ΑποστολέαςΘέμα: Καινούργιο φίλτρο oase εντυπώσεις  (Αναγνώστηκε 587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
  • Τα ενυδρεία μου: 250 lt oscar tank
  • Τόπος Διαμονής: lamia
Καινούργιο φίλτρο oase εντυπώσεις
« στις: Αύγουστος 22, 2022, 03:13:51 μμ »
Λοιπόν αγαπητοί συμφουριτες ύστερα από 12 χρόνια λειτουργίας το φιλτρακι  μου το eheim 2073 έκαψε αντλία και αποφάσισα αντί να το φτιάξω μιας και μοιάζει ασύμφορο να αγοράσω ένα καινούργιο φίλτρο ίδιας δυναμικότητας
Κατέληξα σαν επιλογή το oase 350 το απλό χωρίς τον ενσωματωμένο θερμαντήρα ,καταρχήν η τιμή του 224 ευρώ ,αν είναι προσιτή η όχι αυτό θα το κρίνει ο καθένας με τη τσέπη του , απο θέμα χρηστικότητας τώρα δείχνει αρκετά εύκολο ειδικά αυτό που έχει με το προφιλτρο  που δε χρειάζεται να ανοίξεις το κυρίως φίλτρο για συντήρηση που για μένα ήταν και ο λόγος που τ9 προτίμησα ,δείχνει να έχει καλή ποιότητα κατασκευής τα πλαστικά του φαίνονται αρκετά στιβαρά , θόρυβος δεν υφίσταται οι συνδέσεις εύκολες , ένα αρνητικό βρίσκω και αυτό ειναι οτι έρχεται χωρις βιολογικό υλικό , τώρα θα μου πεις ειναι αυτό σημαντικό , για κάποιους ίσως να ειναι αν σκεφτούμε ποσό στοιχίζουν τα υλικά , εμένα  με πείραξε γιατί απλά δεν υπάρχει στη συσκευασία , εξάλλου είμαι απο αυτούς που χρησιμοποιούν ελαφρόπετρα στα φίλτρα που ειναι πάμφθηνη και δεν είχα ποτέ θέμα με τη βιολογία
Για όποιον σκέφτεται να αγοράσει φίλτρο θα το πρότεινα ως μια καλή λύση και αυτό το λέω πάντα σε σύγκριση με τα φίλτρα που έχω δουλέψει κυρίως  εξωτερικά που ήταν sera,fluval,eheim,

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2022, 07:38:12 μμ »
Καλό δείχνει Δήμο. Και πολύ έξυπνα σχεδιασμένο με το προφίλτρο,
την ρύθμιση ροής και την ενσωμάτωση του θερμαντήρα.
Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε και πώς θα συμπεριφερθεί στην
διάρκεια του χρόνου, κυρίως ως προς την μείωση της ροής του και
την ευκολία στο καθάρισμα. Αν βγει και ανθεκτικό...  thubsup

Συνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2022, 07:58:20 μμ »
Καλό δείχνει Δήμο. Και πολύ έξυπνα σχεδιασμένο με το προφίλτρο,
την ρύθμιση ροής και την ενσωμάτωση του θερμαντήρα.
Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε και πώς θα συμπεριφερθεί στην
διάρκεια του χρόνου, κυρίως ως προς την μείωση της ροής του και
την ευκολία στο καθάρισμα. Αν βγει και ανθεκτικό...  thubsup
Σκοπεύω να καθαρίζω αυτό το προφιλτρο δυο φορές το μήνα θα δούμε πως θα πάει και τέλος του έτους θα ανοίξω και το κυρίως φίλτρο να δούμε τι γίνεται μέσα γιατί τα έχω βγάλει όλα τα σφουγγάρια εκτός από το τελευταίο πάνω πιατάκι και έχω βάλει ελαφροπετρα και το υλικό που είχα στο eheim

Συνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 10:51:58 μμ »
Σήμερα άνοιξα το προφιλτρο του oase για να το καθαρίσω και να δω ποσό εύκολη είναι η διαδικασία , πρώτη παρατήρηση τα σφουγγαράκια που έρχεται το,φιλτρο είναι με πολύ μικρές τρυπούλες και βουλώνουν γρήγορα , σε ενυδρείο με πολύ φορτίο όπως το δικό μου θα χρειάζεται 3 φορές το μήνα καθάρισμα γιατί βουλώνει πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να πέφτει πολύ γρήγορα η ροη και σε μένα που έχω την διάχυση του c02 στη γραμμή του φίλτρου είναι πρόβλημα , επισης αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι παρόλο που υποτίθεται κλείνει όλο το φίλτρο και δεν έχεις απώλεια νερού όταν το βάζεις ξανά σε λειτουργία πρέπει να πατήσεις δυο τρεις φορές το κουμπί αναρρόφησης αλλιώς δεν τραβάει νερό και τζάμπα κοπανάει η προπέλα