Forum > Παρουσίαση Θαλασσινών Ενυδρείων

skimmerless 850lt

<< < (2/36) > >>

gregkn73:

--- Παράθεση από: niknik στις Ιούλιος 10, 2015, 08:17:20 μμ ---Καλη αρχη σου ευχομαι υπομονη και παρατηρηση τωρα.Θα διαφωνησω στο κομματι αλγες παρασιτα κ.λ.π μπορεις απο την θαλασσα ανα πασα ωρα και στιγμη ανεξαρτητως εαν ειναι καθαρα τα νερα η οχι αν ειναι ανοιχτα η οχι.Επισεις αν και οπαδος των λεντ (γνωστο) η διαχυση που προσφερει η λαμπα ειναι αναφισβητητη.
Επειδη σε βλεπω πολυ γρηγορα με πληθωρα sps  θα χρειαστεις δοσομετρικη.Γρηγορη θα καθαρισει απο αλγες κλπ.  σε συντομο χρονικο διαστημα.Θα προσθετα τουλαχιστον 10 κιλα ζωντανο βραχο γιατι θεωρω οτι θα σντιμετωπισεις διαφορα θεματα.Ολα αυτα ειναι η αποψη μου,εσυ θα αποφασισεις.Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μονο με σκοπο καλο λεγονται αυτα. ;)

--- Τέλος παράθεσης ---
Νικο ενας λογος που το ανεβαζωειναι περα του να μπορω ανα πασα στιγμη να βλεπω εγω μετα απο καιρο την εξελιξη του καλη 'η κακη, να γινονται διαφορες παρατηρησεις, ωστε αν κατι μου εχει ξεφυγει 'η δεν κανω σωστα , να το διορθωσω .....εφοσον πεισθω οτι εχω λαθος . Οσο αφορα την θαλασσα ξερεις και απο αλλου την γνωμη μου, οποτε διαφωνουμε σε αυτο. Για λεντ κατι ηθελες να γραψεις αλλα δεν το τελειβωσες. Για ζωντανο βραχο γιατι λες να βαλω και αλλο;  ο νεκρος που ειχα ζωντανεψε πολυ πριν κανω την μεταφορα. Ωφελιμοι ζωντανοι οργανισμοι μεταφερονταν με την χαετο που εκοβα απο το μικρο στο μεγαλο σταδιακα πριν κανω την μεταφορα, μπολιασθηκε κΙ με αγοραστα κοιπιποδα σταδιακα δυο φορες στο ξεκινημα, ενω η βιολογια περαν του βραχου, που αν ακι λιγος σε κιλα, ειναι νεκρο κοραλι οποτε εξαιρετικα πορωδης ο νεκρος, αναπτυσεται κατα κορον και στον αραγωνιτη που εχω πολλα κιλα εξαιτιaς του DSB. Δοσομετρικη εχω της jebao, νομιζω φαινεται και στις φωτο.

--- Παράθεση από: VasilisM3 στις Ιούλιος 10, 2015, 08:59:48 μμ ---Πολυ όμορφο και τακτοποιημένο....μερακλήδικο ρε παιδί μου!!!

Να σαι παντα καλά και να το χαίρεσαι!  ;)

--- Τέλος παράθεσης ---
Βασιλη σε ευχαριστω

niknik:

--- Παράθεση από: gregkn73 στις Ιούλιος 10, 2015, 10:06:25 μμ ---
--- Παράθεση από: niknik στις Ιούλιος 10, 2015, 08:17:20 μμ ---Καλη αρχη σου ευχομαι υπομονη και παρατηρηση τωρα.Θα διαφωνησω στο κομματι αλγες παρασιτα κ.λ.π μπορεις απο την θαλασσα ανα πασα ωρα και στιγμη ανεξαρτητως εαν ειναι καθαρα τα νερα η οχι αν ειναι ανοιχτα η οχι.Επισεις αν και οπαδος των λεντ (γνωστο) η διαχυση που προσφερει η λαμπα ειναι αναφισβητητη.
Επειδη σε βλεπω πολυ γρηγορα με πληθωρα sps  θα χρειαστεις δοσομετρικη.Γρηγορη θα καθαρισει απο αλγες κλπ.  σε συντομο χρονικο διαστημα.Θα προσθετα τουλαχιστον 10 κιλα ζωντανο βραχο γιατι θεωρω οτι θα σντιμετωπισεις διαφορα θεματα.Ολα αυτα ειναι η αποψη μου,εσυ θα αποφασισεις.Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μονο με σκοπο καλο λεγονται αυτα. ;)

--- Τέλος παράθεσης ---
Νικο ενας λογος που το ανεβαζωειναι περα του να μπορω ανα πασα στιγμη να βλεπω εγω μετα απο καιρο την εξελιξη του καλη 'η κακη, να γινονται διαφορες παρατηρησεις, ωστε αν κατι μου εχει ξεφυγει 'η δεν κανω σωστα , να το διορθωσω .....εφοσον πεισθω οτι εχω λαθος . Οσο αφορα την θαλασσα ξερεις και απο αλλου την γνωμη μου, οποτε διαφωνουμε σε αυτο. Για λεντ κατι ηθελες να γραψεις αλλα δεν το τελειβωσες. Για ζωντανο βραχο γιατι λες να βαλω και αλλο;  ο νεκρος που ειχα ζωντανεψε πολυ πριν κανω την μεταφορα. Ωφελιμοι ζωντανοι οργανισμοι μεταφερονταν με την χαετο που εκοβα απο το μικρο στο μεγαλο σταδιακα πριν κανω την μεταφορα, μπολιασθηκε κΙ με αγοραστα κοιπιποδα σταδιακα δυο φορες στο ξεκινημα, ενω η βιολογια περαν του βραχου, που αν ακι λιγος σε κιλα, ειναι νεκρο κοραλι οποτε εξαιρετικα πορωδης ο νεκρος, αναπτυσεται κατα κορον και στον αραγωνιτη που εχω πολλα κιλα εξαιτιaς του DSB. Δοσομετρικη εχω της jebao, νομιζω φαινεται και στις φωτο.

Gρηγορη εχεις δικιο φαινετε δεν την προσεξα ειχα το νου στο σαμπ και εβλεπα και απο κινητο.
Για τα λεντ αυτο που λεω ειναι οτι ο συνδυασμος και των 2 θεωρω οτι ειναι ο ιδανικος ,επισεις η οικονομια που εχουμε ειναι το κοστος των λαμπω και περιπου 10 ευρω το μηνα σε χρημα δηλ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερα τρομερο.
Δεν διαφωνουμε καθολου στο θεμα θαλασσινο νερο διοτι τις παροχες που προσφερει το θαλασσινο νερο ειναι απεριοριστες,εγω εστιασα στο εαν εχουμε ρισκο να παρουμε στο συστημα μας κανα παρασιτο η ανεπιθυμητη μεσογειακη αλγη που σιγουρα δεν το θελουμε.
Τωρα θεωρω οτι το συστημα σου επειδη ειναι στην αρχη του και αρκετα φωρτωμενο θεωρω οτι ο νεκρος που φυσικα θα ζωντανεψει βραχος απαιτει χρονο ,αρα μεχρι τοτε ενδεχετε να σου βγαλει προβληματα οπως κυανο,λογο τις αδυναμιας του να στηριξη το συστημα.
Πιστεψεμε εχω δει πολλα πολλα προβληματα που προκαλει ο βραχος σε σενα συστημα οτα ειναι νεκρος,ειδικα οταν το ποσοστο του νεκρου ειναι πανω απο 50%,και μιας και το συζηταμε γνωμη μου βραχος νεκρος ναι θα ζωντανεψει αλλα ποτε δεν θα γινει ζωντανος σε σχεση παντα με ενα βραχο ζωντανο.

--- Τέλος παράθεσης ---

clooyn:
Μπραβο Γρηγορη φοβερη δουλεια εχεις κανει!Το aquascape σου οπως και το sump πολυ ψαγμενα και μελετημενα τα βρισκω.Καλα κανεις και βαζεις νερο απο θαλασσα μιας και εχεις αμεση προσβαση σε αυτο.Τελος σου ευχομαι να βλεπεις μονο ευχαριστα πραγματα και σε αυτο το ενυδρειο σου. :-*
ΥΓ Χρησιμοποιεις  ριακτορα ασβεστιου και δοσομετικες μαζι; clapp

Giovanni:
Εριξες πολυ δουλεια εκει φιλαρακι!! Μπραβο σου και ευχομαι οτι καλυτερο.. Δωστου χρονο ..  clapp

gregkn73:

--- Παράθεση από: clooyn στις Ιούλιος 10, 2015, 10:41:23 μμ ---Μπραβο Γρηγορη φοβερη δουλεια εχεις κανει!Το aquascape σου οπως και το sump πολυ ψαγμενα και μελετημενα τα βρισκω.Καλα κανεις και βαζεις νερο απο θαλασσα μιας και εχεις αμεση προσβαση σε αυτο.Τελος σου ευχομαι να βλεπεις μονο ευχαριστα πραγματα και σε αυτο το ενυδρειο σου. :-*
ΥΓ Χρησιμοποιεις  ριακτορα ασβεστιου και δοσομετικες μαζι; clapp

--- Τέλος παράθεσης ---

Σταθη σε ευχαριστω. Οχι, ειναι ριακτορακι της aquamedic και το εχω για αντιφοσφωρο. Χωραει μαξ 350μλ το συγκεκριμενο, και ειναι ιδανικο για ανθρακα και αντιφοσφωρο. ελεγχεις την ροη παρα πολυ ευκολα και μπορεις να την περιορισεις παρα πολυ, οπως χρειαζεται στον αντιφοσφωρο.

--- Παράθεση από: Giovanni στις Ιούλιος 10, 2015, 10:46:38 μμ ---Εριξες πολυ δουλεια εκει φιλαρακι!! Μπραβο σου και ευχομαι οτι καλυτερο.. Δωστου χρονο ..  clapp

--- Τέλος παράθεσης ---

Το δωστου χρονου μεγαλη κουβεντα Γιαννη, ηθελα να το τηρησω εβλαβικα επειδη ξεκινησα με νεκρο βραχο και χωρις σκιμερ και ευτυχως που ειμαι στην ακρη της ελλαδας, αλλιως θα στοκαρα σαν τρελος απο την 8 ημερα. αφου κουβαλησα 650 λιτρα τποθετησα τον νεκρο βραχο και ενα κοματακι χαετο απο το μικρο,  την 8η μερα μετραω NH4, NO2, NO3. Προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν  τα 2 πρωτα 0 και 3.5 το ΝΟ3 (δεν τοπεριμενα αλλα σιγουρα οφειλεται στο θαλασσινο νεο που γεμισα, που προφανως ηταν τιγκα στα βακτηρια) Σαν τρελος ετρεξα στον ιγνατιο να βρω κανενα ψαρακι, και ευτυχως δεν μπορεσα να πιασω τιποτα.εβαλα 2 cleaner poy επιασα, και εβγαλα απο την θαλασσα 2 ανεμωνες, και ετσι το ειχα για εναμιση μηνα που καταφερα και εφερα τα 4 πρωτα ψαρακια. και σημερα αν δεν ειχε ενα προβλημα ο σταυρος και γινονταν ακομη εισαγωγες θα ειχα  πολυ περισσοτερα ψαρακια απο τα 14 που εχω τωρα. Ολα συνομοτουν για να στοκαρω σωστα το ενυδρειο :D

--- Παράθεση από: niknik στις Ιούλιος 10, 2015, 10:31:26 μμ ---
--- Παράθεση από: gregkn73 στις Ιούλιος 10, 2015, 10:06:25 μμ ---
--- Παράθεση από: niknik στις Ιούλιος 10, 2015, 08:17:20 μμ ---Για τα λεντ αυτο που λεω ειναι οτι ο συνδυασμος και των 2 θεωρω οτι ειναι ο ιδανικος ,επισεις η οικονομια που εχουμε ειναι το κοστος των λαμπω και περιπου 10 ευρω το μηνα σε χρημα δηλ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερα τρομερο.
Νικο την γνωμη μου για τα υβριδικα την εγραψα εδω http://aqua4fun.gr/index.php/topic,15481.0.html Που θα παει καπου θα συμφωνησουμε ρε φιλε ;)
Δεν διαφωνουμε καθολου στο θεμα θαλασσινο νερο διοτι τις παροχες που προσφερει το θαλασσινο νερο ειναι απεριοριστες,εγω εστιασα στο εαν εχουμε ρισκο να παρουμε στο συστημα μας κανα παρασιτο η ανεπιθυμητη μεσογειακη αλγη που σιγουρα δεν το θελουμε.Το ρισκο Νικο ειναι αμελητεο σε συγκριση με το ρισκο που παιρνουμε καθε φορα που εισαωγουμε ζωντανα στο ενυδρειο μας χωρις να τηρουμε καραντινα. Και πες μου ποσοι απο αυτους που γραφουν για το ρισκο του θαλασσινου νερου εφαρμοζουν καταντινα :-*
Τωρα θεωρω οτι το συστημα σου επειδη ειναι στην αρχη του και αρκετα φωρτωμενο θεωρω οτι ο νεκρος που φυσικα θα ζωντανεψει βραχος απαιτει χρονο ,αρα μεχρι τοτε ενδεχετε να σου βγαλει προβληματα οπως κυανο,λογο τις αδυναμιας του να στηριξη το συστημα.
Πιστεψεμε εχω δει πολλα πολλα προβληματα που προκαλει ο βραχος σε σενα συστημα οτα ειναι νεκρος,ειδικα οταν το ποσοστο του νεκρου ειναι πανω απο 50%,και μιας και το συζηταμε γνωμη μου βραχος νεκρος ναι θα ζωντανεψει αλλα ποτε δεν θα γινει ζωντανος σε σχεση παντα με ενα βραχο ζωντανο.
Ο ζωντανος βραχος που γραφεις ειναι μεγαλη κουβεντα....Αν ηξερα οτι θα παω σε ενα μαγαζι και θα γορασω βραχο που μολις εχει ερθει αεροπορικως απο υφαλο, πολυ ευχαριστως να τον αγοραζα με τα οσα ρισκα και εξτρα κοστος εχει.....αλλα επειδη αυτο δεν το ηξερα, επειδη ηθελα να εχω τον χρονο μου για να φτιαξω το ακουασκαπε,επειδη αν εισαι υπομονετικος στο στοκαρισμα δεν αντιμετωπιζεις κανενα προβλημα και με τον νεκρο και επειδη ολα τα ωφελιμα ή παρασιτα του ζωντανου καποια στιγμη μας ερχονται σιγα σιγα με τα κοραλια που εισαγουμε, ξεκινησα με νεκρο και δεν το εχω μετανιωσει καθολου

--- Τέλος παράθεσης ---

--- Τέλος παράθεσης ---

--- Τέλος παράθεσης ---

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση