ΑποστολέαςΘέμα: Κατασκευή ενυδρείου 360 λίτρα  (Αναγνώστηκε 698 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lefteris251

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Κατασκευή ενυδρείου 360 λίτρα
« στις: Νοέμβριος 09, 2021, 12:47:10 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα, εχω σκοπό για την κατασκευή ενος ενυδρείου 360λτ. Ειμαι στη φάση που μαζεύω ιδέες γνώμες. Σε πρώτη φαση οι διαστάσεις ειναι με βάση το έπιπλο και οπως βολεύουν τον χωρο. 160χ50χ45 υψος πηρα προσφορά σε 10αρι τζάμι και φυσικά κόντρες κάτω 3 παράθυρα και επανω σκέφτομαι  τύπου Η αν κανω καπου λάθος διορθώστε με. Για πλάτη ειδα μεσα απο το φόρουμ με φελιζολ τυπου dow θα ηθελα γνωμη, επηρεάζει τα ψαρια; χαλάει μεωρα χρόνια; φυτά θα μπουν εύκολα. Θα ηθελα να κρατήσω καποια ψαρακια που εχω οπως το πλεκο και το σιλβερ σαρκ. Δεν εχω επιλέξει τι ψάρια θα βαλω απλα θελω να ειναι μεγάλα και όμορφα χρώματα και να συνυπάρξουν με τα υπάρχων. Φιλτρο σκεφτομαι και αυτο diy εξωτερικό. Φωτισμό μαλλον φθοριου λεντ ή λεντοταινία τι προτείνεται;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 03:55:04 μμ »
Μεγαλεπήβολα σχέδια Λευτέρη. thubsup Αν και γίνεται με 10άρι τζάμι, δες και πόσο κοστίζει το 12άρι.
Τις κόντρες τις έχεις σχεδιάσει καλά κατά τη γνώμη μου. Οι ανάγλυφες πλάτες δεν με τρελαίνουν
και χάνεις αρκετό χώρο, αλλά γούστα είναι αυτά. Δεν ξέρω πόσο αντέχει το dow, λογικά δεν θα
έχεις πρόβλημα για κάποια χρόνια. Το εξωτερικό diy φίλτρο είναι μεγάλη κουβέντα, θέλει μελέτη
και να πιάνουν τα χέρια σου (αν πχ τρυπήσεις το τζάμι). Κάποιοι πίνουν νερό στο όνομα του σαμπ,
άλλοι προτιμούν τις έτοιμες λύσεις. Είναι θέμα κόστους αρχικά, αλλά και τι ρίσκο είσαι έτοιμος να
πάρεις. Υπάρχουν αρκετές παρουσιάσεις και συζητήσεις για diy φίλτρα, αλλά και για diy φωτισμό.
Καλό ψάξιμο και να το χαρείς, είναι πολύ καλή η φάση του σχεδιασμού ενός νέου ενυδρείου.

Αποσυνδεδεμένος lefteris251

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 120 lt
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 12:43:58 μμ »
Καταρχην ευχαριστώ για την αμεση απάντηση. Αυτο π εχω στο μυαλο μου για πλάτη ειναι σκληρο φελιζολ που θα τ δώσω αναγλυφω σχήμα και μετα πέρασμα απο πάνω με ρευστο τσιμέντο ή κατι ανάλογο για να σφίξει....αυτο δεν ξερω κατα πόσο θα επηρεάσει τα ψάρια... ειμαι τεχνικός και πιάνουν τα χέρια μου απλα θέλω την γνώμη σας κατα πόσο θα επηρεασει τα ψάρια αν στεγνώσει το τσιμέντο. Τρυπα σε γυαλι δεν θα γίνει θα μπαίνει σωλήνα απο το φιλτρο απο πίσω και πανω φαντασου να αγκαλιαζει το τζάμι σαν Π. Αφου τελειώσει το ενυδρείο θα γίνει πανω κάτω επένδυση ξύλο με φως επανω και καπάκι. Ενα μεγάλο ερώτημα είναι αν θα γίνει με 10αρι τζάμι ή με 12αρι. Εψαξα σε κατι πίνακες στο ιντερνετ και για αυτες τις διαστάσεις με κόντρες δίνει 9αρι τζάμι