ΑποστολέαςΘέμα: Cpd σε 20λιτρο  (Αναγνώστηκε 371 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ttsotanidis

• Silver member
  • Έτσι ξεκίνησα
  • Εμπειρία: Ά Γυμνασίου άντε ΄Β το πολύ
  • Τα ενυδρεία μου: Πρώην 90lt με γκαπάκια ψιλό φυτεμένο, νην μονομαχοενυδρείο 28lt.
  • Τόπος Διαμονής: Πυλαία
Cpd σε 20λιτρο
« στις: Ιούνιος 13, 2021, 08:46:12 πμ »
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Μετά την απώλεια του μονομάχου μου, ψαχνω να δω τι θα βάλω μέσα στο ενυδρείο. Αυτήν την στιγμή μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν καμία 100 γαρίδες και μια ζούγκλα από φυτά που πρέπει να τιθασευσω. Το ενυδρείο είναι 20 λίτρα καθαρά. http://aqua4fun.gr/index.php/topic,24286.0.html
Παρόλο που ξέρω ότι είναι πολύ μικρό ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει CPD σε τόσο μικρό ενυδρείο.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2021, 02:25:38 μμ »
Μπα νομιζω ειναι υπερβολικα μικρο το μεγεθος ακομα και αν τα cod ειναι μικροψαρα. Θα τα εβαζα σε τουλ ενυδρειο 50 λιτρα και πανω
@delta6aquariums

• Silver member
  • Έτσι ξεκίνησα
  • Τα ενυδρεία μου: Πρώην 90lt με γκαπάκια ψιλό φυτεμένο, νην μονομαχοενυδρείο 28lt.
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2021, 02:43:52 μμ »
Οπότε η πάω σε μονομάχο πάλι, ή πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο🤣🤣🤣
Υπάρχει καμία περίπτωση για κάποιο άλλο είδος ψαριών που να σηκώνουν τα 20 λίτρα? Γιατί δεν το κόβω για μεγαλύτερο ενυδρείο.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2021, 08:46:26 μμ »
Απο πεχα και γενικη σκληροτητα πως τα πας;
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος Vivi20

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2021, 09:03:24 πμ »
Εμένα μαρεσουν και τα chilli rasbora σαν Ψαρακια και επειδή είναι μικρά σε μέγεθος ίσως μπορέσεις να βαλεις μια 10αδα. Από όσο γνωρίζω δεν πειράζουν και τις γαρίδες αυτά οπότε θα είσαι πιο άνετα.

• Silver member
  • Έτσι ξεκίνησα
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2021, 08:08:32 μμ »
Αλέξανδρε από ph γύρω στο 7 πρέπει να είμαστε στην Πυλαία. Από σκληρότητες δεν γνωρίζω. Γενικά επειδή ούτε όσμωση έχω ούτε και χρόνο για αλλαγές με βαρέλια κτλ. Αυτό που θέλω είναι να βρω ψαράκια που να μπορούν να ζήσουν σε συνθήκες με νερό βρύσης. Vivi ευχαριστώ για την πρόταση. Θα κοιτάξω τι απαιτήσεις έχουν και αν μπορώ να τα βάλω σε 20 λιτρα

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2021, 09:14:10 μμ »
Για ιδεες, πληκτρολογησε στο youtube 5gallon ideas. Θα πρεπει βεβαια να σκεφτεις οτι εχεις και μια κατοσταρα γαριδες μεσα. Δυσκολα μπορω να σκεφτω κατι να πω την αληθεια. Εκτος και αν θελεις να διωξεις ολες τις γαριδες κ να βαλεις ψαρια. Εκει αλαζει το πραγμα..
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2021, 09:15:37 πμ »
Θοδωρή είναι μικρό το 20λιτρο. Είχα βάλει καμιά δεκαριά CPD σε 35λιτρο και δεν τα είδα ποτέ.
Ήταν μονίμως φοβισμένα και κρύβονταν στα φυτά. Ακόμη και για μονομάχο είναι λίγα τα 20 λίτρα.

• Silver member
  • Έτσι ξεκίνησα
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2021, 06:31:59 μμ »
Μάλλον είμαστε να ψάχνουμε για κάνα 40λιτρο. Κρίμα και με είχε βολέψει το μικρο από θέμα απαιτήσεων και εργασιων

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2021, 07:00:11 μμ »
Τοτε μην το αλλαζεις. Κρατα μονο τις γαριδες; Εκτος και αν θελεις οπωσδηποτε να εχει καποιο ψαρι.. Μια χαρα παει για γαριδαδικο. Το οτι εχουν καταφερει τετοια αποικια σημαινει οτι ειναι ωριμο το ενυδρειο.
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Cpd σε 20λιτρο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 06:29:53 μμ »
Για ιδεες, πληκτρολογησε στο youtube 5gallon ideas. Θα πρεπει βεβαια να σκεφτεις οτι εχεις και μια κατοσταρα γαριδες μεσα. Δυσκολα μπορω να σκεφτω κατι να πω την αληθεια. Εκτος και αν θελεις να διωξεις ολες τις γαριδες κ να βαλεις ψαρια. Εκει αλαζει το πραγμα..

Αν και πολύ αργά, οι δικές μου απόψεις: Επειδή οι προτάσεις στα βίντεο είναι πολύ οριακές, θα πρότεινα 2,5 gal stocking ideas (Όσο κι αν εκπλαγούν μερικοί, θα δείτε πρόταση για μονομάχο, αλλά αναφέρονται και τα προβλήματα που ενδεχομ´ενως υπάρξουν στα 2,5 g!) Ό,τι χωρεί στα <10 λ, μπορεί άνετα να χωρέσει στα 19 ή 20 (20 +) λ!

Θοδωρή είναι μικρό το 20λιτρο. Είχα βάλει καμιά δεκαριά CPD σε 35λιτρο και δεν τα είδα ποτέ.

Πάντως, στα βίντεο στο YouTube, βλέπω προτάσεις για μονομάχο στα 20 λ, αλλά πρέπει να είναι καλά φυτεμένο, κλπ,κλπ,κλπ...
Ήταν μονίμως φοβισμένα και κρύβονταν στα φυτά. Ακόμη και για μονομάχο είναι λίγα τα 20 λίτρα.