ΑποστολέαςΘέμα: Λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να ασχοληθείς με τα ενυδρεία  (Αναγνώστηκε 963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluesman

• Platinum member
  • 50άρισα και μυαλό δεν βάζω
    • DGPRESS.GR
  • Εμπειρία: Παλιώνω αργά και σταθερά
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά...έχω χάσει τον λογαριασμό πλέον :( Άτιμο χόμπι :))
  • Τόπος Διαμονής: Λαγονήσι
Αφορμή γι’ αυτό το post είναι η αντίδραση που είχε ένας γνωστός μου μόλις είδε το ενυδρείο μου… Ξέρετε εκείνο το «ουάου…θα βάλω κι εγώ να έχουν να ασχολούνται τα παιδιά». Εύκολες κουβέντες και εύκολες αποφάσεις σε κάτι τόσο δύσκολο όσο η συντήρηση ενός σωστού ενυδρείου, μπορεί να αποφέρουν δυσάρεστα αποτελέσματα…για τα ψάρια! Θα μου πείτε μόνο στα ψάρια; Ένα μεγάλο ποσοστό αδέσποτων σκύλων και γατιών, είναι το αποτέλεσμα μιας βιαστικής αγοράς pet γιατί το «ήθελε το παιδί» και μόλις αρχίσανε τα δύσκολα…μια και έξω στον δρόμο!

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να ανεβάσω αυτό το post για όσους "ψάχνονται"

Τρεις βασικοί λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να πάρεις ενυδρείο:

1)   Επειδή το παιδί σου ζήτησε να πάρει από το πανηγύρι ένα χρυσόψαρο στην γυάλα ή γιατί είδε κάπου ένα ενυδρείο και ενθουσιάστηκε.
2)   Επειδή νομίζετε ότι θα ομορφύνει το σαλόνι σας! Το ενυδρείο δεν είναι πίνακας να τον κρεμάσεις και να τον ξεσκονίζεις.
3)   Επειδή σας το είπε η ντεκορατρίς σας που είναι βαρεμένη με το φένγκ-σούι! Τα ψάρια αδιαφορούν για την θετική ενέργεια του νερού στον χώρο σας.

Τα ψάρια θέλουν μεγαλύτερη φροντίδα από όλα τα άλλα pet. Σε ότι αφορά τα παιδιά και τον ενθουσιασμό τους, να θυμάστε ότι το 99.99% των παιδιών αποκλείεται να ασχοληθούν με αυτό το τόσο απαιτητικό χόμπι.

Τα σαλόνια είναι ομορφότερα όταν δεν έχουν «διακοσμητικά» ενυδρεία. Τα ενυδρεία είναι ζωντανές κοινωνίες και έτσι όπως δεν θα βάζατε ποτέ τον σκύλο σας σε ένα κλουβί να τον κάνετε μέρος της διακόσμησης του σπιτιού σας, μη το κάνετε και με τα ψάρια.

Εάν λοιπόν δεν είστε και εσείς σίγουροι ότι θα ασχοληθείτε σοβαρά με το μεγάλωμα των ψαριών και την απαιτητική φροντίδα που θέλουν, απλά ξεχάστε το ενυδρείο! Καταλάβετε το καλά. Τα ψάρια είναι και αυτά pet και μάλιστα τα λιγότερο προνομιούχα γιατί όταν έχουν κάτι δεν μπορούν ούτε να γαυγίσουν, ούτε και να νιαουρίσουν για να σου δώσουν να καταλάβεις ότι δεν είναι καλά.
Εξακολουθώ να κάνω λάθη...και το απολαμβάνω :)

http://www.dgpress.gr  http://mindmagazine.wordpress.com
Το καμάρι μου: http://youtu.be/WC0BOiAdonk

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να ασχοληθείς με τα ενυδρεία
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 01:48:28 πμ »
Πολύ ωραία τα έγραψες, συμφωνώ με όλα και μακάρι να το σκεφτόμαστε όλοι καλά πριν το επιχειρήσουμε.

Πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα ψάρια σαν "pets" -με την ανάλογη υπευθυνότητα- και όχι σαν διακοσμητικά στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος Βασω

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 25, 2012, 11:12:02 μμ »
με αρεσεις εσυ, ;)
πολυ σωστα τα γραφεις.

Αποσυνδεδεμένος bluesman

• Platinum member
  • 50άρισα και μυαλό δεν βάζω
    • DGPRESS.GR
  • Εμπειρία: Παλιώνω αργά και σταθερά
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά...έχω χάσει τον λογαριασμό πλέον :( Άτιμο χόμπι :))
  • Τόπος Διαμονής: Λαγονήσι
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 25, 2012, 11:17:46 μμ »
 :)
Εξακολουθώ να κάνω λάθη...και το απολαμβάνω :)

http://www.dgpress.gr  http://mindmagazine.wordpress.com
Το καμάρι μου: http://youtu.be/WC0BOiAdonk

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 05:49:03 μμ »
Δεν θα ελεγα οτι τα ψαρια θελουν περισσοτερη φροντιδα απο αλλα κατοικιδια! Πηγαινε βολτα τον σκυλο απο 30' τρις ημερησιως (επιπλεον ντυσου & ξεντυσου & πλυνε του τα ποδια τρις ημερησιως), βουρτσιζε τον & πλενε τον καθημερινα για να μην βλεπεις σωρους απο τριχες σε μεγεθος ποντικου μαζεμενες εδω κι εκει στο διαμερισμα, ετοιμαζε φαγητο για σκυλο η γατα τρις ημερησιως, λερωνε μπωλ για αυτο (& πλενε το) τρις ημερησιως...
Τα ψαρια τα ταιζεις 1-2 φορες τις εργασιμες ημερες (...& την Κυριακη, αργια!), τους ριχνεις τροφη οση η σταχτη στο τσιγαρο, σε τοσο χρονο οσο να ριξεις τη σταχτη του τσιγαρου στο τασακι (τα γραφω ετσι λογω της ομοιοτητας της κινησης στις 2 περιπτωσεις), ουτε μπανιο τους κανεις, ουτε βολτα τα πας, ουτε μπωλ λερωνεις... Μια αλλαγη νερου κανεις και σκουπισμα του βυθου μια φορα την εβδομαδα (η τον μηνα, υπαρχουν και ζουμια για 2 αλλαγες τον χρονο!) Αντι για 3 μπωλ φαγητου, ριχνεις λιγες νιφαδες και ξοδευεις ρευμα, ενω θα ξοδευες περισσοτερο ρευμα για να πλενεις ενα αλλο κατοικιδιο! Που ειναι η δυσκολια η το κοστος; (Εκτος αν δεν υπαρχει σοβαρη αποφαση για ενασχοληση με το χομπυ...)

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 09:40:24 πμ »
Σίγουρα υπάρχουν οπως ανεφερες Γιαννη πολυ σημαντικες διαφορές στην ενατροφη ενος σκυλιου και παρομοιων στη φροντιδα κατοικιδιων-φιλων μας. Απο την άλλη δε μπορουμε να γενικευουμε για τη φροντιδα των ενυδρειων γιατι και εδω υπαρχουν χαοτικες διαφορες. Αλλη φροντιδα χρειαζεται ενα ενυδρειο El Natural σαν του Δανιηλ ας πουμε, και αλλη ενα τροπικου υφαλου με sps κοραλια, η στο γλυκο νερο ένα ενυδρειο με δίσκους ας πουμε.

Ενω υπαρχουν ενυδρεια οπως τα φυτεμενα υπερηψηλων απαιτησεων οπου οι χομπιστες ασχολουνται πρωτα με ολα τα υπολοιπα ενβια και ανοργανα μερη του ενυδρειου και στο τελος με τα ψαρια που καλω η κακως (κακως για μενα) για αυτα τα ενυδρεια ειναι απλα συμπληρωματικα.
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 04:27:45 μμ »
2)   Επειδή νομίζετε ότι θα ομορφύνει το σαλόνι σας! Το ενυδρείο δεν είναι πίνακας να τον κρεμάσεις και να τον ξεσκονίζεις.

Εδώ θα διαφωνήσω! Υπό τη προϋπόθεση ότι συντηρείται σωστά, το ενυδρείο είναι ένα έργο τέχνης μέσα στο σαλόνι μου.
Θα δυσκολευτώ πολύ να συνηθίσω χωρίς αυτό...

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2021, 12:34:59 πμ »
Δεν είμαι σίγουρος αν είχα δει τις απαντήσεις, αλλά σίγουρα τώρα, μου ήλθε η επιθυμία ν' απαντήσω...
Όντως υπάρχουν δύσκολα ενυδρεία, αλλά, για τα πολύ δύσκολα βοηθά κι η τεχνολογία σήμερα. Αντιδαστήρες ασβεστίου, δοσομετρικές αντλίες για τάισμα κοραλλιών (ή απλώς για λίπανση φυτών), συστήματα παρακολούθησης ιχνοστοιχείων κλπ παραμέτρων θαλασσινού νερού... Ενδεχομένως σήμερα, να υπάρχει και δυνατότητα επέμβασης από μακρυά & χορήγησης δόσεων από απόσταση, μέσω WiFi (& αν δεν έγινε δυνατό ως τώρα, πού θα πάει, θα γίνει... & μάλλον πρέπει να είναι ήδη πραγματικότητα, αφού ήδη υπάρχουν πχ αυτόματες ταΐστρες κι αεραντλίες με WiFi, δηλ για πολύ πιο απλά θέματα, που επαρκούσαν οι λύσεις που ήδη υπήρχαν). Για να μη βγάλεις ο ίδιος τον σκύλο βόλτα κτλ, πρέπει να βρεις αντικαταστάτη, αλλά μάλλον θα "χάσεις" τον σκύλο σου, αφού ο σκύλος "δένεται" μ' αυτόν που τον φροντίζει. Το ίδιο θα συμβεί κι αν υπάρξει (& ίσως ήδη να υπάρχει) ρομπότ που να φροντίζει τον σκύλο σου.