ΑποστολέαςΘέμα: DIY CO2 με ζάχαρη και μαγιά  (Αναγνώστηκε 33568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
DIY CO2 με ζάχαρη και μαγιά
« στις: Αύγουστος 17, 2011, 06:07:21 πμ »
Φτιάξτε μόνοι σας σύστημα παροχής Διοξειδίου του Άνθρακα στο ενυδρείο με ζάχαρη και μαγιά.

Υλικά που θα χρειαστείτε:
-1 πλαστικό μπουκάλι αναψυκτικού 2λιτρο (ή και μεγαλύτερο, μέχρι και 5λιτρο).
-1 βαλβίδα ανεπίστροφης ροής.
-Σωληνάκι για CO2 (αυτό που χρησιμοποιούμε στις αεραντλίες, καλύτερα να είναι το μαλακό, σιλικονούχο).
-Προαιρετικά, 1 αερόπετρα ή 1 σκάλα διάχυσης ή έναν μικρό κυκλοφορητή, για τη διάχυση του διοξειδίου στο νερό.
-Λίγη ταινία τεφλόν (αυτή την άσπρη που βάζουν οι υδραυλικοί στις ενώσεις των σωλήνων).
-600 γραμμάρια ζάχαρη (περίπου 3 φλιτζάνια του τσαγιού).
-Ένα κοφτό κουταλάκι του γλυκού μαγιά. Η μαγιά είναι πιο εύχρηστη αν είναι σε σκόνη. Πωλείται στα Super market σε φακελάκια.
-1,5 λίτρο νερό.
-Προαιρετικά, λίγη σόδα.

Εργαλεία:
Πένσα, ψαλίδι, καρφί

Κατασκευή συστήματος:
-Ανοίξτε στο καπάκι του μπουκαλιού ( με καυτό καρφί ή με ψαλίδι), μια τρύπα λίγο μικρότερης διαμέτρου από το σωλήνα
που θα περάσει, έτσι ώστε να περάσει πολύ εφαρμοστά στην τρύπα.
-Κόψτε λοξά την άκρη του σωλήνα ώστε να δημιουργηθεί μια "μύτη".
-Περάστε τον σωλήνα όσο μπορείτε μέσα από τη τρύπα που έχετε ανοίξει στο καπάκι και τραβήξτε την άκρη του,
να περάσει από την άλλη, με μία πένσα.
-Στο ενδιάμεσο, τοποθετείστε και την ανεπίστροφη βαλβίδα (για να αποφύγετε τυχόν αναρροφήσεις από το ενυδρείο προς το μίγμα).
-Τοποθετείστε την άλλη άκρη του σωλήνα μέσα στο ενυδρείο, στην είσοδο του εξωτερικού σας φίλτρου, ή...
...στην εισαγωγή αέρα του εσωτερικού σας φίλτρου, ή...
...σε μία αερόπετρα που θα τοποθετήσετε (με βεντούζα) χαμηλά κοντά στον βυθό, κάτω από την έξοδο του φίλτρου, ή...
...σε μία σκάλα διάχυσης, που θα πιάσετε με βεντούζες, σε κάθετη θέση ώστε να μη γέρνει, περίπου στο μέσο του ύψους του ενυδρείου.

from: www.forumdiscus.news.com                                                                                          from: www.gpodio.com

Παρασκευή μίγματος:
-Ζεστάνετε το νερό και διαλύστε μέσα τη ζάχαρη. Αφήστε το να κρυώσει, έως ότου φτάσει τους 28C περίπου.
(προσοχή, αν είναι καυτό θα "σκοτώσει" τη μαγιά, αν είναι κρύο δεν θα ξεκινήσει η ζύμωση).
-Στο μεταξύ, χτυπήστε σε ενα shaker του φραπέ την μαγιά με λίγο χλιαρό νερό, θερμοκρασίας 28C περίπου, προσθέτοντας στο τέλος
και ένα κουταλάκι ζάχαρη ώστε να αρχίσει η ζύμωση πιο σύντομα, συνεχίζοντας το κούνημα έως ότου διαλυθούν τελείως.
-Αφήστε το να ηρεμήσει και να κρυώσει για 10 λεπτά. Πριν ρίξετε τη μαγιά στο μπουκάλι, προαιρετικά βάλτε και λίγη σόδα
(1/3 του κουταλιού του γλυκού) και ανακατέψτε καλά. Αυτό ενδέχεται να κάνει το μίγμα να κρατάει λίγο περισσότερο.
-Γεμίστε το μπουκάλι με το μίγμα(που έχει προετοιμαστεί στο πρώτο βήμα) και ρίξτε μέσα τη διαλυμένη μαγιά, έτσι ώστε να φτάσει η στάθμη
μέχρι εκεί που αρχίζει να στενεύει ο λαιμός του μπουκαλιού, περίπου στα 4/5, (πρέπει να υπάρχει κάποιο κενό μέχρι το καπάκι).
-Τυλίξτε με την ταινία τεφλόν το στόμιο του μπουκαλιού και βιδώστε το καπάκι.
-Σε μερικές ώρες θα αρχίσει η παραγωγή του CO2, τότε θα αρχίσουν να βγαίνουν φυσαλίδες. Το μίγμα θα διαρκέσει γύρω στις 15-20 μέρες.
ΕΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ CO2.

from: www.fishlore.com                                    from: www.greenaquarium.blogspot.com         

Προσέξτε όμως και αυτά:

-Αν η παραγωγή CO2 σταματήσει πιο γρήγορα, σημαίνει ότι είχατε βάλει πολύ μαγιά και κατανάλωσε τη ζάχαρη πιο σύντομα.
-Αν δεν παράγει ικανοποιητικό αριθμό φυσαλίδων τότε το μίγμα έχει λιγότερη μαγιά ή είναι κρύο το μέρος που έχετε τοποθετήσει το μπουκάλι.
Συνιστώμενη θερμοκρασία 23 έως 28C. Η θερμοκρασία είναι σημαντική, αν το μπουκάλι δεν παραμένει ζεστό, δεν θα γίνεται σωστά η ζύμωση.
-Εάν τοποθετήσετε το μπουκάλι πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού του ενυδρείου δεν είναι απαραίτητη η χρήση βαλβίδας
ανεπίστροφης ροής, αλλά βάλτε μία καλού-κακού, για να έχετε ήσυχο το κεφάλι σας (κόστος 1 ευρώ).
-Βάλτε το μπουκάλι σε τέτοιο σημείο ώστε να αποτραπεί απότομο κούνημα ή πτώση του.

-Προσέξτε την τοποθέτηση της βαλβίδας ανεπίστροφης ροής, το βελάκι να δείχνει την κατεύθυνση του CO2 προς το ενυδρείο.
-Δεν πρέπει για κανένα λόγο να περάσει μίγμα στο νερό του ενυδρείου και αυτός είναι ο λόγος που αφήνουμε ένα κενό
από τη στάθμη του μίγματος μέχρι το καπάκι, για την  περίπτωση που φουσκώσει το μίγμα.
-Όταν θέλετε  να ανανεώσετε το μίγμα, καλό είναι να μην αδειάσετε τελείως το μπουκάλι, αλλά να αφήσετε μέσα το "κατακάθι",
αδειάζοντας προσεκτικά το υπόλοιπο υγρό. Αυτό βοηθάει στην γρήγορη επανεκκίνησή του νέου μίγματος.

-Μπορείτε να παρεμβάλετε έναν μετρητή φυσαλίδων στην διαδρομή του σωλήνα από το μπουκάλι έως το ενυδρείο, αλλά δεν πρέπει
να μπουκώσει και να διακόψει την ροή του αερίου, γιατί τότε υπάρχει κίνδυνος να σκάσει το μπουκάλι από το συσσωρευμένο αέριο.
-Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και 2 μπουκάλια ταυτόχρονα, ενώνοντας τα σωληνάκια τους με ένα "Τ", πριν την ανεπίστροφη.
-Θυμηθείτε, όσο αποδοτικά και να δουλεύει το σύστημα, δύσκολα θα σας καλύψει για ενυδρεία μεγαλύτερα των 120 λίτρων,
σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να καταφύγετε στην πολύ πιο δαπανηρή λύση της μπουκάλας

