ΑποστολέαςΘέμα: Σωστη λιπανση και τριχοειδη αλγη  (Αναγνώστηκε 6 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος manos0013

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: heraklion
Σωστη λιπανση και τριχοειδη αλγη
« στις: Σήμερα στις 05:42:33 μμ »
 Καλησπερα σε ολα τα μελη !

Ηρθε η ωρα που τα φυτα του ενυδρειου μου αντιμετωπιζουν προβλημα. Αρχικα να πω οτι στην αρχη λογω υποστρωματος (soil - 40 ευρω τα 9 kg !!)
τα φυτα δεν χρειαστηκαν τιποτα για τους πρωτους  8-9 μηνες ! Ολα ηταν τελεια μεχρι πριν ενα μηνα (ισως και λιγο παραπανω) οπου τα φυτα πλεον
σταματησαν να αναπτυσσονται και το ενυδρειο εχει τριχοειδη αλγη. Εχω ψαξει αρκετα forum και πιστευω πως η αγλη 'υπερισχυσε' λογω οτι τα φυτα
εχασαν την δυναμη τους. Aλλος ενας λογος που εμφανιστηκε η αλγη ,ισως, ειναι οτι ταιζω λιγο παραπανω.
 Για να ειμαι ειλικρινης ,επειδη ειμαι καινουργιος δεν ειχα καταλαβει οτι πρεπει να κανουμε τακτικη λιπανση στα φυτα και τωρα
θελω να βρουμε ενα τροπο να λιπαινουμε τα φυτα ωστε να ανακαμψουν και να φυγει η αλγη.
 Θα σας πω τι εχω κανει τις τελευταιες μερες και περιμενω να ακουσω και τις προτασεις σας.

1) Εβαλα  2 ''ευκολα'' φυτα γρηγορης αναπτυξης(cabomba aquatica) μεσα στο ενυδρειο διοτι ολα οσα ειχα ηταν αργης
2) Επειδη τα φυτα κιτρινιζουν λιγο ,πλεον ριχνω λιγο καλιo ( Seachem Flourish Potassium)
3) Τα νιτρικα εχω μετρησει 2 φορες και ειναι στο μηδεν (υγρα τεστ) και αρχισα και βαζω λιγο (1,2 ml)  Nitrogen της flourish
4) Εκανα ενα καλο κλαδεμα και αφαιρεσα τα νεκρα φυλλα.
5) Ξεκινησα και κανω αλλαγες νερου 2 φορες την εβδομαδα
6) Εβαλα στο υποστρωμα μερικες ταμπλετες βυθου ( AQUARIO NEO Plants FE ) Ειναι σιδηρος επι των πλειστων.
7) Μειωσα τον φωτισμο σταδειακα απο 9 ωρες σε 8 ωρες.

Το ενυδρειο ειναι Juwel 125 L με τον 'μαμα' φωτισμο. Δεν εχω Co2
Τα φυτα που εχω ειναι : 1 anoympia,1 Microsorum pteropus, 2 cabomba aquatica και αλλα 2 τα οποια δεν θυμαμαι τα ονοματα τους.
Το ενα ειναι σαν γρασιδι και το αλλο ειναι φυτεμενο πανω σε ξυλο καρυδας. Παραθετω και photos : https://imgur.com/a/3KcmFM6?fbclid=IwAR2-H-X3uiWLSk170zFbSorQEyC_7WTyMuxOgMpuqehdKomHBRaveA_0TGs

Συγγνωμη για το ''σεντονι''  , ευχαριστω εκ των προτερων
και περιμενω νεα σας !
« Τελευταία τροποποίηση: Σήμερα στις 05:44:01 μμ από manos0013 »