ΑποστολέαςΘέμα: Κιχλίδες για 105 λίτρα η όχι ?  (Αναγνώστηκε 885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aquafresh

• Member
  • *
  • Εμπειρία: !!!!!
  • Τα ενυδρεία μου: 30 λίτρα ψαρόσουπα 2012 / 120 λίτρα Απλό / 105 Λίτρα Φούλ Φυτεμένο Γαριδάδικο / 20 - 25 Λίτρα Φυτεμένο Red Rili, Shakura, Red Fire, Wood-Rock-Banana Shrimp, Amano, 40 Λίτρα Μονομάχος, 54 Λίτρα Tetra/Endler/Corydoras
  • Τόπος Διαμονής: Athens
Κιχλίδες για 105 λίτρα η όχι ?
« στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 08:20:35 μμ »
καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μετά απο πολύμηνη απουσία στο εξωτερικό ξαναγύρισα σπίτι και αποφάσισα να ξεστήσω το ενυδρείο.

Το ενυδρείο φιλοξενούσε μέσα γαρίδες αλλά ύστερα απο 1.5 χρόνο αποφάσισα να τις αφήσω και να παω πια σε ψάρια καθώς και λόγου χρόνου το φυτεμένο με είχε κουράσει. Στην κατοχή μου είχα 4 ενυδρεία (τα 3 είχαν ήδη ξεστηθεί εδώ και μήνες) και μου έμεινε το μεγάλο το οποία και θα κρατήσω.

Επειδή είναι η πρώτη μου φορά που θα σχοληθώ με κιχλίδες και καθώς το ενυδρείο δεν είναι για πολλά - πολλά θα ήθελα την γνώμη σας καθώς τα υπομνήματα παρόλο που τα διάβασα δεν καταλάβα και πολλά .

Οι διαστάσεις είναι 75x35x40 (105 λίτρα στο σύνολο) με 2 λάμπες φωτισμού led 16x2 watt και έχω στην άκρη και 2 θερμοστάτες των 150watt έκαστος. Φίλτρο είναι λίγο μικρό ένα εξωτερικό tetra ex 600 plus ροή στα 630 την ώρα περίπου.

Επειδή δεν θέλω να δώσω πολλά για αγορά νέου εξοπλισμού, έχω ήδη και υπόστρωμα σφραγισμένο σε σακούλα θα ήθελα μου πείτε αν αυτός ο εξοπλισμός με καλύπτει και τι είδος μπορώ να βάλω μέσα. Είμαι ανοικτός και σε άλλα ήδη αρκεί να μην περιλαμβάνει φύτεμα !!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 11:08:55 μμ »
Προσωπικα θα εβαζα απο Ταγκανικα μερια κιχλιδες για να μην μπλεξεις σε πολλα-πολλα. Απο εξοπλισμο εισαι μια χαρα .

Δοκιμασες με κοχυλοψαρα? ΕΙναι μικρες σε μεγεθος κιχλιδες.

Neolamprologus caudopunctatus
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,989.0.html

Neolamprologus brevis
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,982.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2016, 11:09:16 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 11:22:48 μμ »
Συμφωνω απολυτα. Με τα κοχυλοψαρα θα εισαι σουπερ

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 30 λίτρα ψαρόσουπα 2012 / 120 λίτρα Απλό / 105 Λίτρα Φούλ Φυτεμένο Γαριδάδικο / 20 - 25 Λίτρα Φυτεμένο Red Rili, Shakura, Red Fire, Wood-Rock-Banana Shrimp, Amano, 40 Λίτρα Μονομάχος, 54 Λίτρα Tetra/Endler/Corydoras
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 04:30:10 μμ »
Το πρώτο ειδικός μου αρέσει πιο πολυ. Αν και τα λίτρα το ξέρω καλά ότι με περιορίζουν αρκετά ήθελα σε κάτι που να δίνει πιο χρώματα προς κίτρινο κυρίως. Κοχύλοψαρα μόνο από αυτά που μου έδειξες υπάρχει ένα μικρό ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 05:04:16 μμ »
Μηπως θελεις να δεις κατι σε apistogramma ή Kribensis ? ( Στην 2η περιπτωση μαλλον θα χρειαστεις ενα καλο φυτεμενο.) Στα απιστογραμμα με λευκη αμμο, κλαδια, και φυτα επιφανειας θα εισαι μια χαρα. (Οσμωση εχεις ή δεν θελεις να μπλεξεις ?)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος lordsoth

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 400 tanga - 60 planted low tech
  • Τόπος Διαμονής: kozani highlands
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 04:38:42 μμ »
+1 στα Kribensis, είναι κυχλίδες με έντονο ταμπεραμέντο και θα της ευχαριστηθείς

Αποσυνδεδεμένος bbetta

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 80lt Nano Reef
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 05:51:57 μμ »
θα συμφωνήσω και γω για apistogramma, έχεις αμέτρητες επιλογές απλά χρειάζεσαι μαλακό νερό

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 08:22:51 μμ »

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 01:15:50 πμ »
Μηπως θελεις να δεις κατι σε apistogramma ή Kribensis ? ( Στην 2η περιπτωση μαλλον θα χρειαστεις ενα καλο φυτεμενο.) Στα απιστογραμμα με λευκη αμμο, κλαδια, και φυτα επιφανειας θα εισαι μια χαρα. (Οσμωση εχεις ή δεν θελεις να μπλεξεις ?)

καλησπέρα και καλή χρονια. βασικά δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα ξαν.α με φυτά, καθώς 5 χρόνια σχεδόν τώρα διατηρούσα 4 ενυδρεία το ένα πιο φυτεμένο απο το άλλο,

• Member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 01:17:16 πμ »
Μια αλλη επιλογή... ;)
http://www.seriouslyfish.com/species/melanotaenia-praecox/

καλη χρονιά , παρόλο που μου αρέσουν και οι μελανοταινίες προς το πάρον δεν θα τις δοκίμαζα ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 03:20:46 πμ »
Εκτος και αν τα ξωτικά του Αγιο-Βασίλη εκαναν λάθος και μπέρδεψαν τα δώρα και φέρουν άμμεσα το σωστό πχ ενα Rehau 240... :)
ΥΓ.Καλή Χρονιά...λέμε... :-*

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 10:38:46 πμ »
Εκτος και αν τα ξωτικά του Αγιο-Βασίλη εκαναν λάθος και μπέρδεψαν τα δώρα και φέρουν άμμεσα το σωστό πχ ενα Rehau 240... :)
ΥΓ.Καλή Χρονιά...λέμε... :-*

Καλή ιδέα αλλά δύσκολα προς το παρόν εκτός αν βγάλω ξανά ψιλό στο στοίχημα  sevasmos