Forum > Φυτά σε Κοινωνικά Ενυδρεία

Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων... η λύση στην κρίση ?

(1/9) > >>

bokostas:
Τα τελευταία 5-6 χρόνια έχω ασχοληθεί με όλων των ειδών τα φυτεμένα ενυδρεία, έχω ξοδέψει
μια μικρή περιουσία σε λιπάσματα, υποστρώματα, φωτιστικά, διοξείδια, σπάνια φυτά κλπ.
Ταυτόχρονα έχω δει αρκετούς φίλους να κάνουν το ίδιο, να στήνουν εκπληκτικά φυτεμένα,
να παίρνουν καλές θέσεις σε διαγωνισμούς και μετά από λίγο να απογοητεύονται από τις
απίστευτες ώρες που χρειάζονται για την φροντίδα τέτοιων συστημάτων υψηλών απαιτήσεων,
αλλά και από τα έξοδα που δεν είναι λίγα και να τα παρατάνε εντελώς.

Κακά τα ψέματα, τα δύσκολα φυτά έχουν πολλές απαιτήσεις σε χρόνο και χρήμα και
"ταιριάζουν μόνο σε βολεμένους συνταξιούχους" μου είπε κάποτε ένας φίλος και δεν είχε και
πολύ άδικο. Για μένα μάλιστα που ήθελα να διατηρώ 5-6 μποστάνια, ήταν ακόμη πιο δύσκολο.
Έτσι κάποια στιγμή βρέθηκα μπροστά στο απελπιστικό για μένα δίλημμα, να τα παρατήσω
κι εγώ εντελώς ή να αποχωριστώ τα φυτά και να στραφώ στα νταμάρια της Αφρικής, που ποτέ
δεν μου γέμισαν το μάτι. ;D  Η λύση όμως βρέθηκε στα φυτεμένα "χαμηλών απαιτήσεων".

Σαν κολλημένος μποστανάς, αρχικά δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα διατηρώ υγιή φυτά
χωρίς διοξείδιο, ειδικές λάμπες, υπόστρωμα, τόνους λιπασμάτων και χωρίς να ασχολούμαι με
τα ενυδρεία μου 2-3 ώρες την ημέρα και χωρίς να ξοδεύω μισό μισθό για τα φυτά μου.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, αρκεί να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς και να μην
ονειρεύεσαι δύσκολα γρασίδια ή εξωτικά σπάνια φυτά. Και στα φυτεμένα χαμηλών απαιτήσεων
ανακάλυψα ξανά την χαρά του ενυδρείου, χωρίς να στερηθώ την θέα της "ζούγκλας" και χωρίς
να βάζω σε 2η μοίρα αυτούς που θα έπρεπε να είναι οι πραγματικοί πρωταγωνιστές του
ενυδρείου, τα ψάρια. Και το πιο σημαντικό για μένα, τα μποστάνια μου δεν αποτελούσαν πια
"βάρος", "υποχρέωση", "αγγαρεία" και "πολλά έξοδα", αλλά ξαναέγιναν καθαρή απόλαυση.

Πώς μπορούμε λοιπόν να διατηρήσουμε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο με ελάχιστα έξοδα και
μηδαμινή φροντίδα ? Δεν έχω κάνει κάποια μελέτη, ούτε είμαι ειδικός, αλλά μπορώ να σας πω
επιγραμματικά τι κάνω τον τελευταίο χρόνο στα 6 φυτεμένα μου και πάνε μια χαρά:

1. Απαρνήθηκα όλα τα "απαιτητικά" φυτά που είχα και περιορίστηκα σε ανούμπιες,
κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους, java moss, βαλισνέριες, κερατόφυλλο, pistia stratiotes,
Microsorum pteropus, Hygrophila polysperma, Hygrophila corymbosa, Ludwigia repens,
Bacopa caroliniana  και Bacopa monnieri, Cladophora aegagrophila, Eleocharis parvula,
Egeria densa, Heteranthera zosterifolia, Limnophila sessiliflora, και κάποια άλλα, η
ποικιλία που υπάρχει σε "εύκολα" φυτά είναι απίστευτη και μόνο οι κρυπτοκορίνες πχ
βγαίνουν σε πολλές μορφές.

2. Μείωσα τον φωτισμό από 1 watt/λίτρο στα 0,4 watt/λίτρο περίπου και σταμάτησα να
αγοράζω ειδικές ενυδρειακές λάμπες των 20 ευρώ, τις οποίες αντικατέστησα με κοινές Τ8
και Τ5 κόστους 2-3 ευρώ, βάζω όμως και sylvania grolux, οι οποίες κοστίζουν 5-7 ευρώ.
Οι διαφορές που είδα με την μείωση του φωτισμού δεν ήταν μικρές και αναγκάσθηκα να
ανέβω λίγο στα 0,6 watt/λίτρο, εκεί όμως τα εύκολα φυτά μου έδειξαν ότι δεν χρειάζονται
παραπάνω και οι φθηνές λάμπες (αγνώστου φάσματος) έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους.
Μείωσα επίσης αρκετά τα επιπλέοντα φυτά που μπλόκαραν μεγάλο μέρος του φωτισμού
και δεν τον άφηναν να φτάσει στα πιο χαμηλά.

3. Μείωσα τη λίπανση στο ελάχιστο δυνατό, τώρα πια ρίχνω το 1/3 της αναγραφόμενης
δόσης του γενικού λιπάσματος (seachem flourish) κάθε 10 με 15 μέρες, ρίχνω το 1/2 της
δόσης υγρού διοξειδίου (seachem excel) στα ίδια διαστήματα και ελάχιστο κάλιο (potassium)
όποτε θυμηθώ (περίπου 1 φορά το μήνα). Αντικατέστησα το Trace (ιχνοστοιχεία) με φρέσκο
νεράκι από την βρύση και αντί για ταμπλέτες βυθού που έβαζα παλιότερα, απλά σταμάτησα
να κάνω σκούπα βυθού και άφησα τα αποσυντιθεμένα υπολείμματα να λιπαίνουν τις ρίζες.
Και από τα 6 ενυδρεία, μόνο στο 1 έχω ακόμη λίγο seachem flourite, τα άλλα 5 έχουν το
πάμφθηνο ψιλό χαλικάκι από την "Pangea".

4. Σταμάτησα να δουλεύω μπουκάλες διοξειδίου (γλύτωσα από την μηνιαία εξόρμηση στον
"Τσέρτση" επιτέλους) και pH controllers. Έβγαλα όλες τις αεραντλίες (σπάνια χρησιμοποιούσα
ούτως ή άλλως) και μείωσα την ανατάραξη της επιφάνειας, κατεβάζοντας τις εξόδους των
φίλτρων πιο χαμηλά, για να μη μου "ρουφούν" το φυσικά παραγόμενο διοξείδιο από ψάρια
και φυτά. Παράλληλα, με την στροφή της ροής σε πιο χαμηλά επίπεδα, μου φάνηκε ότι τα
φυτά μου επωφελήθηκαν από την αυξημένη κυκλοφορία και πρόσθεσα κυκλοφορητές σε
όσα ενυδρεία δεν είχαν αρκετή κυκλοφορία νερού στα μεσαία και χαμηλά στρώματα, πράγμα
που νομίζω ότι βοήθησε αρκετά και τέλος...

5. Αύξησα σταδιακά την φυτόμαζα, βάζοντας όσο περισσότερα εύκολα φυτά έβρισκα (να είναι
καλά οι συναντήσεις), αύξησα τον πληθυσμό των ψαριών και των σαλιγκαριών στα όρια της
επιτρεπόμενης ιχθυοφόρτισης και μείωσα τις αλλαγές νερού από κάθε βδομάδα σε κάθε 2.
Παράλληλα μείωσα πολύ τις ποσότητες νερού από Α/Ο και έβαζα στις αλλαγές 50/50 νερό
βρύσης και Α/Ο. Σε αυτό βέβαια με βοήθησε και το γεγονός ότι "μυστηριωδώς" το νερό της
ύδρευσης στην περιοχή μου μαλάκωσε και κατέβηκε το pH του από 8 σε 7,3 με 7,4.
Και τέλος σταμάτησα να κλαδεύω συχνά και να ενοχλώ τα φυτά, τα άφησα να γίνουν
ζούγκλα και τα κόβω ελάχιστα όταν το παρακάνουν.

Και με το δίκιο σας θα με ρωτήσετε τώρα, αν δεν είδα μείωση στην ανάπτυξη και την υγεία
των φυτών με όλες αυτές τις περικοπές. Ναι, υπήρξε μια μικρή μείωση της τάξης του 10-15%,
κάποια φυτά δεν αναπτύσσονται όπως πριν, σε κάποια έχουν αραιώσει λίγο οι αποστάσεις
ανάμεσα στα φύλλα τους (μεσογονάτια διαστήματα) και σπανίως βλέπω pearling.
Ε και τι μ' αυτό? Κλαδεύω σπανιότερα, τα περισσότερα φυτά τα πάνε περίφημα, τα χρώματα
είναι μια χαρά και το σημαντικότερο μειώθηκαν δραστικά και οι ώρες που απαιτούνται για την
φροντίδα των 6 ενυδρείων, αλλά και τα έξοδα για την συντήρησή τους. Και μου έμεινε
περισσότερος χρόνος και διάθεση να χαζεύω τα μποστανάκια μου.

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν με τις προτάσεις μου, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι
η προσωπική μου οπτική γωνία στο θέμα των φυτεμένων. Πιθανόν αν είχα μόνο 1 να συνέχιζα
με δύσκολα φυτά, μπουκάλες διοξειδίου και ειδικό φωτισμό, με περίπλοκα aquascaping,
εντατική λίπανση κλπ, αλλά με τα 6 χαμηλών απαιτήσεων βρήκα την "υγειά" μου και απέφυγα
να παρασυρθώ στα ξερο-νταμάρια. ;D
Τώρα κάθομαι και τα χαζεύω με τις ώρες και ασχολούμαι ελάχιστα με την φροντίδα τους,
η μείωση δε του κόστους συντήρησης ήταν τόσο μεγάλη που μου επέτρεψε να μην αποχωριστώ
κανένα από τα ενυδρεία μου και τα ψαράκια μου δείχνουν να το χαίρονται κι αυτά.

Το τίμημα βέβαια είναι ότι δεν έχω τόσο συχνά κλαδέματα για να φέρνω στις συναντήσεις
και ότι αν κατεβάσω τα ενυδρεία μου σε διαγωνισμό κόντρα στον Στρατηγό ή στον paco θα
με "σκίσουν" ;D , αλλά είναι μικρό σε σύγκριση με τον χρόνο και τα χρήματα που
εξοικονομώ καθημερινά. Όσοι λοιπόν έχετε κουραστεί και "ξηλωθεί" για τα φυτεμένα σας,
σκεφτείτε κι αυτή την εναλλακτική λύση.
Συγνώμη για το σεντόνι, όταν αρχίσω να μιλάω για τα μποστάνια μου, ξεχνιέμαι.

georgis4:

--- Παράθεση από: bokostas στις Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:03:20 μμ ---

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν με τις προτάσεις μου, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η προσωπική μου οπτική γωνία στο θέμα των
φυτεμένων.

--- Τέλος παράθεσης ---
Διαφωνο στην λιπανση. :P Βαζω τις μισες δοσεις απο οτι προτεινει η seachem σπασμενες στα 6 εβδομαδιαια.(κυριακη δεν μπαινει τιποτα εκτος του prime στην αλλαγη νερου.Ακριβως ο τροπος που περιγραφεις ειναι το πως κραταω το ενυδρειο που ξεκινησα πριν 10 μηνες σχεδον και οπως το γραφεις ουτε τα χερια καθε μερα μεσα στο ενυδρειο ουτε τιποτα αλλα ειναι και ακομα ενα + στα χαμηλων απαιτησεων και στο ειχα πει και την κυριακη.ΠΟΤΕ δεν ειδα αλγη! ;) Μονο φυτακια να μεγαλωνουν αργα και σταθερα.

ipertatos:
Όπως η αγάπη ζει στα μικροπράγματα, έτσι κι η ομορφιά κρύβεται στα απλά!
Μπράβο!!  ;)

Χαραμάδας:
Κώστα συμφωνώ σε όλα απόλυτα.
Ακριβώς έτσι λειτουργώ και εγώ και ειδικά στο μικρό ενυδρείο γίνεται ''πανικός'' από ανάπτυξη,χωρίς καμία προσθήκη CO2,χωρίς το παραμικρή δόση λιπασμάτων, και με δύο απλές λαμπίτσες τ4 από το leroy. :)

--- Παράθεση από: georgis4 στις Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:32:27 μμ ---
--- Παράθεση από: bokostas στις Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:03:20 μμ ---

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν με τις προτάσεις μου, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι η προσωπική μου οπτική γωνία στο θέμα των
φυτεμένων.

--- Τέλος παράθεσης ---
Διαφωνο στην λιπανση. :P Βαζω τις μισες δοσεις απο οτι προτεινει η seachem σπασμενες στα 6 εβδομαδιαια.(κυριακη δεν μπαινει τιποτα εκτος του prime στην αλλαγη νερου.Ακριβως ο τροπος που περιγραφεις ειναι το πως κραταω το ενυδρειο που ξεκινησα πριν 10 μηνες σχεδον και οπως το γραφεις ουτε τα χερια καθε μερα μεσα στο ενυδρειο ουτε τιποτα αλλα ειναι και ακομα ενα + στα χαμηλων απαιτησεων και στο ειχα πει και την κυριακη.ΠΟΤΕ δεν ειδα αλγη! ;) Μονο φυτακια να μεγαλωνουν αργα και σταθερα.

--- Τέλος παράθεσης ---
Γιώργη δοκίμασες να δεις πως θα πάει χωρίς την προσθήκη λιπασμάτων??
Για κόψε λίγο (για καμιά 15αριά μέρες) και μας περιγράφεις μετά σε τι κατάσταση θα είναι τα φυτά σου. ;)

bokostas:

--- Παράθεση από: georgis4 στις Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:32:27 μμ ---Διαφωνο στην λιπανση. :P Βαζω τις μισες δοσεις απο οτι προτεινει η seachem σπασμενες στα 6 εβδομαδιαια.(κυριακη δεν μπαινει τιποτα εκτος του prime στην αλλαγη νερου.Ακριβως ο τροπος που περιγραφεις ειναι το πως κραταω το ενυδρειο που ξεκινησα πριν 10 μηνες σχεδον και οπως το γραφεις ουτε τα χερια καθε μερα μεσα στο ενυδρειο ουτε τιποτα αλλα ειναι και ακομα ενα + στα χαμηλων απαιτησεων και στο ειχα πει και την κυριακη.ΠΟΤΕ δεν ειδα αλγη! ;) Μονο φυτακια να μεγαλωνουν αργα και σταθερα.
--- Τέλος παράθεσης ---

Για την λίπανση έχεις δίκιο, αυτό που κάνεις εσύ είναι θεωρητικά πιο σωστό και πιθανότατα πιο αποδοτικό, εγώ κάνω την "λίπανση του τεμπέλη". ;)
Αλλά και για τις άλγες έχεις δίκιο, όταν τα γύρισα σε χαμηλών απαιτήσεων είχα λίγες, αλλά τώρα τίποτε, γλύτωσα, δεν ξέρω όμως αν έτυχε.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση