να έχει ένα νορμάλ κέρδος αλλά και εσείς να μην κλαίτε τα χρήματα σας...

Αν υπολογίσετε, το πόσα κομμάτια θα πάρετε ώστε να συμφέρει να τα φέρετε, τα μεταφορικά, τα τυχόν κερατιάτικα που θα πληρώσετε έξτρα, το πόσα πτώματα θα μαζέψετε σε περίπτωση αναποδιάς στην αποστολή/παραλαβή, φαντάζομαι ότι πιθανώς να συμφέρει πολύ περισσότερο να πάρεις 10 κομμάτια από πετ-σοπ...

Ο άλλος ο παράγοντας είναι ο DOA... σε ένα κατάστημα, το πιο πιθανό είναι να τον αποζημιώσει στην επόμενη αγορά και την οποία κατά 99.9% θα την πραγματοποιήσει ο πετσοπάς... εσείς θα ξαναμπείτε στην όλη διαδικασία να τραβήξετε την ίδια ταλαιπωρία δεύτερη φορά???

Μακάρι να πάνε όλα καλά, ώστε να έχετε τις λιγότερες απώλειες και την καλύτερη οικονομική τιμή!!!

Στο AquaMedor κ στο Azores ρώτησα εγώ.
Το πρώτο μου είπε ότι από Σεπτέμβρη θα στηθεί γαριδάδικο θα φέρνει σε κάθε παραλαβή και από κάποιο είδος λίγο διαφορετικό από τα συνήθη. Ρώτησα για αυτό που θέλουμε και περιμένω απάντηση γιατί τα αφεντικά έλειπαν.
Το Αζορες δεν αναλαμβάνει για αυτές τις ποσότητες να κάνει εισαγωγή

Πάντως, αν δεν ξέρουμε, έστω  χονδρικά, ποσότητες και είδη είναι δύσκολο νομίζω να μπορέσει να γίνει έρευνα αγοράς.

• Gold member
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 28, 2015, 03:22:41 μμ »
Πριν λίγο έλαβα απάντηση από την RENDO- SHRIMP , η ερώτηση μου ήταν πόσες ημέρες διαρκεί σύμφωνα με την εμπειρία τους η αποστολή ζωντανών στην Ελλάδα με standard αποστολή ( τιμή: 23,90€ έως 10,0 kg ) και με express ( 90,90€ έως  5,0 kg ).

" Sehr geehrter Kunde,

der Standard Versand dauert 2-3 Tage und der Express Versand 24 Stunden.

MfG
RENDO-Team "

Μετάφραση :

Standard αποστολή ( 23,90€ έως 10,0 kg ) >  2-3 ήμερες
Express > 24 ώρες

Υπάρχουν και προσφορες :
 http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Categories/Sonderangebote