ΑποστολέαςΘέμα: Mικρο custom malawi  (Αναγνώστηκε 808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος michalos

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: ΡΕΘΥΜΝΟ
Mικρο custom malawi
« στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 07:18:34 πμ »
Καλημερα, ξεκινησα το 4ο ενυδρειο μου (εχω 1 nano θαλασσινο ακομα, τα αλλα 2 τα εδωσα)
Ειχα 5 κιχλιδες σε 60 λιτρα πριν (ξερω φαουλ αλλα ειχα κολλησει με τα ψαρια αυτα και τα πηρα στο 60αρι τοτε)  ,2 mainango k 3 labido και το καλοκαιρι δυστυχως ειχα πολυ ζεστη στο σπιτι (33-34 βαθμους εφτασε ) και μου πεθαναν 2 labido .ετσι εμεινα με τα 2 mainango (που το 1 μεγαλωσε πολυ κ εγινε αρχηγος στο ενυδρειο )και 1 labido που κι αυτο μεγαλωσε πολυ.
Μετα απο καποιο καιρο σχεδιασμου ειπα να το κανω στα 150 λιτρα περιπου- λογω χωρου στο σπιτι, διαφορετικα θα το εκανα διπλασιο
Το εφτιαξε τζαμας , 100 ευρω μου πηρε για τα τζαμια και την κολληση που προτιμησα να την κανει αυτος λογω πειρας
Το επιπλο το εφτιαξα εγω με mdf (45 ευρω κοστισε) , εκανα και 1 νουλαπι κ το εβαψα μαυρο με πλαστικο χρωμα
Φωτος θα βαλω αργοτερα , τωρα θα σας πω σε ποια φαση βρισκεται
Ενυδρειο ειπαμε 150 λιτρα (μικρο αλλα
Θερμανση 100 watt ( οριακη μαλλον)
Φιλτρο εξωτερικο κανιστρο dolphin astro 2208 (στο ντουλαπι της βασης μεσα)
Κυκλοφορητης 2000lt/h
Λευκη αμμος περιπου 10 κιλα
Φωτισμος ψυχρο led λευκο με λεντοταινια σε προφιλ αλουμινιου  πανω στο ενυδρειο
Προς το παρον ειναι ξεσκεπαστο , θα  μπει συντομα πλεξι για καπακι
Πηρα ενα κοπαδακι labido ακομα και 2 red zebra , ειναι μωρα ολα (2-3 εκ) και φαινονται μικροσκοπικα μπροστα στα παλια ψαρακια
Εβαλα μαυρο background προς το παρον (αφισα) ,αλλα μαλλον θα παω για 3d background (βραχο)
Αυτα για τωρα συντομα με φωτος

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 07:29:47 πμ »
Καλως ορισες.
Τρια ειδη ειναι πολλα για τα λιτρα σου. Τα maingano εχουν μια επιθετικοτητα και προσωπικα θα τα εβγαζα. Ενα ειδος για μενα θα ηταν ιδανικα.  ;)
 Διαστασεις του ενυδρειου δε μας ειπες.
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος michalos

• New member
  • *
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 07:45:12 πμ »
Καλημερα, 95 μηκος χ 35 πλατος χ 45 υψος.Το ξερω αν παω με τα στανταρ απεχω , αλλα ευτυχως λιγοτερο με τα 60 λιτρα πριν!
Επισης μια ερωτηση , ειδα οτι ο τζαμας ενω εχει κολλησει τις 3 γωνιες αψογα στην 4η υπαρχει ενα "κενο" στην πανω πλευρα που εχει "γεμισει" με σιλικονη , δηλαδη για να καταλαβετε ξεκινα το πλαινο κανονικα απο τον πατο χωρις κενο και ανοιγει το κενο οσο παει επανω που στο πανω μερος φτανει περιπου 3 χιλιοστα που ομως σε ευτην την πλευρα εχει βαλει περισσοτερη σιλικονη απο οτι στις αλλες
Μαλλον στο κοψιμο εχασε 2-3 χιλιοστα και το καλυψε ετσι. Αυτο το παρατηρησα τωρα μονο ,απο την 1η μερα ειχα δει οτι ειχε περισοτερη σιλικονη αυτη η πλευρα αλλα δεν ειδα αυτην την λεπτομερεια.
Του εβαλα νερο μετα απο 1 εβδομαδα  για ασφαλεια, αυτος μου ειπε οτι μετα απο 2 μερες φτανουν να βαλω νερο
Κοντρες εχει βαλει μονο επανω (δεν ειχε σκοπο να βαλει αλλα μαλλον τις εβαλε λογω το κενου στο τζαμι στην πανω πλευρα)
Διαρροη δεν εχει καμια αλλα για να πω την αληθεια ανυσυχησα μην γινει κατι και ανοιξει και πλυμηρησει το σπιτι
Ειναι 1 εβδομαδα που του εχω νερο τωρα,2 εβδομαδες το εχω δηλαδη , πιστευω  να ειναι οκ αλλα ανυσυχησα λιγο που το ειδα αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2017, 07:48:17 πμ από michalos »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2017, 08:07:25 πμ »
 Σιγουρα δεν ειναι κι οτι καλυτερο κατασκευαστικά...οι κοντρες θα σε καλυψουν πιστευω ;) Στη χειροτερη παντως ενα φιλετο τζαμιου παχους 2 εκ. εσωτερικα απο τον πατο μεχρι επανω θα το ασφαλιζε.
 Στησε το ενυδρειο ετσι, ωστε αυτη η γωνια να ειναι στο πισω μερος  ;)

Αποσυνδεδεμένος michalos

• New member
  • *
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 04:31:25 μμ »
Καλη Χρονια σε ολους
Τα νεα ψαρακια 1-2 μερες ηταν στο ενυδρειο γεματα ορεξη ,πολυ κινητικα μαζι με τα παλιοτερα (τα μεγαλα) και οταν περνουσα απο διπλα ετρεχαν οπου βρισκομουν.
Τα ταισα και ετρωγαν ολα με ορεξη
 και ξαφνικα προχθες  το πρωι τα βλεπω ολα τα ψαρια στο ενυδρειοκαι εχουν μαζευτει ,αλλα εχουν κρυφτει και βλεπω 1 red zebra νεκρο
το μεσημερι αλλο ενα labido εκει που ηταν αρχισε να κανει σβουρες και μετα απο λιγο νεκρο. μετα αλλα 2  νεκρα
4 εχουν πεθανει μεχρι στιγμης , ολα νεα μικρουλια , τα μεγαλα (τα παλια )ειναι οκ
3 labido k 1 red zebra
Τι να φταει ? μου κανει εντυπωση ο τροπος που εκανε σβουρες 1 μικρο λες και ειχε χτυπησει καπου
τους ειχα δωσει την κλασικη ocean nutrition αλλα και 1 νεα που δεν εχω ξαναδοκιμασει , την Tropical Cichlid Gran λεει οτι βελτιωνει τα χρωματα στις κιχλιδες
Θερμοκρασια βλεπω 24 βαθμοι , του εκανα και 1 αλλαγη νερου , περιπου 40 lt
Το ενυδρειο ειχε στηθει με αμμο και μερος του νερου απο το παλιοτερο στρωμενο ενυδρειο με κιχλιδες που ειχα και τις εβαλα στο νεο
Ξεχασα να πω οτι εβαλα μια κουταλια του γλυκου αλατι  tropic narine pro(διαλυμενο σε 1 ποτηρι νερο) που χρησιμοποιω στο θαλασσινο μου
Βεβαια και στο προυγουμενο mbuna ενυδρειο εβαζα καμια φορα λιγο αλατι αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2018, 04:48:11 μμ από michalos »

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 07:39:50 πμ »
Καλή Χρονια και σε σενα!!!

Μήπως σου εχει πέσει κατι μέσα στο ενυδρειο?  ή μήπως υπάρχουν υπολείμματα καθαριστικων?  το φιλτρο εξακολουθεί να ειναι σε λειτουργία ή για κάποιον λόγο εχει βγει απο την πριζα? Φαντάζομαι εχεις χρησιμοποιήσει μπόλι απο το παλιό σου ενυδρειο και οχι μονο την άμμο ή το νερό του παλιού... Είχες περάσει καμμια ασθένεια στο προηγούμενο ενυδρειο?

