ΑποστολέαςΘέμα: Διοξείδιο του Άνθρακα -CO2- Διάχυση - Πλήρης Οδηγός  (Αναγνώστηκε 32774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ

• Platinum member
  • Εμπειρία: «Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
  • Τα ενυδρεία μου: DIY 120 λίτρα φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Διοξείδιο του Άνθρακα -CO2- Διάχυση - Πλήρης Οδηγός
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 16, 2016, 05:46:38 πμ »
Κι εγώ πάντως που έχω κανονική μπουκάλα το έχω 24ωρο και θα συμφωνήσω με το μέλος Νάσο ότι κλείνοντάς το στις αρχές για πειραματισμό είχα μεγάλη διακύμανση, μιλάμε για πάνω από 0,6 μονάδες ενώ με 24ωρη ανοιχτή τη μπουκάλα η διακύμανση είναι της τάξης του 0,2 μάξιμουμ.

Αποσυνδεδεμένος sxetikos

• Loyal member
  • **
    • GrEntertainers
  • Εμπειρία: Το... παλεύουμε.
  • Τα ενυδρεία μου: Θαλασσινό Anubias A1500.
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 16, 2016, 10:12:55 μμ »
Κι εγώ πάντως που έχω κανονική μπουκάλα το έχω 24ωρο και θα συμφωνήσω με το μέλος Νάσο ότι κλείνοντάς το στις αρχές για πειραματισμό είχα μεγάλη διακύμανση, μιλάμε για πάνω από 0,6 μονάδες ενώ με 24ωρη ανοιχτή τη μπουκάλα η διακύμανση είναι της τάξης του 0,2 μάξιμουμ.
Αν και έχω μόλις τρεις μέρες το CO2 παρατήρησα τις δύο πρώτες μέρες μεγάλη διακύμανση. Τώρα το έχω 24 ώρες και κάνω μετρήσεις ανά οκτώ ώρες για να δω τη διαφορά.

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 16, 2016, 10:32:00 μμ »
φυσικο ειναι να υπαρχει διακυμανση και γιαυτο το λογο κλεινουμε το διοξειδιο το βραδυ. Εφοσον δεν υπαρχει φως, τα φυτα το βραδυ αποβαλλουν και αυτα διοξειδιο οποτε το ΡΗ θα πεσει περισσοτερο το βραδυ. Σε αντιθεση με την ημερα, οπου φωτοσυνθετουν και βγαζουν περισσσοτερο οξυγονο το οποιο ανεβαζει το ΡΗ με την κινηση του προς την επιφανεια, οποτε λειτουργει περισσοτερο ο κοντρολλερ για να μην αφησει το ΡΗ να ανεβει.

Αλλωστε αυτο το βλεπουμε εαν ακολουθησουμε τον σωστο τροπο και βαλουμε καποιο κοντρολλερ να ανοιγοκλεινει το διοξειδιο για να μπορουμε να κραταμε το ΡΗ σταθερο.
Οσοι εχουν ΡΗ κοντρολλερ θα δουν πως το βραδυ δεν ανοιγει τοσο συχνα το διοξειδο το βραδυ , οσο την μερα που ειναι τα φωτα ανοιχτα.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Νάσος Αναγνώστου

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt μισο-φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά - Νέα Κρήνη
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 17, 2016, 03:45:25 μμ »
φυσικο ειναι να υπαρχει διακυμανση και γιαυτο το λογο κλεινουμε το διοξειδιο το βραδυ. Εφοσον δεν υπαρχει φως, τα φυτα το βραδυ αποβαλλουν και αυτα διοξειδιο οποτε το ΡΗ θα πεσει περισσοτερο το βραδυ. Σε αντιθεση με την ημερα, οπου φωτοσυνθετουν και βγαζουν περισσσοτερο οξυγονο το οποιο ανεβαζει το ΡΗ με την κινηση του προς την επιφανεια, οποτε λειτουργει περισσοτερο ο κοντρολλερ για να μην αφησει το ΡΗ να ανεβει.

Αλλωστε αυτο το βλεπουμε εαν ακολουθησουμε τον σωστο τροπο και βαλουμε καποιο κοντρολλερ να ανοιγοκλεινει το διοξειδιο για να μπορουμε να κραταμε το ΡΗ σταθερο.
Οσοι εχουν ΡΗ κοντρολλερ θα δουν πως το βραδυ δεν ανοιγει τοσο συχνα το διοξειδο το βραδυ , οσο την μερα που ειναι τα φωτα ανοιχτα.
Πραγματικά δεν διαφωνώ πουθενά.
Στη δική μου περίπτωση, η ΑΝΟΔΟΣ του pH μετά το κλείσιμο των φώτων ήταν άμεση (μέσα σε 2 ώρες) και μεγάλη (από 6,8 σε 7,6). Αυτό προφανώς οφείλεται σε δύο κυρίως λόγους:
1) Έχω εξαιρετικά μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας άρα και γρήγορη αποβολή του CO2 από τη στήλη του νερού.
2) Έχω μικρή ποσότητα φυτών στο ενυδρείο άρα και μικρή παραγωγή CO2 από τα φυτά κατά τη διάρκεια της νύχτας (ανίκανη εντελώς να μειώσει στο ελάχιστο το pH) . Άλλωστε το ενυδρείο μου είναι χαμηλών απαιτήσεων. (Εδώ σημειώνω πως έχω την αίσθηση ότι η παραγόμενη από τα φυτά ποσότητα CO2 είναι ΑΣΉΜΑΝΤΗ σε σχέση με την ποσότητα που τους παρέχουμε εμείς μέσω της μπουκάλας)
Τελικά και οι δύο παραπάνω παράγοντες ποικίλουν από ενυδρείο σε ενυδρείο συνεπώς ότι είναι κατάλληλο σε ένα ενυδρείο δεν είναι κατ' ανάγκη κατάλληλο σε όλα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 17, 2016, 03:55:56 μμ »
Συμφωνω για την μοναδικοτητα καθε ενυδρειου, ομως οσι αφορα το διοξειδιο και επειδη εχουν προελθει θανατοι ψαριων απο την λαθος χρηση του, ειδικα τις βραδυνες ωρες, το σωστοτερο ειναι η χρηση κοντρολλερ για την σταθεροποιηση του ΡΗ.

Φιλε μου Νασο, ισως δεν καταλαβα καλα αυτο που εγραψες, αλλα με κλειστο διοξειδιο το βραδυ λες οτι επεσε το ΡΗ απο 7,6 το πρωι σε 6,8 το βραδυ. Αυτο σημαινει οτι τα φυτα σου εβγαλαν αρκετο διοξειδιο για να στο ριξουν το ΡΗ ή οτι η μετρηση δεν ηταν σωστη. ( ασχετως εαν τα φυτα ειναι ευκολα ή δυσκολα).

Δεν γινεται δλδ να ανεβαινει το ΡΗ το βραδυ και την ημερα να πεφτει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2016, 03:58:32 μμ από glazar »
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 17, 2016, 04:04:15 μμ »
Συμφωνω για την μοναδικοτητα καθε ενυδρειου, ομως οσι αφορα το διοξειδιο και επειδη εχουν προελθει θανατοι ψαριων απο την λαθος χρηση του, ειδικα τις βραδυνες ωρες, το σωστοτερο ειναι η χρηση κοντρολλερ για την σταθεροποιηση του ΡΗ.

Φιλε μου Νασο, ισως δεν καταλαβα καλα αυτο που εγραψες, αλλα με κλειστο διοξειδιο το βραδυ λες οτι επεσε το ΡΗ απο 7,6 το πρωι σε 6,8 το βραδυ. Αυτο σημαινει οτι τα φυτα σου εβγαλαν αρκετο διοξειδιο για να στο ριξουν το ΡΗ ή οτι η μετρηση δεν ηταν σωστη. ( ασχετως εαν τα φυτα ειναι ευκολα ή δυσκολα).

Δεν γινεται δλδ να ανεβαινει το ΡΗ το βραδυ και την ημερα να πεφτει.
Οφείλω μια διευκρίνηση: αυτά που ανέφερα παραπάνω (ΑΝΟΔΟΣ pH με το κλείσιμο των φώτων) συνέβαιναν όταν έκλεινα ταυτόχρονα με τα φώτα και την παροχή CO2. Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη για το μπέρδεμα που ενδεχομένως να προκάλεσα!
Όσο για το pH controller..... συμφωνώ όσο δεν φαντάζεσαι!

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 17, 2016, 04:07:49 μμ »
Αααα. Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη. Και εγω ετσι οπως στα εγραφα δεν τα πολυκαταλαβαινα και ελπιζα οτι θα τα καταλαβεις εσυ.. :) παντως οι κοντρολλερ εαν ηταν πιο φθηνοι εδω στην Ελλαδα ,ολοι θα επρεπε να εχουμε απο ενα. Αλλα εδω δεν βρισκεις να αγορασεις , οχι να βρεις σε χαμηλη τιμη... :)
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 17, 2016, 04:24:23 μμ »
Όχι μόνο η αγορά... ακόμα και η συντήρηση είναι κάπως τσουχτερή.. (ηλεκτρόδια, υγρά βαθμονόμησης κλπ)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 17, 2016, 04:45:47 μμ »
ετσι ειναι δυστυχως...
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 18, 2016, 10:53:16 πμ »
Αν και έχω μόλις τρεις μέρες το CO2 παρατήρησα τις δύο πρώτες μέρες μεγάλη διακύμανση. Τώρα το έχω 24 ώρες και κάνω μετρήσεις ανά οκτώ ώρες για να δω τη διαφορά.

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι μετρήσεις είναι απαραίτητες... αυτό όμως που είναι σημαντικότερο είναι η ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ των ζωντανών. Η κρίσιμη στιγμή είναι νωρίς το πρωί όταν τα επίπεδα CO2 είναι στη μέγιστη θεωρητικά τιμή.  Εάν τυχόν παρατηρήσεις φαινόμενα ασφυξίας στα ψάρια θα πρέπει να μειώσεις την παροχή CO2.

Αποσυνδεδεμένος volanis.zemario

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: κομοτηνη
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 09:13:49 μμ »
Παιδια ξερεις καποιος να μου πει συνδεσμολογια ηλεκτροβανα με συστημα d201 κιτρικο κ σοδα???

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος volanis.zemario

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: κομοτηνη
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 10:18:01 μμ »
Δεν εχει σχεση το.λινκ που εβαλες φιλε.μου...ψαχνω συνδεσμολογια ηλεκτροβανας

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vagenrider

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: λαυριο
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 06:53:39 μμ »
καλησπερα παιδια..πριν καποιες μερες εφτιαξα ενα diy co2 και θα θελα την γνωμη σας σχετικα με το αν εχω επαρκεια co2 η οχι..
αναφορικα να επισημανω οτι το ενυδρειο μου ειναι 200λ και το συστημα co2 αποτελειται απο 2 γυαλινες 1μισολιτρες μπουκαλες μεσα σε δοχειο με νερο και θερμοστατη στους 35 βαθμους (κατι που σχεδον τριπλασιασε την αποδοση του συστηματος)
απο διαχυση οπως θα δειτε και στο βιντεο εχω τοποθετησει το σωληνακι στην εισαγωγη ενως διερουμενου εσωτερικου φιλτρου με εξοδο βενταλιας που κανει απιστευτη διαχυση στο 80% του χωρου του ενυδρειου με μεγεθος φυσαλιδας οσο η μυτη της καρφιτσας..εχω λοιπον ενα συνεχομενο "συννεφο" φυσαλιδων co2 σε ολο το ενυδρειο και θα θελα τη γνωμη σας για το αν ειναι αρκετο. :)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=TEWc6sMJUgk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=TEWc6sMJUgk</a>
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2017, 06:55:26 μμ από vagenrider »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 06:58:39 μμ »
Αντεγραψε απο το λινκ του youtube το κοματι που ειναι πισω απο το = (χωρις αυτο) κι επικολλησε το στην απαντηση σου. Μετα μαρκαρε το (καντο μπλε) κι επελεξε απο πανω το κουμπι του youtube. Βουαλα εισαι ετοιμος  ;)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

• New member
  • *
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 07:01:30 μμ »
Αντεγραψε απο το λινκ του youtube το κοματι που ειναι πισω απο το = (χωρις αυτο) κι επικολλησε το στην απαντηση σου. Μετα μαρκαρε το (καντο μπλε) κι επελεξε απο πανω το κουμπι του youtube. Βουαλα εισαι ετοιμος  ;)

ειναι οκ τωρα?

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 07:04:33 μμ »
 ;)
Απο διαχυση εισαι μια χαρα. Μετρησες kh-ph να δεις που εισαι απο CO2?

• New member
  • *
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 07:10:22 μμ »
;)
Απο διαχυση εισαι μια χαρα. Μετρησες kh-ph να δεις που εισαι απο CO2?

χαιρομαι φιλε μου παρα πολυ που το ακουω..οχι δεν εχω παρει ακομα,ειναι 3 μερες που το χω φτιαξει..οποτε βοηθεισε με σε δυο ερωτισουλες,πιο υπολογισμο κανω με το kh ph για να εχω το αποτελεσμα του co2? και βαση των 200λ του ενυδρειου ποσο πρεπει να εχω για να πουμε οτι ειμαι οκ?

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 07:14:12 μμ »
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,378.0.html

Διαβασε το αρθρο παραπανω. Θα σε βοηθησει ;)

• New member
  • *
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 07:52:24 μμ »
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,378.0.html

Διαβασε το αρθρο παραπανω. Θα σε βοηθησει ;)
χμ..τον ειχα δει αυτον τον πινακα αλλα μου ειχε φανει λιγο δυσκολος..τωρα που μου το πες ομως τον ξανακοιταξα και ειναι οκ..οποτε σε λιγο που θα παω σπιτι θα παρω μετρηση :)

Αποσυνδεδεμένος PASXA

• Gold member
  • Pontos - PAOK
  • Τα ενυδρεία μου: 60l φυτεμένο cherry barbs , 30l φυτεμένο betta tank
  • Τόπος Διαμονής: Καβάλα
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 08, 2017, 05:48:06 μμ »
πολυ ωραιο clapp
If you want to have a fish , first learn to think like a fish .
. P .