ΑποστολέαςΘέμα: Νεκρα ψαρακια συνεχεια.  (Αναγνώστηκε 278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos0013

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: heraklion
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« στις: Απρίλιος 09, 2021, 12:12:04 πμ »
 Μεταφερω εδω το θεμα οπως μου ζητηθηκε απο τον gianniaek !

Έχω το ενυδρείο δύο μήνες και έχουν ψοφήσει 6 -7 ψαράκια.
 Πριν 20 μέρες το απεδιδα στην αμμωνια αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως έχει κάποια αρρώστια το ενυδρείο.
Πριν μια εβδομάδα σταμάτησα να έχω αμμωνια. Την επόμενη έβαλα 2 ψαράκια μέσα,ένα μολυ και ένα κορυντορα,τα άφησα μια μέρα ξανά μέτρησα αμμωνια και είχε ανέβει ελάχιστα (0.5). Μετά από δύο ημέρες όπου έβαλα τα τελευταία ψάρια...πεθαίνει το κοριντορα και σήμερα πέθανε και ένα μολυ.
 Υπ: Χθες βραδυ έβγαλα δύο ξιφοφορους οι οποίοι ήταν αρσενικα  και πήγα και πήρα 2 θηλυκά.
 Ζοριστηκα να τους πιάσω και δε ξέρω αν τα υπόλοιπα ψάρια είχαν στρες και τέλος..οταν πήγα πίσω τα 2 αρσενικά η γυναίκα παρατήρησε μια λευκή βούλα πάνω στο κεφάλι του ενός ξιφοφορου και μου είπε ότι πολύ πιθανών να είναι κάποια αρρώστια.
 Σορρυ για όλο το κατέβα τό αλλά τι πιστεύετε?
Μήπως έχει κάποια αρρώστια το ενυδρείο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου: 125λ / Δ : 81x36x50
- Τι και πόσα ψάρια έχετε: Κοριντορα,πλατυ,μολυ,αγκιστρους και σαλιγκαρια λαθρεπιβατες. Συνολο :11 + 3 μωρακια μολυ.
- Χρόνος λειτουργίας του φίλτρου: 2 μηνες
- Με ποιόν τρόπο στρώσατε το φίλτρο:Μπολι ,ριχνοντας λιγο τροφη και βακτηρια εμποριου
- Κάθε πότε αλλάζετε νερό και πόσο: Καθε 2-3 μερες 40 l
- Θερμοκρασία νερού αλλαγής και προσθήκη αντιχλώριου?: 25-27 και 1,5 ml prime

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Θερμοκρασία:25.5-26.5
- PH:7.7-7.8
- GH:14-15
- KH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):25
Με τι μετράτε (Υγρά Τεστ, sticks): Υγρα τεστ Sera

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Moly
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Δεν προσεξα κατι
- Τρώει κανονικά?: Ετρωγε
- Κινητικότητα και συμπεριφορά ψαριού: Φαινοταν μια χαρα
- Μήπως αναπνέει γρήγορα ή στην επιφάνεια?:Ανεπνεε στην επιφανεια καμια φορα μετα την αλλαφη νερου
- Αλλοιώσεις ή σημάδια στο σώμα, στην ουρά ή στα πτερύγια: ?
- Αλλοιώσεις ή σημάδια στα βράγχια ή στα μάτια:
- Μήπως παρατηρείτε σκουληκάκια να κρέμονται?: Οχι
- Μήπως τα περιττώματά του είναι περίεργα?: Δεν πρεοσεξα
- Άλλα συμπτώματα ή παρατηρήσεις:
- Πότε εμφανίστηκαν τα συμπτώματα?:
- Μήπως αλλάξατε κάτι στις ρουτίνες?:
- Μήπως αναταράξατε τον βυθό?: Ο βυθος ταραχτηκε χθες βραδυ λιγο, στην προσπαθεια να πιασω 2 πλατυ με την αποχη

ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
(Πείτε μας αν κάνατε κάποια θεραπεία, με ποιό φάρμακο, για πόσες μέρες,
αν προσθέσατε αλάτι, αν αλλάξατε την θερμοκρασία κλπ) Τιποτα

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: (Γράψτε ότι νομίζετε ότι θα βοηθήσει)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βάλτε μας τις πιο κοντινές και καθαρές φωτό του
άρρωστου ψαριού που μπορείτε):
1.
2.
...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2021, 03:09:14 πμ »
Όταν πεθαίνουν ψάρια που μπήκαν στο ενυδρείο τις τελευταίες 4-5 ημέρες, συνήθως
κοιτάμε αν τους έγινε καλή προσαρμογή κι αν τυχόν τα χτύπησαν τα παλιότερα ψάρια.
Μετά υποθέτουμε ότι κάτι είχαν ήδη πριν μπουν κι ελέγχουμε αν το μετέδωσαν στα
υπόλοιπα. Αφού οι μετρήσεις σου είναι καλές (αλλά διασταύρωσέ τις με τεστάκια φίλου
αν είναι δυνατόν ή πήγαινε λίγο νερό να στο μετρήσουν σε κάποιο πετσόπ), ψάξε για
σημάδια στα σώματα των ζωντανών ψαριών και για περίεργες συμπεριφορές.
Ανορεξία, ακινησία, κρύψιμο, ξύσιμο σε σκληρές επιφάνειες, κολύμπι στην επιφάνεια
βαριανασαίνοντας (σιγουρέψου ότι έχεις καλή ανατάραξη και άρα επαρκή οξυγόνωση).
Πρόσεχε να μην αναταράζεις τον βυθό, άλλαξε τροφή (αν τους δίνεις μόνο μία) και
κατέβασε 1 βαθμό την θερμοκρασία. Μείωσε τις αλλαγές σε 1 κάθε εβδομάδα (πάλι 40λ)
και κάνε κι ένα σετ μετρήσεων στο νερό της βρύσης, πριν το βάλεις στο ενυδρείο.
Σκέψου επίσης αν έπεσε κάποιο χημικό στη γυάλα και μην βάζεις μέσα συχνά τα χέρια.
Συνήθως τα ενυδρεία πηγαίνουν καλύτερα όταν τα αφήνουμε στην ησυχία τους.
Αυτά μου έρχονται προς το παρόν, αν μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο και κανένας άλλος...

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2021, 03:11:34 πμ από bokostas »

• Member
  • *
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2021, 12:24:21 μμ »
https://imgur.com/a/SITu0vG
 Έδω μπορείτε να δειτε φωτογραφία από το τελευταίο μολυ
που ψόφησε.
 Εγω το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως λόγω των πολλών αλλαγών νερού (όταν είχα αμμωνια έκανα
κάθε μέρα) στρεσαριστηκαν τα ψάρια και για αυτό πεθαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Sarpijk

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ημαθία
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2021, 02:57:18 μμ »
Σε ενα ποταμι καθε πότε αλλαζει το νερό? Καθε δευτεροπλεπτο.

Οι αλλαγές μονο καλο κάνουν. Είναι σημαντικό να αγοράζουμε ψάρια σε καλη κατασταση και ιδανικα να κραταμε καραντινα πριν τα εισάγουμε στο ενυδρείο μας.

Αποσυνδεδεμένος carimoura

• Silver member
  • Εμπειρία: Ελάχιστη - Καθόλου
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 120 L & 15L γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2021, 05:13:02 μμ »
Είναι και επίκαιρο

Μένουμε σε 60αρι ενυδρείο, μένουμε ασφαλείς   :D :D

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Platinum member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2021, 05:38:48 μμ »
Στο ενυδρείο υπάρχει κάποιο διακοσμητικό,φυτά έχεις,καμία αεραντλία?Από φίλτρο τι έχεις-βιολογικό υλικό?

• Member
  • *
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2021, 06:21:41 μμ »
Στο ενυδρείο υπάρχει κάποιο διακοσμητικό,φυτά έχεις,καμία αεραντλία?Από φίλτρο τι έχεις-βιολογικό υλικό?

Εχω φυτα στο ενυδρειο, ανουμπια,κερατοφυλο και γρασιδι. Αεραντλια εχω προς τα αριστερα του ενυδρειου οπως το κοιταζουμε επειδη απο
τα δεξια γινεται αναταραξη απο το νερο που μπαινει απο το σωληνα του φιλτρου και στο φιλτρο εχω 2 ειδων βιολογικα υλικα. Το ενα ειναι
πετρες-μπιλιες της eheim και το αλλο ειναι σαν μακαρονακι μαυρο.(το ειχε το εργοστασιακο φιλτρο,σιγουρα δεν ειναι ανθρακας )

• Platinum member
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2021, 11:39:35 μμ »
Κατευθείαν έβαλες όλα τα ψαράκια αφού έπεσε η αμμωνία,αν ναι λογικά η βιολογία σου δεν είναι και τόσο ισχυρή ακόμη? Μετρήσεις ξανά έκανες?

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2021, 11:46:25 μμ »
Σε ενα ποταμι καθε πότε αλλαζει το νερό? Καθε δευτεροπλεπτο.

Οι αλλαγές μονο καλο κάνουν. Είναι σημαντικό να αγοράζουμε ψάρια σε καλη κατασταση και ιδανικα να κραταμε καραντινα πριν τα εισάγουμε στο ενυδρείο μας.

Δεν συμφωνώ σε αυτό... άλλο η φύση άλλο το ενυδρείο μας και οι αλλαγές νερού που κάνουμε εμείς.
Στο ενυδρείο είναι δύσκολο να κρατήσουμε τις ίδιες παραμέτρους νερού όταν κάνουμε συχνές αλλαγές. Ακόμη και τα νιτρικά όταν είναι πολλά δηλαδή 30 ή 40 ή 50  δεν πρέπει να κατεβαίνουν απότομα γιατί παθαίνουν ένα σοκ τα ψάρια, πόσο όταν αλλάζουμε το PH ή τις σκληρότητες.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2021, 02:05:24 μμ »
Επισης καλο θα ηταν μεχρι να στρωσουν για τα καλα και εξακριβωμενα τα πραγματα να μην προσθεσεις παλι ψαρια.

Ισως θα πρεπει να σκεφτεις και την ψαροσυνθεση λιγο πιο εμπεριστατωμενα. Κορυ και αγκιστρους με πλατυ και μολυ δεν ειναι και 100 καλος συνδιασμος. Γινονται παραχωρησεις στις ιδανικες συνθηκες που θελουν να ζουν τα πρωτα.

Θα κραταγα μονο ενα ειδος ζωοτοκα η θα παιρνα οσμωση για να εχω κορυ (γκρουπ 6 μινιμουμ) με καποιο ανκιστρους καταλληλο για μικρα ενυδρεια. Και καποιο κοπαδοψαρο μετα.
@delta6aquariums

• Member
  • *
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2021, 07:52:35 μμ »
Κατευθείαν έβαλες όλα τα ψαράκια αφού έπεσε η αμμωνία,αν ναι λογικά η βιολογία σου δεν είναι και τόσο ισχυρή ακόμη? Μετρήσεις ξανά έκανες?

Καθε 2 μερες εβαζα 2-3. Το λαθος μου απο την αρχη ηταν οτι επαιρνα νερο απο την κορυφη του ενυδρειου και δεν εβλεπα αμμωνια,οποτε νομιζα οτι ειχε γινει ο κυκλος και οτι ειχε στρωσει το φιλτρο
. Σιγουρα δεν ειναι δυνατη η βιολογια ακομα,απλα δεν μπορω να καταλαβω αφου η αμμωνια δεν ηταν στα υψη γτ να πεθαινουν.
Τωρα οι μετρησεις ειναι καλες και προς το παρον τα ψαρακια φαίνονται μια χαρα. Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι οποτε παω να βαλω καινουργιο ψαρακι ,οτι
ή θα ανεβει η αμμωνια ή οτι θα πεθανει καποιο. Προς το παρον σκετομαι να μην βαλω κανενα ψαρακι για μια εβδομαδα τουλαχιστον.

Θα κραταγα μονο ενα ειδος ζωοτοκα η θα παιρνα οσμωση για να εχω κορυ (γκρουπ 6 μινιμουμ) με καποιο ανκιστρους καταλληλο για μικρα ενυδρεια. Και καποιο κοπαδοψαρο μετα.

Εχω α.ο για ποσιμο νερο και χρησιμοποιωενα ποσοστο και το κανω mix με του δικτυου. ΤΟ Ph παιζει απο 7.5-7.8.
Πιστευεις οτι θελει και ποιο χαμηλο ph για κορυ ?

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2021, 08:43:52 μμ »
. Προς το παρον σκετομαι να μην βαλω κανενα ψαρακι για μια εβδομαδα τουλαχιστον.

Καντο τουλ μηνα να εισαι σιγουρος. Οσο για τα κορυ εξαρταται απο την ποικιλια. Τι κορυ εχεις;
@delta6aquariums

• Platinum member
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2021, 08:47:15 μμ »
Εγώ θα πρότεινα να μην βάλεις άλλα ψάρια και να κρατήσεις μία σταθερή ρουτίνα με αλλαγές νερού,άμα μπλέξεις και με όσμωση τώρα δεν θα είναι καλό.Μή βιάζεσαι,κράτα το ενυδρείο όπως είναι κανένα 2μηνο και βλέπεις στη διάρκεια. ;) 

Συνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 11, 2021, 01:23:08 πμ »
Και εγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις άλλα ψάρια, περίμενε ένα μήνα να δεις πως πάνε και μετά να προσθέσεις. Επίσης πρέπει να επιλέξεις όπως ειπώθηκε τι ψάρια θέλεις να έχεις, ή θα έχεις ψάρια σκληρού νερού, ή μαλακού. Το 7,8 ph είναι ψηλό για τα ψάρια μαλακού νερού, αυτά θέλουν ουδέτερο ph έως και όξινο. Το tds σου αν το μετρήσεις θα είναι πάνω από 400 και σε αυτό ζορίζονται τα ψάρια μαλακού νερού.
Επίσης αλλαγές νερού να κάνεις μια φορά την εβδομάδα 40 λίτρα, και να μάθεις να ταΐζεις λίγο, και μια μέρα την εβδομάδα να καθιερώνεις νηστεία για να αυτοθεραπεύονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2021, 01:24:14 πμ από giannisaek »

• Member
  • *
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 11, 2021, 04:00:12 μμ »
. Προς το παρον σκετομαι να μην βαλω κανενα ψαρακι για μια εβδομαδα τουλαχιστον.

Καντο τουλ μηνα να εισαι σιγουρος. Οσο για τα κορυ εξαρταται απο την ποικιλια. Τι κορυ εχεις;

Γεια σου Αλεξανδρε ! Εχω Bronze και Αλμπινο ( ειναι ροζ προς το λευκο σε χρωμα)

Εγώ θα πρότεινα να μην βάλεις άλλα ψάρια και να κρατήσεις μία σταθερή ρουτίνα με αλλαγές νερού,άμα μπλέξεις και με όσμωση τώρα δεν θα είναι καλό.Μή βιάζεσαι,κράτα το ενυδρείο όπως είναι κανένα 2μηνο και βλέπεις στη διάρκεια. ;)
 Δημητρη ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα νερο ΑΟ χρησιμοποιω τουλαχιστον 1 μηνα τωρα. Ισως να επαιξε και αυτο το ρολο του και να αποσταθεροποιηθηκε το φιλτο λογω αλλαγης παραμετρων νερου.

Και εγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις άλλα ψάρια, περίμενε ένα μήνα να δεις πως πάνε και μετά να προσθέσεις. Επίσης πρέπει να επιλέξεις όπως ειπώθηκε τι ψάρια θέλεις να έχεις, ή θα έχεις ψάρια σκληρού νερού, ή μαλακού. Το 7,8 ph είναι ψηλό για τα ψάρια μαλακού νερού, αυτά θέλουν ουδέτερο ph έως και όξινο. Το tds σου αν το μετρήσεις θα είναι πάνω από 400 και σε αυτό ζορίζονται τα ψάρια μαλακού νερού.
Επίσης αλλαγές νερού να κάνεις μια φορά την εβδομάδα 40 λίτρα, και να μάθεις να ταΐζεις λίγο, και μια μέρα την εβδομάδα να καθιερώνεις νηστεία για να αυτοθεραπεύονται.

Το Tds ειναι γυρω στο 250-260

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 11, 2021, 08:02:33 μμ »
Οκ αυτα τα κορυ μπορουν να ζησουν σε μια πιο ευρεια ζωνη παραμετρων. Εφοσον τρωνε καλα, φαγητο πλουσιο σε ζωικη πρωτεινη και το νερακι ειναι καθαρο θα ευδοκιμησουν
@delta6aquariums

• Member
  • *
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 11, 2021, 08:25:19 μμ »
Τα cory μέχρι στιγμής είναι τα αγαπημένα μου!!
 Όταν λέμε κοπάδι..εννοούμε πχ 6 κορυ mix ή πρέπει να είναι μόνο bronze, στερμπαϊ,κλπ..?

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Νεκρα ψαρακια συνεχεια.
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 11, 2021, 09:33:52 μμ »
Οχι πρεπει να ειναι ακριβως απο το ιδιο τυπο για να θεωρειται κοπαδι και φυσικα το μινιμουμ ειναι 6 ατομα με καλυτερα τα 8-10+ αναλογα τα λιτρα. Υπαρχουν και νανο καορυ οπως τα πυγκμυ και τα χαστατους για πιο μικρα ενυδρεια σε μεγαλυτερους αριθμους.
@delta6aquariums