Forum > Φυτά σε Κοινωνικά Ενυδρεία

Λίπανση στα φυτεμένα ενυδρεία - Ένας συγκριτικός οδηγός

(1/12) > >>

Drbig:
To παρακάτω θέμα αφορά ως επι το πλέιστον τους λεγόμενους μποστανάδες, αλλά όχι μόνο.
Είναι ενας απλός οδηγός για τη λίπανση ενός φυτεμμένου ενυδρείου.

Τι είναι τα λιπάσματα.
Πριν προχωρήσω στη δοσολογία θα κάνω μια μικρή παρουσίαση των λιπασμάτων έχοντας ως βάση τα γνωστά σε όλους λιπάσματα της Αμερικάνικης Seachem. Αν και η πιο γνωστή δεν είναι η μόνη εταιρία που προμηθεύει λιπάσματα στην αγορά. Εξ ίσου αξιόλογα είναι τα λιπάσματα της Ολλανδικής Easy Life καθως και της Brightwell. Θα σας παραθέσω σε πίνακα τα αντίστοιχα προιόντα απο τις 3 αυτές εταιρίες.
Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ προιόντα και της Seachem αλλά και της Easy Life Και τα βρίσκω το ίδιο αποδοτικά.
Υπάρχουν επίσης προιόντα από την Dennerle, Tetra, Sera και άλλες.

ΠΡΟΪΟΝSeachem Easy Life Brightwell Ολοκληρωμένο λίπασμα για τα φυτά του ενυδρείου. Είναι απαραίτητο για τα φύλλα αλλά και τις ρίζες των φυτών.
Περιέχει ιχνοστοιχεία, βιταμίνες, αμινοξέα, ασβέστιο, μαγνήσιο, κάλιο. Δεν περιέχει φωσφορικά ή nitrate. Συμπλήρωμα καλίου απαραίτητο για κάθε ενυδρείο με ζωντανά φυτά.
Το κάλιο είναι ένα από τα πολλά στοιχεία που είναι ζωτικής σημασίας για τη διατήρηση ενός επιπέδου δυναμικής ανάπτυξης σε ένα φυτεμένο ενυδρείο.
Το Κάλιο μπορεί να εξαντληθεί γρήγορα σε ένα ταχέως αναπτυσσόμενο σύστημα ή όταν το νερό έχει χαμηλή περιεκτικότητα σε ανόργανα άλατα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, το κάλιο (η έλλειψή του) μπορεί να γίνει περιοριστικός παράγοντας στην ανάπτυξη των φυτών.
Χρησιμοποιήται για την πρόληψη της μείωσης καλίου (σημάδια της οποίας περιλαμβάνουν κιτρίνισμα στα μεγάλα φύλλα) και να διατηρηθεί υψηλό επίπεδο ανάπτυξης. Ιχνοστοιχεία για ζωντανά φυτά ενυδρείου. Υγρό συμπλήρωμα αναπλήρωσης του Διοξειδίου του Άνθρακα στο ενυδρείο.
Το CO2 είναι απαραίτητο συστατικό για την φωτοσύνθεση των ζωντανών φυτών μέσα στο ενυδρείο. Υγρό συμπλήρωμα σιδήρου απαραίτητο για κάθε ενυδρείο με ζωντανά φυτά.
Είναι ιδιαίτερα συγκεντρωμένο συμπλήρωμα.
Θα πρέπει να χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις όπου οι ανάγκες σε σίδηρο είναι μεγαλύτερες από εκείνη που μπορεί να καλύψει το γενικό λιπασμα
, ή υπάρχουν σημάδια ανεπάρκειας σιδήρου εμφανίζονται (όπως κοντοί και λεπτοί μίσχοι ή κιτρίνισμα μεταξύ φλέβών των φύλων.)
Δεν περιέχει φωσφορικα ή νιτρικα. Συμπλήρωμα αζώτου(Nitrogen) σε υγρή μορφή.
Το άζωτο είναι ένα από τα 3 σημαντικότερα συστατικά που χρειάζονται τα φυτά για την σωστή ανάπτυξη.
Η έλλειψη του μπορεί να είναι ένας από τους παράγοντες όπου τα φυτά δεν θ` αναπτυχθούν σωστά.
Το συγκεκριμένο προϊόν περιέχει και τις 2 μορφές αζώτου.
Παρέχει την απαιτουμένη ποσότητα σε nitrate αλλά και την απαιτουμένη ποσότητα σε αμμώνιο το οποίο όμως δεν είναι επιβλαβές για τα ψάρια. Συμπλήρωμα φωσφόρου σε υγρή μορφή.
Ο φώσφορος είναι ένα από τα 3 σημαντικότερα συστατικά που χρειάζονται τα φυτά για την σωστή ανάπτυξη.
 Η έλλειψη του μπορεί να είναι ένας από τους παράγοντες όπου τα φυτά δεν θ` αναπτυχθούν σωστά. Λίπασμα σε μορφή ταμπλέτας.
Τοποθετείται στην ρίζα προσφέροντας στο φυτό όλα τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία, αμινοξέα και βιταμίνες.
 Δεν περιέχουν φωσφορικά και nitrate.
Οι ταμπλέτες θα πρέπει ν` ανανεώνονται κάθε 3 με 4 μήνες.
Περιέχουν βασικα ιχνοστοιχεία, αμινοξέα και βιταμίνες.
Είναι πλούσια σε σίδηρο, μαγγάνιο, μαγνήσιο, ασβέστιο, κάλιο, ινοσιτόλη, χολίνη Β12, βιοτίνη, και άλλους παράγοντες που έχουν καθοριστεί ότι είναι επωφελής για τις ρίζες των υδρόβιων φυτών

Πριν παραθέσω τους πίνακες τονίζω ότι είναι ΜΟΝΟ ένας οδηγός, καθώς για την ακριβή δοσολογία πρέπει να απαντηθούν προσωπικά για το κάθε ενυδρείο οι παρακάτω ερωτήσεις..
1)Πόσο πυκνοφυτεμένο είναι το ενυδρείο.
2) Πόσο απαιτητικά είναι τα φυτά.
3) Πόσο δυνατός είναι ο φωτισμός.
4) Αν υπάρχει παροχή CO2.
5) Πόσο συχνά γίνονται αλλαγές νερού.
6) Τι είδους ζωντανά έχουμε μέσα στο ενυδρείο.
7) Πόσα ζωντανά έχουμε μέσα στο ενυδρείο.

Η δοσολογία που γράφουν οι συσκευασίες λιπασμάτων είναι για μετρια εώς πυκνοφυτεμένα ενυδρεία, αλλά δεν παίρνουν υπ’οψιν τους τίποτε άλλο!!!

Έχω φτιάξει τον παρακάτω πίνακα που είναι ενδεικτικός για ένα φουλ φυτεμμένο ενυδρείο με προτεινόμενη δοσολογία με τα προιόντα της Seachem.

H Seachem εχει αναπτύξει ένα δυνατό δοσολογικό σχήμα με όλα τα προϊόντα της. Αυτό δεν είναι σε καμιά περίπτωση ο μόνος τρόπος για να
λιπαίνετε ενυδρείο σας, είναι απλώς μια πρόταση, οπότε μην εκπλαγείτε αν θα χρειαστεί να πειραματιστείτε γύρω απο τις δοσολογίες για να πάρετε το επιθυμητό σε σας αποτέλεσμα.

Drbig:
Παρακάτω παραθέτω και τη δοσολογία ανα Εβδομάδα, Μήνα, Έτος στα 4 πρότυπα ενυδρεία καθώς και το Ετήσιο Κόστος

bokostas:
Εξαιρετικά χρήσιμο το άρθρο Χάρη. Και τα προϊόντα των 3 εταιριών που παρουσίασες είναι και δικά μου
αγαπημένα γιατί νομίζω ότι αποτελούν τις καλύτερες λύσεις αν συγκρίνεις αποδοτικότητα και κόστος.

Το ανέφερες, αλλά θέλω να το ξαναπώ για να μην την πατήσει κανένας αρχάριος, ότι οι δοσολογίες
που δίνουν οι εταιρίες αναφέρονται σε φουλ φυτεμένα με μεγάλη φυτόμαζα και με διοξείδιο, οπότε αν
χρησιμοποιήσετε τον πίνακα σε μέτρια φυτεμένο, μειώστε τις δόσεις στο μισό, στο 1/3 ή και λιγότερο.

Drbig:
Ναι σαφώς, το τόνισα εξάλλου και στο αρχικό μου ποστ , οτι οι εταιρίες πάντα μιλάνε για φουλ φυτεμμένο υψηλών απαιτήσεων!!!
Εγώ δεν χρειάστηκε να ακολουθήσω αυτη τη δοσολογία παρα μονο όταν για 6 περίπου μήνες εφτιαξα ακριβώς αυτό. Ενα φουλ φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων... !!! :)

georod7:
μπραβο παιδια, φοβερο θεμα!!!
 thubsup

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση