Forum > Μεσογειακό

Τροφή που μπορώ να κάνω μόνος;

(1/2) > >>

KaTaPeLoS:
Ακόμα ένα topic από μένα που αφορά τις τροφές Θαλασσινού μεσογειακού ενυδρείου που μπορώ να δημιουργήσω εγώ ( να μην τις αγοράσω )

Σκεφτόμουν ότι το ενυδρείο χρειάζεται, πλαγκτόν – ζωοπλαγκτόν, αρτέμια, για ανεμώνες και σπειροειδή σκουλήκια, χλωροφύλλη για το θαλάσσιο αγγούρι  και…  θέλουμε την μικρό- άλγη για κοράλλια; δεν μπορώ να βρω μια λίστα με το τι τρώει το κάθε ένα, οπότε υπέθεσα σύμφωνα με τις αντιδράσεις τους.

Αναμένω καρτερικά τις παρατηρήσεις, συμβουλές (και επίπληξη thubsup ) σας!
 :)

ina:
για να βρεις την καταληλη τροφη για ολα-θα πρεπει να δεις τι κοραλια εχεις εσυ στο ενυδρειο σου. αν ενοεις μια μηξη απο ολα-δεν ξερω αν κανει.
παντως ενας πινακας με το τι τροει η καθε οικογενια κοραλιον θα ηταν ιδανικος. οπως επεξηγηση ποιο απλη που να ονομαζει πχ. το χλωροφύλλη,ζωοπλαγκτόν,άλγη για κοράλλια αν τα αγοραζεις ετιμα σκευασματα απο ενυδρειομαγαζα   η καποιες τροφες (πχ.λεω τωρα γαριδες που τρωμε)αντικαθιστουν η εστω εχουν την ιδια θρεπτηκη ουσια για τα κοραλια.

bokostas:
Mια μίξη όλων αυτών από αγορασμένες τροφές είναι εύκολη, αν εννοείς να φτιάξεις το κάθε συστατικό
μόνος σου, δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει.

glazar:
στο γλυκο η Diy τροφη γινεται με διαφορα λαχανικα σε συνδυασμο με ετοιμες και αφορα τα ψαρια.

για κοραλια diy τροφη δεν ετυχε να ακουσω. ολες αγορασμενες ειναι και πολλες φορες γινεται μυξη και την βαζουμε στο ενδυρειο

για να ταισουμε στοχευμενα ή να την ριξουμε σε ολο το ενδυρειο. Δυσκολα θα φτιαξεις τετοια τροφη γιατι τα συστατικα της οπως αυτα που

εγραψες αλλωστε δεν βρισκονται-μαζευονται ευκολα.

KaTaPeLoS:
Μα αυτό είναι η μαγεία για μένα ρε παιδιά, να κάνω όσα περισσότερα μπορώ μόνος μου  8), είναι hobby,  αν τα αγοράσω όλα έτυμα είναι σαν να συγκρίνω, το πλαστικό φαγητό των Mcdonalds με μια υπέροχη ταβέρνα με φρέσκο φαγητό, όπως επίσης είναι το ίδιο με το να βγάζω κατά κάποιο τρόπο τον εγωισμό μου σε δύσμοιρα πλάσματα που αγόρασα μόνο και μόνο για να τα ελέγχω και να κρίνετε από εμένα το τι θα απογίνουν. Ενώ όταν έχεις καταβάλει προσπάθεια, να δημιουργείς εσύ τα πάντα από την αρχή είναι πολύ διαφορετικό. Ξέρεις την προέλευση τους, ξέρης την κάθε γωνίτσα σιλικόνης στο ενυδρείο, ξέρης την προέλευση του νερού, και υποσυνείδητα, αν όχι συνειδητά σέβεσαι αυτό το πράγμα. Δεν θέλω να προσβάλω κάποιον με όσα λέω, είναι απλά μια πολύ προσωπική μου άποψη, και σέβομαι ιδιαίτερα τους ανθρώπους αυτού του φόρουμ καθώς με εφοδίασαν με αρκετή γνώση να υλοποιήσω αυτό. Φυσικά και δεν θα δημιουργήσω τα φάρμακα, τις βιταμίνες, δεν γίνετε να κάνεις ένα αυτοσυντηρούμενο περιβάλλον όταν πρόκειται για θαλασσινό, όμως προσπαθώ και για εκείνα που θα κατοικίσουν το ενυδρείο μου όπως και για εμένα τον ίδιο
Οπότε αν κάποιος ξέρει αυτά που ζητώ παρακαλώ αν μπορεί να μας διαφωτίσει, αν όχι θα το ψάξω και θα τα αναφέρω εγώ
 :-*

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση