ΑποστολέαςΘέμα: Blood sucking parasite  (Αναγνώστηκε 2940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Blood sucking parasite
« στις: Ιανουάριος 19, 2015, 11:44:27 μμ »
Δεν έφτανε που πριν λίγο καιρό με επισκέφθηκαν, χωρίς να με ρωτήσουν βέβαια, τα υπέροχα montipora eating nudibranch και μου τσάκισαν τις monti. Έκανε την επίσκεψή του(μετά την προσθήκη μιας σαλιάρα και 5 καρδινάλιων)και το oodinium που δεν έλεγε να ξεκουμπιστεί αφού υποτροπίασε 5 φορές(τελικά ξεκουμπίστηκε). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά(το κέρατό μου μέσα) και ενώ κάτι δεν μου άρεσε σε ένα κοράλλι της οικογένειας acroporas, το οποίο ήταν και η τελευταία προσθήκη στο ενυδρείο, που μετά από 30λεπτο ντιπάρισμα σε ιώδιο πίστεψα πως το εξολόθρευσα……για λίγο καιρό μοιάζαν όλα καλά, μέχρι που μια μέρα κάτι παρατήρησα….. μια νέκρωση σε μια ακρόπορα, τίποτα σημαντικά αλλά περίεργο, όλες οι μετρήσεις μια χαρά…… είχα μία υπόννοια, οι οποία επαληθεύτηκε μετά από ένα λεπτομερές scanning όλων των ακροπόρων. Μικρά, μικροσκοπικά κοπίποδα τρέχουν ή είναι στατικά στα κλαδια, στη βάση, παντού, οπουδήποτε, κάποιες ακρόπορες έχουν σημαντικές νεκρώσεις κάποιες ελάχιστες και κάποιες καθόλου. Έψαξα, ξαναέψαξα και εκεί που κατέληξα είναι, πως δεν έφταναν όλα τα άλλα, αναγκάζομαι να φιλοξενώ και να τα ταΐζω με τις υπέροχες ακρόπορες μου, red bugs τα οποία όμως στο δικό μου ενυδρείο μοιάζουν λευκά(είναι πάρα πολύ μικρά δεν φαίνονται σε φώτο)
Ευτυχώς θεραπεία υπάρχει και μπορεί να γίνει σε όλο το ενυδρείο, το φάρμακο που σκοτώνει τα red bugs είναι το interceptor(καταπολεμά την λεϊσμανίαση στους σκύλους αλλά σκοτώνει και αρθρόποδα)χωρίς βέβαια να ξεχωρίζει καβουράκια, γαρίδες κλπ. Δύσκολη θεραπεία αφού απαιτείται 25% αλλαγή μετά από 6 με 12 ώρες και άλλα 25% μετά από 24 ώρες και όλο αυτό θα πρέπει να επαναληφθεί για ακόμα δύο φορές με 7 ημέρες διαφορά  η μία από την άλλη.
Το θέμα είναι το συγκεκριμμένο φάρμακο πωλείται στην Ελλάδα; Αύριο θα ξεχυθώ στα φαρμακεία ζώων να το ψάξω και ο θεός βοηθός

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Blood sucking parasite
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 11:55:14 μμ »
Σωτηρη κανε μια βολτα στην Καραμανιδου. και να μην εχει την ιδια μαρκα , μπορει να εχει το ιδιο φαρμακο.

ειναι για τα σκουλικια της καρδιας για τους σκυλους...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2015, 11:55:45 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 12:03:57 πμ »
ποια είναι η Καραμανίδου ρε Γιώργο!

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Blood sucking parasite
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 12:17:01 πμ »
απεναντι απο τον Σταθμο. Εχει κτηνιατρικα. Εκει που ξεκιναει η Γιαννιτσων.

Αλλιως κανε μια βολτα στον Κυριακο στην Ωραιοκαστρου 88. Ηλιουπολη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2015, 12:17:16 πμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 12:30:26 πμ »
πήγα σήμερα στη Γιαννιτσών απέναντι από τη Κτηνιατρική στο φαρμακείο αλλά μεταφέρθηκαν στη Σίνδο
Η Ηλιούπολη με βολεύει περισσότερο είναι δίπλα στο σπίτι μου!
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:55:38 μμ »
δεν βρήκα ακόμα interceptor(δεν  το έψαξα και πολύ), βρήκα milbemax  το οποίο έχει οξίνη της μιλβεμυκίνης αλλά έχει και πρεζικουαντέλη η οποία σκοτώνει και αυτή σκουλίκια…..
μερικές φωτογραφίες….. όσο φαίνονται τουλάχιστον!

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 11:24:17 πμ »
το κερατό μου….. δεν υπάρχει το interceptor πουθενά έχει σταματήσει εδώ και δύο χρόνια…… τι να κάνω να χρησιμοποιήσω το Milbemax; με αγχώνει η θεραπεία στο ενυδρείο με την praziquantel που περιέχει επιπλέον.

Αποσυνδεδεμένος kiki

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
Blood sucking parasite
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 12:28:37 μμ »
ιντερνετικα το εψαξες το φαρμακο μηπως και το βρεις σε κανα e shop φαρμακειου ελληνικο(συνηθως δεν αργουν, σε μια δυο μερες το πολυ αποστελεται το φαρμακο) quest?
Aδά σον κόσμον αγαπώ είναν θεό και σένα...

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 10:26:02 μμ »
όχι δεν το έψαξα! πήρα τηλ. στη syfa και μου έδωσαν το τηλ. του Τσόκανου. πήρα και σε αυτόν και δεν το είχε….. και αν δεν το έχουν αυτοί, δεν το έχει κανένας από ότι φαίνεται. Η εταιιρείa Novartis που το έβγαζε σταμάτησε την κυκλοφορία του, αφου αντικαταστάθηκε από το Milbemax αφού περιέχει την δραστική ουσία του interceptor συν μία ακόμη που το κάνει δραστικό σε μεγαλύτερο φάσμα.

Αποσυνδεδεμένος kiki

• Silver member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 11:10:30 μμ »
Για ριξε μια ματια σε αυτο το λινκ: http://www.petmania.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=86
http://www.petzoo.gr/xapakia-skoulikia-skilos/articles/interceptor-xapaki.html
Εγω πολλες φορες βρηκα φαρμακα απο το ιντερνετ που δυσκολευομουν να τα βρω στην αγορα..μπορει να σταθεις τυχερος...ποιος ξερει ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2015, 11:15:09 μμ από kiki »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 11:13:46 μμ »
Σωτηρη εγω θα σου ελεγα να το περιμενεις λιγο το πραγμα.Ειναι πολυ πιθανο να μην ειναι κατι τετοιο μιας και αυτο που εχεις στο ενυδρειο σου το εχεις ταυτοποιησει στο περιπου με κατι(μοιαζει ειπες...).Μου διαφευγει η ονομασια τους αλλα κατι τετοιοι μικροι οργανισμοι ειναι πρωτοι σε προτιμηση στην διατροφη των μανταρινων.Θα σου ελεγα μα μην βιαστεις να ριξεις το φαρμακι σου λοιπον... :D :D :D

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 11:49:41 μμ »
κοίτα μέχρι να περιμένω να ταυτοποιηθεί σωστά μιας και χρειάζεται "μικροσκόπιο" για αυτό, θα μου έχουν φάει τα κοράλλια και τότε δεν θα χρειάζεται να κάνω τίποτα αφού δεν θα έχω ενυδρείο. Είμαι έτοιμος να πειραματιστώ με το Milbemax, το μόνο που με αγχώνει είναι το clam και αυτό λόγω της praziquantel.
Αύριο θα πάρω τηλ και στο petmania και petzoo να δω μήπως και αυτοί έχουν(αν και δεν πιστεύω να βρω ούτε σε αυτούς)

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 12:02:07 πμ »
κοίτα μέχρι να περιμένω να ταυτοποιηθεί σωστά μιας και χρειάζεται "μικροσκόπιο" για αυτό, θα μου έχουν φάει τα κοράλλια και τότε δεν θα χρειάζεται να κάνω τίποτα αφού δεν θα έχω ενυδρείο. Είμαι έτοιμος να πειραματιστώ με το Milbemax, το μόνο που με αγχώνει είναι το clam και αυτό λόγω της praziquantel.
Αύριο θα πάρω τηλ και στο petmania και petzoo να δω μήπως και αυτοί έχουν(αν και δεν πιστεύω να βρω ούτε σε αυτούς)

Μηπως λεω πρεπει να δεις και αλλα πραγματα στο ενυδρειο.Ενυδρειο μπορει να μην εχεις και μετα τον πειραματισμο.Μην βιαζεσαι κατα την γνωμη μου...:D

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 12:37:13 πμ »
γιατί γελάς χαζό είσαι! :P
αφού σου είπα, αν είναι να μου τα φάνε αυτά eating, προτιμώ να τα φάω εγώ violent-smiley

Αποσυνδεδεμένος kiki

• Silver member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 12:58:06 πμ »
παντως εγω που προχωρησα την παραγγελια ιντερνετικα στο σαιτ τους...μου εβγαλε πως ειναι διαθεσιμα, παρε βεβαια εσυ ενα τηλ το πρωι για να βεβαιωθεις :)

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:28:28 πμ »
ευχαριστώ Κική, θα πάρω αύριο!

Αποσυνδεδεμένος kiki

• Silver member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:32:12 πμ »
ευχαριστώ Κική, θα πάρω αύριο!
καληνυχτα...ευχομαι να βγαλεις ακρη :-*

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 06:52:40 πμ »
Συμφωνα με αυτο http://www.voanews.com/content/fish-sucking-parasite-named-after-bob-marley/1418734.html  και αυτο http://petslady.com/articles/dont_worry_feed_happy_crustacean_named_bob_marley_57637 το παρασιτο αυτο προσβαλει κυριως ψαρια και ελαχιστα κοραλια και ειναι πολυ σκουρο σε χρωμα.Τα δικα σου ειναι ασπρα...Μηπως ο φωτισμος σου δεν ειναι επαρκης για την ηλιοθεραπεια τους μουχαχαχαχα :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2015, 07:03:07 πμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 03:37:24 μμ »
 ontopicplease τι δεν καταλαβαίνεις  ugly2
red bugs είναι επειδή τα λένε red(κόκκινα) δεν πάει να πει ότι είναι και κόκκινα. Αν τα δεις με μικροσκόπιο έχουν κόκκινο μυαλό και δεν έχουν ράστα και δεν πάνε σε ψάρια ούτε ακούνε Bob Marley :P

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 04:36:58 μμ »
ontopicplease τι δεν καταλαβαίνεις  ugly2
red bugs είναι επειδή τα λένε red(κόκκινα) δεν πάει να πει ότι είναι και κόκκινα. Αν τα δεις με μικροσκόπιο έχουν κόκκινο μυαλό και δεν έχουν ράστα και δεν πάνε σε ψάρια ούτε ακούνε Bob Marley :P

Εγω παντως ειμαι των φυσικων τροπων.Δεν μπορεις να τα πιασεις σιγα σιγα με μπετονια;...Ριξε μεσα το μαλλι τελος τελος... :D

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2015, 04:38:05 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 06:45:11 πμ »
Σωτηρη εκανες τιποτις τελικως; 8 ) Και εδω σκουρα φαινονται ειναι ρεσυ... http://www.manhattanreefs.com/forum/pests/137223-acropora-red-bugs.html  :) Απο οτι λεγεται στο αρθρο η συγκεκριμενη θεραπεια δεν σκοτωνει τα αυγα του παρασιτου.Γι'αυτα πως σκοπευεις να κινηθεις;Γιατι δεν βαζεις στο ενυδρειο κανενα ρασακι και  μανταρινο;Ειμαι σιγουρος πως θα τα γλεντησουν τα συγκεκριμενα  ^-^
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2015, 07:05:36 πμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 09:00:52 μμ »
τίποτα ακόμα, θέλω να μεζέψω νερό από τη θάλασσα πρώτα, οπότε πρέπει να περιμένω τον καιρό να σταματήσει να βρέχει. Η αλλαγή που πρέπει να γίνει, είναι πολύ μεγάλη και θα μου αλλάξει κατά πολύ το kh, αν ετοιμάσω νερό με αλάτι. Eκτός και αν αγοράσω,  Α/Ο και ένα αλάτι Korallen zucht…..και το κάνω έτσι!   Μην μπερδεύεσαι με το πως φαίνονται από  λήψεις με smacro φακούς ή κάτω από μικροσκόπιο, μπορεί απλά να μην το πιάνει το μάτι μου κάτω από το φάσμα που χρησιμοποιώ στο φωτισμό του ενυδρείου μου και να τα βλέπω λευκά. Υπάρχουν διάφορες φωτογραφίες στο διαδίκτυο που φαίνονται έτσι ακριβώς όπως τα βλέπω και εγώ στο ενυδρείο. Τα αυγά υπάρχει περίπτωση να μην τα σκότωσει, για αυτό και πρέπει να γίνουν 3 θεραπείες, με 7 ημέρες διαφορά η κάθε μια μεταξύ τους, για να μπορέσει το φάρμακο να δράσει σε όλες τις φάσεις της ζωής τους. Μανταρίνο και 6line έχω αλλά δεν νομίζω πως μπορούν να κάνουν ουσιαστική δουλειά με την προστασία. Εντάξει, ίσως να φάνε κανένα αν πέσει στην αντίληψή τους αλλά δεν νομίζω να τα κυνηγήσουν εφόσον έχουν πιο νόστιμους μεζέδες να γευτούνε από τη γεύση των πλασμάτων που τρώνε δηλητηριώδη "πράγματα"

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 07:45:06 μμ »
και η εκτέλεση ξεκίνησε…….. >:D
19:00 έριξα την πρώτη δόση Mildemax τα 2/3 του χαπιού για μεγάλα σκυλιά 12.5mg milbemycine oxime, 125mg praziquantel. επίσης έχω ετοιμάσει 125 λίτρα για την πρώτη αλλαγή(θα ακολουθήσει και αλλη τόση ένα 24ώρο μετά). το σκίμμερ δυστυχώς δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς αέρα και έτσι το έβγαλα και μπήκε σε νερό με ξύδι(πολύ τυρράνια αυτό το Ati τελικά μάπα είναι θα το πουλήσω :P :P :P :P :P :P), επίσης αφαίρεσα purigen και αντιφώσφορο αλλά άφησα τον ριάκτορα σε λειτουργία.
1 ώρα μετά και δεν έχει επιρρεάσει τίποτα ακόμη, τα κοπίποδα περπατάνε στα τζάμια,(ουπς ξέχασα να βγάλω τους ερημίτες και μια δικιά μας γαρίδα :( για να δούμε τι θα γίνει θα την παλέψουν;).
Τώρα θα περιμένω να δω πως θα πάει και αν σε 6 ώρες δεν έχει συμβεί τίποτα θα δω αν θα κάνω αλλαγή στη 01:00 ή θα το αφήσω να την κάνω 07:00 το πρωί! πάντως και οι δύο ώρες βάρβαρες θα είναι banghead τι να κάνω όμως αφού μάζεψα νερό(θάλασσα) από την Τρίτη και δεν θέλω να χαλάσει.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
Blood sucking parasite
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 07:51:26 μμ »
Καλη επιτυχεια σου ευχομαι  :)