ΑποστολέαςΘέμα: Τι είναι οι άλγες και πως εμφανίζονται στα ενυδρεία.  (Αναγνώστηκε 24997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
                                        Τι είναι οι άλγες και πως εμφανίζονται στα ενυδρεία.

Η άλγη είναι ένας φωτοσυνθετικός οργανισμός (φυτό), και για να αναπτυχθεί χρειάζεται φως, και θρεπτικά συστατικά.
Πρόκειται για μικροοργανισμούς με φοβερή προσαρμοστικότητα σε όλες τις συνθήκες που υπάρχουν, και μπορεί σε ένα μη ισορροπημένο ενυδρείο να αναπτυχτούν σε ακραία επίπεδα, να γίνουν ενοχλητικές στο μάτι μας, και  επικίνδυνες για τα φυτά.
Η εμφάνιση λίγης άλγης αποτελεί ένδειξη καλής υγείας του ενυδρείου μας, ενώ αν η ποσότητά της είναι πολύ μεγάλη αποτελεί ένδειξη άσχημης ποιότητας του νερού. Σκοπός μας δεν είναι να την εξαλείψουμε εντελώς από το ενυδρείο, διότι αυτό είναι σχεδόν αδύνατο, αλλά να την περιορίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο.

Την εμφάνισή της συνήθως την προκαλεί:
1. Ο μεγάλος αριθμός οργανικών υλών που προέρχεται είτε από το πολύ φαγητό που δίνουμε στα ψάρια, είτε από τον υπερπληθυσμό, που αυτά τα δυο προκαλούν μεγάλο αριθμό νιτρικών αλάτων (ΝΟ3) το ιδανικό θα ήταν να διατηρείται κάτω των 10 ppm. Οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια μπορούν να βοηθήσουν πολύ στην οργανική ανακύκλωση.
2. Των φωσφορικών (PO4) που και αυτά θα πρέπει να είναι κάτω από 0,5 ppm.
3. Ο φωτισμός του ενυδρείου δεν πρέπει να ξεπερνά τις 10 ώρες και στα ενυδρεία χωρίς φυτά η έντασή του δεν πρέπει να ξεπερνά τα 0,5W/λίτρο.
4. Ένας άλλος παράγοντας εμφάνισης άλγης είναι το πλεόνασμα σιδήρου (Fe) στο νερό, η μειωμένη κυκλοφορία του νερού, και η έκθεση του ενυδρείου στις ακτίνες του ήλιου.

Τα είδη της άλγης είναι απεριόριστα.
                                          Ας μελετήσουμε τις πιο κοινές άλγες ενός ενυδρείου

Παράθεση
Καφέ άλγη (Brown algae-Diatoms) 

Συνηθισμένο είδος άλγης που εμφανίζεται πρώτα σε ένα ενυδρείο αιτία ανεπαρκής φωτισμός.  Εμφανίζεται στο υπόστρωμα και στα τζάμια του ενυδρείου στην αρχή και μετά προχωράει στα διακοσμητικά και τα φυτά. Μπορούμε εύκολα να την βγάλουμε χρησιμοποιώντας τις ειδικές μαγνητικές ξύστρες ή τα ειδικά ξυραφάκια που πουλάνε τα εξειδικευμένα μαγαζιά. Όταν πάρουν μπρος τα φυτά και «ωριμάσει» το ενυδρείο μας θα φύγει μόνη της. Δεν αποτελεί ευχάριστη τροφή για plecos οπότε μη περιμένετε από αυτά τα ψάρια να την καθαρίσουν,τα σαλιγκάρια μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση αυτής της άλγης, και επίσης η αύξηση διάρκειας του φωτισμού.

Παράθεση
Γαλαζοπράσινη άλγη: (BGA - blue green algae) κυανοβακτιρίδια (cyanobacteria)   

Αυτό στην ουσία δεν είναι άλγη αλλά ένα κυανοβακτιρίδιο σε γλοιώδης μορφή που εμφανίζεται πάνω σε φύλα και διακόσμηση, και έχει ανεπιθύμητη οσμή, Πιθανές αιτίες είναι ο υψηλός δείκτης νιτρικών και φωσφορικού άλας, και η χαμηλή κυκλοφορία νερού στο μέρος που βρίσκεται η άλγη. Αντιμετωπίζεται με μεγάλες αλλαγές νερού με καλή κυκλοφορία νερού στο σημείο και με σχολαστικό καθαρισμό του χαλικιού με σκούπα βυθού.

