Forum > Παρουσίαση Θαλασσινών Ενυδρείων

Xarrys, George and Love,traveling in Bali...Salt After X!!!

(1/86) > >>

saxlina:
Κατηγορία ενυδρείου
FOWLR

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):1.20 X 40 X 60
Συνολικά Λίτρα: 320
Βάση Anubias A1200

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: Θα προσπαθήσω Νοτιοανατολικής Ασίας - Ινδονησίας -Μπαλί
Κοράλλια: Ίσως κάποια μαλακά προσεχώς
Άλλα είδη: καμιά γαριδούλα σαλιγκάρι

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Φωτογραφία του βυθού εκτυπωμένη σε αφίσα
Βράχος(Kg): 30
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 20 νεκρός/8 ζωντανός
Υπόστρωμα: Θαλασσινή άμμος και αραγωνίτης

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: προς το παρόν 2 χ 39 watt 4300 Κ
Διάρκεια φωτισμού: 1 ώρα και θα ανεβαίνει

Εξοπλισμός Ενυδρείου

Φίλτρανση Εξ. Φίλτρο sunsun-303  35 watt /9 watt uv 1400 lt/h
Skimmer: deltec mce 600 χωρις αντλια προς το παρον
Αντλίες/Κυκλοφορητές: αεροτουρμπίνα 5000/h
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 24 °C

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor:
Παροχή CO2:
Ψύξη:
Αντίστροφη Όσμωση: Ναι

Παράμετροι Νερού

pH:
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Ασβέστιο (Ca):
Μαγνήσιο (Mg):
Φωσφορικά (Po4):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: -

Διατροφή
Τροφές Ψαριών: -
Τροφές Κοραλλιών:-

Γαβριλος:
Καλή αρχή σού εύχομαι χωρίς αναποδιες! Οι λάμπες πρέπει να αλλαχτουν και το ξέρεις φαντάζομαι, εκτός αν λατρεύεις τις άλγες τότε παω πάσο!  :)
Αεροτουρμπινα τι εννοεις?

saxlina:
Καλησπέρα παιδιά... :-* ^-^
μετά από ένα χρόνο περίπου στασιμότητας και σκέψεων να παρατήσω το χόμπι, επανέρχομαι και μάλιστα δυναμικά...
Υπήρχαν κάποια προβλήματα υγείας με την μικρή όπως και κάποιες άλλες προτεραιότητες...
Αφού εδώ και 10 μήνες δεν έφυγε τελικά από τις συχνά ανανεωμένες αγγελίες , την δημιουργία της μεγαλύτερης γεννήστρας 320 λίτρων για 6 μήνες με mbuna του κουμπάρου george 33...
Φτάσαμε στο σημείο Μηδέν...
Ξεκινάω λοιπόν δειλά δειλά ένα aquascape FOWLR,με ζωντανό βράχο περίπου 8 κιλά και νεκρό 10...
Η άμμος είναι θαλασσινή και αραγωνίτη περίπου 25 κιλά.
Το ενυδρείο γέμιζε 48ώρες με όσμωση και χθες έβαλα βακτήρια.
Οι μετρήσεις έδειξαν ΚΗ 5,7 αλατότητα 1024.
Θα ξεκινήσω με τις πρώτες φωτογραφίες μαζί με το συνεργείο που μεγάλωσε και τώρα ΒΟΗΘΆΕΙ ουσιαστικά...
Άλλωστε για αυτούς ξεκίνησα τέτοιο project όχι ότι δεν το ήθελα , αλλά όλη η οικογένεια και η LINA επέμενε για θαλασσινό.

Ξεκίνησε το γέμισμα με όσμωση

Ο 1ος Βοηθός

Ο νεκρός βράχος

Όλοι μαζί

Η 2η Βοηθός μου δίνει ταιραπς για να δέσω το βράχο

Θα ενημερώνω λοιπόν καθημερινά και θα ζητάω τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Υ.Γ. Θέλω να ευχαριστήσω καταρχήν τον ΜΙΜΗΣ για την όσμωση που μου δάνεισε, τον Νίκο dream waters για τον ζωντανό βράχο, τον ΔΙΟΝΥΣΟΣ για το ρεφρακτόμετρο και τα τεστάκια και βέβαια όλους εσάς που στο θέμα ...
''OI θαλασσινοί είναι τρελοί'' κι εδώ φαίνεται πως ξεκίνησε η ιστορία
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,18492.msg309724.html#new
μου δώσατε τις πολύτιμες συμβουλές σας για να ξεκινήσω... respkt respkt respkt
Υ.Γ.2 Ενα μεγάλο ευχαριστω στον φίλο μου Πετρο Φρυγανίωτη που δεν είναι μέλος του φόρουμ (προς το παρόν) και μου ΧΑΑΑΑΡΗΣΕ όλο το βράχο και το σκίμερ του... respkt sevasmos

saxlina:
Ευχαριστώ φιλε, εννοείται θα αλλαχτούν οι λάμπες...μια coral και μία blue plus που μου ειπε ο master glazar,μαλλον τι ΑΤΙ .

αεροτουρμπίνα όχι wave maker! τωρα που το έμαθα... ;)

saxlina:
Το αλάτι είναι της aquaforest sea salt αφού δεν παω για reef,δεν ήθελα ακριβό και εμπλουτισμένο.
Αργότερα βλέπουμε.Αφού γέμισα το μισό με όσμωση ,πρόσθεσα την ποσότητα που ήθελα λίγοοο λιγότερο από 10 κιλά και μετά με την αεροτουρμπίνα και τον θερμοστάτη την έλιωσα....εεε μαλλον ο Χάρης την έλιωσε.
Στην συνέχεια πρόσθεσα την βρασμένη άμμο εναλλάξ με τον βράχο που ήθελα, όπως και στα νταμάρια να πατάει καλά.
Το σκεπτικό στο στήσιμο του βράχου ήταν από χαμηλά αριστερά να ανεβαίνω σιγά σιγά δεξιά ώστε η τουρμπίνα να φυσάει σε όλο το μήκος μέχρι την άλλη πλευρά.

Επίσης και τα βακτήρια της aquaforest  και ολα στο μέλλον μάλλον για να είναι απόλυτα συμβατά μεταξύ τους.
Εννοείται δεν εχω κάτι με τις άλλες μάρκες -εταιρίες αλλά αυτή ήταν παρα πολύ οικονομική και είχε απλό αλάτι.
Σε λίγο θα κάνω πρώτες μετρήσεις και θα τις βάλω.
Τα δύο απο τα αριστερά κομμάτια είναι  ζωντανός βράχος και δεξιά χαμηλά εχω και καποια μικρό μανιτάρι?Δεν ξέρω ο Νικος μου το έδωσε.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση