ΑποστολέαςΘέμα: σχετικα με το ich  (Αναγνώστηκε 1075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: thessaloniki
σχετικα με το ich
« στις: Μάιος 11, 2016, 09:29:57 μμ »
αν ενυδρειο ειχε εμφανισει ich και βγαλουμε ολα τα ψαρια... μετα απο ποσο καιρο πεθαινει το ich μεσα στο ενυδρειο κ μπορουμε να βαλουμε με ασφαλεια αλλα ψαρια???

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
σχετικα με το ich
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2016, 09:36:40 μμ »
Γιατί να βγάλεις τα ψάρια αφού ειναι ακρως μεταδοτική ασθένεια???
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,10283.0.html

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
σχετικα με το ich
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2016, 09:45:24 μμ »
εξαρταται απο το εγινε , εαν πεθαναν ψαρια απο το ich, πως ειναι το ενυδρειο τωρα...

Προσωπικα θα το αφηνα καμμια 20αρια μερες ανετα μεχρι να βαλω ξανα ψαρια. Αλλοι κανουν κι 40 μερες παντως...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
σχετικα με το ich
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2016, 09:55:45 μμ »
οχι δν πεθαναν τα ψαρια απλως τα εδωσα....ειχα βαλει στο ενυδρειο βραχο απο ενυδρειο που ειχε ich...μου ειπαν οτι θελει καμια βδομαδα ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
σχετικα με το ich
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2016, 10:21:51 μμ »
τα ψαρια σου ειχαν κατι και τα εδωσες? Ο βραχος που πηρες ποσο ειναι? Ειναι ζωντανος βραχος ? καποιο μικρο κομματι ή ολοκληρου του ενυδρειου σου ?

ΤΟ ενυδρειο σου πως ειναι αυτη τη στιγμη? Για να εμφανιστει το ich σε ψαρι παιζει ρολος και η κατασταση του ψαριου εκτος απο το περιβαλλον που θα μπει και τους κατοικους του.

Τι σκεφτεσαι να βαλεις απο ψαρι σαν πρωτο τωρα στο ενυδρειο σου.?
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
σχετικα με το ich
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2016, 10:47:22 μμ »
τα ψαρια ηταν κεφαλοπουλα απο τη δικη μας θαλλασα γτ αντεχουν σε αλατοτητες 1025 κ τα ειχα για μηνες για να στρωσο το ενυδρειο τωρα το ενυδρειο ειναι γεματο κοραλλια ολες οι μετρισεις ειναι τελειες ....ο βραχος ηταν στο αλλο μ ενυδρειο ηταν γυρω στα 5 κιλα ...κ τα ψαρια εμφανισαν ich απο τη μερα που αρχισα να τα κηνυγαω για να τα βγαλω απο το ενυδρειο....σκεφτομαι με κλουν 2 κ δν ξερω κανενα ακομη ανθεκτικο

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
σχετικα με το ich
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2016, 11:58:35 πμ »
Αυτο το στρώσιμο με ψάρια, ποτέ δεν το κατάλαβα...

Sent from my iPad using Tapatalk
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
σχετικα με το ich
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2016, 02:49:13 μμ »
δν ειναι κ δυσκολο

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
σχετικα με το ich
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2016, 03:11:12 μμ »
δηλαδή???
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
σχετικα με το ich
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2016, 03:15:48 μμ »
βαζεις τα ψαρια κανονικα ταιζεις μεχρι να γινει ο κυκλος του αζωτου κ μετα ξεκιανας με πιο ανθεκτικα ψαρια

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
σχετικα με το ich
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 13, 2016, 03:19:59 μμ »
και τα ψάρια τι χρωστάνε? πέρα από το ότι τα ταλαιπωρείς και τα βασανίζεις για πλάκα, με το στρεσσάρισμα που τρώνε, το να βγάλουν ικ είναι το μόνο εύκολο και άλλο τόσο πιο εύκολο να στο μεταδώσουν σε ότι μπει από κει και πέρα...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
σχετικα με το ich
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 13, 2016, 04:15:19 μμ »
Το χειροτερο πραγμα ειναι να ξεκιναμε λαθος το θαλασσινο. Μια αρρωστια σε ενυδρειο που ειναι στη φαση του στρωσιματος μπορει να το παει πισω ακομα πιο πολυ. Δεν ξερω τι ψαρια θελεις να βαλεις μεσα, αλλα τα τροπικα ειναι πιο ευαισθητα απο τα κεφαλοπουλα. Κανε υπομονη τωρα και στρωστο με βακτηρια ή ζωντανο βραχος και ας κανεις και ενα μηνα να βαλεις μεσα τα πρωτα ψαρια.

Οι κλοουν ειναι επισης ευαισθητα ψαρια και θελουν στρωμενο ενυδρειο και αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2016, 04:16:52 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
σχετικα με το ich
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 13, 2016, 06:06:52 μμ »
Το σωτήριο ετος 2016...στην εποχή της υπερπληροφόρησης...να χρησιμοποιείς ψάρια(να τα τυραννάς σε ακραίες παραμέτρους και συνθήκες νερού) για να στρώσεις ενυδρείο το θεωρό βάρβαρο και ειδικά σ'ενα φόρουμ ενυδρειόφιλων...
ΥΓ.Σαν να λέμε να σε βάλουν σ'ενα δωμάτιο χωρίς παράθυρα χωρίς παροχή αέρα και με ελάχιστο οξυγόνο σε σχέση με το 24ωρο και να σου πούνε ζήσε...τελικά ποσο θα αντέξεις???

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
σχετικα με το ich
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 13, 2016, 11:11:17 μμ »
Καλα εγω αλλο σλεω εσυ αλλο λες δν σε ρωτησα για τα ψαρια αλλα ποσο καιρο κανει να φιγει η ασθενια....τωρα αμα δν ξερεις να μ απαντησεις μη μ απαντας τα ψαρια βγαλαν ich οταν προσπαθουσα να τα πιασω με την αποχη....

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
σχετικα με το ich
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2016, 12:19:11 πμ »
το ξεκινάς σωστά και μετά από 40 μέρες με 2 μήνες βάζεις ψάρια... οι μετρήσεις σου θα σου πουν το πότε θα έχει στρώσει...

καλό θα είναι να ρίξεις μια ματιά στα υπομνήματα και ακόμη καλύτερο θα είναι να φιλτράρεις αυτά που μπαίνουν στον κόπο να σου γράψουν τα παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
σχετικα με το ich
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2016, 09:44:19 πμ »
τα ψαρια στο αστρωτο ενυδρειο δεν θα βγαλουν ich τοσο ευκολα οσο θα βγαλουν κοκκινιλες στα βραγχια τους απο την αμμωνια, καμμενα πτερυγια κτλ. Το ich ηρθε και εδεσε το γλυκο.

Κανε την υπομονη να αφησεις το ενυδρειο κανενα μηνα τουλαχιστον χωρις ψαρια. Ριχνε κανενα φυλλαρακι. Βαλε τιποτα σαλιγκαρια για τις αλγες γιατι και αυτα χρειαζονται στο ενυδρειο και μετα πας σε ψαρακια.

Ααα κανε και καμμια αλλαγη νερου πριν βαλεις ψαρια . ΤΟ φρεσκο νερο μονο καλο κανει.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
σχετικα με το ich
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 14, 2016, 01:28:04 μμ »
το ξεκινάς σωστά και μετά από 40 μέρες με 2 μήνες βάζεις ψάρια... οι μετρήσεις σου θα σου πουν το πότε θα έχει στρώσει...

καλό θα είναι να ρίξεις μια ματιά στα υπομνήματα και ακόμη καλύτερο θα είναι να φιλτράρεις αυτά που μπαίνουν στον κόπο να σου γράψουν τα παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
σχετικα με το ich
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 14, 2016, 01:31:09 μμ »
Ευχαριστω πολυ....qs plan εγω μια χαρα τα φιλτρα απλος εσυ δν μου απαντας κ πας να μ το παιξεις εξυπνος...

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
σχετικα με το ich
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 14, 2016, 02:00:46 μμ »
Φίλε μου, αν όντως τα φίλτραρες (και όχι φίλτρα), δεν θα πόσταρες ότι πόσταρες...

Σκέφτηκες το ενδεχόμενο του ότι όταν ρωτάς κάτι μπορεί να πάρεις και απαντήσεις που δεν σου αρέσουν? Το ότι δεν σου αρέσουν, δεν σημαίνει ότι δεν σου απαντάει κανείς, απλά οι απαντήσεις που θα περίμενες είναι διαφορετικές...

Μέχρι αυτό το σημείο όλα είναι καλά...

Αλλά, οι τοποθετήσεις σου, του στυλ...
Καλα εγω αλλο σλεω εσυ αλλο λες δν σε ρωτησα για τα ψαρια αλλα ποσο καιρο κανει να φιγει η ασθενια....τωρα αμα δν ξερεις να μ απαντησεις μη μ απαντας τα ψαρια βγαλαν ich οταν προσπαθουσα να τα πιασω με την αποχη....
ή
Ευχαριστω πολυ....qs plan εγω μια χαρα τα φιλτρα απλος εσυ δν μου απαντας κ πας να μ το παιξεις εξυπνος...
είναι εντελώς παρεξηγίσιμες...

Το θέμα είναι πολύ απλό... Το ξεκίνησες λάθος, μα εντελώς λάθος, το στήσιμο του ενυδρείου σου, κατέστρεψες ήδη αρκετά ψάρια που δεν σου έφταιγαν σε τίποτε και συνεχίζεις να θες να κάνεις το ίδιο λάθος με νέα ψάρια...

Κάτσε διάβασε, στρώσε το ενυδρείο σου με νορμάλ τρόπο, βεβαιώσου ότι είναι ασφαλές για τους μελλοντικούς του κατοίκους και τότε & μόνο τότε βάλε και πάλι ψάρια... Το συντομότερο που μπορείς να βάλεις ψάρια είναι 30-40 μέρες... Το σοφότερο, θα είναι να βάλεις ψάρια μετά από ένα μήνα και όποτε σου το επιτρέψουν οι μετρήσεις σου...

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
σχετικα με το ich
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 14, 2016, 02:06:11 μμ »
Ποιος δεν σου απάντησε φίλε μου???Διάβασε τα προσεκτικά τα οσα σου γράψανε... Η αρχή ειναι το ήμιση του παντός...και ειδικά στο θαλασσινό παραπάνω απο το ήμιση...οποτε καλύτερα ξαναξεκίνα σωστά απο την αρχή...
Και οσο για το ποιος το παίζει έξυπνος ειδικά οσο αφορά εμένα φαίνεται απο τα γραφόμενα...

Αποσυνδεδεμένος gkampanis

• Member
  • *
  • Its Fish No fishing
  • Εμπειρία: Κάτι κάνω :)
  • Τα ενυδρεία μου: Nano Reef Loading
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
σχετικα με το ich
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 15, 2016, 02:12:27 μμ »
Μητσο εισαι λαθος τη γνωμη μας λεμε ολοι ... Απλα ο γραπτος λογος παρεξηγητε ευκολα... :) Peace Bros... Κοιτα επιδει καταλαβα σε τι εχεις μπλεξει ... Εγω στη θεση σου θα εκανα εβδομαδιες αλαγες .. και μετα εγω εκανα ενα γιατροσοφι ... Χαπια καθαρης Σπιρουλινας απο φαρμακειο 5 με 8 χαπια τα ανοιγεις τα βαζεις σε ενα δοσομετρικο μπολακι και μετα Μερικες σταγονες Seachem Garlic Guard (και αν θες 4 σταγονες Sera Fishtamin) μεχρι να γινει μια παχυρευστη παστα , μετα αυτο το μιγα το ρουφας με μια σύριγγα.. με πολυ προσοχη θα ταιζεις τα ψαρακια να μη φυγει μεγαλη ποσοτητα μεσα στο ενυδρειο ισα ισα μικρα μπαλακια. Μια φορα την μερα δεν θα ταιζεις κατι αλλο μεσα στην μερα, για μια Βδομάδα.

Ολα τα παραπανω τα ανακαλυψα μετα απο εμεπιρια 10 ετων δεν ειναι απολυτα ... Ασ μας που και οι αλοι την γνωμη τους ....

Αποσυνδεδεμένος kiriakos ampelokipoi

• Gold member
  • Aqua force Moderator Spaministrator member
  • Τα ενυδρεία μου: γαριδες redvasos 25 λιτρα 90 λιτρα 150 λιτρα 400 λιτρα
σχετικα με το ich
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 16, 2016, 12:23:03 πμ »
Τουτ, Τουτ, Τουτ, Τουτ, Τουτ, έπεσε! ο επόμενος παρακαλώ!

Ναι! με ακούς?

Ναι σε ποιο Pet Shop πάτε παρακαλώ?

Στου Μάκαρου εδώ κοντά στο σπίτι μωρέ, είναι άπαιχτος τα ξέρει όλα, όλη η γειτονιά καναβουρια για τα Κανάρια από δω παίρνει βγάζει και καρδερινοκαναρα γέννες δικές του.

θαλασσινά ενυδρεία έχει στο κατάστημά του ο κύριος?

Όχι αλά σε λέω ξέρει απολα, είναι θεός έχει χάπια, σιροπια, τροφές, απολα! είναι και παοκ!

Είστε σίγουρος ότι ξέρει από θαλάσσια ψάρια?

Ο Μακαρος? με κοροιδευεις? ένα πράγμα μόνο θα σε πω και θα σε έρθει νταμπλας σε λέω!
Ψιτ! οταν πάει ο Μακαρος στη μηχανιωνα για ψάρεμα 1500 αγκυστρια παραγάδι το ρίχνει σε ένα τέταρτο για πλάκα! αυτός δεν ξέρει? Πλάκα με κάνεις?

Τουτ, Τουτ, Τουτ, Τουτ, Τουτ

Ελα με ακούς? Ναι? Ελα σε λέω! Φτου ρε π@@στη κανένας δεν ξέρει να με απαντήσει!
Αρε Μάκη τώρα βρήκες να πας στο όρος για μουρμούρια!
Ελα! ναι! Με ακούς ρε? όλοι άσχετοι ρε π@@στη μου!   ;D
 lol_hitting lol_hitting lol_hitting lol_hitting lol_hitting
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2016, 12:36:33 πμ από kiriakos ampelokipoi »
Μου ξεφεύγει η ορθογραφία sorry! είμαι δυσλεκτικός! το παλεύω όμως!

Αποσυνδεδεμένος mhtsos

• Member
  • *
σχετικα με το ich
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 18, 2016, 10:22:06 πμ »
και ποτε γελαμε δν μας ειπες???για να ξερουμε μη σ το χαλασουμε κιωλας....ρε αντε γειααα

Αποσυνδεδεμένος kiriakos ampelokipoi

• Gold member
  • Aqua force Moderator Spaministrator member
  • Τα ενυδρεία μου: γαριδες redvasos 25 λιτρα 90 λιτρα 150 λιτρα 400 λιτρα
σχετικα με το ich
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 17, 2016, 01:21:41 πμ »
 :-\  Αμάν έπεσε πελάτης!  >:D μιλάτε ρε παιδιά!

loll loll loll loll loll
Μου ξεφεύγει η ορθογραφία sorry! είμαι δυσλεκτικός! το παλεύω όμως!