Οι μετρήσεις σου τι λένε?

Όπως σου έγραψε κι ο Μιχάλης, 3 είδη Μαλάουι σε αυτα τα λίτρα με αυτο το μήκος ειναι απαγορευτικό...

Ο κυριότερος λόγος για οποιεσδήποτε ασθένειες ή/και απώλειες ψαριών ειναι το στρες κι εσύ τους το προσφέρεις απλόχερα...

Sent from my iPad using Tapatalk
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Melanochromis
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 02:18:16 μμ »
Καλή χρονιά και από εμένα..
Και εγώ καινούριος σαν εσένα στο χώρο της αφρικής οπότε λίγο μπορώ να σε βοηθήσω και κυρίως με γενικότητες. Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να πολυαναλυθεί το θέμα των λίτρων και ότι όταν θα έπρεπε να έχεις τουλάχιστον διπλάσια λίτρα για την ψαροσύνθεση που φιλοξενείς, ιδιαίτερα και λόγω διαφορετικών μεγεθών..τώρα πέρα από το κύριο λόγο που είναι η αιτία άμεσα ή έμμεσα ίσως να φταίει η σιλικόνη αν δεν έιναι ενυδρειακή..σου έδειξε το μπουκάλι που χρησιμοποίησε? Ισως φταίνε τα μεγάλα ψάρια...Είδες επιθετικότητα από τα μεγάλα maingano...είναι διαόλια να ξέρεις...ίσως να φταίει η χημεία...μετρήσεις έχεις κάνει...ίσως να φταίει η διακόσμηση..έχεις πέτρες ή αιχμηρές άκρες?έχεις καλή οξυγόνωση στο ενυδρείο?γενικότερα υπάρχουν πολύ λογοι...βάλε φωτογραφίες - μετρήσεις και για μένα τουλάχιστον βγάλε τα μεγάλα ψάρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2018, 02:19:24 μμ από christos efthimiou »

Αποσυνδεδεμένος michalos

• New member
  • *
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 05:18:45 μμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις !
Θα επρεπε να εχω διπλασια λιτρα για τα ψαρακια αυτα αλλα εχω προβλημα χωρου στο σπιτι
Παντως δεν νομιζω να ειναι η αιτια σε 2 μερες να χασω 4 , μπορει να ειναι περισοτερο το στρες αλλα δεν θα επεφταν σαν τις μυγες πιστευω απο αυτο
Απο το παλιο πηρα αμμο ,νερο και πετρες.
Μπολι εννοεις ζουμι απο το φιλτρο ? αυτο οχι
Μια φωτο αλλα οχι τοσο καλη λογω αντανακλασης στο πισω τζαμι ,το background ειναι μαυρη αφισα δεν φαινεται εδω τοσο καλα. θα βγαλω και καλυτερες τωρα που ετοιμαζω το καπακι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2018, 05:20:00 μμ από michalos »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 08:19:22 μμ »
 Διαβασε λιγο προσεκτικα το παρακατω. Σιγουρα εχεις κι αλλα λαθη, αλλα ξεκινα τουλαχιστον απο το θεμα βιολογια ;)

http://aqua4fun.gr/index.php/topic,3648.0.html

Αποσυνδεδεμένος michalos

• New member
  • *
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 08:45:26 μμ »
εβαλα και βιολογικο υλικο Aquael Bioceramax απο το παλιο ενυδρειο αν αυτο εννοεις
Εχω θαλασσινο ενα χρονο τωρα (2 νεμο εχω) και ξερω τα βασικα για την χημεια του ενυδρειου τα βακτηρια πανε παντου απο την αμμο πετρες μεχρι το νερο και βιολογικα υλικα σε ενα ενυδρειο αν δεν κανω λαθος (ισως στο βιολογικο υλικο να ειναι σε μεγαλες ποσοτητες? )
Εβαλα το καπακι πολυ καλυτερα τα ψαρια ειναι πολυ κινητικα αποψε τα ταισα
Εκτος απο την απωλεια θερμοκρασιας και εξατμιση νερου κοβει και την φασαρια στο σπιτι (ειδικα αν εχεις παιδια και αυτες τις μερες περισσοτερο που ολοι μαζευονται για φαι -ποτο και γινεται χαμος στο σπιτι )
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=EDKHLTueKOA
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2018, 08:59:34 μμ από michalos »

Αποσυνδεδεμένος christos efthimiou

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 L Melanochromis
  • Τόπος Διαμονής: Λάρισα
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 10:34:47 μμ »
Αφου γνωριζεις και οι μετρησεις σου ειναι οκ τοτε λογικα μηπως ηταν αρρωστα τα ψαρακια οταν τα πηρες..τα ειδες καλα?μηπως με την μεταφορα νερου μετεφερες και ασθενεια?μηπως ειχαν τιποτα σημαδια?η μπορει οπως σου εγραψαν πιο πανω σου εμειναν υπολλειματα σαπουνιου απο το καθαρισμα...δες και την σιλικονη...δεν ξερεις ποτε..τελος μηπως το βιολογικο ποη μετεφερες ηταν λιγο...ποσο ηταν?μην ξεχνας εχεις υπερπληθυσμο οποτε τα παντα αυξανονται για πλακα ακομη και με λιγο παραπανω ταισμα...λιγη τροφη να εμεινε καπου

Αποσυνδεδεμένος michalos

• New member
  • *
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 03:50:31 μμ »
Ποιες κιχλιδες ειναι αυτες? Η κιτρινη μου μοιαζει για yellow lab μαλλον? οι αλλες 2 πορτοκαλι δεν ξερω (απο pet shop το video)
https://youtu.be/qJheraV-gYU

Αποσυνδεδεμένος michalos

• New member
  • *
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 08:48:40 πμ »
Τωρα εχουν στρωσει τα ψαρακια δεν ειχα αλλους θανατους ευτυχως, σκεφτομαι ενα λιγο τρελλο σεναριο :
επειδη δεν ειχα καπακι εβλεπα οτι αναβε ο θερμαστατης συνεχεια κ δεν εσβυνε καθολου (100 watt μονο),
μηπως εκαιγε πολυ αφου δεν εσβυνε και οποιο ψαρακι ακουμπουσε επανω καιγοταν και πεθαινε μετα ?
Και ετσι εξηγοταν οι σβουρες που ειδα ενα ψαρακι να κανει και μετα πεθανε ?
Λιγο τρελλο, αλλα λεω μηπως, γιατι μολις εβαλα το καπακι εστρωσε η κατασταση?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2018, 08:49:21 πμ από michalos »

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 09:19:27 πμ »
Μπα αυτο δεν παιζει....μονο ενα αρωστο ψαρακι θα κολουσε στο θερμοστατη. ;)
Το οτι αναβε συνεχεια σιγουρα το οτι δεν υπηρχε καπακι στο ενυδρειο παιζει το ρολο του.Οι σβουρες ομως δεν εχουν να κανουν μ αυτο...

Αποσυνδεδεμένος michalos

• New member
  • *
Mικρο custom malawi
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 04, 2018, 08:46:12 πμ »
Καλημερα, το ενυδρειο προχωραει κανονικα τωρα με τα υπολοιπα, για τις απωλειες δεν εχω καταλαβει ακομα τι εγινε, αν ηταν αρρωστα τα μικρα δεν θα επρεπε να εχουν ορεξη πιστευω και μετα να πεθανουν, μπορει και να ηταν η ταλαιπωρια απο την μεταφορα (2 μερες απο θεσσαλονικη) ,αλλαγη περιβαλλοντος ,λιγο τα mainango να τα ζορισαν ισως δεν ξερω τι να πω
Αλλαξα το θερμαντικο σωμα απο 100 σε 200 watt , πολυ καλυτερο, θερμοκρασια 25 βαθμοι σταθερα και αναβει πολυ λιγοτερες φορες, το 100αρι ηταν σχεδον συνεχεια αναμμενο
Επισης αλλαξα την μαυρη αφισα σε μαυρο βυνιλιο για background ,πολυ πολυ καλυτερο,δεν εχει αντανακλασεις και γυαλαδες στο τζαμι και το μαυρο φαινεται πιο  εντονο τωρα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2018, 08:50:55 πμ από michalos »