ΑποστολέαςΘέμα: προβλημα με paracanthurus hepatus  (Αναγνώστηκε 510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος matina1969

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Σαλαμινα
προβλημα με paracanthurus hepatus
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 10:08:23 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΑΥΤΟ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΑΥΤΟ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΧΤΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕ ΚΑΤΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2016, 10:09:56 μμ από matina1969 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 10:25:38 μμ »
Καλησπερα,αυτο που εχει το ψαρακι σου ονομαζεται λεμφοκυστη.Η  εικονα του μοιαζει με αυτη του κουνουπιδιου και δεν ειναι κατι ανησυχητικο.Θα μεγαλωνει με τις μερες και καποια στιγμη θα πεσει και θα καθαρισει απο μονο του το ψαρακι.Αυτο που πρεπει να κανεις εσυ ειναι να κρατας πολυ σταθερες τιμες στο ενυδρειο σου.Θα μπορουσες ακομα να  βγαλεις το ψαρι να του καθαρισεις το σημειο με ενα ξυραφακι και να στη συνεχεια να βαλεις ιωδιο...
ΥΓ Ποσο καιρο ειναι σε λειτουργια το ενυδρειο σου;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2016, 10:27:43 μμ από clooyn »

• Member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 12:33:05 πμ »
Το έχω ξεκινήσει πριν 2 εβδομάδες . Πριν βάλω τα ψαράκια οι τιμές ήταν οκ τώρα ανέβηκαν λίγο και μου είπαν να βάζω καθημερινά βακτήρια

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 06:46:58 πμ »
Ωχ!!! Το ενυδρειο σου εκανε τον κυκλο του αζωτου πριν βαλεις το ψαρακι(αμωνια-ΝΟ2-ΝΟ3);Παντως νομιζω πως σε δυο εβδομαδες δεν εχουν γινει αυτα που πρεπει για να ειναι σωστο το νερο σου...

• Member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 07:40:07 πμ »
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . Τι μπορώ να κάνω τώρα;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 09:49:52 πμ »
Κανε μια μετρηση για ΝΗ4 και για ΝΟ2 αν εχεις μετρησιμα   πρεπει να βγαλεις το ψαρακι οπωσδηποτε γιατι θα το χασεις...

• Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 01:07:19 μμ »
απο το κατάστημα που το αγορασα μου εδωσαν για 10 μερες το microbe-lift herbtana και microbe-lift artemiss μου ειπαν να βγαλω τον ανθρακα να κλεισω το skimmer kai να κανω αλλαγη νερου .Το ψαρι παρεμεινε το ιδιο και μετα απο μια αναγκαστικη επεμβαση στο ενυδρειο(μετατοπιση βραχου)στρεσαριστηκε και χειροτερεψε να σημειωσω πως τρωει κανονικα αλλα είναι φοβισμενο τι μπορω να κανω σας παρακαλω (δεν εχω την δυνατοτητα καραντινας)

αλατοτητα 1023 - ph 8.1 - NH3 NH4 0 - NO2 0 - NO4 10 - dKH 7

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 02:32:47 μμ »
Καλησπέρα. Το ψαράκι έχει ich στο σώμα και επιπροσθετα την λεμφοκιστη που είχε από πριν  στην ουρα. Το συγκεκριμένο ψαράκι το  ich το έχει για φτερνισμα...Άρα αν τρώει υπάρχουν πολλές πιθανότητες να καθαρίσει από μόνο του, σε διαφορετική περίπτωση και όταν παρατηρήσεις πως αυτο σταματήσει να τρώει θα πρέπει να περιμένεις το μοιραίο.Ειναι πολύ ανθεκτικά ψαράκια όμως και πιστεύω πως θα την παλέψει. Αυτό που μπορείς να κάνεις  στο κυρίως ενυδρείο είναι να εμποτιζεις την τροφή που του δίνεις για κανένα διλεπτό σε σκόρδο ζουμί και στην συνέχεια  να το ταιζεις.Ακομα μπορεις αν θελεις να κατεβασεις την αλατοτητα σου σταδιακα στο 1006 μιας και το ich δεν αντεχει σε τοσο χαμηλη αλατοτητα.Βεβαια θα πρέπει να το αφήσεις στην ησυχία του και να μην ξαναβάλεις χέρι στο ενυδρείο όσο είναι έτσι το ψαράκι για κανέναν λόγο.Εννοειται πως δεν βάζεις άλλο ψαράκι μέσα.  Νομίζω ομως πως έχεις κάνει λάθος ξεκίνημα και γιαυτό έχεις αυτά τα προβλήματα τώρα. Όπως και να έχει όμως εύχομαι να πάει καλά το ψαράκι σου και πολύ προσοχή από εδώ και πέρα. Καλή συνέχεια...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2016, 02:38:35 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 03:09:15 μμ »
Βαλε μια γενικη φωτογραφια του ενυδρειου σου αν ειναι ευκολο. Κακως σου ειπαν να κανεις αλλαγη νερου και ακομα χειροτερα που σου ειπαν να βαλεις ψαρια. Δυσκολα το βλεπω να σωζεται. Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα; κρατα και τα φωτα σε χαμηλη ενταση . προσεχε να μην τον τρομαζεις.
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 03:39:07 μμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ 2 ΚΛΟΟΥΝΑΚΙΑ 2 Nemateleotris magnifica 1 decora,2 pteragon kauderni ,1sphaeramia nematoptera, 1 lysmata debelious και 1 ψαρι γιατρος δυστυχως πριν μια ωρα περιπου εχασα τον ένα καρδιναλιο χωρις αιτια που να μπορω να καταλαβω και πανω στην προσπαθεια να το βγαλω από το ενυδρειο μαλλον τρομαξε η γαριδα και την εχασα και αυτή.Το ξερω ότι είμαι αρχαρια αλλα δεν θα αντεξω να χασω και άλλο ψαρι

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 04:33:23 μμ »
Να εισαι προετοιμασμενη για το χειροτερο. Μπορει να τα χασεις ολα τα ψαρια. Ειναι κατι που το περασαμε ολοι μας. Κακως μπηκαν ολα αυτα τα ψαρια απο τοσο νωρις. Και ειναι ψαρια που δεν φημιζονται για την ανθεκτικοτητα τους σε τετοιες ασθενειες.

Ξερω οτι ποναει και το οικονομικο γιατι κοστιζουν ολα αυτα. Μονο μην σε παρει απο κατω οτι και να γινει. Βαλε μια αφισα στην πλατη για να μην νοιωθουν οτι κινδυνευουν απο παντου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2016, 04:35:28 μμ από glazar »
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 10:59:24 πμ »
Οι απαντησεις σας με βοηθησαν πολύ και τα ψαρακια δειχνουν να ξαναβρισκουν το ρυθμο τους. Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερεις από την πειρα σου ποσο διάστημα περιπου κανει να δειξει ότι το ξεπερναει και μετα από ποσο καιρο θα μπορω να ξαναβαλω ψαρι η την γαριδα;

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 12:02:28 μμ »
Για το δευτερο που ρωτας θα περιμενεις 2-3 μηνες. Cleaner γαριδα ειναι νωρις να βαλεις ουτως ή αλλως. Το μπλου τανκ οπως σου ειπε και ο Σταθης ακομα και να φτερνιστεις μπροστα του μποτει να βγαλει ich . μολις εγκλιματιστει θα ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Κοιτα ομως αργοτερα για ευκολα κοραλακια να βαλεις και οχι ψαρια.
Γιώργος,

• Member
  • *
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 12:06:19 μμ »
ευχαριστω πολυ