ΑποστολέαςΘέμα: Φυτεματα 2021🌿🌿  (Αναγνώστηκε 598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
  • Εμπειρία: οση και ο γα'ι'δαρος με το πεταγμα
Φυτεματα 2021🌿🌿
« στις: Ιανουάριος 04, 2021, 01:20:06 μμ »
Καλημερα και καλη χρονια σε ολη την παρεα!
Επειτα απο 8-9 χρονια ειπα να ξαναπιασω το ενυδρειακι που το πηγαινα λογω μετακομισεων περα-δωθε σε αποθηκες κτλ και αφου στολισε αδειο το σαλονι μας τα τελευταια δυο χρονια..
Ψαχνοντας να δω τι παιζει μετα απο τοσα χρονια αποχης,ειδα πολλα καινουρια πραματα σε καταστηματα ενυδρειακων,οπως ειδα και την απουσια παλιων καταστηματων.
Ειδα κολλες για φυτα,ειδα φωτιστικα με λεντ να κυριαρχουν,ειδα διαφορα πιο καινουρια υποστρωματα,γκατζετ κτλ.Κοινως εχασα τη μπαλα :o
Ας τα παρω απο την αρχη ομως.
Τι εχω : ενυδρειο 100-40-50εκ.
             Μανισιες λαμπες Τ8 στο καπακι 2x30watt
             Sun sun φιλτρο εξωτερικο(ελπιζω να δουλευει ακομα)
             Co2 με ολα τα σχετικα (μανομετρα-ηλετροβανα-διαχυτηρα θα παρω καινουριο)
             Ξυλα για το hardscape
Τι δεν εχω : Υποστρωμα
                   Πετρες
                   Χλωριδα-πανιδα ;D
                   Τεστ νερου
                   Καλο φωτισμο
                   Απειρο χρονο οπως παλια :)
Θα ξεκινησω απο τον φωτισμο..
Ειδα οτι η Sera εχει βγαλει ανταπτορες μετατροπης απο λαμπες φθορισμου σε λεντ.Ειναι καλη ιδεα? Σκεφτομαι αυτο γιατι πρωτον θα ηθελα να κρατησω το καπακι του ενυδρειου και δευτερον να εχω σαφως καλυτερο φωτισμο.
Να πω εδω οτι για αρχη θελω να ξεκινησω με ευκολα και αγαπημενα φυτα οπως φτερες,μος (που ποτε δεν μου πηγε καλα :-[) ,καμια κρυπτοκορινα και καποια ισως πιο απαιτητικα οπως βολβιτης,hygrophila pinnatifida και αλλα τετοια,σχετικα αργης αναπτυξης ολα
Σαν τυπος φυτεμενου βρικομαι εννοειται πιο κοντα σε nature aquarium και οχι σε ολλανδικου τυπου με πολλα και συχνα κλαδεματα και φυτα γρηγορης αναπτυξης.
Οσον αφορα το υποστρωμα ειμαι επισης πολυ μπερδεμενη..Θα ηθελα χρωματικα το Amazonia light,αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη και δεν γνωριζω καποιο αλλο που να ειναι πολυ κοντα σε αυτο σαν οψη για να το εκανα μιξη με ενα τσουβαλι amazonia light,οπως ειχα κανει παλιοτερα με μαυρη βασαλτικη και flourite black sand.
Θα πειτε τωρα τι το θελεις το ενισχυμενο αφου τα φυτα που θα βαλεις δεν φυτευονται καν τα περισσοτερα.Γιατι με ξερω,θα αρχισω να προσθετω και αλλα με τον καιρο και δεν θελω να ειμαι στο ραβε-ξηλωνε ολοκληρο το ενυδρειο,ειδικα το υποστρωμα!
Επισης :ηταν παντα τοσο ακριβα τα τεστ νερου???? :-\

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 04:41:22 μμ »
Καλησπέρα και Καλη χρονιά!