Πώς μετράμε το CO2

Εντάξει λοιπόν, φτιάξαμε το συστηματάκι μας και δείχνει να δουλεύει καλά. Πρέπει όμως να μετρήσουμε και την ποσότητα του CO2
που περιέχει το νερό του ενυδρείου, γιατί αν είναι πολύ λίγο δεν θα ωφελήσει τα φυτά μας κι αν είναι υπερβολικό, τότε κινδυνεύουν τα
ψάρια μας, αφού όσο αυξάνεται το CO2, τόσο μειώνεται η περιεκτικότητα του νερού σε οξυγόνο και δυσκολεύονται να αναπνεύσουν.
Επιστρατεύουμε λοιπόν τα υγρά τεστάκια μας, μετράμε το ΚΗ και το ΡΗ και πηγαίνουμε να δούμε το CO2 σ' έναν πίνακα σαν αυτόν:

Τα πράσινα είναι οι επιθυμητές τιμές CO2, αν είμαστε στα μπλε δεν κάνουμε δουλειά κι αν βρεθούμε στα κίτρινα, τότε σταματάμε
αμέσως την παροχή CO2 και προσθέτουμε αεραντλία ή αυξάνουμε όσο γίνεται την ανατάραξη της επιφάνειας.
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι πίνακες, ένας ακόμη βρίσκεται εδώ: http://aqua4fun.gr/index.php?topic=63.0 αλλά και πιο αναλυτικοί πίνακες,
όπως αυτός:
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/carbonate_hardness_greek.html
Οι μετρήσεις αυτές θα μας χρειαστούν και για έναν ακόμη λόγο, γιατί η συνεχής παροχέτευση CO2 είναι πολύ πιθανό να ρίξει και τις τιμές
των ΚΗ και ΡΗ, οπότε πρέπει να έχουμε το νού μας, γιατί μια απότομη πτώση, έστω και μικρή, δεν είναι και το καλύτερο για τα ψάρια μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2016, 12:07:52 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 17, 2011, 09:17:31 πμ »
Πολύ καλή παρουσίαση Κώστα.
Το μόνο ερωτηματικό του συστήματος είναι τι γίνεται με το ph, όταν εισέρχεται το co2 στο νερό....ανεξέλεγκτα. ;).

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:57:52 πμ »
Πολύ καλή παρουσίαση Κώστα.
Το μόνο ερωτηματικό του συστήματος είναι τι γίνεται με το ph, όταν εισέρχεται το co2 στο νερό....ανεξέλεγκτα. ;) .

Η ποσότητα των φυσαλίδων βγαίνει σύμφωνα με την ποσότητα του υλικού που θα κάνεις, δηλαδή σε υλικό 500 γραμμαρίων οι φυσαλίδες είναι 40 το λεπτό, σε υλικό του 1,5 κιλού οι φυσαλίδες γίνονται 120 το λεπτό δηλαδή τριπλασιάζονται.
Η μόνη αστάθεια της μαγιάς είναι ότι σταδιακά εξασθενεί και μειώνονται οι φυσαλίδες, δεν έχει σταθερή ροη πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 09:10:47 μμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος mac32

• Member
  • *
    • Sisyfos Net
  • Τόπος Διαμονής: Salonica - Evosmos
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:08:19 μμ »
Χρήστο σχετικά με σκληρότητα, ΡΗ και CO2 μπορείς να δεις και τον παρακάτω πίνακα

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/carbonate_hardness_greek.html

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2011, 04:32:59 μμ »
Βοηθάτε βρε να το συμπληρώσουμε το αρθράκι, τι άλλο πρέπει να βάλλουμε? Αυτό για το ΡΗ θα το προσθέσω.

Πάντως ούτε εγώ βλέπω τον πίνακα του Κώστα, κάποια ρύθμιση θα πρέπει να αλλάξουμε, αλλά ποιά??

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2011, 04:36:51 μμ »
Aν και αυτός που ανέβασε ο Αποστόλης είναι καλύτερος, ξανα-ανεβάζω το δικό μου και όποιο βολεύει περισσότερο, το κραταμε....

Πάντως εγώ θα έβαζα τον πίνακα του Αποστόλη...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2016, 12:08:14 πμ από giannisaek »
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος Red Discus

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2011, 05:03:06 μμ »
Με το συγκεκριμενο συστημα αεροπετρα επιτρεπεται να εχουμε μονο για το βραδυ? Αν το βραδυ υπαρξει μεγαλη ροη διοξειδιου τι κανουμε?

Αποσυνδεδεμένος mac32

• Member
  • *
    • Sisyfos Net
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2011, 05:31:16 μμ »
Με το συγκεκριμενο συστημα αεροπετρα επιτρεπεται να εχουμε μονο για το βραδυ? Αν το βραδυ υπαρξει μεγαλη ροη διοξειδιου τι κανουμε?

Τρισάγιο?  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2011, 10:26:09 μμ από Aqua4Fun »

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2011, 05:39:39 μμ »
Δεν ξερω...ποτε δεν εμπιστευτηκα την συγκεκριμενη πατεντα γιατι παιζεις με ασταθμιστους παραγοντες.
Αν μπορεις να βαλεις καποιο βανακι στην ακρη το βραδυ καλα θα ειναι!

Αποσυνδεδεμένος mac32

• Member
  • *
    • Sisyfos Net
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2011, 06:24:15 μμ »
Το κακό είναι ότι αν βάλεις βανάκι και σταματάς την παροχή διοξειδίου το βράδυ αυτό θα προκαλέσει μεγάλη πίεση μέσα στο μπουκάλι, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει. Προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ αυτό.

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2011, 06:27:30 μμ »
Οτι και να μου πει καποιος την συγκεκριμενη μεθοδος δεν την εμπιστευομαι!!
Εμενα μου ειχε σκασει ολοκληρο το δοχειο απο την πιεση και δεν ειχα βανακι!
Αρα εχουμε διοξειδιο το βραδυ που δεν θελουμε!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 17, 2011, 06:44:25 μμ »
Aν και αυτός που ανέβασε ο Αποστόλης είναι καλύτερος, ξανα-ανεβάζω το δικό μου και όποιο βολεύει περισσότερο, το κραταμε....

Πάντως εγώ θα έβαζα τον πίνακα του Αποστόλη...

Για να μη μαλώνετε έβαλα άλλον πίνακα... ;D πάντως ευχαριστώ και τους 2 σας.

Αποστόλη έχεις δίκιο για το βανάκι και την πίεση, το συμπλήρωσα.

Οτι και να μου πει καποιος την συγκεκριμενη μεθοδος δεν την εμπιστευομαι!!
Εμενα μου ειχε σκασει ολοκληρο το δοχειο απο την πιεση και δεν ειχα βανακι!
Αρα εχουμε διοξειδιο το βραδυ που δεν θελουμε!

Έτσι είναι Γιώργο, αλλά η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια και δεν μπορούν όλοι να δώσουν 170-180 ευρώ που έχει η φθηνότερη μπουκάλα.
Ειδικά για ένα μικρό 40-60-80 λίτρα (σ' αυτά αναφέρεται άλλωστε το DIY), ίσως είναι υπερβολική η μπουκάλα.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 12:42:00 πμ από bokostas »

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2011, 07:21:15 μμ »
To Optimat της Tetra και το αντιστοιχο της Sera ειναι ασχημα?
Με 15 ευρω κανεις την δουλεια σου

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 17, 2011, 07:32:59 μμ »
Μια χαρά μπορεί να είναι, αλλά 15 ευρώ κάθε πότε? Πόσο κρατούν? Κλείνουν το βράδυ? Της Τέτρα νομίζω θέλει πάτημα με το χέρι 2-3 τη μέρα
και της Sera να βάζεις καθημερινά ταμπλέτες? Δεν τα έχω δοκιμάσει, γι' αυτό ρωτάω, δώσε περισσότερες πληροφορίες. 

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 17, 2011, 07:54:20 μμ »
Της Tetra που ξερω τα 15 ευρω τα δινεις για ολο το σετ. Μπουκαλα και διαχυτηρας. Η μπουκαλα κραταει περιπου 1 μηνα.
Οταν το ενυδρειο αρχισει και εχει καλες ποσοτητες διοξειδιου τοτε το κοστος ειναι 5 ευρω καθε 2 μηνες.
Το βραδυ κλεινει αφου δεν το πατας. Ουσιαστικα θελει 1-2 πατηματα τη μερα.
Ειναι καλη περιπτωση για ενυδρεια μεχρι 150 λιτρα.
Τον διαχυτηρα τον κρατας και μπορεις να παρεις οτι μπουκαλα θελεις μετα. 500 gr ειναι πολυ καλη για 150-200 λιτρα ενυδρειο.

Αποσυνδεδεμένος Belafode

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Κιλκίς
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:52:52 μμ »
Πολύ καλό Κώστα...

Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος με το σύστημα της Tetra... 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2011, 10:57:49 μμ από Belafode »
Δεν φτάνει μόνο να ξέρουμε τι κάνουμε αλλά και γιατί
το κάνουμε...

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:04:27 πμ »
Πολύ καλό Κώστα...

Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος με το σύστημα της Tetra...
Τα φυτα δεν πηγαν καλα?
Εμεινες ευχαριστημενος με την ζαχαρη και μαγια?

Αποσυνδεδεμένος Belafode

• Silver member
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:10:02 πμ »
Η μεμβράνη που έχει ο διαχυτήρας βουλώνει συνέχεια και θέλει καθημερινό πλύσιμο ή έστω μέρα παρά μέρα... Τα φυτά μεγάλωναν το ίδιο και χωρίς αυτό... Το μίγμα δεν το δοκίμασα ποτέ...
το κάνουμε...

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:13:57 πμ »
Η μεμβρανη δεν παιζει ρολο αν ειναι βρωμικη. Το διοξειδιο παλι φευγει. Τα φυτα σου λογικα δεν ειχαν την απαιτηση να βαλεις διοξειδιο. Τι φυτα ειχες?
Εχω καποιες μπουκαλες αδειες και ριχνω μονο υγρο διοξειδιο σαν ευκολια. Μετα απο 3 μηνες αρχισα και βλεπω διαφορα στα φυτα.

Αποσυνδεδεμένος Belafode

• Silver member
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:17:31 πμ »
Μα το αέριο δεν μειωνόταν καθόλου μέσα στον διαχυτήρα και μόλις το καθάριζα λειτουργούσε κανονικά... Δεν κατάλαβα τι κάνεις...??? Και εγώ την έχω βρει με το υγρό διοξείδιο αλλά μου έχει τελειώσει και δεν μπορώ να πάρω μέχρι τις 28  ;) ;) :'(
το κάνουμε...

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:19:58 πμ »
Μα το αέριο δεν μειωνόταν καθόλου μέσα στον διαχυτήρα και μόλις το καθάριζα λειτουργούσε κανονικά... Δεν κατάλαβα τι κάνεις...??? Και εγώ την έχω βρει με το υγρό διοξείδιο αλλά μου έχει τελειώσει και δεν μπορώ να πάρω μέχρι τις 28  ;) ;) :'(
Τι να κανω..καλα ειμαι! Το υγρο ειναι η καλυτερη περιπτωση νομιζω, εξαιρειται η μπουκαλα βεβαια!

Αποσυνδεδεμένος Belafode

• Silver member
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:23:10 πμ »
Και εγώ αυτό νομίζω...
το κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:23:43 πμ »
Τι να κανω..καλα ειμαι! Το υγρο ειναι η καλυτερη περιπτωση νομιζω, εξαιρειται η μπουκαλα βεβαια!

Κι εγώ καλά. ;D Το υγρό είναι η ακριβότερη περίπτωση μακροπρόθεσμα. Εξαιρείται η μπουκάλα βέβαια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2011, 12:41:16 πμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος Belafode

• Silver member
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:26:52 πμ »
Όλοι καλά...!!!  8) Ναι αλλά μου έρχεται πιο καλά όταν τελειώνει παρά να αγοράσω μπουκάλα... Φυσικά έχεις δίκιο ότι είναι ακριβότερο...
το κάνουμε...

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 18, 2011, 12:32:29 πμ »
Για πολλα χρονια νοιαζομουν για το μεσοπροθεσμο και πηρα 5 διαχυτηρες διαφορες μαρκες ακριβες. Μπουκαλες κτλ, ολες με ph controller. Ολα ειναι στα ντουλαπια τωρα και ριχνω το easy-carbo απο την easy life.
Ο μοναδικος διαχυτηρας που εκανε δουλεια λογω δυναμης ηταν της Aqua Medic που εχει ενσωματωμενο ενα εσωτερικο φιλτρο.
Βεβαια τα ενυδρεια ηταν 600 λιτρα και ειναι δυσκολο εκει να βρεις την χρυση τομη!