ΑποστολέαςΘέμα: Διακοπή ρεύματος  (Αναγνώστηκε 1211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
Διακοπή ρεύματος
« στις: Αύγουστος 01, 2014, 09:07:20 μμ »
Παιδιά έγινε διακοπή ρεύματος σπίτι μου και μολις γύρισε το ρεύμα, οι μισές μου λάμπες ίσα που ανάβουν! Έχουν ρεύμα αλλά δεν ανάβουν κανονικά. Οι άλλες μισές ανάβουν κανονικά.

Τι παίζει ξέρει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2014, 09:11:35 μμ »
ναι,δεν εχεις την απαραιτητη ταση απο το δικτυο.
θα εχει καψει κανα μετασχηματιστη καμια κολωνα στη γειτονια σου.
Δεν μπορεις να κανεις κατι εσυ.καλα θα ειναι να μην δινεις ρευμα στο ενυδρειο μην σου καψει καμια λαμπα.
Ειχε καμια μπορα?

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2014, 09:15:25 μμ »
Ναι είχε και έπεσαν κεραυνοί. Αλλά γιατί στο ίδιο δωμάτιο οι μισές λάμπες έχουν κανονική τάση και οι άλλες μισές δεν έχουν?

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2014, 09:16:27 μμ »
ειχαμε κι εδω μπορα και τα ενυδρεια εγιναν ντισκοτεκ  ;D
Μανο, προφανως αυτο που σου λεει ο Σταθης ειναι.. σβηστα καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2014, 11:22:49 μμ »
Ηρθε εδω η μπορα αυτη τι στιγμη...

Χαμος...θαρεις και βροσκομαι στο πεδιο βολης MLRS

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2014, 07:09:17 πμ »
...εσεις εκει στο πεδιο ζειτε?  :P

Καλα ειναι να εχουμε και πολυμπριζα προστασιας -ιδανικα UPS- για τετοιες περιπτωσεις με καταιγιδες και κεραυνους. Ειναι κριμα απο ενα σκαμπανευασμα της τασης να χασουμε κανενα φιλτρο π.χ. (νομιζω αυτο ποναει πιο πολυ-ολα τα αλλα αναπληρωνονται πιο ευκολα)
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2019, 04:21:54 πμ »
Μήπως το ρεύμα είναι τριφασικό και κάποια φάση (ή κάποιες)  είχε προσωρινό πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2019, 09:51:04 μμ »
Μήπως το ρεύμα είναι τριφασικό και κάποια φάση (ή κάποιες)  είχε προσωρινό πρόβλημα;

Παλιό το θέμα... αυτός ο Μάνος έχει να μπει τέσσερα χρόνια. Στην ερώτησή σου κάτι τέτοιο θα είχε συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 12:41:59 πμ »
Πόσα ξέρεις εσύ! (Φακελωμενους τους έχεις όλους;
Είδα τις ημερομηνίες, αλλά αποφάσισα να γράψω για κάποιον που θα αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Μήπως κάποιος ξεσκονιζει το φόρουμ σαν κι εμένα, όπως μου έγραψε κάποιος.

• Aqua Moderator
  • Platinum member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 11:12:12 πμ »
Η ερώτηση σε ποιον απευθύνεται; Στον Μάνο που έχει να μπει τέσσερα χρόνια; :)

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2019, 04:56:00 μμ »
Η ερώτηση αναφέρεται σε όλους. Αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι ότι το φόρουμ το ξέρεις σαν την παλάμη σου.
Όσον αφορά το θέμα μας τώρα:
Έχω την εντύπωση (δεν είμαι ηλεκτρολόγος) ότι το ups προστατεύει από την υπέρταση κατά την επαναφορά του ηλ. ρεύματος και τα σκαμπανεβάσματα της τάσης γενικότερα. Η Tunze (αναφέρω το όνομα για διευκόλυνση κι όχι για διαφήμιση) έχει (- είχε) 2 προϊόντα, με το 1 να ονομάζεται battery back up & το άλλο safety connector (ίσως το 2ο να είναι ups). Υπάρχουν και προϊόντα μη ενυδρειακων εταιρειών, που μπορούν να δώσουν λύση στο πρόβλημα της διακοπής ρεύματος, όπως 1 μπαταρία αυτοκινήτου κι ένας φορτιστής για αυτήν. Δυστυχώς, για λόγους προστασίας του περιβάλλοντος, δεν είναι εύκολο να προμηθευτείτε μπαταρία αυτοκινήτου, διότι αυτές πωλούνται στα πλαίσια αντικατάστασης κάποιας που ήδη υπάρχει σε αυτοκίνητο, οπότε, πιθανή ίσως λύση είναι η προμήθεια από το εξωτερικό, όπου ενδεχομένως δεν ισχύουν οι εν λόγω περιορισμοί (π.χ. Κίνα, και με πολλές επιφυλάξεις, διότι δεν το έχω ψάξει), ενδεχομένως όμως να υπάρξει πρόβλημα στο Τελωνείο, για τους ίδιους λόγους.

• Aqua Moderator
  • Platinum member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 02:10:25 μμ »
Το UPS δεν σταθεροποιεί το ρεύμα.
Ο σταθεροποιητής είναι για αυτή την δουλειά.
Μπαταρία μπορείς να αγοράσεις δεν υπάρχουν περιορισμοί, απλά την παλιά απαγορεύεται να την πετάξεις στα σκουπίδια, και την πας ή εσύ στα κέντρα ανακύκλωσης την δίνεις και σου δίνουν περίπου 9 ευρώ (60 λεπτά το κιλό), η την αφήνεις στα καταστήματα που εμπορεύονται μπαταρίες.
Από την μπαταρία για να πάρεις εναλλασσόμενο ρεύμα πρέπει να έχεις και ένα inverter με πολλά Watt για να αντέχει και να μην το κάψεις.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 02:07:57 πμ »
Συνήθως, για αντιμετώπιση του προβλήματος έλλειψης οξυγόνου από διακοπή ρεύματος (κυρίως το καλοκαίρι που η θερμοκρασία νερού είναι υψηλότερη κι όσο υψηλότερη είναι, τόσο λιγότερο οξυγόνο συγκρατεί), συνιστάται η χρήση αεραντλίας με μπαταρία, η οποία είναι χρήσιμη και για την μεταφορά ψαριών που διαρκεί χρόνο περισσότερο από τον συνηθισμένο. Όντως για να λειτουργήσει με μπαταρία εξοπλισμός που είναι κατασκευασμένος να λειτουργεί με εναλλασσόμενο ρεύμα, χρειάζεται ινβερτερ, τόσο ισχυρό που να μπορεί να υποστηρίξει την συνολική κατανάλωση σε βαττ που έχει ο εξοπλισμός που θέλουμε να τροφοδοτήσουμε με μπαταρία. (Συγγνώμη για την παράλειψη, η οποία είναι κάπως αδικαιολόγητη εκ μέρους μου, αν αναλογισθω ότι έγινε την στιγμή που για την χρήση/λειτουργία συσκευών που χρησιμοποιούν οικιακό ρεύμα στο αυτοκίνητο μου, έχω εγκαταστήσει ινβερτερ...) Σιγουρα, η απόρριψη της μπαταρίας πρέπει να γίνει με κάποιον από τους κατάλληλους τρόπους που αναφέρεις Γιάννη. Δεν γνωρίζω αν (λόγω μεγέθους) η απόρριψη μπορεί να γίνει και στα σημεία συλλογής μπαταριών (της ΑΦΗΣ). Πάντως, αυτά που έγραψα σχετικά με περιορισμούς στην απόκτηση μπαταρίας, ήταν η απάντηση που έλαβα σε σχετική εκδήλωση ενδιαφέροντος εκ μέρους μου και διευκρινίζω ότι τα σχετικά με την απόκτηση μπαταρίας από το εξωτερικό, είναι συμπεράσματα μου με βάση αυτή την πληροφορία, σε συνδυασμό με πληροφορίες για το τι ισχύει σε σχέση με άλλους περιορισμούς σε εισαγωγές. Αν όντως είναι έτσι τα πράγματα, όπως τα γράφεις Γιάννη (& μακάρι να είναι), τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2019, 02:29:33 πμ από anjius »

• Aqua Moderator
  • Platinum member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 11:33:53 μμ »
Αν πας στο praktiker ή στο Leroy μπορείς να πάρεις οσες μπαταρίες θέλεις (το είχα κάνει  :)), όσο για την απόσυρση μπορείς να τις πας σε οποια εταιρεία απόσυρσης που δέχεται παλιοσίδερα και υλικο που ανακυκλώνεται. υπάρχουν πολλές στην Θεσσαλονίκη και ανατολικά και δυτικά. εγώ εδώ και καιρο τις πηγαίνω δυτικά στην REPLAN www.replan.gr

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 28, 2019, 03:30:35 πμ »
Πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφεις!  clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 02:35:04 πμ »
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να δημιουργήσουμε νέο θέμα, με τίτλο "προστασία ενυδρείου από διακοπές ρεύματος", αλλά επειδή δεν έγραψες τι κάνουν τα UPS, έψαξα και βρήκα ότι παρεμπιπτόντως σταθεροποιούν την τάση (κάνοντας ό,τι κάνουν και τα πολυμπριζα κι οι πρίζες ασφαλείας) αλλά κυρίως παρέχουν συνεχώς ρεύμα, μέσω μπαταρίας, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή και συνεχώς (τα UPS της 3ης κατηγορίας). Σε αντίθεση με το πολυμπριζο ασφαλείας του οποίου η λειτουργία μπορεί να αναιρεθεί μετά από κάποια ή κάποιες φορές που θα κληθεί να παράσχει τις "υπηρεσίες" του, το UPS παύει να προφυλάσσει όταν η μπαταρία που έχει, πάψει να λειτουργεί, όπως συμβαίνει με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, όμως ένδειξη για αυτό, συνήθως δεν παρέχουν αυτά της 1ης κατηγορίας. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν τρία είδη UPS (stand by ή off line, line - interactive, & on line ή διπλής μετατροπής), ποίο είναι το κατάλληλο για ενυδρεία. Αυτό εξαρτάται από τον εξοπλισμό του ενυδρείου. Θεωρώ ότι τα περισσότερα ενυδρεία καλύπτονται από το πρώτο είδος που είναι το πιο απλό, ακόμη κι αν για η ψύξη γίνεται με ψύκτη (chiler στα ελληνικά) ;) , καθώς διακοπή για κλάσμα του δευτερολέπτου δεν βλάπτει. Αν όμως, το ενυδρείο παρακολουθείται ηλεκτρονικά μέσω Η/Υ, σ'αυτες τις περιπτώσεις, είναι απαραίτητη η χρήση συσκευής που ανήκει στην δεύτερη κατηγορία, αφού, ακόμη και πτώση της τάσης, μπορεί να οδηγήσει τον υπολογιστή σε επανεκκίνηση (βεβαίως, δεν νομίζω να υπάρχει απώλεια δεδομένων, όπως όταν γράφει κάποιος, οπότε, ίσως και πάλι να αρκεί μηχάνημα της 1ης κατηγορίας, που συνίσταται για χρήση router, με το οποίο γίνεται η μετάδοση δεδομένων). Ένα θέμα που χρήζει ερεύνης, είναι το backup runtime, δηλ. ο διαθέσιμος χρόνος που η μπαταρία της συσκευής παρέχει ρεύμα. Συνήθως, αγοράζεται UPS για λειτουργία εξοπλισμού κάποιας κατανάλωσης, για κάποια λεπτά της ώρας, πχ 10, για να ολοκληρωθεί ως ένα σημείο η εργασία που γίνεται σε υπολογιστή και να απομνημονευθει ώστε να μην χαθεί. Τι γίνεται όμως με ενυδρεία που πρέπει να λειτουργήσουν καθ'όλη τη διάρκεια της διακοπής ρεύματος; Συνήθως επανέρχεται σύντομα (συγχομπιστας δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με 20 ώρες διακοπή, οπότε δεν τίθεται θέμα βιολογίας), αλλά αν "έπεσε" η ασφάλεια όσο εμείς λείπαμε για διακοπές ή το έκοψε ο ΔΕΔΔΗΕ, τότε τίθεται. Τα πράγματα είναι χειρότερα, αν το ενυδρείο είναι θαλασσινό (ψαριών ή υφάλου) που φωτογραφίζεται με λάμπες αλογόνου (αλήθεια, αυτές δεν καταργήθηκαν; ) ή αν λειτουργεί ψύκτης (αυτός κι αν είναι λόγος για UPS, αφού είναι πανάκριβοι!); Οξυγόνο μπορεί να δοθεί και με αεραντλία μπαταρίας, αλλά η ψύξη νερού με γαρίδες; Οι ψύκτες, είναι ΚΑΙ ακριβοί ΚΑΙ ενεργοβοροι...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2019, 05:20:14 πμ από anjius »

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Silver member
Διακοπή ρεύματος
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 10:27:28 πμ »
Διόρθωση της αυτόματης διόρθωσης: στην αναφορά μου στο θαλασσινό ενυδρείο, έγραψα ότι "φωτίζεται" με λάμπες αλογόνου κι όχι "φωτογραφίζεται", όπως εσφαλμένα το "διόρθωσε" η αυτόματη διόρθωση (κατά συνέπεια, το "διόρθωση", είναι σχετικό...