ΑποστολέαςΘέμα: Μπορώ να έχω σε 350 λίτρα ενυδρείο 2 ζευγάρια από διαφορετικά είδη κιχλίδας?  (Αναγνώστηκε 1085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menegsp

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ανω Πατησια, Αθηνα
Καλησπέρα σας είμαι εντέλώς νέος στις κιχλίδες για αυτό θα ήθελα τις γνώμες σας ώστε να μην βρεθώ προ εκπλήξεως.. Έχω την εξής απορία...
ήθελα να αλλάξω ψαροσύνθεση στο 350 λίτρα ενυδρείο που έχω και από μικρά είδη ψαριών που φιλοξενούσα μέχρι τώρα σκεφτόμουν να βάλω 1 ζευγάρι Firemouth κιχλίδες και 1 ζευγάρι Convict κιχλίδες. 1 σπηλία για το ένα ζευγαρί στην μια πλευρά και άλλη 1 σπηλία για το δεύτερο ζευγάρι στην αντίθετη πλευρά...με αρκετές πέτρες,ρίζες και φυτά κυριώς στο ενδιάμεσο του ενυδρείου ώστε να μην έχουν άμεση επαφή...θα λειτουργούσε κάτι τέτοιο ώστε να μην γίνεται σφαγή όταν ωριμάσουν τα 2 ζευγάρια?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
Δώσε μας αν μπορείς σε παρακαλώ λίγο περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο όπως πχ τις διαστάσεις αλλά και τη φίλτρανση.
@delta6aquariums

Αποσυνδεδεμένος tkalamat

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: sparti
Το μήκος του ενυδρείου και όχι τα λίτρα είναι ένας από τους βασικούς παράγοντες. Είχα  Convict και είναι πολύ επιθετικά όταν έχουν μικρά εάν έχεις αρκετό μήκος 140+ νομίζω ότι μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος Mythosr

• Silver member
  • Εμπειρία: Λίγα πράγματα.
  • Τα ενυδρεία μου: Αμερικάνικες κιχλιδες 500l, Μονομαχέρα 15l, 25l φυτεμένο.
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
Θα πρότεινα ένα ζευγάρι και μια ή δύο ακόμα κιχλίδες, ανάλογα του μεγέθους, οι οποίες δεν είναι ζευγάρι. Όταν ζευγαρώνουν οι κιχλίδες πολλαπλασιάζεται η επιθετικότητα τους. Και θα χρειαστείς περισσότερες κρυψώνες από 2 σπηλιές.
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Αποσυνδεδεμένος menegsp

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ανω Πατησια, Αθηνα
καλημέρα σας και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... το ενυδρείο είναι 120 μήκος , 50 βάθος, 60 ύψος και το φίλτρο μου ειναι τo EHEIM classic 600 (2217).

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αμβούργο
Σε αυτές τις διαστάσεις θα προτιμούσα να βάλω ένα ζευγάρι firemouth και ίσως και δεύτερο θηλυκό για αρχή αν δεν πάρεις πιστοποιημένο ζευγάρι για να μοιράζεται η επιθετικότητα του αρσενικού. Πιστεύω πως στις κιχλίδες πολλές φορές απολαμβάνεις περισσότερο ένα είδος όταν είναι σε species tank και στις ιδανικές συνθήκες για την επιβίωση και αναπαραγωγή του.
@delta6aquariums