Καταρχας 200λίτρα δεν το λες και ενυδρειάκι.. Μαλλον για μεγαλομεσαίο ενυδρείο το κατατάσει κάποιος. Τα καλά νέα είναι ότι έχεις σχεδόν αναρίθμητες επιλογές με το τι μπορείς να κάνεις. Τα κακά νέα όπως θα ξέρεις είναι ότι θα πρέπει κάπως να το θερμάνεις και να το φωτίσεις. Για φίλτρανση και διοξείδιο είσαι ήδη καλυμένη οπότε μια χαρά.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν απο θέρμανση και φωτισμό.
Σκεφτεσαι να χρησιμοποιήσεις θερμοστάτη για θερμοκρασίες πιο υψηλές; Θερμαίνεις γενικά το χώρο και έχοντας κλειστό ενυδρειο καταφέρνεις να κρατάς και τη θερμοκρασία του νερού σε τροπικά επίπεδα; Θα σε ενδιέφερε να δημιουργήσεις ένα στήσιμο υποτροπικό ή και κρύου νερού;

Αυτές είναι κάποιες ερωτήσεις που καλείσαι βάση πρότερης εμπειρίας και τωρινών (κ μελλοντικών) σχεδίων να απαντήσεις.

Για το θέμα φωτισμού θα επανέρθω σε επόμενο ποστ για να μη γράφω σεντόνια.
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 07:02:38 μμ »
Πολύ σωστή η παρατήρηση σου για την θερμοκρασία!
Επειδή έχω θερμοστάτη αλλά δεν σκοπεύω να τον χρησιμοποιήσω,τον ξέχασα τελείως 😅
Έχουμε αρκετή ζεστη στο σπίτι όλη τη μέρα λόγω παιδιών,αλλά και επειδή το έχω ξανακάνει το εγχείρημα χωρίς θερμοστάτη(πάντα με τα κατάλληλα ψαρια-θα αποφασίσω αργότερα ποια) ,λέω να το κάνω και τώρα!Τοτε είχα μέσα white cloud minnows και odessa barbs τα οποία τα πηγαιναν περίφημα σε πιο δροσερο νεράκι.
Οπότε μας μένει ο μεγάλος προβληματισμός του φωτισμού.Ο υπάρχων είναι πολύ λίγος..
Και φυσικά όπως προανέφερα,το υπόστρωμα,το οποίο δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να το βγάλω σε λίγο καιρό για να βάλω καλύτερο,θα ήταν καταστροφή..

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 12:35:15 μμ »
Οκ μια χαρα. Αρκετές οι επιλογες για θερμοκρασία δωματίου χωρίς θερμοστάτη σε ζεστό δωμάτιο.

Από φωτισμό τώρα οι Τ8 είναι πλεόν πολύ παρωχημένη τεχνολογία.. Εδώ καλά καλά οι Τ5 σε λίγα χρόνια θα εξαφανιστούν. Ειδικά στο γλυκό νερό. Μπορείς να βάλεις κάποιο λινκ για αυτούς τους μετατροπείς της σερα για να δούμε τι παίζει. Ϊσως να συμφέρει αλλά ίσως να είναι καλύτερα να βάλεις κάποιο λεντ στο υπάρχον καπάκι.

Βασικά για τι καπάκι μιλάμε; Μπορείς να βγάλεις κάποιες φωτό από την εσωτερική μεριά του;
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 01:44:47 μμ »
http://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-led-adapter/
Φωτο από το καπάκι θα βάλω όταν επιστρέψω σπιτι

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 02:21:48 μμ »
Ok φθηνα είναι από ότι είδα. Οπότε θες 2 σετακια από αυτά συν 2 λεντ λαμπτήρες. Αισθητικά τουλάχιστον θα είναι πιο όμορφ από να κάνεις μετατροπές στο καπάκι.
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 06:31:34 μμ »
Οι ανταπτορες είναι όντως φθηνοί,οι λάμπες (της sera) φωτιά..
Επίσης δεν μπορώ να επισυνάψω φωτο από το κινητό,δεν υποστηρίζει jpeg,καμία ιδέα;🤔

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 06:42:32 μμ »
Οι ανταπτορες είναι όντως φθηνοί,οι λάμπες (της sera) φωτιά..
Επίσης δεν μπορώ να επισυνάψω φωτο από το κινητό,δεν υποστηρίζει jpeg,καμία ιδέα;🤔

Ειχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και λόγω μεγεθους αρχείου οπότε τις μεταφέρω σε υπολογιστή, τις επεξεργαζομαι εκεί και μετά τις ανεβάζω εδώ..
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 06:52:01 μμ »
Δηλαδη στη σουμα ποσο θα βγει αυτο με τους ανταπτορες και τα φωτα της σερα;
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 11:45:52 μμ »
Φιλε ,μου τι να σου πω..μολις ειδα τις τιμες στο amazon.de και καραφλιασα,μιση τιμη απο οσο τις βρισκω εδω.
Επίσης βρηκα και αυτες που εχουν τον ανταπτορα τους στη συσκευασια και δεν τον παιρνεις χωρια,και μαλλον βγαινουν και πιο φθηνα..https://www.aquael-aquarium.co.uk/produkty/aquaristics/aq-lighting/leddy-tube-retrofit/
Γυρω στα 116 ευρω με μεταφορικα για δυο tubes,daylight και plant
Δεν τα λες και λιγα,αλλα δεν ειναι και τραγικα πολλα
Το θεμα ειναι μου κανουν?Θα ειναι αρκετο το φως για κατι πιο απαιτητικο?Δεν ξερω και πως υπολογιζουμε το φως των λεντ.Στις φθοριου πας βατ/λιτρο ας πουμε..

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 10:33:56 πμ »
Είναι πολλά τα λεφτά για λάμπες που δε ξέρουμε τίποτα για το πόσο καλές είναι. Η σέρα δεν ακούστηκε ποτέ για τις λάμπες τις..

Θα σε ενδιέφερε τότε να πας σε ανοιχτό ενζδρείο χωρίς καπάκι και με τη χρήση ενός ή 2 κρεμαστών φωτιστικών όπως για παράδειγμα αυτά:

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7193-sunsun-ads-900c-fvtistiko-led-60w--95-115cm--7193.html
https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7190-sunsun-ade-900c-fvtistiko-led-28w--93-113cm--7190.html

η αντιστοιχα προιοντα με λογικές τιμές. Θα μπορουσες να βάλεις ένα κατα μήκος του ενυδρείου ή 2 μικρότερα κα τα πλάτος.

Υπάρχουν και ακριβότερες (twinstar) και αδιανόητα ακριβότερες επιλογές (ADA) αλλα για αυτό που θέλεις να κάνεις νομίζω ότι σε θα σε ικανοποιήσει εύρο τιμών κάτω από 100 ευρώ.

Αν μπορείς να προμηθευτείς από amazon.de η αντίστοιχο τότε η εταιρία nicrew είναι καλό vfm. Έχω δυο φωτιστικά από αυτή και είμαι μέχρι τώρα ευχαριστημένος.

https://www.amazon.de/-/en/ClassicLED-Aquarium-Lighting-Moonlight-Spectrum/dp/B089221C5H/ref=sr_1_6?dchild=1&keywords=nicrew%2Bled%2B100&qid=1609921907&sr=8-6&th=1

Στα λεντ ο φωτισμός υπολογίζεται καλύτερα με τα lumen απο ότι με τα βαττ. Τα ονομαστικά λουμεν όμως δε λένε και πολλά διοτι δεν λαμβανουν υπόψιν το υψος του ενυδρείου.
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος carimoura

• Silver member
  • Εμπειρία: Ελάχιστη - Καθόλου
  • Τα ενυδρεία μου: Κοινωνικό 120 L & 15L γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 10:45:29 πμ »
Για να μανθάνουμε και 2 πράγματα στα LED, πόσα lumen πρέπει να είναι για ένα ενυδρείο με δύσκολα φυτά? Το ύψος παίζει ρόλο και στις απλές λάμπες φθορίου  Τ5 / Τ8

Αποσυνδεδεμένος olga

• Silver member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 11:16:57 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω με τιποτα να αφήσω ανοιχτό το ενυδρείο,το ξέρω ότι έχω απείρως περισσότερες και οικονομικότερες επιλογές αν πάω σε ανοιχτού τύπου,αλλά θέλω να αποφύγω εξάτμιση και επίσης δεν θέλω να βρίσκω παιχνίδια και φαγητα στον βυθό 😂😂
Το λινκ που έβαλα παραπάνω είναι λάμπες της ίδιας φιλοσοφίας της aquael και όχι της sera.
Όσο για τα λουμεν,δίνει 1150 την plant και 1650 την daylight
Τι στο καλό,κανένας δεν έχει δοκιμάσει αυτού του είδους την μετατροπή;;😄Όλοι ανοιχτά τα έχετε τα ενυδρεία σας;
Θα σας στείλω εγώ κάτι παιδακια να δείτε για ποτε θα βαλετε καπάκια όλοι σας.. >:D

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:09:19 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω με τιποτα να αφήσω ανοιχτό το ενυδρείο,το ξέρω ότι έχω απείρως περισσότερες και οικονομικότερες επιλογές αν πάω σε ανοιχτού τύπου,αλλά θέλω να αποφύγω εξάτμιση και επίσης δεν θέλω να βρίσκω παιχνίδια και φαγητα στον βυθό 😂😂
Το λινκ που έβαλα παραπάνω είναι λάμπες της ίδιας φιλοσοφίας της aquael και όχι της sera.
Όσο για τα λουμεν,δίνει 1150 την plant και 1650 την daylight
Τι στο καλό,κανένας δεν έχει δοκιμάσει αυτού του είδους την μετατροπή;;😄Όλοι ανοιχτά τα έχετε τα ενυδρεία σας;
Θα σας στείλω εγώ κάτι παιδακια να δείτε για ποτε θα βαλετε καπάκια όλοι σας.. >:D

Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιεσδήποτε λάμπες λεντ τύπου σωλήνα με αυτούς τους μεταροπείς τότε θα άξιζε. Αλλά το να εγκλωβιστεί κάποιος σε μονοπωλιακές πρακτικές (γκουχου JUWEL γκούχου) που να μπορείς να χρησιμοποιείς προιόντα μιας μόνο εταιρίας σε υψηλότερη τιμή, γενικά δεν αρέσει σε πολλούς όπως και σε μένα.

Μπορείς ίσως να χρησιμοποιήσεις τέτοιου είδους φωτιστικά με πατέντα αν ξηλώσεις τα πάντα από το καπάκι και το εφαρμόσεις εσωτερικά.. Γι αυτό και ρώτησα για φωτό από το καπάκι..
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:11:17 μμ »
Για να μανθάνουμε και 2 πράγματα στα LED, πόσα lumen πρέπει να είναι για ένα ενυδρείο με δύσκολα φυτά? Το ύψος παίζει ρόλο και στις απλές λάμπες φθορίου  Τ5 / Τ8

Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας για τα λούμεν. Είναι λίγο πολύ εμπειρικά από trial-error. Εκτός και αν υπάρχει επιστημονική δημοσίευση που να μου διαφέγει. Κυκλοφορούν στο ιντερνετ κάποια νούμερα αλλά είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που θέλει να έχεις ίδια χαρακτηριστικά για να τις εφαρμόσεις και να έχεις 100% επιτυχία.
@delta6aquariums

• Silver member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:21:54 μμ »
Κατάλαβα, με λίγα λόγια επιλέγεις ένα που νομίζεις ότι είναι καλό, και άγιος ο θεός...

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:27:25 μμ »
Κατάλαβα, με λίγα λόγια επιλέγεις ένα που νομίζεις ότι είναι καλό, και άγιος ο θεός...

Περίπου. Αμα ξέρεις τι θελεις να κάνεις (τι φυτα, τι λιπάσματα, κλπ) και τι εξοπλισμό έχεις προσπαθείς να βρεις παραδείγματα πολύ κοντά στο δικό σου και δοκιμάζεις κάτι αντίστοιχο. Ξεκινας με κάποιες παραμέτρους σε σχέση με λιπάσματα διοξείδιο και φωτοπερίοδο και ανάλογα με τα αποτελέσματα προσπαθείς να αλλάξεις αυτά που μπορείς για να φτάσεις στο επιθυμητό για σένα αποτέλεσμα.

Είναι πολύ σημαντικό βέβαια να μην έχει κάποιος λανθασμένα πρότυπα και τον πήχη υπερβολικά ψηλά διοτί έτσι και ποτέ δε θα το ευχαρηστηθεί και θα αδειάζει και η τσέπη. Ας μην ξεχνάμε ότι οι εταιρίες έχουν στόχο το κέρδος και αυτοί που προωθούν συγκεκριμένα "πρότυπα ενυδρεία" είτε πληρώνονται από αυτές είτε θα ήθελαν να πληρώνονται/σπονσοράρονται για να τις διαφημίζουν.  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2021, 02:32:02 μμ από repanas6 »
@delta6aquariums

• Silver member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:30:52 μμ »
Κατάλαβα, οκκ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
Φυτεματα 2021🌿🌿
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:32:23 μμ »
 :-*
@delta6aquariums