ΑποστολέαςΘέμα: Λίπανση στα φυτεμένα ενυδρεία - Ένας συγκριτικός οδηγός  (Αναγνώστηκε 23521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gremian

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Απο το 2010
  • Τα ενυδρεία μου: 100lt φυτεμενο
  • Τόπος Διαμονής: Σινδος-Θεσσαλονικη
Λίπανση στα φυτεμένα ενυδρεία - Ένας συγκριτικός οδηγός
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 11, 2012, 10:05:46 μμ »
Παράθεση
Π.χ. αν εχω ph 7 και kh 8 απο τον πινακα ph-kh εχω 24ppm. Αν θελω να παω στα 30ppm ,βαζω μια ποσοτητα excel..εγω ποτε θα σταματησω την αυξηση της δοσης του excel αφου οσο και να βαζω παραπανω δεν αλλαζει το ph αρα στον πινακα  του ph-kh θα εχω παλι 24ppm??νομιζω πως τωρα το διατυπωσα σωστα[/color]

ΑΝ θελεις να πας στα 30 οπως λεει ο πινακας θα πρεπει να πειραξεις τα ΚΗ και ΡΗ . Το διοξειδιο εαν το ανεβασεις , και εχεις ανεβασμενο ΚΗ τοτε θα αργει να σου κατεβασει το ΡΗ και θα σου ξοδευει πιο πολυ διοξειδιο.

Μαλλον εννοεις το πινακα εδω ε?Σωστα υπεθεσες

Πίνακας KH προς PH=CO2

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,63.0.html

Αποσυνδεδεμένος Gremian

• Member
  • *
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 11, 2012, 10:14:38 μμ »
Δηλαδη αυτη η δοσολογια ειναι για φτασουμε στην ποσοτητα του co2 που αναγραφει ο πινακας ph-kh ή να την υπερβουμε για να φτασουμε στην επιθυμητη ποσοτητα π.χ 30?Δεν το πιασα.Πως λειτουργει?Α, και κατι ακομη.με το υγρο co2 αλλαζει απλα η ποσοτητα του στο νερο ή αλλαζει και το PH? ???
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Ο πινακας pH/Kh ειναι για το co2 και "οχι" για το excel που είναι οργανικό σκεύασμα......ή για συνδιασμό των δύο
Μπορουν να χρησιμοποιηθούν και τα δυο ταυτόχρονα ΧΩΡΙΣ ο πίνακας να σου εξασφαλίσει "ασφαλείς τιμές" στα 30ppm
Στα 20-25 ppm χρησιμοποιείται κατα το πλείστον.
To σκεύασμα αυτό χρησιμοποιείται μόνον σε μικρά ενυδρεία ή σαν συμπλήρωμα σε μεγάλα όπου υπάρχει άλγη.
Εχει την τάση να ρίχνει και το pH και να μειώνει τον σίδηρο. (Αυτός ειναι και ο λόγος που καταπολεμάει ορισμένα είδη άλγης)<Δεν το γνωριζα αυτο και πιο πανω αναφερθηκε οτι δεν το αλλαζει.
Οι δοσολογίες που δίνουν για το excel ειναι ενας μπούσουλας.
Τα 30ppm θεωρείτε "ασφαλή τιμή" για τα ψάρια και τα φυτά δεν νοιάζονται αν το co2 ειναι 20 ή 25ppm ή 70ppm
Τα 30ppm θεωρούνται "επάρκεια".
Ο κακός και ανεξέλεγκτος συνδιασμός και των δυο (κατάχρηση) μπορεί να οδηγήσει σε ενα πανέμορφο phcrash για κάποιον που δεν ξέρει.
Με όλα τα επακόλουθα.
Ελπίζω να ξεκαθάρισαν ορισμένα πράγματαΣχετικα
ΥΓ.
Εχει δεί κανεις πίνακα pH/Kh που να αναφέρεται στο excel?excel=υγρο συμπληρωμα διοξειδιου του ανθρακα.Αφου ο πινακας που λεμε και λες τωρα,αναφερεται σε co2  με την αναλογια του ph-kh  και το ιδιο το excel ειναι co2, τοτε ναι υπαρχει και ειναι αυτος.Φιλικα ,Γρηγορης
Οποιος βρει τον θέλω και γω :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 10:19:52 μμ από Gremian »

Αποσυνδεδεμένος Lasal

• Silver member
  • Εμπειρία: Ο γηράσκον αεί διδασκόμενος
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 11, 2012, 10:25:45 μμ »
Ναι δεν μιλήσαμε για DIY λιπάσματα. Εχει κι αυτό την θέση του στο χόμπι σαφώς. Εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο ως σήμερα, και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.. Ξέρω όμως κάποιον... :) :) ;)
Αυτός που πρωτοαρχίζει βέβαια, σπανίως θα κάτσει να φτιάξει μόνος του λίπασμα.. το συγκεκριμένο Thread εχει σκοπό να ενημερώσει αυτόν που προτίθεται να αγοράσει
Εχω λίγο διαφορετική άποψη
 :)
Εχω δεί αρχαριους που θέλουν απο την αρχή να ρίξουν το κόστος γνωρίζοντας μόνον τις αναλογίες ενός DIY λιπάσματος χωρίς να τους ενδιαφέρει......τίποτε άλλο.
Κάποιες αναλογίες υπάρχουν διάσπαρτα στο ιντερνετ όμως (.......)

Εγώ θα ήθελα να θέσω ενα ερώτημα
Γιατί υπάρχουν τόσα λιπάσματα στην αγορά.
Μήπως τελικά δεν ειναι ολα ίδια?
και σε τι διαφέρουν!!  >:D
ΥΓ.
@Γρηγόρη...........οργανικό συμπλήρωμα
Μάλλον δεν πρόσεξες που το είπα

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 10:27:55 μμ από Lasal »

Αποσυνδεδεμένος Gremian

• Member
  • *
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 11, 2012, 10:41:21 μμ »
Ναι δεν μιλήσαμε για DIY λιπάσματα. Εχει κι αυτό την θέση του στο χόμπι σαφώς. Εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο ως σήμερα, και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.. Ξέρω όμως κάποιον... :) :) ;)
Αυτός που πρωτοαρχίζει βέβαια, σπανίως θα κάτσει να φτιάξει μόνος του λίπασμα.. το συγκεκριμένο Thread εχει σκοπό να ενημερώσει αυτόν που προτίθεται να αγοράσει
Εχω λίγο διαφορετική άποψη
 :)
Εχω δεί αρχαριους που θέλουν απο την αρχή να ρίξουν το κόστος γνωρίζοντας μόνον τις αναλογίες ενός DIY λιπάσματος χωρίς να τους ενδιαφέρει......τίποτε άλλο.
Κάποιες αναλογίες υπάρχουν διάσπαρτα στο ιντερνετ όμως (.......)

Εγώ θα ήθελα να θέσω ενα ερώτημα
Γιατί υπάρχουν τόσα λιπάσματα στην αγορά.
Μήπως τελικά δεν ειναι ολα ίδια?
και σε τι διαφέρουν!!  >:D
ΥΓ.
@Γρηγόρη...........οργανικό συμπλήρωμα
Μάλλον δεν πρόσεξες που το είπαΠροσεχω αυτα που διαβαζω lasal.Θα το θεσω αλλιως αυτο που λεω.Οπως θες πεσ το,οργανικο συμπληρωμα,ανοργανο,υποοργανικο το θεμα ειναι παντα στο αποτελεσμα.Αρα αφου αλλαζει την περιεκτικοτητα του co2 στο νερο ή του c και με αποτελεσμα το co2 οπως θες πες το,εγω αυτο βλεπω και με ενδιαφερει.Φιλικα παντα,Γρηγορης

Κατι ακομα.Προσωπικα εσυ προτεινεις excel?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 10:45:25 μμ από Gremian »

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 12, 2012, 12:01:09 πμ »
Έχοντας ψάξει το θέμα στο διαδίκτυο βρήκα οτι οι βασικές γραμμές ειναι οι εξής. Ο κόσμος προτιμάει το αέριο CO2. Το υγρό σκευασμα CO2 έχει υποτιθέμενα τροποποιηθει στα εργαστήρια των εταιριών για να αφαιρεθεί η τοξικοτητα της Glutaraldehyde, καθότι χρησιμοποιείται ευρέως ως τοξικό απολυμαντικό στα νοσοκομεία..

Glutaraldehyde = CH2(CH2CHO)2

Επίσης ακούγεται το excel δεν δουλεύει σε όλα τα φυτά. Συγκεκριμένα ακούγεται οτι πχ τις βαλισνέριες τις καίει και επίσης λιώνει και τις Ανουμπιες σε λάθος ποσότητα. 
Ακόμη έχει αναφερθεί σε αρθρογραφία οτι η χρήση και των δύο μέσων ταυτόχρονα είναι εφικτή, με μεγάλη δόση ρίσκου όμως για τα ζωντανά μέσα στο ενυδρείο. Αυτα είναι αληθεια., Δεν μπορούν όλα τα φυτά να αποροφήσουν ενώσεις της Glutaraldehyde.

Τα φυτά που μπορούν να απορροφήσουν και να κάνουν χρήση των ενώσεων Glutaraldehyde δημιουργούν χημικές αντιδράσεις με όλες τις ενώσεις των οποίων το τελικό προϊόν είναι το CO2. Αυτά τα μόρια CO2 είναι ίδια με κάθε άλλα μόρια CO2 που βρίσκουν το δρόμο τους στους ιστούς των φυτών με έγχυση αερίου CO2. Δεν υπάρχει διαφορά και δεν υπάρχει κανένας "πορτιέρης" που κάνει έλεγχο για να "δει" απο πού προήλθε  το CO2. Φαίνεται απλά από την αληλουχία των εσωτερικών χημικών αντιδράσεων και δεν διαφέρει από οποιοδήποτε άλλο μόριο του CO2 που δημιουργήθηκε ποτέ στο γαλαξία και στο σύμπαν.

Στη συνέχεια, τα ένζυμα Rubisco (Ribulose-bisphosphate carboxylase) απλά αρπάζουν  ό, τι μόρια είναι γύρω  απο το CO2, ανεξάρτητα από την προέλευσή τους, και τα μεταφέρουν στα κέντρα αντίδρασης, όπου το CO2 εισέρχεται σε άλλες χημικές αντιδράσεις που το μετατραπεί σε ζάκχαρα.

Ως εκ τούτου, από την απορρόφηση ενός υγρoυ προϊόντος CO2 σαν το excel, η συνολική συγκέντρωση του CO2 μέσα στο φυτό αυξάνει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σαν να είχε δεχτεί αερίο CO2. Δεδομένου ότι η Glutaraldehyde είναι υγρό, η διαλυτότητα του είναι καλύτερη από το αέριο και δεν έχει την άμεση "ανάγκη" να προσπαθεί να βγει από το νερό και το ενυδρείο, σαν να είναι ποντίκι που προσπαθεί να φύγει απο τη φάκα, πράγμα που συμβαίνει με όλα τα αέρια (που προσπαθούν να αποδράσουν απο το νερό).

Το υποτιθέμενο όφελος όλων των υγρών CO2 είναι ότι δεν παρουσιάζουν το ίδιο είδος τοξικότητας στα ψάρια μέσω της οξίνσης του αίματος και στέρηση οξυγόνου στο νερό που δημιουργούν τα υψηλά επίπεδα του CO2 στο νερό, αλλά, στο τέλος του κύκλου των χημικών αντιδράσεων, οι ιστοί των φυτών έχουν κορεσθεί με περισσότερο CO2. Όπως ανέφέρα προηγουμένως το υγρό excel (και κάθε excel) έχει τη δικη του τοξικότητα. Η Glutaraldehyde χρησιμοποιείται σε νοσοκομεία για να καθαρίζονται και να απολυμαίνονται χειρουργικά εργαλεία, και όπως καταλαβαίνετε αυτό δεν είναι παιχνιδάκι..

Τα φυτά δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν καμία άλλη μορφή του άνθρακα, εκτός από την μορφή του CO2. Αυτό είναι το πραγματικά σημαντικό που πρέπει να θυμόμαστε. Έτσι, κάθε προϊόν που ισχυρίζεται ότι είναι μια "εναλλακτική" πηγή άνθρακα για τα φυτά απο το CO2,το καλο που του θέλω να δημιουργεί είτε εξωτερικά είτε εσωτερικά CO2, γιατί αλλιώς το προϊόν είναι η απόλυτη απάτη...

Αυτά...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2012, 12:19:47 πμ από Drbig »

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 12, 2012, 08:41:16 πμ »
Χάρη..... απλά.....  sevasmos sevasmos sevasmos

Νομίζω ότι δικαιολογείς το Dr στο nickname σου!!!
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος Gremian

• Member
  • *
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 12, 2012, 11:24:28 μμ »
Παρα πολυ καλο drbig.Καταπληκτικο....απλα sevasmos

Αποσυνδεδεμένος dimis_viper

• Platinum member
  • Με τρέλα και κορδέλα!!!
    • Λογιστικό γραφείο- Λογιστική Εξέλιξη
  • Εμπειρία: Αρχάριος
  • Τα ενυδρεία μου: 240L labido -acei kai 25L γαρίδες
  • Τόπος Διαμονής: Συκιές Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 08:18:48 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και μένα για το τι λίπασμα να πάρω. Έχω κερατόφυλλα, βαλισνέριες, εχινόδορους, ανούμπια και Μος.... Τι θα με βοηθήσει στην ανάπτυξη τους???
 ,

• Platinum member
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 08:25:01 μμ »
Εγώ ξεκινάω με γενικό λίπασμα και διοξείδιο (excel) και αμέσως μετά πηγαίνω στο κάλιο (pottasium).
Mόνο αν δω συγκεκριμένες ελλείψεις μπορεί να προσθέσω λίγο σίδηρο ή φώσφορο ή κάτι άλλο.
Τα ιχνοστοιχεία (trace) πολλοί τα θεωρούν απαραίτητα, εγώ πολύ σπάνια τα βάζω, αφού νομίζω ότι
υπάρχουν σε καλές ποσότητες στο νερό της βρύσης. Άλλη ιστορία βέβαια αν βάζεις μόνο από Α/Ο.
Ποιό είναι αυτό το γενικό λίπασμα? Να ξεκινήσω και εγώ με αυτό καλύτερα και με καμιά ταμπλέτα βυθού που όπως μου είχες πει είναι καλύτερο για τους εχινόδορους?

• Platinum member
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 08:46:19 μμ »
ΆΑΑΑΑΑΑΑ έχω και πιστία και φακές.....
Τα ξέχασα αυτά...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 09:03:14 μμ »
ΆΑΑΑΑΑΑΑ έχω και πιστία και φακές.....
Τα ξέχασα αυτά...

Για αυτα δεν χρειαζονται και πολλα. Νιτρικα, φως και χαμηλη ροη...
Εγώ ξεκινάω με γενικό λίπασμα και διοξείδιο (excel) και αμέσως μετά πηγαίνω στο κάλιο (pottasium).
Mόνο αν δω συγκεκριμένες ελλείψεις μπορεί να προσθέσω λίγο σίδηρο ή φώσφορο ή κάτι άλλο.
Τα ιχνοστοιχεία (trace) πολλοί τα θεωρούν απαραίτητα, εγώ πολύ σπάνια τα βάζω, αφού νομίζω ότι
υπάρχουν σε καλές ποσότητες στο νερό της βρύσης. Άλλη ιστορία βέβαια αν βάζεις μόνο από Α/Ο.
Ποιό είναι αυτό το γενικό λίπασμα? Να ξεκινήσω και εγώ με αυτό καλύτερα και με καμιά ταμπλέτα βυθού που όπως μου είχες πει είναι καλύτερο για τους εχινόδορους?

Σαν γενικο λιπασμα μπορεις να βαλεις της seachem flourish.. οπως επισης και τις ταμπλετες της ιδιας εταιρειας...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και μένα για το τι λίπασμα να πάρω. Έχω κερατόφυλλα, βαλισνέριες, εχινόδορους, ανούμπια και Μος.... Τι θα με βοηθήσει στην ανάπτυξη τους???
 ,

για τα παραπανω φυτα δεν ειναι απαραιτητα τα λιπασματα... αλλα παντα βοηθανε στην πιο γρηγορη αναπτυξη τους.. η μοςς μπορει να μεγαλωσει και σε ενα ταπερ με νερο πισω απο το παραθυρο που το βλεπει ο ηλιος...

η ανουμβια ειναι αργης αναπτυξης και δεν θελει πολυ φως,ουτε και φυτεμα. το κερατοφυλλο μαλλον θα "μαλωσει " με την πιστια γιατι και αυτο θελει μπολικα νιτρικα...

Επισης μπορις να χρησιμοποιεις την ( Εισαγωγη παραθεσης ) για να μην κανεις συνεχομενα ποστς ;) 

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 09:06:39 μμ »
Συμφωνώ, δεν χρειάζεσαι παρά ένα γενικό λίπασμα (είναι η πρώτη τριάδα στην αρχή του άρθρου), άντε και λίγο excel για CO2.

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 09:09:51 μμ »
τα φυτα που εχεις, προς το παρον, ειναι αρκετα ευκολα στην αναπτυξη τους.οπως και το αναφερεις με λιγο γενικο λιπασμα και μια αλλαγη νερου την εβδομαδα τα φυτα σου θα εχουν οτι χρειαζονται για να τα χαιρεσαι να μεγαλωνουν.αρκει να εχεις και λιγο φως ωστε να μπορουν να κανουν τη φωτοσυνθεση τους.
 εχει διαφορες εταιριες που πουλανε λιπασματα.οι περισσοτερες βγαζουν αυτο που εχουν λιγο απο ολα,το γενικο που λεμε.
μερικες ειναι easy life,tetra,dannerle,seachem και αλλες διαφορες
η εταιρια seachem ,που θα ακουσεις πολυ, βγαζει για παραγειγμα το flourish ως γενικο λιπασμα.
τα υγρα λιπασματα καταναλώνονται απο το κυριο μερος των φυτων, οπως τα φυλλα τους.
οι ταμπλετες τρεφουν τα φυτα απο τις ριζες τους.
τα υγρα λιπασματα χρησιμοποιούνται σε εβδομαδιαια βαση ενω οι ταμπλετες για μαγαλυτερα διαστηματα

• Platinum member
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 06:07:08 μμ »
Πήρα το flourish τελικά και το
 http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=972
σαν ταμπλέτα διότι ήταν σχετικά φθηνό και θα δοκιμάσω.
Thanks για της πληροφορίες....

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:11:53 μμ »
Καλά είναι και τα 2, τα στικς είναι οικονομικά αλλά κάνουν δουλειά, τα βάζω κι εγώ. greatup

• Platinum member
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:13:28 μμ »
Κωστα με χαροποίησες πλήρως τώρα..... Τουλάχιστον δεν πήγε χαμένη η αγορά... Μεσα στη βδομάδα τα περιμένω.....

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:19:30 μμ »
Να προσέξεις μόνο γιατί αρχίζουν να λιώνουν μόλις έρθουν σε επαφή με το νερό, οπότε θέλει να τα
παραχώσεις με σβέλτες κινήσεις και να φροντίσεις να μη βραχούν τα υπόλοιπα που θα μείνουν στο κουτί.

• Platinum member
Re: Λίπανση στα φυτεμένα ενυδρεία - Ένας συγκριτικός οδηγός
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:48:28 μμ »
Αρα θα πρεπει να βγαζω απο πριν οσες χρειαζομαι.... Περιπου ποσες βαζεις και πως τις τοποθετεις;; Αλλαγη καθε ποτε θελουν;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 08:18:20 μμ »
Εγώ τις βάζω με το χέρι και τις σπρώχνω με το δάχτυλο. ;D  Αλλαγή δεν θέλουν, λιώνουν και απλά ξαναβάζεις
μετά από 2-3 μήνες. Από 2-3 κοντά σε κάθε φυτό φτάνουν ή απλά γεμίζεις όλον τον βυθό με 20-30 στικς.
Η τέτρα δίνει δοσολογία σε γραμμάρια ανά κιλό χαλικιού (ή άμμου), αλλά έτσι δεν συμφέρει οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος giokarakannas

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Λευκωσια, Κυπρος
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 02:14:57 μμ »
μια διευκρινιση παρακαλω. στην περιπτωση του υπερμαγγανικου καλιου βουτουμε ολοκληρο το φυτο μεσα στο δοχειο με το καλιο και το νερο, δηλαδη και το φυλλο και τις ριζες;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 02:19:11 μμ »
Ναι, όλο. Δεν παθαίνει τίποτε, αρκεί να μην το αφήσεις πάνω από 15-20 λεπτά.

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 02:32:30 μμ »
thanks ;)

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:30:58 πμ »
Παιδια διορθωστε με αν κανω λαθος...

1. Το υγρο λιπασμα το βαζουμε 1 φορα την ευδομαδα την επομενη μερα της αλλαγης νερου;

2. Τις ταμπλετες βυθου τις βαζουμε καθε 2-3 μηνες; Υπαρχουν ταμπλετες που λιωνουν τελειως στην αμμο; Και ποιες;

Μιλαμε για φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 01:53:29 μμ »
Το υγρό λίπασμα μπαίνει ανάλογα τις οδηγίες του κατασκευαστή που αναγράφονται στην συσκευασία. Πρόσεξε όμως γιατί οι δοσολογία αναφέρεται σε φουλ φυτεμένο. Αναλόγως την φυτομάζα σου βάζεις και την δόση. Επίσης όταν πρωτοαρχίζουμε λίπανση ξεκινάμε με μικρή δόση και σταδιακά αυξάνουμε μέχρι την δοσολογία που έχουμε στόχο.
Ταμπλέτες βυθού θα έλεγα να βάζεις κάθε 6 μήνες περίπου. ΑΠό όσο ξέρω όλες διαλύονται στο υπόστρωμμα. Για αυτό πρέπει να μπαίνουν βαθειά και να αποφεύγεις να ανακατεύεις το υπόστρωμμα γιατί θα βγούνε στο νερό και θα έχεις άλγες.
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 06:37:53 μμ »
οκ ευχαριστω. ακομη μια ερωτηςη...
πεστε οτι κανω αλλαγη νερου τι δευτερα, ποια μερα θα πρεπει να ριξω το υγρο λιπασμα;;