ΑποστολέαςΘέμα: Πρόβλημα με τα φυτά  (Αναγνώστηκε 648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iraklis

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Athens
Πρόβλημα με τα φυτά
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2021, 12:02:03 πμ »
Καλησπέρα σας επισυνάπτω τις παρακάτω φωτογραφίες μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Το φυτό είναι anoubia. Έχω πάρει 2 είδη και τα δύο το ίδιο πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Sarpijk

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ημαθία
Πρόβλημα με τα φυτά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 07:36:56 μμ »
Καλησπέρα στις φωτογραφίες 1,3,4,5 βλεπω μια κρυπτοκορινα οχι ανουμπια. Δεν μας λες τι πρόβλημα εχεις. Εαν βλεπεις να λιωνουν τα φύλλα ειναι φυσιολογικό.Θα λιωσουν τα υπάρχοντα φυλλα που εχουν μεγαλωσει εκτός νερού και θα βγουν νεα φυλλα προσαρμοσμένα εντος νερού.

Το φυτο πανω στο ξυλο δε φαίνεται καθαρα μπορεί να ειναι ανουμπια αλλα μπορεί  να ειναι κρυπτοκορινα και να θελει φυτεμα και αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Iraklis

• New member
  • *
Πρόβλημα με τα φυτά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 07:46:07 μμ »
Πήγα σε ένα petshop και μου έδωσε σίδηρο. Βέβαια υπόστρωμα είναι fluval stratum 10-15 μέρες είναι που έστησαν το ενυδρείο. Δεν ξέρω κατά πόσο χρειαζόταν. Βέβαια το πρόβλημα λύθηκε νομίζω αλλά σταμάτησα και το flurish excel...
Τώρα αντιμετωπίζω αλλά πρόβλημα. Το ph είναι κάτω από 6. Δοκίμασα με σόδα να το ανεβάσω και σε λίγες ώρες πήγε πάλι κάτω από 6

Αποσυνδεδεμένος Iraklis

• New member
  • *
Πρόβλημα με τα φυτά
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 08:14:51 μμ »
Καλησπέρα στις φωτογραφίες 1,3,4,5 βλεπω μια κρυπτοκορινα οχι ανουμπια. Δεν μας λες τι πρόβλημα εχεις. Εαν βλεπεις να λιωνουν τα φύλλα ειναι φυσιολογικό.Θα λιωσουν τα υπάρχοντα φυλλα που εχουν μεγαλωσει εκτός νερού και θα βγουν νεα φυλλα προσαρμοσμένα εντος νερού.

Το φυτο πανω στο ξυλο δε φαίνεται καθαρα μπορεί να ειναι ανουμπια αλλα μπορεί  να ειναι κρυπτοκορινα και να θελει φυτεμα και αυτο.
Έλιωσαν τα φύλλα. Έχω την εντύπωση ότι έφταιγε το excel

Αποσυνδεδεμένος kary

• Member
  • *
  • Πρέπει να σαι η αλλαγή που θέλεις δείς στον κόσμο!
  • Εμπειρία: Καμία
  • Τα ενυδρεία μου: 60lit.κοινωνικο-30lit Betta-20lit.Shrimp juwel Rio-180lit
  • Τόπος Διαμονής: Νεα μουδανια-Χαλκιδικη
Πρόβλημα με τα φυτά
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 09:42:10 μμ »
ΦΙΛΕ ΗΡΑΚΛΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...

ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΣΕ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΟΥΝ .. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ)
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΕ ΤΙ ΦΥΤΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ
ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΥΤΕ ΤΑ PET SHOP ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!
ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ

ΥΠΟΜΟΝΗ ! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ! ΤΑ ΦΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ . ΟΧΙ ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ . ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ..
Technology Owes Ecology an Apology

Respect our Seas

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Πρόβλημα με τα φυτά
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 11:43:36 μμ »
Πήγα σε ένα petshop και μου έδωσε σίδηρο. Βέβαια υπόστρωμα είναι fluval stratum 10-15 μέρες είναι που έστησαν το ενυδρείο. Δεν ξέρω κατά πόσο χρειαζόταν. Βέβαια το πρόβλημα λύθηκε νομίζω αλλά σταμάτησα και το flurish excel...
Τώρα αντιμετωπίζω αλλά πρόβλημα. Το ph είναι κάτω από 6. Δοκίμασα με σόδα να το ανεβάσω και σε λίγες ώρες πήγε πάλι κάτω από 6

Ποιος σου είπε ότι η σόδα ανεβάζει το ph?

Αποσυνδεδεμένος Iraklis

• New member
  • *
Πρόβλημα με τα φυτά
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2021, 11:50:50 μμ »
ΦΙΛΕ ΗΡΑΚΛΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...

ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΣΕ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΟΥΝ .. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ)
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΕ ΤΙ ΦΥΤΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ
ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΥΤΕ ΤΑ PET SHOP ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!
ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ

ΥΠΟΜΟΝΗ ! ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ! ΤΑ ΦΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ . ΟΧΙ ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ . ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ..
Δυστυχώς βιάστηκα. Σαν πρωτάρης. Να φανταστώ και οι περισσότεροι έτσι ξεκίνησαν. Το excel το σταμάτησα γιατί από ότι διάβασα είναι κάπως δηλητήριο και ίσως αυτό να μου χάλασε τα φυτά.
Μετά από δύο βδομάδες σήμερα δηλ. Άλλαξα και το 30% από το νερό. Έριξα αντιχλωριο στο καινούργιο και μετά στο ενυδρείο. Το ph παραμένει χαμηλά.
Από ότι διάβασα ίσως να φταίνε οι τανίνες από τα ξύλα. Βέβαια εγώ τα έβρασα αρκετή ώρα πριν τα βάλω. Αλλά δεν τα άφησα βδομάδα στο νερό όπως κάνουν αρκετοί.
Το ενυδρείο είναι juwel 180. Φίλτρο juval 307. Έχω βάλει αρκετά φυτά. Και τις τελευταίες μέρες 3 Γκάμπυ 2 μολυ 3 σαλιγκάρια.
Μετρήσεις είναι (στο περίπου)

Νο2 <0.5
Νο3 15
Ph τώρα 6.4 περίπου
Kh 6~

Αποσυνδεδεμένος Iraklis

• New member
  • *
Πρόβλημα με τα φυτά
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 12:00:19 πμ »

σε καποια φορουμ το διαβασα.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Πρόβλημα με τα φυτά
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 11:02:41 μμ »

σε καποια φορουμ το διαβασα.
Σωστά έχεις δίκιο, δεν το ήξερα...