ΑποστολέαςΘέμα: skimmerless 850lt  (Αναγνώστηκε 14720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 800 λίτρα reef - 80 λιτρα φυτεμένο - 45 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
skimmerless 850lt
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 07:19:01 πμ »
ΥΓ Γαβριλο αργησα να απαντησω......... γιατι πριν λιγο τελειωσα....... απο γαλατα και νανουρισματα.......ετοιμασου :-)))
:D :D :D :D Σε ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση Γρηγορη!!  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
skimmerless 850lt
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 11:18:47 πμ »
Εχω βαλει 2/berghia ενηλιλα απο σαββατο πρωι, με καλη προσαρμογη,  μπηκαν με πιπετα με κλειστη κυκλοφορια ,διπλα σε βραχακια με ζωανθους ,που εχουν μεγαλες αλλα και μωρα απταισιες και.......τιποτα! Ειδα ενα ζωντανο δευτερα βραδυ με φακο, να ζυγωνει μια αλλα την αλλη μερα η απυαισια ηταν παλι εκει, προχθες ειδα μερα ζωνατνο κατω απο εναβραχακι με ζωανθους κοντα εκει που τα εβαλα, αλλα απταισια δεν λειπει καμια:-((((. Τα εκανα ολα οπως πρεπει,ψαρια θηρευτες τους δεν εχω απλα δεν μπηλα στον κοπο μα βγαλω τις peppermint, που απο οτι διαβαζω τελιλα, μαλλον μπορει λαι να τα φανε, αλλα με τοσο φαι που ριχνω νομιζα οτι δεν πρεπει να τα λι.πιζονται, οπως και τις απταισιες! Εχει κανεις επιτυχημενη ιστορια απο nerghia? Εκανα κατι στραβα 'η να.δειξω και αλλαη υπομονη; να παιδευετω να βγαλω τις πεπερμιντ;

μου εχουν σπασει τα νευρα οι απταισιες, πεταξα λεφτα σε ταχα μου θηρευτες τους, και στο τελος με βλεπω να παιρνω την συριγγα στο χερι κι να τις κνηγαω, κατι που ηθελα να αποφυγω απο την αρχη!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2015, 11:20:19 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 01:11:16 μμ »
Εχω βαλει 2/berghia ενηλιλα απο σαββατο πρωι, με καλη προσαρμογη,  μπηκαν με πιπετα με κλειστη κυκλοφορια ,διπλα σε βραχακια με ζωανθους ,που εχουν μεγαλες αλλα και μωρα απταισιες και.......τιποτα! Ειδα ενα ζωντανο δευτερα βραδυ με φακο, να ζυγωνει μια αλλα την αλλη μερα η απυαισια ηταν παλι εκει, προχθες ειδα μερα ζωνατνο κατω απο εναβραχακι με ζωανθους κοντα εκει που τα εβαλα, αλλα απταισια δεν λειπει καμια:-((((. Τα εκανα ολα οπως πρεπει,ψαρια θηρευτες τους δεν εχω απλα δεν μπηλα στον κοπο μα βγαλω τις peppermint, που απο οτι διαβαζω τελιλα, μαλλον μπορει λαι να τα φανε, αλλα με τοσο φαι που ριχνω νομιζα οτι δεν πρεπει να τα λι.πιζονται, οπως και τις απταισιες! Εχει κανεις επιτυχημενη ιστορια απο nerghia? Εκανα κατι στραβα 'η να.δειξω και αλλαη υπομονη; να παιδευετω να βγαλω τις πεπερμιντ;

μου εχουν σπασει τα νευρα οι απταισιες, πεταξα λεφτα σε ταχα μου θηρευτες τους, και στο τελος με βλεπω να παιρνω την συριγγα στο χερι κι να τις κνηγαω, κατι που ηθελα να αποφυγω απο την αρχη!

Να ρωτησω κατι;Απτεσιες εχεις σε συγκεκριμενα σημεια ή γενικοτερα σε ολο το ενυδρειο;Αν ειναι σε καποια μονο σημεια μπορεις να τις καθαρισεις με ξυδι εξω απο το νερο...Που διαβασες πως οι πεπερμιν τρωνε  berghia;Θα σου ελεγα να περιμαινεις και να μην κανεις βιαστικες κινησεις.Τα berghia θεωρουνται οι απολυτοι θυρευτες τους και μπορει να θελουν τον χρονο τους.Εγω εβαλα μια ροστρατους και τις εχει ξεσκισει παντως,μηπως να δοκιμαζες ειναι και πολυ ωραιο ψαρακι... :)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 01:18:11 μμ »
Πλεον βλεπω μικρες να ξεπηδουν σχεδον παντου Σταθη! Το διαβασα σχεδον παντου, για τις πεπερμιντ, αλλα ηλπιζα και ελπιζω ακομη να μην ισχυει, τρωνε καλα σε εμενα, να ενα http://www.advancedaquarist.com/2008/11/breeder

"If they survive fish the next challenge could be ornamental shrimp, or the peppermint shrimp you previously put in there to try to control the outbreak"

Οι πεταλουδες πα εμορφα ψαρια, παντα θα θελω ενα, αλλα μου αρεσει πολυ η ποικιλομορφια στα ριφ αλλα και το κλαμ μου, που θα τα ξεσκισει πριν τις απταισιες.....ασε που με την τυχη μου νομιζω οτι θα τρωει κοραλια και οχι απταισιες σε εμενα!

ΥΓ με το ικ αρα ξεμπερδεψες , για δωσε καμια ιδεα για ψαρακια; τι αλλο εβαλες;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2015, 01:23:10 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 01:42:30 μμ »
Πλεον βλεπω μικρες να ξεπηδουν σχεδον παντου Σταθη! Το διαβασα σχεδον παντου, για τις πεπερμιντ, αλλα ηλπιζα και ελπιζω ακομη να μην ισχυει, τρωνε καλα σε εμενα, να ενα http://www.advancedaquarist.com/2008/11/breeder

"If they survive fish the next challenge could be ornamental shrimp, or the peppermint shrimp you previously put in there to try to control the outbreak"

Οι πεταλουδες πα εμορφα ψαρια, παντα θα θελω ενα, αλλα μου αρεσει πολυ η ποικιλομορφια στα ριφ αλλα και το κλαμ μου, που θα τα ξεσκισει πριν τις απταισιες.....ασε που με την τυχη μου νομιζω οτι θα τρωει κοραλια και οχι απταισιες σε εμενα!

ΥΓ με το ικ αρα ξεμπερδεψες , για δωσε καμια ιδεα για ψαρακια; τι αλλο εβαλες;

Για το ικ ας μην μιλησουμε Γρηγορη γιατι ποναει βρε φιλε(εχασα και δευτερη παρτιδα)...Τωρα νομιζω πως εχω ξεμπερδεψει ομως...Ρεσυ μην πιστευει παντα αυτα που διαβαζεις παρα μονο αυτα που βλεπεις με τα ματια σου στο ενυδρειο σου...Και εγω διαβασα πχ πως οι γαριδες τρωνε διαφορα κοραλια αλλα εχω και δεν μου εφαγαν τιποτα.Εβαλα μια πεπερμιν πρειν δυο εβδομαδες και μου την εφαγε το μπετα(αυτο το πιστευω γιατι τι ειδα :( ).Νομιζω πως εχεις κανει την καλυτερη επιλογη θυτευτη,απλα πρεπει να περιμενεις λιγο νομιζω.Σε καμια περιπτωση μην βαλεις ξυδι μεσα στο ενυδρειο γιατι το ξερω το εργο και σου λεω επειδη το ειδα... πως δεν αξιζει να το κανεις. :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2015, 01:43:20 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 01:48:44 μμ »
Αν πια στω  με συριγγες για καλκ σκεφτομουνα....αλλα ειμαι τεμπελακος και θα κανω υπομονη μαλλον:-))

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 11:19:00 μμ »

Χθεσινες,,....το wire coral απροσμενα οχι μονο προσαρμοστηκε, αλλα εχει μεγαλωσει 0,5-1 εκ στον μηνα πανω. Ευχαμαι να συνεχισει ετσι. Κατα τα αλλα αν κρασαρει απο κατι το ενυδρειο, ειναι οι απταισιες!! Ειναι πλεον παρα πολλες και μεγαλωνουν τρομερα γρηγορα. Τα berghia δεν τα ξαναειδα 7 μερες αφοτου τα εβαλα, και το πιο πιθανο ειναι να μην ζουν. Οι πεπερμιντ τρωνε απο ολα που ριχνω, εκτως απο απατιζιες.Δεν ξερω τι να κανω :'(

Εντωμεταξυ εδω και ενα μηνα ειχα stn στις 3 αγοραστες ακρο που εχω, ενω τα υπολοιπα φραγκ-ακρο απο χομπιστες πανε μια χαρα. Κυριως υπαιτιος πρεπει να ηταν η Τ που νομιζα οτι την ειχα 23-23.5 , αλλα λογω λαθους καλιμπραρισματος του stc 1000, ηταν 22.3-22.8! κανονικα δεν επρεπε  να τις χασω, αλλα οι καλιεργημενες στην θαλασσα ακρο=ουσιαστικα αγριες, ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο τις προσαρμοσεμενες στα ενυδρεια μας. το σωστο καλιμπραρισμα ετεροχρονισμενα εμαθα οτι -ευχαριστω Σταυρο- γινετε με ψηφιακο θερμομετρο παιδικο και ζεστο νερο στους 37.... Ανεβασα πλεον την Τ στους 23.8-24.1 , εχω κανει 3 αλλαγες συνολικα 400 λιτρα , εκανα και προσθηκης μιας αεραντλιας που ανοιγει με τα φωτα του σαμπ-μπας και φταιει και το βραδυνο χαμηλοτερο ph, kai pleon το stn προχωραει αλλα εμ πολυ αργους ρυθμους στις 2 αγοραστες ακρο που μεινανε, και ευτυχως ολα τα αλλα σπς ειναι μια χαρα , οπως και μερικα ακομη φραγκ που εβαλα προσφατα. tο μυαλο μου παει και σε καποια ελλειψη στιχειων, προσθεσα ελαχιστο fe για τις αλγες στο σαμπ, και υποψιαζομαι εξαιτιας αυτων , οτι τραβανε πιο πολυ καλιο , απο  οτι εβαζα με τις 10%  εβδομαδιαιες αλλαγες που εκανα. δυστυχως δεν βρισκω τεστ για να το μερησω να σιγουρευτω, ωστε να αρχισω την προσθηκη KCL.   τις σαλιφερτ to profi test K, δεν υπαρχει πουθενα!

τα θρεπτικα παραμενουν μηδενικα, παρολο που αυξησα το ταισμα-ενα διαστημα ξαναπερασε κακως απο το μυαλο μου, εξαιτιας μια μοντι, μηπως στεγνωνει το ενυδρειο, αλγες εχω μονο αυτην την ροζ μακροαλγη που ηρθε με ενα κοραλι, απλωσε μεν πολυ, αλλα ευτυχως παραμενει πολυ κοντη δεν ενοχλε τιποτα, και τελικα απλα προσθεσε ομορφια ΙΜΟ, αδικα με ειχε "τρομαξει"  οταν αρχισε να απλωνει. μου βγαινει ομως μια πρασινη πολυ "ευαλωτη" χνουδωτη, σε ελαχιστα σκιερα σημεια, κατω απο προεξοχες!!! Τι αλγη μπορει να ειναι αυτη που προτιμαει την σκια?

τον τελευταιο καιρο , περαν του αλυτου  και ισως αποδειχθει μοιραιου προβληματος με τις απταισιες, διαβαζα-αναρωτιομουν αν ειναι δυνατον να στεγνωνουν γενικα ενυδρεια χωρις προβιοτικες και ειδικα σκιμερλεςς, με απασχολει η ιοντικη ανισσοροπια και ποσο "βρωμικες" ειναι οι σκονες τις bailing και αν ο ριακτορας ειναι καλυτερη λυση, πως μπορω να κανω το RDSB πιο αποδοτικο στα πρωτυπα dymico, θελω να ξεκινησω και ζωντανο φυτοπλαγκτον, γιατι αρχισω να πιστευω οτι ειναι θεμελιος λιθος για τα συστηματα μας  και γενικα αυτο το χομπι οσο παει γινεται και πιο ενδειαφερον  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
skimmerless 850lt
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 01:55:28 μμ »
τα θρεπτικα παραμενουν μηδενικα
Γρηγόρη εξακολουθείς κ ταΐζεις τα ψαρια μονο δικη σου κατεψυγμενη έτσι?
Αν ναι,πες αν μπορείς σε τι αναλογία κύβου που ειναι οι ετοιμες ταΐζεις.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 05:22:22 μμ »
τα θρεπτικα παραμενουν μηδενικα
Γρηγόρη εξακολουθείς κ ταΐζεις τα ψαρια μονο δικη σου κατεψυγμενη έτσι?
Αν ναι,πες αν μπορείς σε τι αναλογία κύβου που ειναι οι ετοιμες ταΐζεις.
Νίκο ταιζω 3 φορές. Μια grindal, μια μίξη φλεικς ocean nutrition, και μια την κατεψυγμενη φρεσκοψιλικομενη γαμπαρι πλεον. Ενδιάμεσα ρίχνω και αρτεμια φρέσκο εκκολαπτόμενη.  Περίπου 1.5 κύβος είναι ή γαμπαρι, και άλλο τόσο ή 2 τα υπόλοιπα. Δηλαδή 3- προς 3.5 μάλλον κύβους την ημέρα. ΣΚ δεν ρίχνω καθόλου φλεικς αλλά πιο πολύ γαμπαρι, και κάθε 4 βαριά 5 μερεες, στοχευμένη γαμπαρι στα NPS αλλά και σε κάποια LPS.ψαράκια έχω λίγα πλέον και πολύ φαι καταναλώνεται οχι από αυτά. Νιτρικά μπορεί να διαχειριστεί πολλά παρά πάνω το στήσιμο που έχω, για φοσφωρικα ίσως όχι. Αλλά έχω περιθώριο και για άλλο αντιφοσφωρο, τώρα αλλαζω χύμα ψιλοκοκο 150-180μλ στο δίμηνο σε ριακτορα. Σκέφτομαι βέβαια ότι ίσως χρειαστεί, να ανεβασω νιτρικά με  KNO3, που από ότι διαβάζω, βοηθάει να μειωθούν και τα  φοσφωρικα με φυσικό τρόπο, αυξάνοντας τον βακτιριδιακο πληθυσμό. Θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 06:04:19 μμ »
Πολυ μεγαλη η αλαγη Γρηγορη.Τα μη φωτοσυνθετικα σου ειναι ολα τα ευρω  clapp

Αποσυνδεδεμένος japetus

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ελλάδα
skimmerless 850lt
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 09:45:39 πμ »
Greg αδικεις τις παρουσιασεις σου με αυτες τις φωτογραφιες.. Τοση επενδυση εκανες στο ενυδρειο, παρε και μια καλυτερη φωτογραφική...  :)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 09:56:55 πμ »
Greg αδικεις τις παρουσιασεις σου με αυτες τις φωτογραφιες.. Τοση επενδυση εκανες στο ενυδρειο, παρε και μια καλυτερη φωτογραφική...  :)
Τι λες να ανταλαξουμαι 10λιτρακια απο το νερακι μου, με μερικες φωτο με την φωτογραφικη σου?  

Αποσυνδεδεμένος japetus

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ελλάδα
skimmerless 850lt
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 11:27:53 πμ »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 02:29:29 μμ »
...ανταλλαξουμε...

:-[

Τώρα ? Θα έρθεις με τη μηχανή;
Τι λες να ανταλλαξουμε 10λιτρακια απο το νερακι μου, με μερικες φωτο με την φωτογραφικη σου?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2015, 02:31:35 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 24, 2016, 10:43:50 πμ »
Κλείνοντας σχεδόν ένα χρόνο απο οταν άνοιξα τα φώτα, το ενυδρείο δεν πάει καλά......

Τα χριστούγεννα ,έχοντας 0 θρεπτικα, και βλέποντας χαετο και ατς, να μεγαλώνουν πολύ αργά, είπα να δοκίμασω να ρίξω σίδηρο. Το έκανα με diy συνταγή, και η εριξα πολύ ή το ενυδρείο ήταν ανώριμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο. Έβγαλα πολύ τριχοειδή και κυανοβακτήριο. Βέβαια κατάφερα να ξυπνησω και τις άλγες στο σαμπ.....αλλά σίδηρο σίγουρα δεν θα ξαναεριχνα ή θα έριχναν ελάχιστο ενυδρειακο. Είμαι σίγουρος ότι το ξέσπασμα οφείλονταν στο σίδηρο, γιατι συνέχιζαν να πρόσθετων ψάρια , να αυξάνω τα ταισματα , και σήμερα, έχοντας πλέον 5 NO3 και σχεδόν 0 pO4, ή τριχοειδής έχει σχεδόν υποχωρησει τελειως, το κυανό επιμένει κυρίως στον αραγωνιτης.

Το ενυδρείο δενμπαει καλά, όμως όχι λόγω των παραπάνω, αλλά εξαιτίας των άπταισια! Αρχικά θωερησα ότι θα μπορούσα είτε με χημικό είτε με βιολογικό-θηρευτει να τις έχω υποελεγχο, όπως τόσο κόσμος. Τελικα δεντα καταφερα. Ξεκίνησα με πεπερμιντ, συνέχεια με bergia, μετά χημικά με καλκ, μετά πεταλούδα, και τέλος με filefish. Με τα χημικά απλαμτις σοκαρα και ξανά έβγαιναν, ενώ λογομ αγαρμποσυνης εκαψα και αρκετά Κοραλία. Οι θηρευτές όχι μόνο δεν τις έτρωγαν, αλλά τρώνε και κοραλια. Ή πεταλούδα 3 μήνες τώρα τρώει πολύποδες από ακαν λομπο και φαβιες, τα σοκάρει αλλά δεν τα σκοτώνει, καινειληκρηνα απορω πως έχει παχύνει, χωρίς να τρώει τίποτα απο οτι ριχνω!ούτε αρτεμια ούτε γκρινταλ ούτε και μύδι φρέσκο που δοκιμασα. Το filefish, ακόμη χειροτερα , τις 3 εβδομάδες που το έχω , αρχικά έκοβε σάρκα απο ακαν και φαβιες, αναγκάζοντας να κατεβασω κάποια που μπορούσα στο σαμπ, έχει αρχίσει να τρώει κατεψυγμενη και ελπιζω χορτάτι, να σταματήσει να χτυπάει Κοραλία.  Με τις απταισιες πλςεον έχοντας δοκιμάσει τα πάντα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχουν γεμίσει ασφυκτικά όλες τις επιφάνειες ,ακόμη και τον αραγωνιτη! Νεκρωνουν φραγκακια sps, αλλά πλέον και lps, όπως ακαν ,καουλαστρεα! Πολλαπλασιάζονται με τρομερα γρήγορο ρυθμό......

Τα καλά που παρατήρησα τον τελευταίο χρόνο.

Ή έλλειψη σκιμερ δεν είχε τίποτα αρνητικό. Τάιζοντάς πλέον 2-3 φορές την ημέρα, 3 κύβους diy κατεψυγμενη ή  2 + 1 φορά γκρινταλ, μία φορά φλακές +μικρά πελετ, 2 φορές ζωντανή αρτεμια, + 100μλ ζωντανό φυτοπλαγκτόν + μία φορά ζωντανά ροτιφερ, έχοντας >30 ψαρια, έχω με μόλις 12,5 ώρες φωτοπεριοδισμός στο σαμπ, 5 ΝΟ3 και σχεδόν 0 PO4, με 170γρ _gfo/μήνα + 200γρ gac/μήνα. Αν συνεχίσω και βάλω σε λειτουργία και ωριμασει cryptic zone, ίσως να μην χρειάζομαι καθόλου gac.  Ένας αντιδραστήρας diy με ελαφρόπετρα για απονιτροποιηση μέσω αναερόβια βακτηριων, ακόμη δεν έχω καταλάβει αν προσφέρει κάτι, αν μου μείνει όρεξη, θα πειραματιστή κλείνοντας κάποιες ώρες την αντλία πουντον τροφοδοτεί, για να μείωση το οξυγονο εκεί μέσα. Ή πολύ ψιλή ελαφρόπετρα, πουντον γεμιστά, νομίζω ότι για να αποικισθειι από περισσότερα αναερόβια παρά αερόβια βακτήρια, χρειάζεται πολύ λιγότερη κυκλοφορία από περίπου 300λιτρα/ώρα που τώρα έχει.

Τά καστομ μουλτιτσιπ λεντ είναι παρά πολύ καλός φωτισμός, που δεν έχουν κανένα από τα μειονεκτήματα των Λεντ! Διασποράς και μίξης χρωμάτων! Με μόλις 180 βατ σε 500λιτρα, όλα αναπτύσονται, έστω αργά, ίσως αν ανεβαζα βατ, να είχα πολύ γρηγορότερη ανάπτυξη...... Αν κάνω ποτέ φάρμα με Κοραλία ,βάλω σίγουρα περισσότερα βατ:-)))

Τέλος εκτώς από σίδηρο, από το επάγγελμα μου, ξέρω ότι τα φυτά ,δηλαδή οι άλγες στο ριφ, τραβανε πολύ κάλιο. Διαβάζοντας , προσεξα οτιμοχι μόνο όσοι εχουμαι αλγες,  αλλά και όσο έχουν ζεόλιθο έχουν καταναλώσεις σε κάλιο, αλλά και πολλά ριφ που δεν έχουν τίποτα από τα παραπάνω! Για πιο λόγο έχει καθιερωθεί να μην μετράμε κάλιο, δεν το έχω ακόμη καταλάβει! Δεν ειναι ιχνοστοιχειο!!!!Το κακό είναι οτι εξαιτίας αυτής της καθιέρωσης δεν μπορεί κανεις να βρει τεστ στην ελληνική αγορά! Ούτε αυτό της σαλιφερτ που ειναι οικονομικό και αξιόπιστο και ξανά κυκλοφόρησε από τελη γεναρη! Ξεκίνησα να ρίχνω στα τυφλά, αρχικά ενυδρειακο μετά diy διάλυμα, βλέποντας μονο θετικα πράγματα κυρίως σε μοντιπορες, και ευτυχώς το Πασχα κατάφερα να βρω τεστ καλίου, από εξωτερικό, και πλέον ρίχνω γνωρίζοντας τι κάνω ! Έχω κατανάλωση 2.5μλ/μέρα από diy διάλυμα KCL 100gr/lt. Το θαλασσινό νερό που χρησιμοποιω για αλλαγές,  αραιωμένο σε 1026 αλατότητα έχει 400ppm=ιδανική!

Έχοντας ξεμείνει από λύσεις για τις απταισιες, αν δεν ήταν το ζωντανό φυτοπλαγκτόν και ροτιφερ που καλλιεργώ και μου κρατάνε το ενδιαφέρον, ίσως να τα είχα παρατήσει ήδη! Θα δείξει.....

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 24, 2016, 01:29:02 μμ »
Γρήγορη οι στραβες σε αυτο το χόμπι ειναι οπως καταλαβες σύνηθες φαινόμενο.Νομιζω ομως πως το θεμα με τις απτεσιες δεν το χειρίστηκες καλα.Πολυ κακώς χρεισημοποιησες χημικα!ολο το προβλημα νομιζω πως απο εκει ξεκινησε.Ακομα και τον ψευδοβαλιστη πολυ κακώς τον εβαλες γιατι ειναι γνωστο πως τρώει lps και ζοανθους πολυ περισσοτερο απ'οτι τις απτεσιες.Εγω θα σου ελεγα παντως να το προσπαθήσεις παλι με πεπερμιν γιατι εχω δει ενυδρείο γεματο απτεσιες να το κανουν γυαλί.Προσωπικα θα επερνα ενα κοπαδακι(οχι ξαδέρφια)και θα το παλεύα.Ενταξυ οσων αφορα το λαθος με το σίδηρο ειναι και αυτο μεσα στα πλαίσια του υγιείς χομπιστα,λαθη δεν κανει οπως ειναι γνωστό μονο ο κλαρινογαμπρος(αγαπη μονο)... :)) καλη συνεχεια... :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2016, 01:38:49 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 24, 2016, 11:50:08 μμ »
Στάθη πεπερμιντ έχω ακόμη τις 2 που έβαλα τον Σεπτέμβρη και δεν κάνουν τίποτα! Γιατί πιστεύεις ότι αν βάλω και άλλες θα αλλάξουν συμπεριφορά;

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 25, 2016, 07:21:54 πμ »
Στάθη πεπερμιντ έχω ακόμη τις 2 που έβαλα τον Σεπτέμβρη και δεν κάνουν τίποτα! Γιατί πιστεύεις ότι αν βάλω και άλλες θα αλλάξουν συμπεριφορά;

Εχει ξανασυμβεί και σε αλλους αυτο Γρηγόρη.Εγω θα σου ελεγα να ξαναπάρεις απο διαφορετικα μαγαζιά ομως για να μεγαλώσουν και οι πιθανότητες

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 25, 2016, 09:25:25 πμ »
Γρηγορη εμένα η τριχοειδής έκανε νωρις την εμφανισης της,εξαιτιας του καρδιναλιου κπου δεν έτρωγε κ έριχνα μεγάλες ποσοτητες.Παντως μολις ξεκινησα να ελεγχω το ταϊσμα κ να τρεχω αντιφωσφορο άλλαξε κατα πολυ η κατασταση κ τωρα έχω ελάχιστη.
Ασε που ξέρω πλέον,όταν ταϊζω πολυ,σε 1-2 μέρες έχω ξέσπασμα.Εδω να πω κάτι άλλο επίσγς πως το ξέσπασμα το έχω με τα flakes κ όχι με την κατεψυγμένη.

Το κυάνο επίσης με επισκέφτηκε πολυ νωρις,ιδιαίτερα στον αραφωνιτη κ δεν λέει ακόμη να φύγει.όμως δεν έτρχα από την αρχη αντιφώσφορο κ μόλις έβαλα για ένα διάστημα είχε εξεφανιστει τελείως!Εκεί όμως έκανα το λάθος,τάϊσα παραπάνω,έβαλα κ πολυ ποσοτητα αντιφωσφ στην κάλτσα,μπλόκαρε το φιλτράκι κ το κυανο ξαναήρθε..Από τότε πάλι μια από τα ίδια.Ενα επίσης μεγάλο λαθος που το κάνω κ χωρις να θέλω είναι πως όταν καθαρίζω τα τζαμια,από απροσεξία αναταρασσω τον αραγωνίτη κ το ξεσπασμα είναι δεδομένο..
Βέβαια τωρα πήρα έναν TLF anti-phosban κ ελπίζω σύντομα να ησυχάσω.

Για τις απταίσιες εγώ είχα μία,ήρθε με ένα βράχακι,είχα μέσα ήδη μία πεπερμιντ(γνησια) κ ενω για ένα διαστημα έβλεπα την απταίσια να υπάρχει  κ την γαρίδα σχεδόν εκει γύρω από το βραχάκι,σκόπιμα έριχνα τροφη ίσα να φάνε τα ψάρια,πολύ συντομα δεν την ξαναείδα.Λογικά μόλις ψιλοπείνασε η γαρίδα,την τσάκισε

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
skimmerless 850lt
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 26, 2016, 01:24:23 πμ »
οι απταίσιες τι πρόβλημα πιστεύεις ότι σου δημιουργούν πέρα του αισθητικού, κάνω την ερώτηση μιας και που δεν είχα ποτέ σε ενυδρεία μου και αν κάποια στιγμή μου ήρθαν τις διαχειρίστηκα έξω από το ενυδρείο με ξύδι και καλό καθάρισμα στο σήμείο που ήταν κολλημένη.
Nkg νομίζω πως πρέπει να διαχειριστείς το κυανοβακτήριο με βακτήρια και όχι με αντιφώσφορο. Όταν δημιουργείται έξαρση αυτό συνήθως οφείλεται στο ότι βρήκε χώρο στην ανισορροπία και επικράτησε. Αν το πολεμήσεις βακτηριακά θα εξαφανισθεί και δεν θα ξαναεπιστρέψει(τουλάχιστον όχι σύντομα)

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 26, 2016, 10:16:47 πμ »
Nkg νομίζω πως πρέπει να διαχειριστείς το κυανοβακτήριο με βακτήρια και όχι με αντιφώσφορο. Όταν δημιουργείται έξαρση αυτό συνήθως οφείλεται στο ότι βρήκε χώρο στην ανισορροπία και επικράτησε. Αν το πολεμήσεις βακτηριακά θα εξαφανισθεί και δεν θα ξαναεπιστρέψει(τουλάχιστον όχι σύντομα)
Βάζω βακτηρια(special blend)μετα απο καθε αλλαγη νερου απο την 1η στιγμή ,την ποσότητα που προτείνει η εταιρεία.Δεν σταμάτησα ποτε να βάζω κ πάντα κουναω το μπουκάλι πριν την χρήση κ το διατηρώ στο ψυγείο(δλδ προσπαθώ να τηρώ όλες τις σωστές διαδικασίες).
Μου πέρασαν δυο πράγματα απο το μυαλο όλον αυτόν τον καιρο που αντιμετωπίζω το πρόβλημα του κυανο
1ον να βάλω μεγαλύτερη ποσότητα απο την ενδεικνυομενη-αλλα φοβάμαι μην καταλήξω σε bacterial bloom
2ον να αλλάξω μάρκα κ απο microbe-lift να παω σε ποια?

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 26, 2016, 10:54:28 πμ »
οι απταίσιες τι πρόβλημα πιστεύεις ότι σου δημιουργούν πέρα του αισθητικού, κάνω την ερώτηση μιας και που δεν είχα ποτέ σε ενυδρεία μου και αν κάποια στιγμή μου ήρθαν τις διαχειρίστηκα έξω από το ενυδρείο με ξύδι και καλό καθάρισμα στο σήμείο που ήταν κολλημένη.

ειναι πολλες μικρες ανμεωνες. μου σκοτωσαν πανω απο 5 φραγκακια ακρο, σκαρφαλωνουν τωρα στις πιο μεγαλες που εχω εχοντας ηδη νεκρωσει την βαση, κρατανε κλειστα τα ζωανθους και λιωνουν, νεκρωνουν κεφαλια απο καουλαστρεες ακαν μπλαστο κτλ. αν εβρισκα θηρευτει να τις ετρωγε στο DT, kai na mporoysa na tiw periorisv mono sto refugium, θα ητνα οτι καλυτερο

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 26, 2016, 10:55:44 πμ »
Βάζω βακτηρια(special blend)μετα απο καθε αλλαγη νερου απο την 1η στιγμή ,την ποσότητα που προτείνει η εταιρεία.Δεν σταμάτησα ποτε να βάζω κ πάντα κουναω το μπουκάλι πριν την χρήση κ το διατηρώ στο ψυγείο(δλδ προσπαθώ να τηρώ όλες τις σωστές διαδικασίες).
Μου πέρασαν δυο πράγματα απο το μυαλο όλον αυτόν τον καιρο που αντιμετωπίζω το πρόβλημα του κυανο
1ον να βάλω μεγαλύτερη ποσότητα απο την ενδεικνυομενη-αλλα φοβάμαι μην καταλήξω σε bacterial bloom
2ον να αλλάξω μάρκα κ απο microbe-lift να παω σε ποια?

Νικο αλλαξε μαρκα ή κανε μια μεγαλη αλλαγη με νερο απο την θαλασσα τωρα που ειναι καλοκαιρι, οσο πιο φρεσκο γινετε.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
skimmerless 850lt
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 26, 2016, 12:22:05 μμ »
σιφωναρισμα συχνα και προσπαθησε να μειωσεις την θερμοκρασια, εαν εχει ανεβαινει καθολου.

Το ιδιο παθαινω και εγω οποτε ζεσταινει ο καιρος και ανεβαινει λιγο η θερμοκρασια 1-2 βαθμους, αλλα με 2-3 σιφωναρισματα εξαφανιζεται.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
skimmerless 850lt
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 26, 2016, 07:58:01 μμ »
σιφωναρισμα συχνα και προσπαθησε να μειωσεις την θερμοκρασια, εαν εχει ανεβαινει καθολου.

Το ιδιο παθαινω και εγω οποτε ζεσταινει ο καιρος και ανεβαινει λιγο η θερμοκρασια 1-2 βαθμους, αλλα με 2-3 σιφωναρισματα εξαφανιζεται.
Γιώργο σιφωναρισμα κάνω στις αλλαγές κ μάλιστα κατα λάθος παίρνω κ λίγο αραγωνιτη καθε φορα.. ::)
Τωρα όσων αφορά την θερμοκρασία,οταν είχα τα ξέσπασματα είχα σταθερή θερμοκρασία αλλα οπως κ να εχει τωρα λύθηκε μια κ καλη αυτο το θέμα αφου έβαλα 4 ανεμιστηρακια των 12v κ εχω σταθερα χαμηλή θερμοκρασία κ ας εχει έξω 35αρια  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2016, 07:59:09 μμ από nikg »