ΑποστολέαςΘέμα: Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων... η λύση στην κρίση ?  (Αναγνώστηκε 22601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratigos

• Silver member
  • Εμπειρία: Χμ γνωστή μου φαίνεται.
  • Τα ενυδρεία μου: 600 φυτεμενο
  • Τόπος Διαμονής: Κομοτηνή
Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων... η λύση στην κρίση ?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:36:48 μμ »
Οπότε Κώστα συμφωνούμε όπως είπα και παραπάνω ,απλώς αυτά που έγραψα τα έγραψα όπως και εσυ για να τα διαβάζουν οι νεώτεροι.
Χρήστο για να το κάνεις υψηλών απαιτήσεων θα σου στοιχήσει σίγουρα το αρχικό στήσιμο (και εγω είχα 75 πόντους βάθος) φυσικά θα πρέπει να αποκτήσεις και κάποια εμπειρία στα υψηλών απαιτήσεων  ;),υψηλών απαιτήσεων μπορεί να γίνει και ένα 100άρι ενυδρείο για να καταλαβαινόμαστε (εδω το μέγεθός δεν μετράει  ;D)πιο πολύ θα σου στοιχήσει το φαί που θα με ταίσεις παρα το ενυδρείο  :)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:41:58 μμ »
Συμφωνω και με τον Σταυρο και με τον Κωστα.
Εαν εχεις 2-3-4 ενυδρεια και τα θελεις να ειναι ολα υψηλων απαιτησεων σιγουρα θα χρειαστεις τα αντιστοιχα οργανα,φιαλες,φωτα, λιπασματα, για καθε ενυδρειο, οποτε και αυξανονται τα εξοδα και στην ΔΕΗ και στην τσεπη.

Και εγω πλεον αυτης της αποψης ειμαι. Ενα και καλο και οταν το βαριεσαι το αλλαζεις :) .

Εγω στο 80αρι πλεον ριχνω απο κανενα ml οταν το θυμηθω. Ουτε αλγες εχω πλεον και η αναπτυξη των φυτων ειναι φυσιολογικη χωρις να "πουσαρω" τα φυτα. Τρεχει  πλεον 1 χρονο μετα την μετακομιση και το εχω αλλαξει 2 φορες το setup του.
Τα φυτα εχουν βρει τον δρομο τους και πλεον επιλεγω αυτα που θελω να αφησω μεσα τα οποια θα ειναι 2-3 το πολυ.
Υπομονη θελουν ολα και διαβασμα ;)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:43:32 μμ »
Έλα εσύ και από φαί...(μόνο μη μας πάρει πρέφα ο Qs-plan)...άφθονο. ;)

Αποσυνδεδεμένος VITO

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 2 120 lt community+1 25 lt shrimps+snails
  • Τόπος Διαμονής: Aθηνα
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 10:35:21 πμ »
Τα τελευταία 5-6 χρόνια έχω ασχοληθεί με όλων των ειδών τα φυτεμένα ενυδρεία, έχω ξοδέψει μια μικρή περιουσία σε λιπάσματα,
υποστρώματα, φωτιστικά, διοξείδια, σπάνια φυτά κλπ. Ταυτόχρονα έχω δει αρκετούς φίλους να κάνουν το ίδιο, να στήνουν εκπληκτικά
φυτεμένα, να παίρνουν καλές θέσεις σε διαγωνισμούς και μετά από λίγο να απογοητεύονται από τις απίστευτες ώρες που χρειάζονται
για την φροντίδα τέτοιων συστημάτων υψηλών απαιτήσεων, αλλά και από τα έξοδα που δεν είναι λίγα και να τα παρατάνε εντελώς.

Κακά τα ψέματα, τα δύσκολα φυτά έχουν πολλές απαιτήσεις σε χρόνο και χρήμα και "ταιριάζουν μόνο σε βολεμένους συνταξιούχους" μου
είπε κάποτε ένας φίλος και δεν είχε και πολύ άδικο. Για μένα μάλιστα που ήθελα να διατηρώ 5-6 μποστάνια, ήταν ακόμη πιο δύσκολο.
Έτσι κάποια στιγμή βρέθηκα μπροστά στο απελπιστικό για μένα δίλημμα, να τα παρατήσω κι εγώ εντελώς ή να αποχωριστώ τα φυτά και
να στραφώ στα νταμάρια της Αφρικής, που ποτέ δεν μου γέμισαν το μάτι. ;D  Η λύση όμως βρέθηκε στα φυτεμένα "χαμηλών απαιτήσεων".

Σαν κολλημένος μποστανάς, αρχικά δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα διατηρώ υγιή φυτά χωρίς διοξείδιο, ειδικές λάμπες, υπόστρωμα,
τόνους λιπασμάτων και χωρίς να ασχολούμαι με τα ενυδρεία μου 2-3 ώρες την ημέρα και χωρίς να ξοδεύω μισό μισθό για τα φυτά μου.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, αρκεί να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς και να μην ονειρεύεσαι δύσκολα γρασίδια ή εξωτικά σπάνια φυτά.
Και στα φυτεμένα χαμηλών απαιτήσεων ανακάλυψα ξανά την χαρά του ενυδρείου, χωρίς να στερηθώ την θέα της "ζούγκλας" και χωρίς
να βάζω σε 2η μοίρα αυτούς που θα έπρεπε να είναι οι πραγματικοί πρωταγωνιστές του ενυδρείου, τα ψάρια. Και το πιο σημαντικό για
μένα, τα μποστάνια μου δεν αποτελούσαν πια "βάρος", "υποχρέωση", "αγγαρεία" και "πολλά έξοδα", αλλά ξαναέγιναν καθαρή απόλαυση.

Πώς μπορούμε λοιπόν να διατηρήσουμε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο με ελάχιστα έξοδα και μηδαμινή φροντίδα ? Δεν έχω κάνει κάποια
μελέτη, ούτε είμαι ειδικός, αλλά μπορώ να σας πω επιγραμματικά τι κάνω τον τελευταίο χρόνο στα 6 φυτεμένα μου και πάνε μια χαρά:

1. Απαρνήθηκα όλα τα "απαιτητικά" φυτά που είχα και περιορίστηκα σε ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους, java moss, βαλισνέριες,
κερατόφυλλο, pistia stratiotes, Microsorum pteropus, Hygrophila polysperma, Hygrophila corymbosa, Ludwigia repens, Bacopa caroliniana 
και Bacopa monnieri, Cladophora aegagrophila, Eleocharis parvula, Egeria densa, Heteranthera zosterifolia, Limnophila sessiliflora, και

κάποια άλλα, η ποικιλία που υπάρχει σε "εύκολα" φυτά είναι απίστευτη και μόνο οι κρυπτοκορίνες πχ βγαίνουν σε πολλές μορφές.

2. Μείωσα τον φωτισμό από 1 watt/λίτρο στα 0,4 watt/λίτρο περίπου και σταμάτησα να αγοράζω ειδικές ενυδρειακές λάμπες των 20 ευρώ,
τις οποίες αντικατέστησα με κοινές Τ8 και Τ5 κόστους 2-3 ευρώ, βάζω όμως και μερικές sylvania grolux, οι οποίες κοστίζουν 5-7 ευρώ.
Οι διαφορές που είδα με την μείωση του φωτισμού δεν ήταν μικρές και αναγκάσθηκα να ανέβω λίγο στα 0,6 watt/λίτρο, εκεί όμως τα
εύκολα φυτά μου έδειξαν ότι δεν χρειάζονται παραπάνω και οι φθηνές λάμπες (αγνώστου φάσματος) έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους.
Μείωσα επίσης αρκετά τα επιπλέοντα φυτά που μπλόκαραν μεγάλο μέρος του φωτισμού και δεν τον άφηναν να φτάσει στα πιο χαμηλά.

3. Μείωσα τη λίπανση στο ελάχιστο δυνατό, τώρα πια ρίχνω το 1/3 της αναγραφόμενης δόσης του γενικού λιπάσματος (seachem flourish)
κάθε 10 με 15 μέρες, ρίχνω το 1/2 της δόσης υγρού διοξειδίου (seachem excel) στα ίδια διαστήματα και ελάχιστο κάλιο (potassium) όποτε
θυμηθώ (περίπου 1 φορά το μήνα). Αντικατέστησα το Trace (ιχνοστοιχεία) με φρέσκο νεράκι από την βρύση και αντί για ταμπλέτες βυθού
που έβαζα παλιότερα, απλά σταμάτησα να κάνω σκούπα βυθού και άφησα τα αποσυντιθεμένα υπολείμματα να λιπαίνουν τις ρίζες.
Και από τα 6 ενυδρεία, μόνο στο 1 έχω ακόμη λίγο seachem flourite, τα άλλα 5 έχουν το πάμφθηνο ψιλό χαλικάκι από την "Pangea".

4. Σταμάτησα να δουλεύω μπουκάλες διοξειδίου (γλύτωσα από την μηνιαία εξόρμηση στον "Τσέρτση" επιτέλους) και pH controllers.
Έβγαλα όλες τις αεραντλίες (σπάνια χρησιμοποιούσα ούτως ή άλλως) και μείωσα την ανατάραξη της επιφάνειας, κατεβάζοντας τις εξόδους
των φίλτρων πιο χαμηλά, για να μη μου "ρουφούν" το φυσικά παραγόμενο διοξείδιο από ψάρια και φυτά. Παράλληλα, με την στροφή της
ροής σε πιο χαμηλά επίπεδα, μου φάνηκε ότι τα φυτά μου επωφελήθηκαν από την αυξημένη κυκλοφορία και πρόσθεσα κυκλοφορητές σε
όσα ενυδρεία δεν είχαν αρκετή κυκλοφορία νερού στα μεσαία και χαμηλά στρώματα, πράγμα που νομίζω ότι βοήθησε αρκετά και τέλος...

5. Αύξησα σταδιακά την φυτόμαζα, βάζοντας όσο περισσότερα εύκολα φυτά έβρισκα (να είναι καλά οι συναντήσεις), αύξησα τον πληθυσμό
των ψαριών και των σαλιγκαριών στα όρια της επιτρεπόμενης ιχθυοφόρτισης και μείωσα τις αλλαγές νερού από κάθε βδομάδα σε κάθε 2.
Παράλληλα μείωσα πολύ τις ποσότητες νερού από Α/Ο και έβαζα στις αλλαγές 50/50 νερό βρύσης και Α/Ο. Σε αυτό βέβαια με βοήθησε
και το γεγονός ότι "μυστηριωδώς" το νερό της ύδρευσης στην περιοχή μου μαλάκωσε και κατέβηκε το pH του από 8 σε 7,3 με 7,4.
Και τέλος σταμάτησα να κλαδεύω συχνά και να ενοχλώ τα φυτά, τα άφησα να γίνουν ζούγκλα και τα κόβω ελάχιστα όταν το παρακάνουν.

Και με το δίκιο σας θα με ρωτήσετε τώρα, αν δεν είδα μείωση στην ανάπτυξη και την υγεία των φυτών με όλες αυτές τις περικοπές.
Ναι, υπήρξε μια μικρή μείωση της τάξης του 10-15%, κάποια φυτά δεν αναπτύσσονται όπως πριν, σε κάποια έχουν αραιώσει λίγο οι
αποστάσεις ανάμεσα στα φύλλα τους και σπανίως βλέπω pearling. Ε και τι μ' αυτό? Κλαδεύω σπανιότερα, τα περισσότερα φυτά τα πάνε
περίφημα, τα χρώματα είναι μια χαρά και το σημαντικότερο μειώθηκαν δραστικά και οι ώρες που απαιτούνται για την φροντίδα των 6
ενυδρείων, αλλά και τα έξοδα για την συντήρησή τους. Και μου έμεινε περισσότερος χρόνος και διάθεση να χαζεύω τα μποστανάκια μου.

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν με τις προτάσεις μου, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η προσωπική μου οπτική γωνία στο θέμα των
φυτεμένων. Πιθανόν αν είχα μόνο 1 να συνέχιζα με δύσκολα φυτά, μπουκάλες διοξειδίου και ειδικό φωτισμό, με περίπλοκα aquascaping,
εντατική λίπανση κλπ, αλλά με τα 6 χαμηλών απαιτήσεων βρήκα την "υγειά" μου και απέφυγα να παρασυρθώ στα ξερο-νταμάρια. :) 
Τώρα κάθομαι και τα χαζεύω με τις ώρες και ασχολούμαι ελάχιστα με την φροντίδα τους, η μείωση δε του κόστους συντήρησης ήταν
τόσο μεγάλη που μου επέτρεψε να μην αποχωριστώ κανένα από τα ενυδρεία μου και τα ψαράκια μου δείχνουν να το χαίρονται κι αυτά.

Το τίμημα βέβαια είναι ότι δεν έχω τόσο συχνά κλαδέματα για να φέρνω στις συναντήσεις και ότι αν κατεβάσω τα ενυδρεία μου σε
διαγωνισμό κόντρα στον Στρατηγό ή στον paco θα με "σκίσουν" ;D , αλλά είναι μικρό σε σύγκριση με τον χρόνο και τα χρήματα που
εξοικονομώ καθημερινά. Όσοι λοιπόν έχετε κουραστεί και "ξηλωθεί" για τα φυτεμένα σας, σκεφτείτε κι αυτή την εναλλακτική λύση.
Συγνώμη για το σεντόνι, όταν αρχίσω να μιλάω για τα μποστάνια μου, ξεχνιέμαι.
Τα ειπες σταρατα, πολυ καλο το σεντονι σου. Οι καιροι ειναι δυσκολοι για πριγκιπες , ποσο μαλλον για μποσταναδες! το hi-tech φυτεμενο και παλι ομως δεν φτανει ενα θαλασσινο reef που τοσοι πουλανε αρων αρων λογω κρισης.Σκεψου να ειχες 6 θαλασσινα τι θα ειχες παθει. Για αυτο παντα λεω οτι η μονη λυση ειναι να ανοιξεις ενα petshop να κανεις και το γουστο σου να εχεις και τα οφελη. το τερπον μετα του ωφελιμου. :o
Μολων Λαβε(η αλλιως αμα εχεις τα κοτσια ελα να τα παρεις!)
Ο πράος άνθρωπος δέν είναι αυτός που δέν νευριάζει καθόλου, αλλα αυτός που νευριάζει όταν πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος Hatso

• Gold member
  • Πλούσιος είναι αυτός που δίνει
  • Τα ενυδρεία μου: 160 λίτρα κοινωνικό φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Παλαιο Φάληρο
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 06:38:24 μμ »

Δεν έχω την εμπειρία να κρίνω, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το εγχείρημά σου!

Ελπίζω να μπορέσω να το αναπαράγω και στο δικό μου ενυδρείο  :)

Αποσυνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Εμπειρία: Το παλευω!
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 01:21:25 μμ »
δλδ αυτο που καταλαβαινω σε ολα αυτα που διαβασα,ειναι οτι ευκολα φυτα οπως βαλισνεριες,ανουμπιες κτλ δεν εχουνε τοσο μεγαλη αναγκη απο λιπασματα εξειδικευμενες λαμπες και κοκ..σωστα?
Ετσι και μειωνεις τα εξοδα σου και χαιρεσαι την φυσικη αναπτυξη των φυτων σου..
Κανω λαθος καπου?
Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 02:28:28 μμ »
Οχι ...ετσι ειναι λιγα λιπασματα,λιγα watt σε φωτισμο, λιγο εως καθολου CO2. Λογικο ειναι να ειναι μια λυση στην κριση  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος Lth

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 700λιτρα+300λιτρα σαμπ+40 λιτρα aquaponic..+160 Λιτρα βιοτοπικό Νέας Γουινέας +20 λιτρα σαμπάκι
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 02:59:49 μμ »
Οχι ...ετσι ειναι λιγα λιπασματα,λιγα watt σε φωτισμο, λιγο εως καθολου CO2. Λογικο ειναι να ειναι μια λυση στην κριση  ;)
Ωραια γτ εβαλα και εγω χθες καποιες βαλισνεριες,ανουμπιες και καποιες java fern οποτε ηθελα να εχς μια ιδεα για το "ποσο" ευκολα φυτα μιλαμε
Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 08:14:17 μμ »
Ανούμπιες και java fern είναι από τα πιο εύκολα, οι βαλισνέριες είναι όπως τους κάτσει.

Αποσυνδεδεμένος Lth

• Gold member
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 09:38:31 μμ »
Ανούμπιες και java fern είναι από τα πιο εύκολα, οι βαλισνέριες είναι όπως τους κάτσει.
απλα τα δενω πανω σε βραχους οπως θελω και πιανουν?οι βαλισνεριες οπως του κατσει δλδ?
Λουκάς

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 01:25:00 πμ »
Εύκολα φυτά, χωρίς πολλές απαιτήσεις σε φως, λιπάσματα και διοξείδιο, αλλά και ιδιόρρυθμα
γιατί λιώνουν συχνά χωρίς προφανή λόγο κι επίσης συχνά αργούν να ριζώσουν και να "πιάσουν".
Όταν πάρουν μπρος, δεν τις προλαβαίνεις, πετάνε παραφυάδες παντού και γεμίζουν τον τόπο.

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 01:29:34 πμ »
+φωνω με τον Κωστα.. δεν τις προλαβαινα σε ενυδρειο με ο,3w /λιτρο και σε 0,5w/λιτρο , σαπιζαν..

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 09:45:07 πμ »
Να σαι καλά Κώστα. Εδώ και 3 μήνες απολαμβάνω ένα ενυδρείο που απαιτεί ελάχιστο κόπο με τις συμβουλές σου!

