ΑποστολέαςΘέμα: Προλημα με εφυλια hammer  (Αναγνώστηκε 336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dream waters

• Loyal member
  • **
  • Dream Waters Aquarium Group
    • www.dreamwaters.co
  • Εμπειρία: Αρκετά Kαλή
  • Τα ενυδρεία μου: 250 λίτρα Reef (λεω) στα σκαρια...
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Προλημα με εφυλια hammer
« στις: Οκτώβριος 22, 2016, 01:46:20 μμ »
Eδω και μερικες μερες η μεγαλη εφυλια hammer που εχω εχει κλεισει τελειως και σημερα παρατηρησα ελαχιστο bleaching.Τρελαινομαι γιατι ταν αλλα lps πανε μια χαρα και οι μετρησεις ειναι καλες
Ph 8,2 Kh 8 Ca 440 Mg 1300 C 26βαθμοι σταθερα PO4 0 NO3 0.To ΑΤS δουλευει φουλ και ριχνω καθε μερα και ζαχαρη για να εχω 0 νιτρικα.Απο φωτα εχω ενα kessil A350.Kυκλοφορια εω ικανοποιητικη με WM Jebao.
Τι στο καλο φταιει.Αλλαγη νερου κανω καθε μηνα με 40 μερες το 50%.To κορσαλι εχει το μεγεθος μιας μεγαλης γροθιας μπορει και περισσοτερο και εδω και 3 μηνες τα πηγαινε μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Προλημα με εφυλια hammer
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 03:41:43 μμ »
Στα lps δεν αρεσουν τα στεγνα ενυδρεια.

Ανεβασε τα νιτρικα σου Νικο, ταισε τα λιγο παραπανω τα ψαρια και ισως και κανενα ζουμακι για τα lps να βοηθουσε.
Εαν την εχεις ψηα, κατεβασε την στον αραγωνιτη, μηπως και φταιει αυτο....

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Προλημα με εφυλια hammer
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 09:16:03 μμ »
Νομιζω πως κανεις πολλα πραγματα ταυτοχρονα για των ελεγχο των θρεπτικων.Εχεις ενα  πολυ καλο σκιμερ,ΑTS και βαζεις και ζαχαρη...Πολλα... και νομιζω πως μαλλον σου εχει στεγνωσει σχεδον το ενυδρειο με αποτελεσμα να μην βρισκει απο καπου να τραφει η εφυλια σου.Το οτι τα αλλα σου πηγαινουν καλα μεχρι στιγμης δεν λεει κατι.Μπορει την επομενη εβδομαδα να σου κλεισει και καποιο αλλο κοραλι.Αρα γνωμη μου ειναι να σταματισεις καλυτερα την ζαχαρη που ειναι και ποιο επιθετικη στην εξαλυψη θρεπτικων και να ταιζεις λιγο παραπανω τα κοραλια σου.Καλη συνεχεια
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2016, 09:19:12 μμ από clooyn »