ΑποστολέαςΘέμα: Ιδιοκατασκευή φωτιστικού για ανοιχτό ενυδρείο.  (Αναγνώστηκε 800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος REDCHERRY

• Platinum member
  • Εμπειρία: Από τον Ιούνιο του 2014...
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λίτρα φυτεμένο γαριδάδικο
  • Τόπος Διαμονής: Διαβατά Θεσσαλονίκης
Αυτό το θέμα ήθελα να το ξεκινήσω από καιρό. Αρχές του 2017 μαζί με αυτή τη βάση http://aqua4fun.gr/index.php/topic,19939.0.html αναγκάστηκα να κάνω και ένα νέο φωτιστικό για το ενυδρείο μου. Δούλεψε για  1,5 χρόνο και μετά το παρόπλισα γιατί έβαλα ένα φωτιστικό γραφείου με  ένα δυνατότερο σε lumen γλόμπο LED.

Όταν, όμως, πιάνουν οι ζέστες, με πιάνουν και εμένα οι νοσταλγίες.

Ξεκινώ από το θέμα της ασφάλειας.
-Δεν είμαι ηλεκτρολόγος. Δεν ασχολήθηκα με τις συνδέσεις. Υπάρχει θέμα στο εδώ στο forum. Εγώ πήγα στο κατάστημα ηλεκτρολογικών της γειτονιάς μου του είπα τι θέλω να κάνω. Πλήρωσα τα υλικά και μου τα σύνδεσε δώρο.
-Το ξύλο όταν έρχεται σε επαφή με το νερό φουσκώνει και αν πιέσει κάποιο τζάμι ... πάει το ενυδρείο. Οπότε αφήνουμε λίγη λάσκα.
-Το φωτιστικό δεν είναι σταθερά τοποθετημένο κάπου αλλά εγώ και με ευθύνη μόνο για τον εαυτό μου το είχα έτσι και δεν είχα κάποιο θέμα.
- το μπάλλαστ αναπτύσσει αρκετά υψηλές θερμοκρασίες οπότε θέλει προσοχή.

Τώρα που σας έφτιαξα τη διάθεση πάμε στις φωτογραφίες  :-\

Το καλώδιο από τη λάμπα μέχρι το μπάλλαστ είχε τόσο μήκος όσο για να φτάνει να μπει σε ένα ντουλαπάκι΄(αεριζόμενο) πάνω από το ενυδρείο.

Τα clips έχουν σκουριάσει... συγγνώμη για την εικόνα...

Ο λόγος που μοιράζομαι αυτή τα κατασκευή μαζί σας είναι γιατί δεν έχει δει κάτι παρόμοιο μέχρι σήμερα και θεωρώ ότι παρουσιάζει για εμένα 2 πλεονεκτήματα
-Το μπάλαστ δεν ήθελα είναι κοντά στο ενυδρείο και για ασφάλεια αλλά και για να μην έρχεται σε επαφή η θερμότητα που αναπτύσσει σε επαφή με το νερό.
-Τα περισσότερα φωτιστικά που βλέπω έχουν κάποιες βάσεις σταθεροποίησης του πάνω στο ενυδρείου ή τη βάση του ενυδρείου. Πολύ καλά κάνουν και τις έχουν. Μου ήταν πιο εύκολο έτσι να το αφαιρώ εντελώς και να κάνω τις "χοντρές" δουλειές πιο άνετα. Επίσης, έπρεπε να είναι κάτι εύκολο σαν κατασκευή γιατί δεν είχα υπολογίσει ότι το φωτιστικό που είχα στη προηγούμενη βάση δεν θα ταιριάζει και ήθελα σε 1-2 ώρες να βρω λύση. Στην ουσία είναι μία τροποποίηση - απλοποίηση του προηγούμενου φωτιστικού.

Για το ξύλινο σώμα
-Τα ξύλα που είναι πρόσωπο και πλάτη θέλει να είναι κάπως πιο μεγάλα από το μήκος του ενυδρείου. Ύψος ας είναι 8 εκ.
-Εργαλεία: θέλει σφυρί και κατσαβίδι. Στο μαλακό ξύλο η τρύπα γίνεται με το χέρι.
-Υλικά: τα ξύλα, ψιλά καρφάκια και ξυλόβιδες.
- Χρώμα δεν χρειάστηκε να το περάσω. Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσω τις γνώμες για το υλικό που θα βάζατε. Πάντως αν έκανα κάτι να ήταν εσωτερικά ένα λευκό για να καθαρίσω και  με το θέμα ανακλαστήρες.

greatup greatup

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Ιδιοκατασκευή φωτιστικού για ανοιχτό ενυδρείο.
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2020, 08:15:15 μμ »
Καλησπέρα Άρη καλή η κατασκευή αλλά η αστοχία είναι στην επιλογή του ξύλου... έπρεπε να βάλεις ξύλο θαλάσσης και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Το MDF είναι εντελώς ακατάλληλο για υγρασία γιατί είναι πεπιεσμένο πριονίδι το οποίο με την υγρασία χαλάει.

• Platinum member
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2020, 08:42:50 μμ »
Γιάννη ευχαριστώ. Δεν είναι mdf. Σανίδι από κανονικό ξύλο είναι. Τα είχα μαζεμένα από συσκευασίες ηλεκτρικών κουζινών. Δεν ξέρω από τι δέντρο μπορεί να προέρχεται και τι επεξεργασία μπορεί να έχουν υποστεί. Δεν είχα αεραντλία και δεν ερχόταν σε επαφή με το νερό. 1,5 χρόνο σε χρήση και 2 στην αποθήκη δεν έχει τη παραμικρή αλλοίωση. Τα καρφάκια σκούριασαν λίγο. Η λύση με το ξύλο θαλάσσης που προτείνεις ακούγεται η καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 16, 2020, 01:01:28 πμ »
Πάω πάσο!!λ ;)

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2020, 10:54:55 πμ »
Πολυ ενδιαφέρουσα κατασκευή και εξέλιξη

clapp

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 16, 2020, 08:15:41 μμ »
Ευχαριστώ.  :)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2020, 03:44:33 μμ »
Μια χαρά λύση, απλή, οικονομική και γρήγορη. Αυτό δεν θέλουμε όλοι; thubsup