Forum > Tanganyika

700L tropheus

(1/1)

fotis478:
γεια σας

ετοιμαζομαι να αγορασω το ενυδρειο ANUBIAS A1800 (180x60x65) με σκοπο να βαλω τροφεους

θα ηθελα να βαλω 2 ειδη (που δεν υβριδιζουν)

εχω ηδη αρχισει να διαβαζω για τα tropheus και λεω να σας συμβουλευομαι σε αυτο το ποστ για τις κινησεις μου

αρχικα οι διαστασεις του ενυδρειου αυτου εκτιμω πως ειναι καταλληλες για τροφεους αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το ποσα ατομα. ποιο ειναι το μινιμουμ και ποιο το μαξιμουμ που μπορω να φιλοξενισω? εσεις ποσα θα βαζατε? θα ηθελα να μην εχω μεγαλη ιχθυοφορτιση

επισης υπαρχει περιπτωση σε αυτα τα λιτρα να μπει και καποιος συγκατοικος ή μονο τροφεους?

σκεφτομαι να βαλω ενα εξωτ φιλτρο eheim 2080 και ισως κ ενα δευτερο αν χρειαστει

θα προτιμουσα να παρω ψαρια απο συνχομπιστες και δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο ευκολα θα βρω. ακομα βεβαια δεν εχω αποφασισει και ποιο ή ποια ηδη θα φιλοξενισω. μπορειται να μου πειτε ποια ειδη θεωρουνται πιο "ευκολα", αν δεν ειναι ολα ιδια σε απαιτησεις, μηπως ασχοληθω με αυτα?

εχω μια κλιση προς τα ikola, red moliro, moorii ilangi, caramba red bishop

δεν ξερω που θα τα βρω αλλα αρχιζω να ψαχνω

ειναι απαραιτητο να μπουν ολα μαζι και να ειναι περιπου ιδιου μεγεθους ωστε να εχουμε πολλες απωλιες αν εχω καταλαβει σωστα

αυτα προς το παρον

ευχαριστω

PASCAL:
Καλησπέρα φίλε και από εδώ, (καθώς έχουμε μιλήσει και δια προσωπικού). Μπορώ να σου πω μερικές συμβουλές από τη δικιά μου εμπειρία, καθώς αυτή τη στιγμή φιλοξενώ 6 διαφορετικά είδει tropheus (ikola, bulu point, ilangi, murago, kasakalawe, brichardi ujiji).
Καταρχήν το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο για να βάλεις δύο διαφορετικά είδη από αυτά τα πανέμορφα ψάρια. Απλά με το που θα το πάρεις και πριν το γεμίσεις με νερό θα πάρεις μέτρα ώστε να βάλεις και έξτρα κόντρες, τόσο στον πάτο όσο και στο πάνω μέρος του. Από τα ψάρια που ανέφερες θα έχω μόνο μια ένσταση καθώς τα red bishop είναι δημιούργημα του ανθρώπου. Έπειτα αυτό που θα πρέπει να διαβάσεις ώστε να δεις τι ταιριάζει με τι, είναι όπως πολύ σωστά είπες να μην υβριδίζουν. Υπάρχουν κυρίως 4 μεγάλες οικογένειες από tropheus (black: όπως ikola και bulu point, bemba, τα moorii: όπως ilangi, moliro, murago, kasakalawe, kasanga.... τα brichardi: όπως ujiji, kipili, bulumbora, namansi.... και τα duboisi. Υπάρχουν και άλλες δύο πιο σπάνιες, tropheus polli και tropheus mpimbwe. Για να μην υβριδίσουν λοιπόν τα ψάρια θα πρέπει τα δύο είδη που θα βάλεις να μην ανήκουν στην ίδια οικογένεια. Ελπίζω για αρχή να βοήθησα κάπως...

maikl:
 Να συμπληρωσω οτι το μεγεθος θα πρεπει να ειναι το ιδιο στα tropheus , να μπουν με τη μια, καθως μετα δεχονται δυσκολα μικροτερου μεγεθους. Το ενα/πεντε στα αρσενικα/θηλυκα επισης. ;)

PASCAL:
Θα συμφωνήσω Μιχάλη, στο ότι καλό είναι να μπούνε μαζί, αλλά στο να ξεχωρίσεις το φύλο θα πρέπει να μπουν ενήλικα ψάρια για να πετύχεις αυτές τις αναλογίες. Σε νεαρά ψαράκια χρειάζεσαι ένα καλό κοπάδι ώστε να δεις στο μέλλον τις αναλογίες των φύλων

glazar:

--- Παράθεση από: PASCAL στις Σεπτέμβριος 13, 2016, 08:47:40 μμ ---Θα συμφωνήσω Μιχάλη, στο ότι καλό είναι να μπούνε μαζί, αλλά στο να ξεχωρίσεις το φύλο θα πρέπει να μπουν ενήλικα ψάρια για να πετύχεις αυτές τις αναλογίες. Σε νεαρά ψαράκια χρειάζεσαι ένα καλό κοπάδι ώστε να δεις στο μέλλον τις αναλογίες των φύλων

--- Τέλος παράθεσης ---

Και εκει ειναι που αρχιζουν τα προβληματα ετσι και βγουν τα περισσοτερα αρσενικα... Δυσκολες καταστασεις τα τροφεους. Μια ομαδα 10-11 ατομων μπορει στο τελος να μεινουν τα μισα...

Υπεροχη οικογενεια ψαριων με τρομερη κινηση και πανεμορφα χρωματα. Τα αρσενικα βγαζουν τρομερη επιθετικοτητα οπου χρειαστει. !!!

Πολλες κρυψωνες χαμηλα και αφθονο χωρο για κολυμμπι.

Ααα και μια συμβουλη, μην βγαλεις τον πιο φασαριατζη για να ηρεμησουν τα πραγματα. Θα χαλάσεις την ομαδα και ουτως ή αλλως θα ανεβει ο επομενος στην κυριαρχια και θα κανει τα ιδια.. )

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση