ΑποστολέαςΘέμα: ΖΒ σε καραντίνα??  (Αναγνώστηκε 2294 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pan_Oz

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Athens
ΖΒ σε καραντίνα??
« στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 04:54:39 μμ »
σύντομη ερώτηση, όπως λέει και ο τίτλος.. θα βάζατε ζωντανό βράχο σε καραντίνα??
πως κρατάμε βιολογία σε καραντίνα που στήθηκε σε μία μέρα για θεραπεία με χαλκό?
το μόνο που είχα μέσα είναι μια χούφτα στρωμένα siporax και χθες το βράδι εβαλα και ενα κιλό ζωντανό βράχο, δωρο φίλου απο το sump του..

τώρα σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία..
τι λέτε??

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 05:10:18 μμ »
Φίλε μου καραντίνα με οτιδήποτε ζωντανό (βράχο στην περίπτωσή σου) δεν μπορεί να κρατηθεί.
Έχει απορροφήσει χαλκό και οτιδήποτε ασπόνδυλος μικροοργανισμός υπήρχε πάνω του.... ταξίδεψε για άλλη γη και άλλα μέρη.
(πιθανότατα να σου ανέβηκαν ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3 που περισσότερο κακό θα κάνουν παρά καλό)

Ακόμη και το βιολογικό υλικό για να κρατάς την βιολογία, θέλει αλλαγή μετά από κάθε χρήση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2014, 05:13:04 μμ από Aiolos »

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 05:14:57 μμ »
Πρόσφατα ανέβασα ένα άρθρο γιαυτό το θέμα.
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12512.0.html

Αποσυνδεδεμένος pan_Oz

• Member
  • *
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 05:21:08 μμ »
Πρόσφατα ανέβασα ένα άρθρο γιαυτό το θέμα.
http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12512.0.html

Βαγγέλη, διάβασα αυτό " Τώρα αν ο Μέρφυ θελήσει να μας κάνει πλάκα και έχουμε καμιά επείγουσα κατάσταση όσο ετοιμάζεται το νέο βιολογικό υλικό, τότε μεταφέρουμε στην καραντίνα λίγο βράχο (σπασμένο) ή και αραγωνίτη μέσα στο φίλτρο.
 Μια άλλη λύση είναι να ετοιμάζουμε νέο βιολογικό υλικό (σε σακουλάκι μέσα στο ενυδρείο), κάθε φορά που θέτουμε σε λειτουργία την καραντίνα. Κάτι σαν backup δηλαδή."

αυτό έχω κάνει. όταν με το καλό τελειώσει η θεραπεία θα τον πετάξω και το βράχο και τα siporax .. μεχρι τότε όμως τί κάνω ???

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 05:26:28 μμ »
Ο Μέρφι ξέχασε να διατυπώσει σωστά, ότι άλλο τα λίγα κομματάκια βράχου... (πόσους ασπόνδυλους οργανισμούς μπορούν να κουβαλάνε δα), και άλλο ένα κομμάτι ολόκληρου βράχου (που δεν ξέρω πόσο είναι και τι μπορεί να κουβαλάει επάνω του).

Αποσυνδεδεμένος pan_Oz

• Member
  • *
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 05:43:39 μμ »
1 κιλό βράχου (μπορει και λιγότερα) σε 60 λίτρα νερό ..

Αλλαγή νερού να κανω φιλε;;

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 05:49:57 μμ »
Η αλλαγή νερού αναιρεί μέρος της θεραπείας... εγώ στη θέση σου θα έβγαζα τον βράχο και θα μετρούσα αμμωνία και νιτρώδη, μήπως και έγινε κάποια στραβή.
Σε περίπτωση που θα ήταν αυξημένα, θα έκανα μια αλλαγή νερού και θα συμπλήρωνα την αντιστοιχία σε φάρμακο για τα λίτρα που άλλαξα.

Άλλωστε στα 60 λίτρα και ένα απλό σφουγγάρι με βιολογία επάνω του είναι αρκετό.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 10:36:41 μμ »
Παντα η καραντινα ειναι ωφελιμη για κατι τετοιες περιπτωσεις.. αλλα δυστηχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο το γλυκο νερο.
Οπως λεει κ ο Βαγγελης αν βαλεις ζωντανο βραχο που κουβαλαει πολλα πανω του και ριξεις χαλκο... γεια σας ολα αυτα και τα νιτρικα και αμμωνιες στο θεο.Ισως. Ισως οχι..
Σε κατι τετοια θεματα..τα παντα ρει.

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 10:40:38 μμ »
Ποιος ο λογος ομως να ριξεις χαλκο ? Δεν υπαρχουν αλλα φαρμακα τα οποια μπορεις να ριξεις?
Στο FO  που μπορεις να ριχνεις φαρμακα και μεσα στο ενυδρειο ο βραχος χανει την ζωη του?

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος pan_Oz

• Member
  • *
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 12:58:09 μμ »
αμωνία δεν μετράω. στο site της seachem λεει οτι λόγω της χρήσης του χαλκού τα τεστ δείχνουν εσφαλμένο αποτέλεσμα..

Αποσυνδεδεμένος pan_Oz

• Member
  • *
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 01:01:20 μμ »
Ποιος ο λογος ομως να ριξεις χαλκο ? Δεν υπαρχουν αλλα φαρμακα τα οποια μπορεις να ριξεις?
Στο FO  που μπορεις να ριχνεις φαρμακα και μεσα στο ενυδρειο ο βραχος χανει την ζωη του?

φίλε μου δέν εχω fo. τον χαλκό τον έχω ρίξει σε καραντίνα. Δεν θέλω να κάνω χρήση οποιουδήποτε φαρμακου στο main.
περίμενα πάνω απο μήνα με σκόδο βιταμίνες και τα λοιπά αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

απ όσο έψαξα και διάβασα δυστιχώς αυτή η θεραπεία είναι μονόδρομος

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 01:09:31 μμ »
Το τετ της Salifert, αλλά και το Costapur της Sera (φάρμακο με χαλκό) δεν αναφέρει πουθενά στις οδηγίες ότι ο χαλκός μπορεί να επηρεάσει τα αποτελέσματα του τεστ αμμωνίας.

Δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της Sheamem, και πιθανών να αναφέρεται στα δικά της τεστ και φάρμακα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 03:07:36 μμ »
Εγω αναφερομουν γενικα για τα φαρμακα και τους ζωντανους βραχους στα FO ενυδρεια και τις καραντινες με ζβ.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος pan_Oz

• Member
  • *
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 02:04:28 μμ »
καλημέρα στη παρέα!

η καραντίνα στήθηκε 9-12-14, αισίως έχει κλείσει μήνας και όλα έχουν παει ρολόι. Τα ψαράκια στο σύνολο του είναι σε άριστη κατάσταση και τίποτα δεν θυμίζει το πώς ήταν τα πράγματα 1 μήνα πρίν. Σιγά- σιγά η ταλαιπωρία των 2 μηνών συνολικά με το ick ξεκινά την αντίστροφη μέτρηση

σε όλη τη διάρκεια κράτησα τον χαλκό σταθερά στο 0,25ppm (περίπου).

Λέω σιγά –σιγά να ξεκινήσω την αποθεραπεία.

Ειμαι καλά χρονικά ή πρεπει να το αφήσω λίγο ακόμα??

Για οικονομία, στις αλλαγές στη καραντίνα να χρησιμοποιώ το νερό που αλλάζω από το main ή δεν είναι safe?

Νομίζω ότι μετά από 1 μήνα το main μου είναι πλέον ick –free.. κάνω λάθος????

Αποσυνδεδεμένος pan_Oz

• Member
  • *
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 01:23:13 μμ »
κανείς ??
 quest?

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 01:34:24 μμ »
Κοίτα, λογικά είσαι εντάξει. Ολον αυτό τον καιρό πως συντηρεις την βιολογία στο main tank. ξεκίνα σε λιγες μέρες να στοκαρεις αλλά με προσοχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2015, 01:34:55 μμ από gregog7 »
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 12:04:56 πμ »
Νομίζω ότι μετά από 1 μήνα το main μου είναι πλέον ick –free.. κάνω λάθος????

Λαθος

6εβδομαδες για 95% να εισαι καθαρος αλλα για 100% θες 12 εβδομαδες.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2041951

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 08:08:17 μμ »
Εαν δεν ειχες καθολου ψαρια στο main τοτε δεν θα εχεις ick. Το παρασιτο αυτο θελει ξενιστες.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 10:00:11 μμ »
Εαν δεν ειχες καθολου ψαρια στο main τοτε δεν θα εχεις ick. Το παρασιτο αυτο θελει ξενιστες.
Γιωργο αυτο που γραφεις ειναι λαθος. Στο κυκλο ζωης του παρασιτου εχει σταδια που δεν χρειαζετε ξενιστες και επιβιωνει χωρις αυτους. Ο χρονος αυτος μπορει να φτασει και τις 12 εβδομαδες, αλλα οι πιο πολλοι θεωρουν τις 9 εβδομαδες στατιστικως αποδεκτη περιοδο για να θεωρηθει ενα ενυδρειο οτι δεν εχει καμια μορφη του παρασιτου. Τα λεει στο λινκ που εβαλα

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 10:58:07 μμ »
στο  ιδιο  link  αναφερει και αυτο που εγραψα πιο πανω...

ριξε μια ματια και στο ποστ 176....

εαν υπαρχει ψαρι μεσα ισως να μπορει να διαρκεσει τοσο χρονο, αλλα ψαρι το βλεπω δυσκολο να μπορει να επιβιωσει τετοιος οργανισμος...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 11:58:03 μμ »
στο  ιδιο  link  αναφερει και αυτο που εγραψα πιο πανω...

ριξε μια ματια και στο ποστ 176....

εαν υπαρχει ψαρι μεσα ισως να μπορει να διαρκεσει τοσο χρονο, αλλα ψαρι το βλεπω δυσκολο να μπορει να επιβιωσει τετοιος οργανισμος...

Γιωργο στο ποστ 176 ο ανθρωπος λεει οτι το παρασιτο δεν μπορει να ολοκληρωσει τον κυκλο ζωης του χωρις ξενιστη. Ισχυει για ολα τα παρασιτα αυτο. Στη μοrφη που εχει ομως οταν διαχειμαζει=dormant period, δεν χρειαζετε ξενιστη, γι αυτο και το ενυδρειο πρεπει να μειναι αδειο απο ψαρια = ξενιστες, για να βγει απο τη περιοδο διαχειμασης να μην βρει ξενιστη και να καθαρισει το ενυδρειο οριστικα. ο χρονος που χρειαζεται για αυτο ειναι αυτος που εγραψα στην αρχη

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 12:41:11 πμ »
οσες φορες εχει συμβει να κολλησει καποιο ψαρι ικ, σε 40 μερες το πολυ χωρις να μπει αλλο καινουργιο, οποτε και πιο αδυναμο ή αγχωμενο, το μικροβιο αυτο σταματουσε να μεταδιδεται στα ψαρια.Τα πιο αδυναμα δεν αντεχαν , ενω τα πιο δυνατα δεν το αφηναν να αναπαραχθει. Υπηρχε μεν σε καποιο ψαρι , συνηθως στο πιο αδυνατο, αλλα εαν δεν εβρισκε τον καταλληλο ξενιστη δεν μπορουσε να αναπαραχθει. Ποσο μαλλον μεσω των κοραλιων που αναφερουν, το οποιο θεωρω οτι ειναι τελειως λαθος. Στο reef δεν εριχνα ποτε φαρμακα, ουτε μεταφερα ψαρια εκτος του βασικου ενυδρειου. Αφηνα να ξεσπασει και κρατουσα οσο πιο ηρεμα τα ψαρια. Ανεβασμα θερμοκρασιας και σκορδακι ηταν οι  βασικες κινησεις με μειωμενο φωτισμο . Επισης ποτε αλλαγη νερου οσο διαρκουσε η ασθενεια...

οι 12 εβδομαδες που αναφερονται ειναι μεγαλο διαστημα και σιγουρα πιο ασφαλες, αλλα το θεωρω υπερβολη και παντα εξαρταται απο το περιβαλλον που ζουν τα ψαρια. Και βεβαια με την προυποθεση οτι ειναι 100% ικ και δεν ειναι οοντινιουμ ή βελβετ που το μπερδευουν πολυ και που χρειαζεται περισσοτερο καιρο για να στρωσει το ενυδρειο....

σιγουρα η καραντινα ειναι πιο ασφαλες τροπος εξάλειψης της οποιαδηποτε ασθενειας, αλλα εαν δεν υπαρχει η δυνατοτητα αυτη μπορει να γινει με παραδοσιακους τροπους και με πολυ προσοχη.

Γενικα παντως Γρηγορη και στο αρθρο του RC  υπαρχουν αρκετε διαφορετικες γνωμες και απο οτι καταλαβα γινονται αναφορες σε 1-2 διαφορετικες ασθενειες δημιουργοντας συγχυση ως προς το ποιος εινι ο πραγματικα ασφαλεις χρονος για να περασει η ασθενεια.

Σιγουρα παντως το οσο πιο αργα τοσο καλυτερα ισχυει και εδω....
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος pan_Oz

• Member
  • *
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:21:39 μμ »
Λοιπόν τι λέτε;;

Μετα απο 8 εβδομάδες καραντίνα τα ψάρια και άδειο display ειμαι 100% ick free?? να τα γυρίσω τα ψαράκια σπίτι τους;;;

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 10:16:18 μμ »
Ξερεις αυτο ειναι και δικοπο μαχαιρι.. να τα γυρισεις ναι.. αλλα το ερωτημα ειναι ολα μαζι ή λιγα λιγα??  :-[

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
ΖΒ σε καραντίνα??
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 10:59:02 μμ »
Λοιπόν τι λέτε;;

Μετα απο 8 εβδομάδες καραντίνα τα ψάρια και άδειο display ειμαι 100% ick free?? να τα γυρίσω τα ψαράκια σπίτι τους;;;

περιμενε αλλη μια εβδομαδα για σιγουρια και μετα αρχισε να τα επιστρεφεις λιγα-λιγα οπως σου εγραψε ο γιαννης.....η βιολογια σου δεν ειναι η ιδια οπως πριν την καραντινα