ΑποστολέαςΘέμα: Πρόβλημα με μανόμετρα CO2  (Αναγνώστηκε 242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
  • Εμπειρία: οση και ο γα'ι'δαρος με το πεταγμα
Πρόβλημα με μανόμετρα CO2
« στις: Μάρτιος 06, 2021, 10:03:19 πμ »
Καλημερα σε όλους!
Προχθές έστησα το ενυδρείο μου και πήγα να βάλω μπρος το σύστημα διοξειδίου.
Να σημειώσω εδώ ότι η μπουκάλα είναι ολοκαίνουρια-του κουτιού.
Τα υπόλοιπα τα είχα από παλιά (10ετια αλλά είχα χρησιμοποιηθεί γύρω στον 1 χρόνο)
Έχω διπλά μανόμετρα και ηλεκτροβανα.
Μόλις γύρισα τη Βάνα της φιάλης,πήγε αμέσως στην πράσινη ένδειξη στα 60bar.
Η βελόνα από το δεύτερο (της πίεσης )πήγε στα πρώτα κόκκινα και με έπιασε λίγο πανικός 😆,έβγαζε πολλές φυσαλίδες ο διαχυτηρας και ρυθμίζοντας το τελικά έπεσε η βελόνα στο 0 και ενώ προσπάθησα να ξαναδωσω διοξείδιο,έμεινε κολλημένη στο μηδέν και δεν έβγαζε φυσαλίδες παρόλο που είχα ανοιχτή την παροχή.
Έκλεισα τη βανα της μπουκαλας και είπα να προσπαθήσω να το δοκιμάσω χωρίς την ηλεκτρομαγνητική,μήπως κάπου κολλησε αυτή και δεν επέτρεπε το αέριο να βγει.
Το έβαλα σκέτο,άνοιξα πάλι την μπουκάλα και ενώ έβγαζε κανονικά φυσαλίδες στο ενυδρείο,το μανόμετρο έμενε πάλι στο μηδέν..Τι κάνω λάθος,τι μπορεί να συμβαίνει;
Έχω και χρόνια να ασχοληθώ και έγινα πιο κότα από ποτε,φοβήθηκα να κάνω άλλες κινήσεις και το έκλεισα τελείως..

Αποσυνδεδεμένος Sarpijk

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ημαθία
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2021, 10:25:15 πμ »
Εαν βγαζει διοξείδιο και μπορει να ρυθμίστει η παροχη με τη μικρομετρικη βαλβιδα  τοτε δεν θα ανησυχουσα γιατι και σε εμενα ενα απλο συστημα μανομετρα δεν ειχε σωστη ενδειξη στο ένα ρολογακι χωρις να επηρεάζεται η παροχή.

Εκει που βιδωνουν τα μανομετρα εχει ενα στρογγυλό λαστιχακι λευκο που βρίσκεται εκει για να μην υπάρχει διαρροή. Βεβαιωθειτε οτι δε χανει απο εκει η μπουκαλα ή απο καποια αλλη ενωση. Αυτο μπορει να γινει με λιγη σαπουναδα.

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
  • Εμπειρία: οση και ο γα'ι'δαρος με το πεταγμα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2021, 11:18:54 πμ »
Θα βάλω και σαπουνάδα σήμερα να τσεκάρω αν χάνει,απλά μου έκανε εντυπωση που στην αρχή η βελόνα δούλεψε και μάλιστα πήγε στα κόκκινα.Αν ήταν χαλασμένη λογικά ούτε τότε θα έδειχνε κάτι,δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ανεβαίνει τώρα..
Στο μεταξύ ακόμα περιμένω ένα bubble counter που έχω παραγγείλει από Κίνα και δεν λέει να έρθει,και δεν βρίσκω σε κανένα μαγαζί εδώ τριγύρω μου,οπότε υπολογίζω με το ματι προς το παρόν την ποσότητα που βγάζει..(δεν έχω ψαρια μέσα ακόμα για να ανυσηχω)
Τι να πω..εγώ θέλω μόνο να εξασφαλίσω ότι δεν θα γίνει καμία στραβή και κάνει κανένα μπαμ 😅