Και να πω ότι σε low tech μια χαρά μπορείς τελικά να κρατήσεις και κάποια μεσαιων απαιτήσεων!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 12:50:07 μμ »
Xαίρομαι Μάνο, το θέμα είναι να κρατήσουμε μποστάνια ακόμη κι όταν δεν περισσεύει
χρόνος και διάθεση για εντατική ενασχόληση ή όταν τα οικονομικά στενεύουν. greatup

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 08:19:54 πμ »
Στο εξωτερικο υπαρχει η αποψη συνοψιζομενη στην φραση: "keep it simple", την οποια μαλλον θεμελιωσε η Diane Walstadt. Καλα κι οσα λεει ο Tom Barr& o Takashi Amano, αλλα κι η απλοτητα εχει καλα αποτελεσματα, οποτε υπαρχει κι αυτη η ταση, ΚΑΙ στο εξωτερικο!
Κι εγω με <0,3W/l ειχα εχινοδωρο που μου θεριεψε και κυριαρχουσε στο ενυδρειο. Κι αλλα φυτα, οπως νυμφαια πηγαν καλα, αλλα αυτος τα πηγε υπερβολικα καλα... Λογω της ιδιαιτερης μορφης των φυλων (δικτυωτα!), ειχα κι απονογειτονα (το θυμουμαι καλα;) μαδαγασκαρης, αλλα κατεληξε (υστερα απο καιρο) να τρων τον βολβο του οι amano (οχι Ο Amano).  ;D Λιπασματα; Εχω, αλλα δεν βαζω... παλια ειχα μεγαλο βιοφορτιο. Οχι ομως πως δεν ειχα κι αλγες, λογω υπαρξης πολλων φωσφωρικων σε σχεση με τα νιτρικα. Προσφατα, με χαμηλη κινηση στην επιφανεια, θεριεψε η φακη, αλλ'απο κατω, ο απονογειτων που εχω ψιλοκοκκινιζε, με τον ιδιο φωτισμο! (Προφανως η φακη θελει ηρεμα νερα, διοτι διπλασιαζοντας την ονομαστικη ροη του κυριως φιλτρου -πιθανοτατα η πραγματικη ροη του και να τριπλασιαστηκε- η φακη υποχωρησε!) Βεβαια, τα φυτα δεν αναπτυσσονται, αλλ'αν συνεβαινε αυτο, θα ηθελα πολλα ενυδρεια για να διατηρω φυτα! Βεβαια, δεν προκειται να δω ποτε perling, αλλα το εχετε δει ποτε στη φυση να συμβαινει; Με υψηλο βιοφορτιο σε ζωα, υπαρχει τροφη για τα φυτα σε CO2 και νιτρικα, οπως επισης και σε φωσφορικα, λογω τροφης. Σε τετοιες περιπτωσεις ισως να χρειαζεται Κ, ιδιως αν υπαρξει προβλημα των φυτων που υποδηλωνει την ελλειψη του η να προσθετει προληπτικα. (Ετσι συμπληρωνεται η απαντηση #18 του giannisaek, σχετικα με CO2, PO4&K.)
Τωρα, οποιος θελει -& μπορει- να διατηρει φυτα υψηλων απαιτησεων, μακαρι να το κανει και μπραβο του!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2020, 08:59:56 πμ από anjius »

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 08:38:35 πμ »
Δεν θα έχεις πρόβλημα με την ανάπτυξη των φυτών, απλά θα δείχνει το ενυδρείο ...ροζουλί και ίσως τα ψάρια όχι τόσο όμορφα.
Σε καποιους αρεσει αυτο το φως, μαλιστα θεωρουν οτι τα χρωματα των ψαριων δειχνουν καλλιτερα...
Τωρα, αν μοιαζει με το σπιτι της Barbie... γουστα ειν'αυτα...
Μια κι ο λογος σχετικα με την διαφορετικοτητα στα γουστα, διαβαστε σχετικο ανεκδοτο: http://aqua4fun.gr/index.php/topic,807.msg336317.html#new
Εννοειται πως δεν υπονοω οτιδηποτε για οσους θελουν ροζουλι χρωματος φως στο ενυδρειο, ειναι καθαρα θεμα αισθητικης, αλλωστε κι εγω αυτο το φως εχω, χωρις να εχω τις ορεξεις του... Βαγιου, οπως λεει και το ανεκδοτο, μετα απ'αυτο με τον Βαγιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:37:03 πμ από anjius »

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 02:59:50 μμ »
Ωραίο θέμα ξετρύπωσες Γιάννη. Λεω να γράψω ένα σεντονάκι για τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό.
@delta6aquariums