Παράθεση
Πράσινο, θαμπό νερό   

Είναι άλγη ενός κυττάρου που επιπλέει στο νερό. Πιθανές αιτίες είναι: υπερβολικά νιτρικά και φωσφορικά άλατα, η έκθεση του ενυδρείου στον ήλιο, και η ανεπαρκής απορρόφηση νιτρικών από τα φυτά του ενυδρείου. Με τις αλλαγές νερού το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι η πλήρης συσκότιση του ενυδρείου για τέσσερις μέρες, και μετά αλλαγές νερού να φύγει η νεκρή άλγη.

Παράθεση
Green spot algea

Εμφανίζεται με πράσινες κουκίδες στο τζάμι και πάνω στα φυτά, από τον έντονο φωτισμό και όταν τα φωσφορικά άλατα και το επίπεδο του διοξειδίου στο νερό είναι χαμηλά. Καθαρίζεται από το τζάμι με ένα ξυραφάκι και αντιμετωπίζεται ανεβάζοντας τα φωσφορικά και το διοξείδιο στα 30 ppm.

Παράθεση
Black-Beard Algae (BBA)

Μοιάζει με βούρτσα με κοντά κοκκινωπά ή μαύρα νήματα, και εμφανίζεται πρώτα στις άκρες των φύλων και σε προχωρημένο στάδιο στις επιφάνειες των φύλλων, αλλά και στις γυάλινες επιφάνειες και στην διακόσμηση. Η αιτία είναι οι ανεπαρκείς αλλαγές νερού, τα πολλά νιτρικά και φωσφορικά άλατα, και ο ισχυρός αερισμός του νερού. Αντιμετωπίζεται με περισσότερες αλλαγές νερού, με την χρήση Excel, ή με την απομάκρυνση των φύλλων που έχουν πάνω τους άλγη.

Παράθεση
Green Dust Algae (GDA)

Αυτή η άλγη είναι ζωοσπόρια που κάθονται μόνο πάνω στο γυαλί και σχηματίζει ένα πράσινο φιλμ. Αν πιάσει το ενυδρείο μας αυτή την άλγη, δεν πρέπει να την απομακρύνουμε εμείς με ξύστρα γιατί θα ξανά δημιουργηθεί αλλά πρέπει να την αφήσουμε να κάνει τον κύκλο της περίπου είκοσι μέρες, και από μόνη της τότε θα αρχίσει να ξεκολλάει από το τζάμι και εμείς μετά πρέπει να την μαζέψουμε με σκούπα βυθού.

Παράθεση
Staghorn algae (UPDATED)

Μοιάζει με κλωνάρι δέντρου.Εμφανίζεται πάνω σε φύλλα και διακοσμητικά που είναι πολύ κοντά στο φως. Αναπτύσσεται πιθανώς από την ανατάραξη του βυθού, από την μεγάλη ιχθυοφόρτιση, και από συγκέντρωση αμμωνίας. Κόβουμε τα φύλλα που έχουν την άλγη, κάνουμε αλλαγή νερού και μειώνουμε την αμμωνία.

Παράθεση
Hair algae

Η εμφάνιση αυτής της άλγης είναι από τον αυξημένο σίδηρο στο νερό.
Αρέσει και την τρώνε τα αλγοφάγα και παμφάγα ψάρια.
Υ.Γ.Η Hair algae μοιάζει πολύ με την Νηματοειδής άλγη (Thread algae), και γι' αυτό για την συγκεκριμένη άλγη δεν κάνουμε αναφορά.

Παράθεση
Πράσινο φιλμ στην επιφάνεια του νερού (Πρωτεϊνικό φιλμ)

Εμφανίζεται από τις τροφές που ρίχνουμε και που έχουν πολλά φωσφορικά και πρωτεΐνες.
Αυτό το πρωτεϊνικό φιλμ θα φύγει με την καλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού από το φίλτρο μας.

Παράθεση
Cladophora algae

Αν δούμε τέτοια άλγη στο ενυδρείο μας σημαίνει ότι έχουμε πετύχει τις σωστές συνθήκες ώστε να μεγαλώσουν τα φυτά μας, αρέσκεται στην πολύ καλή ποιότητα του νερού και προκαλεί την εμφάνισή της τις περισσότερες φορές όταν έχουμε μέσα στο ενυδρείο Cladophora: http://www.tropica.com/plants/plantdescription.aspx?pid=000C
Αυτή η άλγη μοιάζει με την moss, είναι η χειρότερη άλγη που υπάρχει και μπορεί να πιαστεί πάνω σε πέτρες-διακόσμηση-φυτά, έχει έντονη οσμή μούχλας και είναι αρκετά εύθραυστη.
Αντιμετωπίζεται με πολλαπλή δόση Excel, αύξηση του διοξειδίου και αφαιρώντας της με τα χέρια.

Παράθεση
spirogyra algae

Αυτή η νηματοειδή άλγη ονομάζεται Spirogyra. Και αυτή η άλγη εμφανίζεται σε  καλής ποιότητας νερό, πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά (υγρά λιπάσματα, CO2 και αρκετό φως), αλλά σε ενυδρεία με μειωμένη την ροη νερού και με μειωμένες και σπάνεις αλλαγές.
Αφαιρείται εύκολα με τα χέρια, και αν κάνουμε συστηματικά εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και έχουμε αυξημένη κυκλοφορία νερού δεν θα μας ξανά εμφανιστεί.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:00:01 μμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος Belafode

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Κιλκίς
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2011, 10:32:21 πμ »
Μπράβο Γιάννη... Πολύ χρήσιμο για όλους μας...  :D
Δεν φτάνει μόνο να ξέρουμε τι κάνουμε αλλά και γιατί
το κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος Franx

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2011, 04:08:39 μμ »
Ωραίος Γιάννη βάλε και τις πηγές σου για να είμαστε καλυμμένοι για παν ενδεχόμενο  ;)
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2011, 07:07:19 μμ »
Καταπληκτικό άρθρο Γιάννη.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2011, 11:34:18 μμ »
Σας ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2011, 12:44:11 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2011, 11:25:12 μμ »
Εγκυκλοπαίδεια σκέτη!!!!!!!!!!!!!!! Μπράβο σου Γιάννη  :) :) :) :) :) :) :)
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος Kostas.X

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λιτρα
  • Τόπος Διαμονής: Patra
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2013, 09:01:41 μμ »
Μπράβο Γιάννη... Πολύ χρήσιμο ,ευχαριστω!
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2018, 11:01:25 μμ »
...Κι έν' άλλο άρθρο με πολλά είδη άλγης και πολλές μικροσκοπικές (δυστυχώς όχι πολλές μακροσκοπικές) φωτογραφίες, πιο χρήσιμο για αυτούς που ξέρουν γερμανικά: http://www.aquamax.de/index.php/algen-datenbank.html

Αποσυνδεδεμένος Andreas xin

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Κοζάνη
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 04:35:52 μμ »
Γιάννη καλησπέρα... Πώς μπορώ να καθαρίσω την άλγη από τα φυτά μου??? Νομίζω ότι είναι καφέ άλγη καλύπτει συνεχώς τα φυτά και μια πέτρα που έχω μέσα...τα φυτά τα καθαρίζω όσο μπορώ αλλά τίποτα και νομίζω ότι δεν αφήνει την ανάπτυξη τους.... Τι μπορώ να κάνω... Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 12:56:27 πμ »
Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο;

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 12:01:09 μμ »
Καλησπέρα συντοπίτη. Δώσε μας σε παρακαλώ λίγο περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. ίσως και κάποιες φωτογραφίες. Η καφέ άλγη συνήθως είναι συμπτωμα νέων ενυδρείων που ακόμα δεν έχουν βρει την τελική ισοροποια τούς και συνήθως κάνει τον κύκλο της και φεύγει εκτός και αν κάνουμε πράγματα στο ενυδρείο που να συνεισφέρουν αρνητικά, όπως πχ να ριχνουμε περίσια λιπάσματα.

Γιάννη καλησπέρα... Πώς μπορώ να καθαρίσω την άλγη από τα φυτά μου??? Νομίζω ότι είναι καφέ άλγη καλύπτει συνεχώς τα φυτά και μια πέτρα που έχω μέσα...τα φυτά τα καθαρίζω όσο μπορώ αλλά τίποτα και νομίζω ότι δεν αφήνει την ανάπτυξη τους.... Τι μπορώ να κάνω... Ευχαριστώ
@delta6aquariums

• New member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 05:56:44 μμ »
Καλησπέρα και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση!!!! Το ενυδρείο μου είναι μικρό 40L καθαρό τρέχει 1.5 χρόνο μπορεί και λίγο παραπάνω έχω πολλά ψαράκια το ξέρω 15 στο σύνολο 5 τυγρακια 1 μπαρμπους 2 κορυ τα υπόλοιπα είναι ζεβρακια κ Τσέρι Μπραντ αν δεν κάνω λάθος.... Από μετρήσεις που κάνω με στικάκια όλα είναι μια χαρά εκτός από τα νιτρικά που είναι ανεβασμένα 40-50+ λόγο των πολλών ψαριών κ για αυτό κάνω 2 αλλαγές την ευδομαδα  12 περίπου λίτρα...και η θερμοκρασία 23 βαθμούς...απλά καθαρίζω τα φυτά μου κ σε 10-15 μέρες πάλι τα ίδια πάνω τους μια καφέ μαύρη άλγη καλύπτει τα φύλλα τους ενώ βλέπω ότι βγαίνουν καινούργια φυλλαράκια κάποια άλλα σαπίζουν αν δεν τα καθαρίσω .... συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 07:35:21 μμ »
Μάλιστα. Τότε πιθανότερο είναι ότι λόγω της πολύ μεγάλης ιχθυοφόρτησης και άρα του καλού ταίσματος που φαντάζομαι οτί θα πέφτει τα νιτρικά αλλά και τα φωσφορικά να είναι μόνιμα ψηλά και να δίνουν τροφή στις άλγες.

Προτείνω σίγουρα μεγαλύτερες αλλαγές σε ποσότητα πχ 20 λίτρα τη φορά και ίσως να σκεφτείς να βελτιώσεις την ψαροσύνθεση. Όλα τα ψάρια που έχεις κανονικά είναι κοπαδόψαρα και θέλουν γκρουπάκια των 6 ατόμων το λιγότερο.

Ίσως να άνοιγες ένα άλλο θέμα για την ψαροσύνθεση αν ενδιαφέρεσαι να το μελετήσουμε.

Όσον αφορά το θέμα αυτό, μια ερώτηση που είναι σημαντική είναι ακριβώς μετά την αλλαγή τι νιτρικά μετράς. Δλδ πόσο πέφτουν μετά την αλλαγή.
@delta6aquariums

• New member
  • *
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 12:14:05 πμ »
Τα ψαράκια τα είχα πάρει σε 5δες απλα από απειρία μου και πολλά άλλα μου έχουν μείνει αυτά όπως και κάποια άλλα φυτά τα οποία δεν υπάρχουν.... και μια απορία είχα βάλει κάποια στιγμή ένα κέρατοφυλλο  γιατί διάβασα ότι τραβάει τα νιτρικά αλλά και αυτό δεν αντέξε αλλά δεν θ έπρεπε να είναι στο φουλ με τόσα νιτρικά... Αν και μετράω με στικάκια της tetra  όταν κάνω την αλλαγή τα νιτρικά είναι στο100 κ μετά πέφτουν στο 20 30 βάση κλίμακας των στικ. Απλά στο άμεσο μέλλον θέλω να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο...

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 12:05:18 μμ »
Κατάλαβα.

Το κερατόφυλλο είναι ένα από τα φυτά που ειλικρινά δεν κατάλαβα ποτέ ακριβώς ποτέ μου πάει καλά και ποτέ όχι και αν υπάρχει κάτι σαν στάνταρ υστερα να πάει καλά.

Σώστα είχε επικρατήσει η άποψη ότι τραβάει νιτρικά αλλά η εμπειρία μου είναι ότι το κάνει καλύτερα σε ενυδρείο που έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Επίσης έχω την εντύπωση πάλι από προσωπική εμπειρία ότι πάει καλύτερα σε χαμηλώτερες 8ερμοκρασίες. Μήπως το είχες φυτεμένο στο υπόστρωμα ?
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 12:30:01 μμ »
Τώρα όσον αφορά τα νιτρικά σου. Ας υποθέσουμε ότι το τεστ μετράει με ικανοποιητική ακρίβεια. Θεωρώ ότι είναι πολλά 20-30 μετά την αλλαγή σε τέτοιου μεγέθους ενυδρείο. Εγώ πχ αν μετρούσα νιτρικά 30+ θα έκανα αλλαγή. Οπότε μάλλον τα υψηλά νιτρικά που είναι διαρκώς εκεί είναι ο λόγος για την άλγη.
@delta6aquariums