ΑποστολέαςΘέμα: Διοξείδιο του Άνθρακα -CO2- Διάχυση - Πλήρης Οδηγός  (Αναγνώστηκε 32776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/νίκη
Διοξείδιο του Άνθρακα -CO2- Διάχυση - Πλήρης Οδηγός
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 30, 2012, 05:17:48 πμ »
στο παρακάτω δίνεις ρέστα ;)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=-Ia2iYC96lo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=-Ia2iYC96lo</a>
Όντως φαίνεται super  ο παραπάνω (τουλάχιστον με μπουκάλα που δουλεύει στο βίντεο).
Όποιος ενδιαφέρεται, παίζει στα 16 δολάρια στο ebay, στο παρακάτω link:
http://www.ebay.com/itm/Atomic-CO2-diffuser-atomiser-for-GLA-planted-aquarium-Green-leaf-100-dissolved-/270956989697?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f164b8d01  ;)

Το θέμα είναι πως έχει πίεση λειτουργίας 30 psi / 2.10 bar . Και το ερώτημα είναι αν τα κλασικά μπουκάλια αναψυκτικών αντέχουν 2+ bars ..

Αν γνωρίζει κανείς αν με σωλήνα για co2 και μπουκάλι 2λιτρο που χρησιμοποιούμε συνήθως, θα καταφέρουμε να φτάσουμε στα 2,1 bars πριν να έχουμε άλλα θεαματικά αποτελέσματα, ας ενημερώσει  ;)
Επειδή με έτρωγε ο κώλος μου να δοκιμάσω παρόμοιους διαχυτές σαν τον παραπάνω που παράθεσε το βίντεο ο Lasal, πήρα αυτόν της green leaf, αλλά κ έναν παρόμοιο της UP (σχετικά γνωστή κινέζικη εταιρία που βγάζει διάφορα ενυδρειακά - πχ κ το bubble counter που δουλεύω της UP είναι)

Το πρόβλημα με αυτούς τους διαχυτές, είναι οτι απαιτούν υψηλές πιέσεις για να δουλέψουν. Με άλλα λόγια είναι για χρήση με μπουκάλα co2.  Μπουκάλα εδώ δεν παίζει, οπότε ξεκίνησα τις δοκιμές με diy, έχοντας στο μυαλό πως μπορεί να φτάσουμε σε πιθανή έκρηξη μπουκαλιού

Συνδεμένα είναι δύο μπουκάλια αναψυκτικού, ένα 2λιτρο κ ένα 1,5λιτρο. το μείγμα είναι φορτωμένο με αρκετή ζάχαρη, κ μαγιά έχει μπει και σκόνη αλλά κ μαγιά από φούρνο. Η πίεση έχει ανέβει αρκετά (τα μπουκάλια είναι "τσίτα") κ με αυτές τις πιέσεις μετράω ~20 φυσαλίδες το λεπτό (με πιο χαλαρό διαχυτή - πιο χαμηλές πιέσεις, οι μπουρμπουλήθρες είναι τουλάχιστον διπλάσιες+). Το άγχος είναι στη φάση που ανεβάζει πίεση η κατάσταση. Ο διαχυτής δεν δουλεύει κ περνάνε αρκετές ώρες μέχρι να αρχισει να πετάει διοξείδιο - άρα να έρχεται ισορροπία στα bar.

Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι οτι αυτός ο διαχυτήρας, μπορεί να δουλέψει με σύστημα DIY. Ίσως οριακά, αλλά απ'οτι φαίνεται τα μπουκάλια αναψυκτικού μπορούν να αντέξουν τα απαιτούμενα bar. Όποιος το προσπαθήσει βέβαια, το κάνει με δική του ευθύνη. 

Ο συγκεκριμένος διαχυτήρας της UP μπορεί να βρεθεί στο ebay απο τον seller aquahk8 (aquarium HK) (ο οποίος είναι τσεκαρισμένος αρκετές φορές) κοστίζει 8 λίρες = 12,5 δολάρια =~ 10 ευρώ http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Co2-System-Atomizer-Diffuser-Black-RWP013SBL-/160576290840?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item256317c018 και υποτίθεται πως έιναι για ενυδρεία μέχρι 300 λίτρα. υπάρχει κ ο RWP013LBL στα ίδια λεφτά, ο οποίος υποτίθεται πως είναι για 500 λίτρα (είναι απλά πιο "χοντρός"-άρα μεγαλύτερη επιφάνεια)...  Κ οι δυο εχουν ονομαστική πίεση λειτουργίας 2 bar. Υπάρχουν διαθέσιμοι σε πράσινο, άσπρο κ μαύρο χρώμα. (και έχω την εντύπωση πως πρέπει να ζητήσω αμοιβή για διαφημιστική προώθηση προϊόντος )

και για του λόγου το αληθές, video time  :P

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=s10PVCVLFqs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=s10PVCVLFqs</a>
για να φανούν σωστά οι φυσαλίδες, ανεβάστε την ποιότητα στο βίντεο (φτάνει μέχρι κ 720p) κλικ στο γραναζάκι κάτω δεξιά, επιλογή 720pHD

Ο άλλος διαχυτής θα δοκιμαστεί κάποιο σαββατοκύριακο που θα μπορώ να είμαι αρκετές ώρες στο σπίτι, γιατί νομίζω πως είναι καλλίτερα να καθαρίζεις το σιρόπι απο τους τοίχους όσο είναι ακόμα υγρό κ όχι αφού έχει στεγνώσει  :P

;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2012, 05:28:11 πμ από mavros17 »
www.tsapourno.gr Βασίλης

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 30, 2012, 12:48:11 μμ »
Συγχωνεύθηκαν τα 2 θέματα που αφορούν την διάχυση του CO2. greatup

Αποσυνδεδεμένος Γιωργος..!

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 150λτ
  • Τόπος Διαμονής: Νεα Ραιδεστος Θεσσαλονικης
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 30, 2012, 01:49:42 μμ »
αμα εχουμε δυο μπουκαλι αυξανεται η πιεση?

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2012, 03:41:17 μμ »
Εχω χρησιμοποιώ 2 μπουκάλια και έχω σίγουρα περισσότερη ροή CO2 και αυτό μάλλον οφείλεται στην αυξημένη πίεση. Δεν ξέρω βέβαια εάν οι πιέσεις προστίθενται δηλ. εάν έχουμε 2 μπουκάλια από 1bar πίεση π.χ. στο καθένα τότε στο σύνολο έχουμε 2 bar.
Αυτό που παρατήρησα όμως είναι το εξής:
Όταν πρωτοέβαλα τα 2 μπουκάλια συνδεδεμένα με ένα Τ, φαινόταν οτι δεν υπήρχε μεγάλη πίεση στην παροχή. ΑΥτό συνέβαινε μάλλον γιατί το ένα μπουκάλι έκανε εκτόνωση στο άλλο (μιά που είναι και πλαστικά και έχουν μία σχετική ελαστικότητα). Στην ουσία ποτε δεν εξισώθηκαν οι πιέσεις ικανοποιητικά ώστε να πάρω αρκετή ροή CO2 στην έξοδο.
Για να το αντιμετωπίσω αυτό έκανα το εξής: Έβαλα στο σωληνακι εξόδου από το κάθε μπουκάλι μία ανεπιστροφη βαλβίδα και μετά συνέδεσα το Τ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το κάθε μπουκάλι να στέλνει το διοξείδιο κατευθείαν στο ενυδρείο. Επίσης εαν η πίεση στο ένα μπουκάλι πέσει, στο άλλο διατηρείται σταθερή.
Όσο για την διάχυση, ο καλύτερος συνδυασμός αποτελέσματος και οικονομίας κατα την γνώμη είναι η χρήση μικρού εσωτερικού φίλτρου. Ένα τέτοιο χρησιμοποιώ κι εγώ και στέλνω στην είσοδο του (μέσα στο σφουγγάρι με μία αερόπετρα) το σωληνακι CO2. Επίσης έχω χωρίσει στην μέση τα πτερύγια της φτερωτής και τα έχω λυγίσει δεξιά κι αριστερά για να πετυχαίνω καλύτερη ανάδευση και μίξη CO2 με το νερό. Έχω την εντύπωση πως αυτό το έχει π[ροτείνει ο Tom Barr. Το αποτέλεσμα της διάχυσης είναι πολύ καλό. Τα μειονεκτήματα είναι η αντιαισθητική παρουσία του φίλτρου μέσα στο ενυδρείο και κάποιος επιπρόσθετος θόρυβος.
Σύντομα σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτό:

http://www.ebay.com/itm/370115924959?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 30, 2012, 03:52:30 μμ »
...
Όσο για την διάχυση, ο καλύτερος συνδυασμός αποτελέσματος και οικονομίας κατα την γνώμη είναι η χρήση μικρού εσωτερικού φίλτρου.
...

+1  greatup

• Silver member
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 30, 2012, 03:55:24 μμ »
εγω εχω για φιλτρο της tetra το EX600 πως μπορω να συνδεσω εκει το σωλινακη για το διοξειδιο..??

• Silver member
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 30, 2012, 04:18:08 μμ »
με καπιον τροπο..?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 30, 2012, 04:43:45 μμ »
Θα το σφηνώσεις στην σχάρα στην άκρη του μπαστουνιού, στο σημείο που ρουφάει νερό από το ενυδρείο.

Αποσυνδεδεμένος mavros17

• Gold member
    • YouTube
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/νίκη
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 30, 2012, 04:49:59 μμ »
Δε νομίζω πως τα πολλά μπουκάλια ανεβάζουν συνολικά την πίεση. Η παραγωγή-ροή απλά είναι μεγαλύτερη. Αν θέλουμε να ανεβάσουμε για κάποιον λόγο πίεση, απλά με τα δύο ή περισότερα μπουκάλια θα γίνει πιό γρήγορα.

Καλό το mixer που βλέπω στο ebay, αλλά σχεδόν 40 δολάρια μου φαίνονται πολλά..

Για εξωτερικό φίλτρο, υπάρχουν αυτού του τύπου : http://www.ebay.com/itm/Up-aqua-Co2-diffuser-aquarium-12-16mm-NEW-ATOMIZER-SYSTEM-DIY-Co2-available-/280832968482?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4162f30722 οι οποίοι προσαρμόζονται στο λάστιχο εξόδου του φίλτρου ή κάτι μεγαλύτερο σαν αυτόν που προτείνει παραπάνω ο LeeHook

Η βαλβίδες αντεπειστροφής είναι must μετά από κάθε μπουκάλι, γιατί μπορούμε να "ξεκουμπώσουμε" το κάθε μπουκάλι χωρίς να χάσουμε την πίεση που έχουμε απο το ταφ κ μετά + οτι γλιτώνουμε τη γενική διαρροή σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά σε κάποιο από τα μπουκάλια.

Θα το σφηνώσεις στην σχάρα στην άκρη του μπαστουνιού, στο σημείο που ρουφάει νερό από το ενυδρείο.
Ίσως αυτό εγκλωβίσει αέρια σε κάποιο σημείου του φίλτρου κ έχει αποτέλεσμα θόρυβο?  Δε το έχω δοκιμάσει ποτέ αν κ έχω δει να το προτείνει αρκετός κόσμος.
www.tsapourno.gr Βασίλης

• Silver member
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 30, 2012, 05:51:43 μμ »
ευχαριστώ ωραι ιδέα ;)..αυτό με τον αέρα που αναφέραται ναι εχω ακούσει οτι κάνει θορυβο...δεν μου εχει τύχει ακομα απλα το εχω ακούσει..

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 30, 2012, 05:58:50 μμ »
Ναι, είναι πολύ πιθανό να κάνει θόρυβο, μου έχει τύχει. Κάποιοι μιλάνε και για ζημιά στη φτερωτή
του φίλτρου αν το δουλέψεις πολύ καιρό έτσι, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

• Silver member
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 30, 2012, 07:41:34 μμ »
Κ.Κωστα έκανα αυτό που με είπατε με το σωλίνα το διοξειδίου αλλα πάνω εκεί που τελειόνει η γυάλα εχω βάλει γωνία για να μιν λυγίζει και τώρα μαζευονται η φισαλίδες επάνω..τι να κανω?

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: Κάτι λίγα 😂
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη Εύοσμος
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:56:56 πμ »
παιδια διαβαζοντας διαφορα επεσα πανω σε αρθρο της πανιτσας που για εναν αρχαριο που δεν ξερει τι στο καλο πρεπει να αναζητησει και να κανει-ειναι πολη κατατοπιστικο αρθρο. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Empeiria1.htm
Καλύτερα να σε μισούν για αυτό που είσαι παρά να σαγαπουν για κάτι που δεν είσαι!

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 12:38:18 μμ »
Βρε την Πανίτσα τι έπαθε...
Μου κάνει εντύπωση όμως ότι η Κύπρος με εκείνα τα δεδομένα αλλά και με τα πρόσφατα λεγόμενα της Πανίτσας έχει μείνει τόσο πίσω σε τέτοια θέματα.Και δεν λέω ότι και εδώ έχουμε γεμίσει με experts αλλά αν πάω να προμηθευτώ κάτι που δεν κάνει για το ενυδρείο,πχ μπουκάλα,ο χριστιανός θα με στείλει κάπου αλλού
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 12:47:42 μμ »
Κι εγώ δεν το ήξερα αυτό το άρθρο, να είσαι καλά Ίνα. greatup
Πανίτσα χαρά στο κουράγιο σου, εγώ θα τα είχα παρατήσει πολύ πριν τους 7 μήνες. sevasmos

Αποσυνδεδεμένος Kostas.X

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λιτρα
  • Τόπος Διαμονής: Patra
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 18, 2013, 12:07:25 πμ »
πολυ καλο!!!
Δεν υπάρχει θάνατος,μόνο αλλαγές κόσμων...

Αποσυνδεδεμένος saintvit

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΚΑΒΑΛΑ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 12, 2016, 07:54:45 μμ »
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω την παροχη CO2 την έχουμε μόνο όσο έχουμε ανοιχτό τον φωτισμό του ενυδρείου ή και και κατα την διάρκεια του φυσικού φωτός της ημέρας.Για παράδειγμα εγώ έχω τα φώτα να ανοίγουν κάθε μέρα στις 17:00 μέχρι 00:30 πότε πρέπει να το κλείνω;

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:16:37 μμ »
Εγώ το έχω να ανοιγοκλείνει μαζί με τα φώτα. Ηλεκτροβάνα και φβτισμός πάνω στον ίδιο χρονοδιακόπτη.

Αποσυνδεδεμένος saintvit

• New member
  • *
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:30:31 μμ »
για πόσες ώρες ενα 8ωρο παροχής είναι αρκετό;

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:33:39 μμ »
Τα φωτα συνήθως τα έχουμε ανοιχτά από 8-10 ώρες. Οπότε τον ίδιο χρόνο θα είναι ανοιχτό και το CO2.
εσύ από ότι είδα τα έχεις 7.30 ώρες. Κάντο 8  ;D

Αποσυνδεδεμένος saintvit

• New member
  • *
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:35:42 μμ »
Άρα δεν υπολογίζουμε το φως της ημέρας σ'ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Νάσος Αναγνώστου

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt μισο-φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά - Νέα Κρήνη
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 13, 2016, 10:41:29 πμ »
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω την παροχη CO2 την έχουμε μόνο όσο έχουμε ανοιχτό τον φωτισμό του ενυδρείου ή και και κατα την διάρκεια του φυσικού φωτός της ημέρας.Για παράδειγμα εγώ έχω τα φώτα να ανοίγουν κάθε μέρα στις 17:00 μέχρι 00:30 πότε πρέπει να το κλείνω;
Καλύτερα να μην την κλείνεις καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 16, 2016, 12:47:34 πμ »
 Εγώ την παροχή διοξειδίου όλα τα χρόνια την έχω ανοιχτή μόνο όταν έχω τα φώτα ανοιχτά, τον πρώτο καιρό την είχα ανοιχτή και το βράδυ, αλλά όταν διαπίστωσα ένα βράδυ ότι τα ψάρια ανέπνεαν όλα πάνω στην επιφάνεια του νερού το βραδινό διοξείδιο το σταμάτησα. Να ξέρεις ότι το βράδυ βγάζουν διοξείδιο και τα φυτά, και αν έχεις ανοιχτή και την παροχή διπλασιάζεται το διοξείδιο στο νερό και μπορεί να αποβεί και μοιραίο για τα ψάρια

Αποσυνδεδεμένος Νάσος Αναγνώστου

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: 60lt μισο-φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων
  • Τόπος Διαμονής: Καλαμαριά - Νέα Κρήνη
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 16, 2016, 02:12:17 πμ »
Εγώ την παροχή διοξειδίου όλα τα χρόνια την έχω ανοιχτή μόνο όταν έχω τα φώτα ανοιχτά, τον πρώτο καιρό την είχα ανοιχτή και το βράδυ, αλλά όταν διαπίστωσα ένα βράδυ ότι τα ψάρια ανέπνεαν όλα πάνω στην επιφάνεια του νερού το βραδινό διοξείδιο το σταμάτησα. Να ξέρεις ότι το βράδυ βγάζουν διοξείδιο και τα φυτά, και αν έχεις ανοιχτή και την παροχή διπλασιάζεται το διοξείδιο στο νερό και μπορεί να αποβεί και μοιραίο για τα ψάρια
Έχω την παροχή CO2 ανοιχτή μέρα νύχτα χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Φροντίζω βέβαια να έχω πολύ καλή ανατάραξη στην επιφάνεια.
Όταν δοκίμασα κάποια περίοδο να κλείσω την παροχή το βράδυ είχα μεγάλη μεταβολή του ph (από 7,6 το πρωί σε 6,8 το βράδυ). Τόσο μεγάλη μεταβολή δεν τη θεωρώ καλή για τα ψάρια. Τώρα το ph μεταβάλλεται από 7 (πρωί) σε 7,2 (βράδυ) και τα ψάρια μου είναι υγιέστατα.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 16, 2016, 02:50:04 πμ »
Αν εχεις diy co2 με μαγιά και ζάχαρη και οχι με κιτρικό οξυ και σόδα που θέλει κιτ με γιατί πιανει υψηλές πιέσειςς σε bar  το εχεις συνέχεια ανοιχτό...

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."