Forum > Γενικα

Πως στρωνει ενα νεο ενυδρειο

(1/4) > >>

Giovanni:
Δε θα ήταν καλό άσχετα από τις παρουσιάσεις των reef ειδικα, να λέγατε κ εσείς οι παλιοι κάνα 2 λόγια και για τον τρόπο που στρωσατε το ενυδρείο,δηλ πόσο καιρό έκανε ο κυκλος, πόσο καιρό έκανε τα ηρεμήσει από αλγες,τι μεθόδους και πρόσθετα βαλατε, πως λειτουργησατε τα φωτα,και όλα τα συναφή,γιατί εδώ παλεύουμε 2 μισή μήνες και ακόμα άκρη δε βγάζουμε .. :)

glazar:
Επειδη εχω δοκιμασει τους παρακατω 2 τροπους ,σας παραθετω το πως ξεκινησα.

Με Ζωντανο βραχο - ζωντανο αραγωνιτη

αφου τελειωσε το στησιμο του ενυδρειου και μπηκε ο ζωντανος βραχος ( υπ όψιν ΔΕΝ προσθετουμε μετα, πολυ ζ.Βραχο με την μια, γιατι χαλαει η βιολογια μας) αρχισα με φωτισμο 1-2 ωρες την ημερα και σταδιακα σε διαστημα 2 εβδομαδων τον ανεβασα στις 8 ωρες ( μονο με 2 Τ5 στα 350 λιτρα) . Το σκιμμερ δουλευε απο την 1η μερα με αντιφως και ανθρακα. Αλγες που εμφανιστηκαν ηταν η διατομικη και λιγο κυανο τα οποια εξαφανιστηκαν γρηγορα και με την βοηθεια της μεγαλης κυκλοφοριας.

Με νεκρο βραχο-νεκρο αραγωνιτη.

μετα το στησιμο του εκανα περιπου 1 μηνα να δουλεψω τις λαμπες στο 8ωρο. Ξεκινησε με βακτηρια.Και σε αυτη την περιπτωση οι αλγες που εμφανιστηκαν ηταν οι ιδιες με παραπανω.

Και στις 2 περιπτωσεις ακολουθησα τα ιδια βηματα που αφορουσαν το στοκαρισμα ζωντανων . 1-2 ψαρια και 1-2 ευκολα κοραλια υστερα απο 1 μηνα περιπου. Και στις 2 περιπτωσεις το νερο ηταν απο Α/Ο.
Αυτη την στιγμη και μετα απο 2 χρονια λειτουργιας του το μονο που υπαρχει ειναι η κλασικη αλγη στο μπορσιτνο τζαμι την οποια την καθαριζω 1 φορα την εβδοαμαδα περιπου . Επισης τα σαληγκαρια ηταν παρων οποτε ξεκινουσα καποιο ενυδρειο.

Giovanni:
:) :) χαχαχααα Γιώργο ο τίτλος είναι όλα τα λεφτά...
Και ας έρθουμε στο θέμα μας..
Δεν έχω βρει πουθενά στο νετ πληροφορίες για το πως στρωνεται ένα reef ενυδρείο, ή αν όχι ένας χ,ψ οδηγος,τουλαχιστον εμπειρίες για τα πανδινα που περάσατε μέχρι να το στρωσετε.. δε ξέρω ή εγώ είμαι γκαντεμης ή όλα αυτά που μου συμβαίνουν ειναι φυσιολογικά..
Και αναλύω.. εκεί που ελεγα ότι είχε στρώσει το ενυδρείο κ ειχε καθαρίσει από αλγες ξαφνικά μέσα σε μια μέρα μου έβγαλε την υπερδιπλασια .. κ σαν να μην έφτανε αυτό μου βγάζει ικ το blue tang και επίσης βλέπω σήμερα τα λιγοστά μου Κοραλία μισοκλειστα ή μισοανοιχτα.. όπως το δει κανείς.. και κάνω μετρησεις( φυσικά νιτρικά και φωσφορικα στο 0 λόγω υπερβολικής αλγης ( διατομικες, GHA κτλ)) και βλέπω kh 6. Ενώ πριν 5 μέρες που είχα κάνει κ αλλαγή 10% ήταν στο 8.5
Τι να πω...

Giovanni:
Και το θέμα δεν ειναι ούτε ο κύκλος αζώτου ούτε ο φωτισμός κ αν έχεις ζβ ή νεκρό.. το θεμα ειναι πόσο καιρό έκανε να ηρεμήσει το ενυδρείο δηλ να βγάλει ότι είναι να βγάλει και να ηρεμήσει. Και εγώ έχω άνθρακα κ αντιφως αλλά η αλγη εκεί... Ακάθεκτη... Τρίχα παντού πάλι .. φτου κ απ την αρχή.
Αρχίζω και σκέφτομαι πολύ έντονα να δουλέψω το εξωτερικό φίλτρο χημικό κ με λίγο βαμβάκι και να καταργησω το media box  του σκιμερ γιατί μάλλον δεν κάνει δουλειά εκεί ο αντιφωσφορος...

glazar:
Γιαννη μην ξεχνας οτι ειχες καποιους θανατους νεων ψαριων. Επισης επιβαρυνση με τροφες που προσπαθουσες να δωσεις για να καταφερεις να στρωσεις τον λευκοστερνο.
Αλλαγες νερου εχεις κανει ? Και βεβαια εδω ειναι το οξυμορο . Ενω χρειαζεται αλλγη νερου οταν πεθαινει ενα ψαρι, εγω προσπαθω να μην ενοχλω καθολου τα υπολοιπα ψαρια ( δεν κανω αλλαγη) για αρκετο καιρο για να μην επιρεασω και στρεσαρω και τα υπολοιπα.

Οταν καποιο κοραλι δεν παει καλα και "πεθαινει" ( αυτο αφορα κυριως τα μαλακά) τοτε η επιβαρυνση στο νερο ειναι πολυ μεγαλη , μεχρι που μπορει να στο τιναξει στον αερα. Ειχες τιποτα θανατου τον τελεταιο καιρο.

Πες μας ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και ποτε-ποσα ψαρια/κοραλια μπηκαν μεσα. με λιγα λογια πως το ξεκινησες εσυ.
Την αληθεια εεεε :) 

Εγω στο mce600 ειχα μονιμως το αντιφως στην θηκη μεσα, χωρις κανενα προβλημα. ( δεν ειχα media box)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση