ΑποστολέαςΘέμα: Skimmer σε γλυκού νερού ενυδρείο  (Αναγνώστηκε 495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Grigorios Bakirtzis

• Member
  • *
Skimmer σε γλυκού νερού ενυδρείο
« στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 11:40:17 πμ »
Έχω ακούσει κατά καιρούς ότι χρησιμοποιούν skimmer σε γλυκού νερού ενυδρεία, θα ήθελα να ρωτήσω ποια η χρησιμότητα του στα ενυδρεία γλυκού νερού και εάν το συνιστάτε ως επένδυση σε μεγάλα ενυδρεία άνω τον (500 λίτρων) ή ακόμα και σε μικρά ενυδρεία.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 02:04:48 μμ »
Αν μιλαμε για σκιμμερ επιφανειας ναι μπορουν να χρησιμοποιηθουν για να αφαιρεσουν το πρωτεινικο φιλμ που τυχον δημιουργείται απο ελλειπη αναταραξη επιφανειας και παραπανω ταισμα τροφων με υψηλη περιεκτικοτητα σε ζωικης προελευσης πρωτεινη. Μονο για μικρα ενυδρεια εχω βρει. Εχω βασικά ένα της eheim που μεχρι ενυδρεια 100 λιτρων κανει δουλιτσα. Αλλα δεν αξιζει την επενδυση.

Τα σκιμμερ που χρησιμοποιουν στο θαλασσινο είναι παντελως αχρηστα στο γλυκο λογω αλατοτητας.
@delta6aquariums

• Member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 03:40:21 μμ »
Αν μιλαμε για σκιμμερ επιφανειας ναι μπορουν να χρησιμοποιηθουν για να αφαιρεσουν το πρωτεινικο φιλμ που τυχον δημιουργείται απο ελλειπη αναταραξη επιφανειας και παραπανω ταισμα τροφων με υψηλη περιεκτικοτητα σε ζωικης προελευσης πρωτεινη. Μονο για μικρα ενυδρεια εχω βρει. Εχω βασικά ένα της eheim που μεχρι ενυδρεια 100 λιτρων κανει δουλιτσα. Αλλα δεν αξιζει την επενδυση.

Τα σκιμμερ που χρησιμοποιουν στο θαλασσινο είναι παντελως αχρηστα στο γλυκο λογω αλατοτητας.
Κατάλαβα δηλαδή είναι πεταμένα λεφτά οκ.

Αποσυνδεδεμένος Sarpijk

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Ημαθία
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 03:52:38 μμ »
Ειναι χρήσιμο ειδικα σε ενυδρειο με παροχή co2. To πρωτεϊνικό φιλμ εμποδίζει την ανταλλαγή αερίων και ειναι κακο για την υγεια του ενυδρείου. Με καλη αναταραξη της επιφάνειας ή αεροπετρα σπαει το φιλμ. Σε ενυδρείο με co2 δεν μπορείς να εχεις μεγαλη αναταραξη διοτι εχουμε απώλεια co2. Για αυτο χρησιμεύει το skimmer.

Απαραίτητο δεν το λες, χρησιμο ναι.

• Member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 03:54:06 μμ »
Ειναι χρήσιμο ειδικα σε ενυδρειο με παροχή co2. To πρωτεϊνικό φιλμ εμποδίζει την ανταλλαγή αερίων και ειναι κακο για την υγεια του ενυδρείου. Με καλη αναταραξη της επιφάνειας ή αεροπετρα σπαει το φιλμ. Σε ενυδρείο με co2 δεν μπορείς να εχεις μεγαλη αναταραξη διοτι εχουμε απώλεια co2. Για αυτο χρησιμεύει το skimmer.

Τέλεια ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2021, 10:04:32 μμ »
Το σκίμερ που χρησιμοποιείται στο θαλασσινό όπως σου είπε και ο προηγούμενος είναι παντελώς άχρηστο στο γλυκό νερό, δεν μπορεί να λειτουργήσει γιατί το γλυκό νερό δεν έχει την πυκνότητα του θαλασσινού και δεν αφρίζει ώστε να μπορέσει το σκίμερ μέσω του αφρού να αφαιρέσει τα οργανικά κατάλοιπα.
Το πρωτεϊνικό φιλμ που εμφανίζεται στην επιφάνεια του νερού αφαιρείτε με την ανατάραξη της επιφάνειας, με αεραντλία που προκαλεί και αυτή ανατάραξη, με μείωση του φαγητού που έχει προτεΐνη, και με χαρτί κουζίνας εάν το αφήσεις να κάτσει πάνω στην επιφάνεια.

• Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2021, 02:56:45 πμ »
Το σκίμερ που χρησιμοποιείται στο θαλασσινό όπως σου είπε και ο προηγούμενος είναι παντελώς άχρηστο στο γλυκό νερό, δεν μπορεί να λειτουργήσει γιατί το γλυκό νερό δεν έχει την πυκνότητα του θαλασσινού και δεν αφρίζει ώστε να μπορέσει το σκίμερ μέσω του αφρού να αφαιρέσει τα οργανικά κατάλοιπα.
Το πρωτεϊνικό φιλμ που εμφανίζεται στην επιφάνεια του νερού αφαιρείτε με την ανατάραξη της επιφάνειας, με αεραντλία που προκαλεί και αυτή ανατάραξη, με μείωση του φαγητού που έχει προτεΐνη, και με χαρτί κουζίνας εάν το αφήσεις να κάτσει πάνω στην επιφάνεια.
Όποτε είναι άσκοπη επένδυση.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 18, 2021, 01:57:50 μμ »
Μπορεις να πετυχεις αυτο πυ υποτιθεται κανουν με τον εξοπλισμο που θα εχεις ηδη εφοσον στηθει σωστα.

Οποτε ναι. Επισης οπως εχω προαναφερει δεν ξερω να υπαρχει κατι τετοι για ενυδρειο σαν το δικο σου. Αυτο που εχω εγω απο eheim και καλα καλυπτει μεχρι 350 λιτρα (ουτε καν..) και εχει και 5 βατ καταναλωση ενω κανει καπου 30 ευρω. Βρισκεις κινεζικα και κατω απο 20.

https://www.amazon.de/-/en/Aquarium-Skimmer-Electric-Surface-Extractor/dp/B07PXX1XDY/ref=pd_sbs_5?pd_rd_w=ZRApK&pf_rd_p=ad79fb78-2eb6-4fd8-b228-cb6e6b4589d9&pf_rd_r=2ZXAARCJXX4C1FJZYNBR&pd_rd_r=1fac532f-0a81-49e7-a713-39754837bb8b&pd_rd_wg=WGeQa&pd_rd_i=B07PXX1XDY&psc=1

θα χρειαστεις καν 2/3 για να κανεις τη δουλεια που υποσχονται οποτε θα εδινα τα ιδια λεφτα για καλυτερο εξοπλισμο που θα το καλυπτε και αυτο.

@delta6aquariums

• Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2021, 02:25:09 μμ »
Μπορεις να πετυχεις αυτο πυ υποτιθεται κανουν με τον εξοπλισμο που θα εχεις ηδη εφοσον στηθει σωστα.

Οποτε ναι. Επισης οπως εχω προαναφερει δεν ξερω να υπαρχει κατι τετοι για ενυδρειο σαν το δικο σου. Αυτο που εχω εγω απο eheim και καλα καλυπτει μεχρι 350 λιτρα (ουτε καν..) και εχει και 5 βατ καταναλωση ενω κανει καπου 30 ευρω. Βρισκεις κινεζικα και κατω απο 20.

https://www.amazon.de/-/en/Aquarium-Skimmer-Electric-Surface-Extractor/dp/B07PXX1XDY/ref=pd_sbs_5?pd_rd_w=ZRApK&pf_rd_p=ad79fb78-2eb6-4fd8-b228-cb6e6b4589d9&pf_rd_r=2ZXAARCJXX4C1FJZYNBR&pd_rd_r=1fac532f-0a81-49e7-a713-39754837bb8b&pd_rd_wg=WGeQa&pd_rd_i=B07PXX1XDY&psc=1

θα χρειαστεις καν 2/3 για να κανεις τη δουλεια που υποσχονται οποτε θα εδινα τα ιδια λεφτα για καλυτερο εξοπλισμο που θα το καλυπτε και αυτο.
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι καλύτερα να το πληρώσεις αλλά να έχεις την αξιοπιστία

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 01:32:17 μμ »
Ετσι ναι
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2021, 04:46:53 πμ »
Μήπως πρόκειται για 1 ακόμη τρόπο των εταιριών να πουλήσουν & να μας τα πάρουν; ΑΝ εμφανισθεί πρωτεϊνικό φιλμ, όπως έγραψε ο Γιάννης, (σκούπισμα της επιφανείας του νερού με) χαρτί κουζίνας (που το απλώνουμε εν μέρει στην επιφάνεια, κρατώντας το από τις 2 άκρες & το σέρνουμε πάνω της) & έληξε το θέμα. Απλά!
Πχ: Στην Αμερική, υπάρχουν κάποιοι, ενυδρειάδες, επαγγελματίες, με κανάλια στο YouTube & λεν ότι -σε πολλές περιπτώσεις- είναι υπερβολή τα εξωτ/κά φίλτρα, ακόμα και τα εσωτερικά (που συναντάς πιο συχνά στην Ιταλία -σε σχέση με την Ελλάδα), και προτείνουν... Φίλτρα αέρα-σπόγγου (όπως τον παλιό καλό καιρό...)!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2021, 05:31:48 πμ από anjius »

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
  • Τα ενυδρεία μου: 250 lt oscar tank
  • Τόπος Διαμονής: lamia
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 20, 2021, 03:04:48 μμ »
Μήπως πρόκειται για 1 ακόμη τρόπο των εταιριών να πουλήσουν & να μας τα πάρουν; ΑΝ εμφανισθεί πρωτεϊνικό φιλμ, όπως έγραψε ο Γιάννης, (σκούπισμα της επιφανείας του νερού με) χαρτί κουζίνας (που το απλώνουμε εν μέρει στην επιφάνεια, κρατώντας το από τις 2 άκρες & το σέρνουμε πάνω της) & έληξε το θέμα. Απλά!
Πχ: Στην Αμερική, υπάρχουν κάποιοι, ενυδρειάδες, επαγγελματίες, με κανάλια στο YouTube & λεν ότι -σε πολλές περιπτώσεις- είναι υπερβολή τα εξωτ/κά φίλτρα, ακόμα και τα εσωτερικά (που συναντάς πιο συχνά στην Ιταλία -σε σχέση με την Ελλάδα), και προτείνουν... Φίλτρα αέρα-σπόγγου (όπως τον παλιό καλό καιρό...)!
Αυτό με τα φίλτρα μπορείς λίγο να το εξηγήσεις γιατί έτσι όπως είναι διατυπωμένο είναι σα να λες ότι δε χρειάζεται η βιολογία που προσφέρουν τα υλικά των εξωτερικών φίλτρων

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 21, 2021, 01:53:45 πμ »
Για τα σκίμερ επιφανείας στο γλυκό, δεν θα διαφωνήσω. Μάλλον είναι άσκοπη επένδυση και ίσως
απευθύνονται σε κάποιους λίγους που θέλουν όλα να γίνονται αυτόματα, χωρίς να κοπιάζουν.
Άλλωστε οι εταιρίες διαρκώς ψάχνουν τρόπους να δημιουργούν "ανάγκες" για να πωλούν.

Τα σύγχρονα φίλτρα όμως, με τους μεγάλους κάδους και το βιολογικό υλικό που αποικίζεται από τα
ωφέλιμα βακτήρια, σίγουρα δεν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία κερδοσκοπικής "εφεύρεσης".
Αποτελούν μεγάλη εξέλιξη σε σχέση με τα αερόφιλτρα και το απλό σφουγγάρι ή το σκέτο βαμβάκι
που χρησιμοποιούσαμε κάποτε. Αλίμονο αν πισωγυρίζαμε σε εποχές που το φιλτράκι ήθελε καθάρισμα
κάθε εβδομάδα και η βιολογία του με το ζόρι μπορούσε να εξυπηρετήσει τις ανάγκες λίγων ζωντανών.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 26, 2021, 02:38:30 μμ »
Για τα σκιμμερ στο γλυκό τα έχω πει και γω και συμφωνω προφανώς με τον Κώστα και το Γιάννη.

Για τα φίλτρα είναι πάρα πολύ παράγοντες. Εξαρτάται και από το πόσα ενυδρεία έχεις, και τι και πόσο συχνές αλλαγές νερου κάνεις.

Υπο προυποθέσεις, όλα τα είδη φίλτρων μπορούν να είναι επιτυχημένα, ακόμα και τα πολύ παλιά..

Εγώ προσωπικά τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα είδη (ελάχιστα τα βυθού και κατι παλια γυάλινα, καθόλου σαμπ) και δε μπορώ να καταλήξω ότι κάποιο έχει συντριπτικά πλεονεκτήματα σε σχέση με καποιο άλλο.

Αρκεί να κατανοήσουμε ότι όταν μιλάμε για εξοπλισμό φίλτρανσης ενυδρείου πρέπει να αναλογιστούμε τα εξής:

1)αντλία/κυκλοφορία/ροή νερού
2)μηχανική φίλτρανση
3)βιολογική φίλτρανση
4)χημική φίλτρανση
5)συντήρηση φίλτρου/αλλαγές νερού
6)τοποθεσία/αισθητικό κομμάτι
7)πιθανότητα αστοχίας και συνέπειες (για το ενυδρείο/για το χώρο σου/για τη σχεση με τους ανθρώπους που ζουν στο σπιτι σου)

Αυτή τη στιγμή έχω σε λειτουργία 2 σφουγγαρόφιλτρα και 2 εσωτερικά (ενα τυπου κουτι/Juwel, ενα επιφανειας) ενώ έχω και καμποσα μικρα εσωτερικά και σφουγγαρόφιλτρα, και πλάτης στην αποθήκη. Εξωτερικό τύπου κάνιστερ έχω να χρησιμοποιήσω από το 2015.
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 04, 2021, 12:40:13 πμ »

Άμα έχεις φυτεμένο, πότε δεις την επιφάνεια να πάει να ιριδίζει, μαζεύεις το πρωτεϊνικό φιλμ με χαρτί κουζίνας & καθάρισες (το ενυδρείο σου από το φιλμ). Στα λοιπά ενυδρεία γλυκού νερού: λίγη ανατάραξη ή/και οξυγόνωση & καθάρισε από μόνο του!

Κατά συνέπεια:

Όποτε είναι άσκοπη επένδυση.

Μάλλον όχι άσκοπη επένδυση, μάλλον άσκοπη σπατάλη  ::)