ΑποστολέαςΘέμα: Άρρωστο κογκολεζακι (σοσ)  (Αναγνώστηκε 353 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsadwros

• New member
  • *
  • Εμπειρία: Μέτρια
  • Τα ενυδρεία μου: Ένα 42 L (δικιάς μου κατασκευής) και ένα 60 L (επώνυμο) και ένα 80L (επώνυμο)
  • Τόπος Διαμονής: Ιωάννινα
Άρρωστο κογκολεζακι (σοσ)
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2020, 11:18:00 πμ »
Καλησπέρα σήμερα το πρωί ο μικρός Παντελής ήταν αδιαθετος. Γενικά το ψάρι είχα δείγματα νηκτικής κύστης κάποιες φορές μετά από 3-4 ώρες μετά το φαγητό. Το αντιμετώπισα με βραστό αρακά καθώς η όρεξη του ήταν καλά καθώς φαινόταν να με έχει αφού καθόταν στην παλάμη μου όταν τον τάιζα. Ωστόσο είχε αρκετό καιρό να εμφανίσει ξανά αστάθειες και όλα πήγαιναν καλα. Μέχρι χθες που το τάισα ήταν καλά και έτρωγε. Σήμερα είναι πιο σοβαρά τα πράγματα ξαφνικά φαίνεται να έχει χάσει την όρεξη του δηλαδή μόνος του δεν θα φάει μόνο αν τον πιάσω εγώ και τον ταισω με το χέρι τα τρώει, κινείται αργά σχεδόν ακίνητο και γέρνει ελαφρώς στο πλάι. Το έβαλα καραντίνα με φάρμακο Esha 2000 και οξυγόνο. Τι μπορεί να είναι??? Κάποιο βακτήριο ίσως? Διακρίνω μικρές αναπνοές στα βράγχια του. Το ενυδρείο γενικά είναι αρκετά καθαρό είναι στα 60 λίτρα και επίπεδα αμμωνίας και νιτρικών σε ελάχιστα επίπεδα. Αλλαγές γίνονται κάθε εβδομάδα. Η μόνη αλλαγή που έκανα πρόσφατα σχετικά ήταν να αλλάξω το παλιό φίλτρο και να βάλω ένα νέο μέσα δυνατότερο σε ισχύ από ένα άλλο ενυδρείο ενεργό που διαθέτω με φυτά σκαλαρια κλπ. Παρακαλώ κάποιος αν μπορεί να με βοηθήσει. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2020, 11:29:17 πμ από kotsadwros »
Κώτσος

• New member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: Ένα 42 L (δικιάς μου κατασκευής) και ένα 60 L (επώνυμο) και ένα 80L (επώνυμο)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2020, 06:11:29 μμ »
Φαίνεται πολυ καλύτερα το ψαράκι  σαν να μην έχει τίποτα θα μας τρελάνει!! Μπορεί όντως να ήταν πάλι αυτό με την κύστη του τι να πω δεν ξέρω... Πέρα από τον αρακά και τα φάρμακα που την καταστέλλουν μπορεί η νηκτική κύστη να γιατρευτεί αλλιώς?? Τα μπιλάκια φαίνεται ότι δεν είναι καλή τροφή αν το ψάρι πάσχει από κάτι τέτοιο. Τις απόψεις σας παρακαλώ  sevasmos
Κώτσος

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2020, 05:36:23 μμ »
Θεραπεύεται αλλά πρέπει να ξέρεις που είναι η νοηματική κύστη για να τρυπήσεις εκεί...
Δες εδώ https://youtu.be/TiEj209YyMw

Την τροφή καλά είναι πριν την δώσεις να την μουλιάζεις σε ενα ποτήρι

• New member
  • *
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2020, 01:30:08 πμ »
Αυτό κανω μουλιάζω τα φλέικς λίγο και έχει μάθει να τα τρώει από τα χέρια μου, του αρέσει πολύ γιατί είναι και λίγο ζαβα τα κογκολεζακι και πάνε και τρώνε στα κουτουρου. Ωστόσο σήμερα το τάισα αρακά, και τον έφαγε ελπίζω να το βοηθήσει το έχω δεύτερη μέρα στην καραντίνα καλού κακού με το esha 2000
Κώτσος

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 06:32:53 πμ »
Ο αρακάς στην περίπτωση της νηκτικής κύστης που αναφέρεις ότι μάζεψε περισσότερο αέρα και έχει αστάθεια το ψάρι δεν κάνει τίποτα. Κάνει όμως καλό στην υγεία του ψαριού γιατί είναι φυτοφάγο.
Επίσης καλό είναι να το δίνεις σπιρουλίνα, μαρούλι, αγγουράκι, και σπανάκι.
Τώρα στην περίπτωσή σου μήπως εκτέθηκε το ψαράκι σου κάποια περίοδο σε αμμωνία και έπαθε βλάβη στα βράγχια του;
Μήπως το ταΐζεις πολύ;

• New member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 05:44:12 μμ »
Όχι δεν το ταΐζω πολύ του δίνω την απαραίτητη τροφή στο στόμα γιατί είναι λίγο ζαβο όπως είπα το συγκεκριμένο (πιθανότητα τυφλό από το ένα μάτι). Επίσης,  δυστυχώς σήμερα διαπίστωσα ότι το ψάρι ήταν νεκρό...
Κώτσος

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2020, 12:49:03 πμ »
Κρίμα... quest?