Forum > Ασθένειες Ψαριών - Κοραλιων Θαλασσινού νερού

Ick & Blue Tang

(1/8) > >>

polis2006:
Χαιρετιζω ολους στο φορουμ και επλιζω οντος να ειναι aqua 4 fun !!!!  ^-^

Νεοσυστατο ενυδρειο ριο 400 τρεχει περιπου στις 20 μερες
Αμμωνια κανω μετρηση καθημερινα και ειναι μηδεν με υγρα τεστ της api...(ο βραχος και ο αραγωνιτης ηταν κουραρισμενος μηδενισα την αμμωνια και μετα μπηκαν με διαφορα 2-3 ημερων τα ψαρια πρωτα 3 κλοουν και χλομισ μετα τα αλλα 2 κλοουν  και μετα απο 3 μερες φοξφασε και τανγκ)

αμμωνια 0
 θερμοκρασια 25
 αλατοτητα 1024

1 blue tang 1 foxface 5 clown 4 bicolor chromis
 κοραλια δεν υπαρχουν μονο ενα μικρο βραχακι ζοανθους

Πριν 2-3 μερεσ ειδα 2-3 λευκα σημαδια στην ουρα απο το τανκ σε μεγεθοσ κοκου αλατιου
 Aπο φωτογραφιες διαπιστωσα οτι προκειτε για θαλασσινο Ick ..
 εφτιαξα σκορδοζουμο και το ανακατευω με την τροφη
 αρχισα να ανεβαζω θερμοκρασια με σκοπο να φτασω 29 βαθμους και να ριχνω την αλατοτητα να φτασει σταδιακα στο 1019... ισως και ποιο κατω
 Δυστυχως ομως χωρις αποτελεσμα μεχρι τωρα σημερα ειναι η τριτη μερα χωρισ βελτιωση αντιθετα θα ελεγα πως επιδινοθηκε ελαφρα..
 Το ψαρι τρωει κανονικα ειναι κινητικο και αν δεν το παρατηρουσα δεν θα ελεγε κανεισ οτι ειναι αρρωστο...
 ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΚΕΝΩΣΗ ΣΑΝ ΔΙΑΡΡΟΙΑ λετε να το πειραξε η τροφη με το σκορδοζουμο?
 Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι πρεπει να κανω...???
 (διαβασα καπου μεσα σe φορουμ για την χρηση Flagyl ανακατεμενο με την τροφη αλλα δεν ξερω εαν εχει αποτελεσματα και πως να το χρησιμοποιησω μιασ και δεν ειναι ενυδρειακο ...)
Γενικοτερα φαρμακα δεν θα ηθελα να χρησιμοποιησω γιατι οσα ειναι reef safe δεν κανουν δουλεια και οτι ειναι αποδοστικο κανει ζημια στην βιολογια (πχ χαλκος)
Εχει κανεις να προτεινει κατι απο αναλογη εμπειρια γιατι διαβασα οτι ειναι αρκετα συχνο φαινομενο blue tang και ick ...

giannisaek:
Καλώς ήρθες... να περιμένεις τους θαλασσινούς οι οποίοι τώρα είναι στην δουλειά... ;)

QS-Plan:
Καλημέρα και καλώς ήλθες.

Για να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία οι θαλασσόλυκοι... άλλες μετρήσεις, όπως ασβέστιο, φώσφορος, κλπ κλπ?? Από φωτισμό πως τα πας?? Άλλος εξοπλισμός (σκίμμερ, κυκλοφορητές, κλπ)??

ΥΓ.: Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ίσως βιάστηκες μέσα σε 20 μέρες να βάλεις τα ψαράκια...

polis2006:
skimmer TMC V2 Skim Protein Skimmer 1000
κυκλοφοριτες
sicce 6000 litra
resun 6000 litra
φωτισμος 1χ39w 10000k 1x24w blue actinic(4 ωρες )
αλλαγες νερου 15% καθε 10 μερες
αλλα τεστ δυστυχος δεν υπαρχουν

το οτι βιαστηκα  hitme ειναι σιγουρο απλα τωρα οι εναλακτικες που εχω ειναι περιορισμενες
 δηλ να γινει επιστροφη των ψαριων δεν γινεται! (οπως (ισως και πολυ σωστα) μου προτεινε καποιος )
Βασικα θα ηθελα εαν καποιος εχει περασει παρομοιο περιστατικο με επιτυχια και να μου πει τι χειρισμουσ εκανε ....

Giovanni:
Καλως ηρθες φιλε.
Το ικ στο γλυκο νερο ειναι πτεσμα, αλλα στη θαλασσα ειναι θανητοφορο.
Θα σου προτεινα να αγορασεις ετοιμο σκευασμα σκορδου (Seachen Garlic Guard) και να ποτιζεις την τροφη κ να ταιζεις καθημερινα 2-3 φορες,καπως επισης και βιταμινες.
Καποια ειδη καθαριστων οπως lysmata amboinensis γαριδα ή cleaner wrasse θα μπορουσαν να βοηθησουν.
Ειμαι κατα των φαρμακων γενικα και καλο θα ηταν να το παλεψεις με το σκορδακι κ βιταμινουλες.
Ετσι εσωσα το δικο μου blue πριν λιγες μερες.
Παρολαυτα ειναι τραγικο που εβαλες τοσα ψαρια μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα κ πιστευω το ξερεις ή τουλαχιστον το καταλαβες.
Κολπα του στυλ αλατοτητας κ θερμοκρασιας δε θα δοκιμαζα ποτε διοτι δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στο φυσικο τους περιβαλλον και κανονικα θα πρεπει να σου παρει μηνα και...
 επισης θελει πολυ μεγαλη προσοχη με την αλατοτητα για να μην υποστουν τα ψαρια οσμωτικο σοκ.Παιζοντας με την αλατοτητα για να διωξεις το Ικ απο το ψαρι το παιζεις 50/50 γιατι το ψαρι σιγουρα στρεσσαρετε αφανταστα κ δυσκολευετε το ιδιο να αποβαλει το παρασιτο.
Κυκλο εκανε τι ενυδρειο? Το οτι μετρας αμμωνια 0 δε μου λεει κατι. Μπορει να σου ανεβει ξαφνικα για 1-2 ωρες κ να μην παρεις χαμπαρι κ οταν ξαναμετρησεις να βγαλεις 0. Το ενυδρειο σου μπορει να κανει κυκλο και 2 και 3 φορες μεσα σε διαστημα λιγων ημερων αναλογος τον βραχο,αραγωνιτη κτλ..κ να μην παρεις χαμπαρι.
Ευχομαι να σου πανε ολα καλα παντως!!!
Βαλε κ καμια φωτο να το δουμε!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση