ΑποστολέαςΘέμα: Τύρφη  (Αναγνώστηκε 4691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Εμπειρία: Καμποση
  • Τα ενυδρεία μου: στην υπογραφη μου
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Τύρφη
« στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 04:41:23 πμ »
Εισαγωγη
Αυτο που πρεπει να γνωριζουμε πρωτα απο ολα ειναι οτι η αποτομη και μεγαλη πτωση του πεχα μπορει να κανει μεγαλη ζημια στα ψαρια εως και θανατο. (για την ανοδο του πεχα δεν ειναι τοσο επικινδυνα τα πραγματα, οπως και με τη θερμοκρασια)
Για τα ορια μεταβολων λεγονται διαφορα.
Η θεωρια λεει μεχρι 0.2 το 24ωρο, αλλα στην πραξη δεν εχουν παρατηρηθει προβληματα (τουλαχιστον αμεσα)  και με πολυ μεγαλυτερη πτωση σε πολυ μικροτερο χρονο.

--------------------------------------------------------------
Τροποι επεξεργασιας νερυ με τυρφη

Εχω δοκιμασει 3 τροπους χρησης της τυρφης.

1. στο φιλτρο του ενυδρειου
2. σε φιλτρο στο βαρελι
3. στο φιλτρο του ενυδρειου + σε φιλτρο σε βαρελι

Πλεονεκτηματα

1η περιπτωση:
α) δεν χρειαζεται βαρελι, εξτρα φιλτρο, αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο
β) δεν παρατηρουνται μετρησιμα αμμωνια/νιτρωδη, διοτι δουλευει το βιολογικο φιλτρο, επιβαρυνει μαλλον μονο σε νιτρικα αν τελικα η τυρφη βγαζει κατι.

2η περιπτωση:
α) θεωρητικη ασφαλεια στην σταθεροτητα τιμων αφου μπορει να γινει ελεγχος πριν τη χρηση του νερου στο ενυδρειο.
β) Εξοικονομιση χωρου στο φιλτρο του ενυδρειου
γ) δινεται στο νερο της αλλαγης η δυνατοτητα να "παλιωσει"

3η περιπτωση:
α) σταθεροτερες τιμες ακομα και κατα την αλλαγη νερου αφου με τη σωστη προετοιμασια μπορει να μπαινει νερο προετοιμασμενο σε ιδιες παραμετρους.

Μειονεκτηματα

1η περιπτωση:
α) θεωρητικη ανασφαλεια σταθεροτοτητας τιμων, κατι που ομως με συνετη και εξυπνη χρηση της τυρφης δεν υφισταται. Θελει απλα σωστη δοσολογια και αλλαγη της μισης ποσοτητας καθε 10-15 μερες (γινεται με τοποθετηση της τυρφης σε δυο ξεχωριστες καλστες και αλλαγη της μιας εναλλαξ καθε φορα). Κατα την αλλαγη θα υπαρχει διαφορα τιμων αφου θα μπαινει μη πρετοιμασμενο νερο ιδιων παραμετρων αλλα αν δεν χρησιμοποιειται μεγαλη δοσολογια τυρφης στο ενυδρειο (με αποτελεσμα μεγαλη πτωση των τιμων) και παραλληλα δεν γινεται υπερβολικα μεγαλο ποσοστο αλλαγης νερου, οι τιμες δεν θα αλλαξουν σε επικινδυνο βαθμο. Εξαλλου η ανοδος του πεχα δεν ειναι επικινδυνο οσο η πτωση. Ακομα και 0.5-1 βαθμο να ανεβει το πεχα κατα την αλλαγη δεν υπαρχει προβλημα αν δεν γινει πολυ αποτομα η αλλαγη.
β) Παραχωρηση χωρου απο το φιλτρο, οπου θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει περισσοτερο βιολογικο υλικο.
γ) Συχνο ανοιγμα του φιλτρου (αν και σαν κινηση γενικα δεν αποφευγεται αφου ετσι κι αλλιως θα ανοιγει ο συντηρητης καποιο φιλτρο για να αλλαζει η τυρφη)

2η περιπτωση:
α) Αναγκη για εξτρα εξοπλισμο (βαρελι+φιλτρο+αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο)
β) εχει παρατηρηθει απο αρκετους εμφανιση αμμωνιας στο νερο του βαρελιου μετα την τοποθετηση φρεσκιας τυρφης. Αν μεινει 12-24 ωρες και γυριζει σε λιγο νερο που θα πεταχτει, μετα δεν ξαναβγαζει.(δες πατακατω "προφυλαξεις")

3η περιπτωση:
Τα μεινεκτηματα και των δυο 1+2 περιπτωσεων χωρις ομως τη θεωρητικη ανασφαλεια της αλλαγης των τιμων του νερου.

--------------------------------------------------------------

Δοσολογια

Για να εχεις ενα μπουσουλα και χωρις να ειναι κανονας αυτα που θα γραψω ξεκινα να πειραματιστεις.
Αν βαλεις σε φιλτρο στο ενυδρειο την τυρφη, θα προσεξεις τις τιμες του πεχα (δηλαδη καθημερινα, ακομα και 2-3 φορες την ημερα, κανε μετρηση πεχα) ξεκινα και κατεβαζε τιμες.
Επειδη ομως η δραση της τυρφης μπορει να φανει και μετα απο μερικες μερες, μη ανεβαζεις καθε μερα ποσοτητα τυρφης. Αφηνε 2-3 μερες να σταθεροποιειται η τιμη και αναλογα προσθετε αν χρειαζεται.

Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :
Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.

(απο δικους μου υπολογισμους)
1 κουταλακι του γλυκου τυρφη σε κοκκους = 5ml = 2gr
1 κουταλια της σουπας κοφτη τυρφη σε κοκκους = 15ml = 6gr
1 μικρο φλιτζανακι του καφε τυρφη σε κοκκους = 90ml = 36gr
1 λιτρο τυρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr
(αν εχεις ογκομετρικα δοχεια ή/και ζυγαρια ακριβειας, υπολογισετα και μονος σου)

Η δραση της τυρφης μετα απο 15-20 μερες πεφτει, οποτε κανονιζεις την αντικατασταση της.
Εγω εχω την τυρφη σε δυο καλτσες (και οχι δυχτακι, σημαντικο για να μη διαλυεται μεσα στο νερο) ενυδρειακες ή γυναικειο καλτσον και αλλαζω εναλλαξ για να μη γινεται αποτομη η μεταβαση απο ξεθυμασμενη τυρφη σε φρεσκια σε ολη την ποσοτητα. (μη τα μπερδεψεις μονο)

-------------------------------------------------

Προφυλαξεις

Η επεξεργασια του νερου με τυρφη οταν γινεται σε βαρελι προετοιμασιας μας δινει το πλεονεκτημα να εχουμε απολυτο ελεγχο του νερου πριν το εισαγουμε αλλα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα μετρησης αμμωνιας λογω των οργανικων που υπαρχουν στο χωμα. Στο ενυδρειο δεν θα τη μετρησουμε γιατι την καταναλωνει η βιολογια, μπορει ομως για τον ιδιο λογο να ανιχνευσουμε περισσοτερα νιτρικα στο τελος του χρονου της ρουτινας μας.
Σημαντικο επισης ειναι οτι η τοξικοτητα της αμμωνιας στο βαρελι θα ειναι χαμηλη εως μηδαμινη, αφου το μεγαλυτερο ποσοστο θα ειναι σε μορφη αμμωνιου ΝΗ4 (και οχι τοξικης ελευθερης αμμωνιας ΝΗ3) λογω του χαμηλου πεχα που θα εχει τελικα το νερο μετα την επεξεργασια με την τυρφη.
Για τον υπολογισμο της τοξικοτητας της αμμωνιας, χρησιμοποιησε αυτο
Μπορούμε (ανάλογα και με την ευαισθησία του κάθε ψαριού) να ορίσουμε μια γενική άποψη ότι:
Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.
Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.
Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.

Με τη χρηση της τυρφης εχει αναφερει και μικρη ανοδος φωσφορικων, απο συνχομπιστα. Οποιος θελεις τσεκαρει κι αυτο για σιγουρια.
Παντως ολα αυτα ειναι απλα αναφορα λεπτομερειων.
Δεν υπαρχει κινδυνος χρονια τωρα με τη χρηση τυρφης στα ενυδρεια.

--------------------------------------------------------------------

Διαδικασιες:

Σε βαρελι προετοιμασιας νερου.
θελεις α) ενα βαρελι (χωρητικοτητας τουλαχιστον το 1/3 των λιτρων νερου του ενυδρειου) οπου θα προετοιμαζεις το νερο,
β) ενα φιλτρακι αναλογης χωρητικοτητας με τις αναγκες) οπου θα βαζεις την τυρφη και με την αντλια του θα γυριζει το νερο μεχρι να το βαλεις  στο ενυδρειο,
γ) καλτσακια (και οχι δυχτακι) για να βαζεις την τυρφη ετσι ωστε να μη διαλυεται και αφηνει χωμα στο νερο. (κανει και το γυναικειο καλσον, οχι διχτυωτο ομως)
δ) αντλια ειδικη που μπορει να ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο και λαστιχο 16/22 ή αλφαδολαστιχο με λιγο ζορι για να εφαρμοσει εσωτερικα στην εξοδο της αντλιας.
βαρελι αυτο που φυλανε ελιες,
ε)ι τυρφη ενυδρειακη με τα κιλα (καθε 15-20 μερες θελει αλλαγη με φρεσκια), Sera, fluval, hobby κλπ, και χυμα πολυ καλη και οικονομικη.

Αλλιως βαζεις καλτσακια με τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου (αν χωραει), ή σε ξεχωριστο εξ. ή εσ. φιλτρο.

Τα καλτσακια πρεπει να πιανουν ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη διαφευγει απο το πλαι το νερο αφου ως γνωστον το νερο ακουλουθει παντα τον ευκολο δρομο.
Δεν πρεπει να ειναι πολυ σφιχτα ομως τοποθετημενη μεσα στην καλτσα και σε μεγαλη ποσοτητα, αφου φουσκωνει οταν ποτισει καλα νερο.
Χρειαζεται ενα καλο ξεπλυμα πριν την τοποθετηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2011, 05:25:52 πμ από delta66 »
SpyrosDeltaYoutubeChannel

__________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Τύρφη
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 05:28:12 πμ »
Άψογος Σπύρο, έγινε υπόμνημα για να μη χαθεί. thubsup

Συνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
  • Τόπος Διαμονής: Salonika
Τύρφη
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 11:39:21 πμ »
Εκτος απο το ph η τυρφη κατεβαζει και τις σκληροτητες gh,kh?
Με την χρηση τυρφης στο φιλτρο,ειναι απαραιτητη η χρηση α/ο?
Ποιο ειναι το κοστος της κατα μεσο ορο ανα 1kg?

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 01:29:34 μμ »
Η τυρφη κατεβαζει πρωτα την KH και εμμεσα το pH.
Μαζι εχω μετρησει μερικη πτωση και του GH και αρκετη του TDS*.

Η χρηση της σε νερο απο ΑΟ δεν ειναι απαγορευτικη.
Αναλογα παντα τα ψαρια που φιλοξενουμε, μπορουμε  να κανουμε τη ρυθμιση των τιμων με καταλληλη μιξη ολων, νερου βρυσης, νερου ΑΟ, διαφορων προσθετων (πχ ιχνοστοιχειων, μεταλλικων αλατων, και επεξεργασιας με τυρφη.

Το κοστος (λιτρου και οχι κιλου, οπως εγραψα το λιτρο ειναι συνηθως 400 γρ) φαινεται στο πιο πανω λινκ. Αν και σε μεγαλυτερη παραγγελια υπαρχει εκπτωση.
Στις "μαρκες" φτανει και διπλασια τιμη.

* Η ενυδρειακη τυρφη (που συνηθως ειναι σε κοκκους και οχι χωμα οπως η κηπουρικη) εχω την εντυπωση βαση της παρατηρησης της δρασης της και μετα απο προχειρη συζητηση και με φιλους που εχουν επιστημονικη καταρτιση στη χημεια, οτι μαλλον δρα και με ιοντοανταλλαγη και οχι μονο με απελευθερωση χουμικων οξεων για την πτωση KH ... και pH.

__________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

Αποσυνδεδεμένος kikonec

• Member
  • *
  • Εμπειρία: διαβαζω.....
  • Τα ενυδρεία μου: 1)60λιτρα
  • Τόπος Διαμονής: κομοτηνη-αλε/πολη
Τύρφη
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 10:58:15 πμ »
παιδια θελω περιπου 20 λιτρα αλλαγη νερου να κανω με τυρφη ποσο χρονος θελει να αφηνω το βαρελακι μου με το φιλτρο το μικρο που εχω και με την τυρφη που εχω βαλει μεσα για να κατεβουν οι σκληροτητες...???
60l ενυδρειακι τωρα αρχισα παιδια

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 12:07:12 μμ »
Αυτό εξαρτάται από την ποσότητα της τύρφης, αλλά και από την ποιότητά της, δεν έχουν όλες το ίδιο
αποτέλεσμα στις τιμές του νερού, θα το βρεις με μετρήσεις στο βαρελάκι και θα φτιάξεις πρόγραμμα.
Εγώ το αφήνω 2-3 μέρες, αλλά περίμενε να σου πει και ο Σπύρος που το έχει ψάξει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος kikonec

• Member
  • *
Τύρφη
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 02:10:50 μμ »
παιδια θα βαλω την τυρφη για αρχη στο εξωτερικο φιλτρο μια ποσοτητα 20ml ανα 10λιτρα για να πεσουν σιγα σιγα  οι τιμες και σταδιακα ανα 3-4 μερες θα περνω τιμες και μετα οταν θα κατεβασω τις μετρησεις θα τη βγαλω απο το εξωτερικο φιλτρο  την τυρφη και θα την χρησιμοποιω μονο στις αλλαγες....

Αποσυνδεδεμένος kikonec

• Member
  • *
Τύρφη
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 11:28:48 πμ »
παιδια κατι τελευταίο εβαλα χτες την τύρφη στο εξωτερικό φιλτρο και περιμένω να δω μετρήσεις...οταν σταθεροποιηθούν οι μετρήσεις μου στις τιμές που θέλω θα βγαλω την τυρφη η οχι??

Και οταν βγαλω την τυρφη απο το φιλτρο θα εχω ιδιες τιμες στο νερο του ενυδρειου συνεχεια η θα αλλάξουν(εννοείται δεν θα προσθέτω φρέσκο νερό)?

δλδ μένουν σταθερές οι τιμές και μετά οταν θα πηγαίνω να κάνω αλλαγές θα προετοιμάζω  το νερό της αλλαγής με ιδιες μετρήσεις του ενυδρειου και θα συνεχίζουν οι μετρήσεις σταθερές!

αυτην δεν ειναι οι διαδικασία....

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 08:00:20 μμ »
Ναι μπορείς να την βγάλεις ή απλά να μην την ανανεώνεις, οι τιμές αλλάζουν αργά κι από λίγο και επηρεάζονται
από πολλούς παράγοντες (πέτρες, ξύλα, διοξείδιο, σαλιγκάρια κλπ), οπότε η μόνη λύση είναι συνεχείς μετρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kikonec

• Member
  • *
Τύρφη
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 03:40:38 μμ »
παιδια τεταρτη  μεσημερι τοποθετησα την τυρφη στο εξωτερικο φιλτρο.
σημερα παρασκευη πρωι εκανα μετρησεις παλι και ειχα μειωσει περιπου 1 με 2 σταγονες λιγοτερες απο τα τεστ της api.
δηλαδη στο GH ειχα 14dGH
και στο ΚΗ ειχα 10 dΚH ενω πριν 2 μερες ειχα 2 βαθμους πιο πανω.

σε καλο ρυθμο κατεβαίνει η σκληροτητα η οχι?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2012, 04:27:30 μμ από kikonec »

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 08:49:09 μμ »
Νομίζω πως πας καλά. thubsup

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Τύρφη
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 10:43:02 μμ »
Πολύ ομαλά πάει. Το Ph ποσο πήγε;
Shit Happens!   Daniel     Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος kikonec

• Member
  • *
Τύρφη
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 12:00:36 πμ »
Το ΡΗ σχεδόν δεν κατέβηκε, δεν κατάλαβα διαφορά.τώρα είμαι εκτός σπιτιού αύριο που θα γυρίσω η δευτέρα θα ξανά κάνω μετρήσεις και θα σας πω.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 12:16:32 πμ »
Το ρΗ θα αργήσει να πέσει, πρώτα θα πέσει το ΚΗ και μετά θα το παρασύρει προς τα κάτω.

Αποσυνδεδεμένος kikonec

• Member
  • *
Τύρφη
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 04:15:47 μμ »
καινούριες μετρήσεις δεύτερα μεσημέρι 20/2

στο GH είχα 13dGH δλδ ένα βαθμό μείωση!
και στο ΚΗ είχα 8 dΚH 2 βαθμούς κάτω από την προηγούμενη φορά 143,2ppm/kh.

επίσης το νερό τώρα πήρε χρώμα καφέ και το καταλαβαίνεις ότι άλλαξε! αλλά μονό με ανοιχτή την λάμπα την κίτρινη για τα φυτά μόλις ανάψεις την μπλε στρώνει στο μάτι!.
επίσης το PH σταθερό στο 7,6.

επόμενη μετρήσει μάλλον πέμπτη...

Αποσυνδεδεμένος kikonec

• Member
  • *
Τύρφη
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 05:57:18 μμ »
σήμερα πέμπτη 23/2 και έχουμε:

στο GH είχα 13dGH
και στο ΚΗ είχα 8 dΚH δλδ μηδέν μείωση σταθερές τιμές με την προηγούμενη φορά 20/2.

οπότε τοποθέτησα ακόμα 70γρ τύρφη και άφησα τα 100γρ(50+50) παλιάς τύρφης μέσα και σιγά σιγά θα ανεβάσω την ποσότητα της τύρφης μέσα στο ενυδρείο από τα 100γρ αρχικά.
και θα βγάζω την παλιά γιατί ζωή έχει κάπου στης 15 μέρες αλλά εγώ βλέπω ότι σε εμένα σταθεροποιηθήκαμε στις τιμες περίπου στις 10 μέρες!

κατι αλλο παιδιά τωρα εχω τύρφη μάρκα hobby 600γρ 10ευρω!
υπάρχει κατι πιο οικονομικό απο το διαδίκτυο?
επίσης μπορούμε να βάζουμε κηπευτική?
και αν ναι κάποιος με μια δοκιμασμένη κηπευτική τύρφη?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2012, 06:37:16 μμ από kikonec »

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Τύρφη
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 02:36:27 μμ »
κατι αλλο παιδιά τωρα εχω τύρφη μάρκα hobby 600γρ 10ευρω!
υπάρχει κατι πιο οικονομικό απο το διαδίκτυο?

Χύμα στα 4 ευρώ το λίτρο!! Δοκιμασμένη από πολλούς.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1954
Shit Happens!   Daniel     Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Συνδεδεμένος Hatso

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Τύρφη
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 17, 2014, 04:34:00 μμ »

Να κάνω μία ερώτηση εδώ, για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Έχω γεμίσει το ενυδρείο εδώ και μία εβδομάδα με λόγο περίπου 60% νερό από ΑΟ και 40% από νερό βρύσης. Το PH από 7.5 που ήταν, αν έπεσε, έπεσε ελάχιστα. Έχω τα υγρά τεστ της Tetra, όπου οι μετρήσεις είναι σε βήματα του 0.5. Χρωματικά λοιπόν είμαι ακόμα πιο κοντά στο 7.5 και θέλω να φτάσω κάπου στο 6.5-6.8.

Αν έκανα επεξεργασία του νερού μέσα στα δοχεία προετοιμασίας με τύρφη και χρήση κυκλοφορητή (κι όχι φίλτρο όπως προτείνεται παραπάνω) 2-3 μέρες πριν τις αλλαγές, θα είχε καμιά διαφορά από το προσδοκώμενο αποτέλεσμα που περιγράφεται παραπάνω; Αν είναι ΟΚ, ο κυκλοφορητής είναι αναγκαίο να γυρίζει το νερό 24/7, ή 1-2 ώρες στο ένα δοχείο και 1-2 ώρες στο άλλο ημερησίως, θα είχαν ικανοποιητικά αποτελέσματα;

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 17, 2014, 05:12:51 μμ »
Nαι, νομίζω θα βοηθούσε. Εγώ την βάζω στο βαρέλι προετοιμασίας με κυκλοφορητή που δουλεύει
συνέχεια για 2-3 ημέρες πριν από την αλλαγή νερού. Η πτώση του ρΗ θέλει χρόνο και υπομονή,
μετά από μερικές αλλαγές θα αρχίσουν να πέφτουν οι σκληρότητες και σιγά-σιγά θα πέσει και το ρΗ.

Αποσυνδεδεμένος borelli

• Platinum member
  • Εμπειρία: οσο ζω μαθαινω,μολις μαθω θα ζω...?
  • Τα ενυδρεία μου: 450 lit Αφρικανικο Μαλαουι+100 lit φυτεμενο.
  • Τόπος Διαμονής: Λεωφορος Αλεξανδρας 115
Τύρφη
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 17, 2014, 05:17:04 μμ »
Εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη,με αλλαγες 70-30 οσμοση-βρυσης και σιγα σιγα θα κατεβεις  πρως τα κατω.
Εχω τωρα στα 6,2 με 6,4 περιπου Ph.Και η τυρφη μου εμεινε στο ντουλαπι.. ;)
"Αν δεν κάνεις θυσίες για τις Ιδέες σου, ή εσύ δεν αξίζεις ή οι Ιδέες σου" ...   

http://www.youtube.com/watch?v=ImGROmPN_pw

Συνδεδεμένος Hatso

• Silver member
Τύρφη
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 17, 2014, 05:25:46 μμ »
Μιας που ακόμα δεν έχω ψάρια μέσα (και δεν θα βάλω μέχρι να πέσουν PH, KH, GH σε αποδεκτά επίπεδα για tetras/corydoras), κάθε πότε να αλλάζω το νερό με μίγμα νερού από ΑΟ - βρύσης κι επεξεργασία με τύρφη; Για τον 0.7-1.0 βαθμό που χρειάζομαι να μειώσω την τιμή του PH, όσο λες να μου πάρει; Τάξη μεγέθους ψάχνω για να έχω μία εικόνα, ώστε αν δεν παρατηρήσω ανάλογες μεταβολές, να ψιλιαστώ πως κάτι πάει στραβά.

Συνδεδεμένος gregog7

• Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 240 l reef
  • Τόπος Διαμονής: salonica-trikala
Τύρφη
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 17, 2014, 06:25:36 μμ »
Από διάκοσμο τι έχεις μέσα;Αν έχεις κάτι ασβεστολιθικό δεν πρόκειται να κάνεις κάτι.
Αφού δεν έχεις ψάρια μέσα κάνε μια γενναία αλλαγή με όσμωση μόνο και μετά βλέπουμε...

don't feed the trolls!!!
Γρηγόρης.

Συνδεδεμένος delta66

• Platinum member
Τύρφη
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 17, 2014, 07:13:21 μμ »
α) H τυρφη ειναι υλικο φιλτραρισματος.
Αν δεν περναει το νερο απο μεσα της δεν εχει τοιδιο αποτελεσμα.
Ειναι σαν να πεταξουμε τα βιολογικα υλικα μεσα στο ενυδρειο, και οχι να τα βαλουμε μεσα στο φιλτρο, και να θελουμε να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα.

β) Το νερο δεν πρεπει να μενει ακινητο.

γ) η επεξεργασια του νερου με τυρφη θελει φιλτρο και συνεχη λειτουργια αυτου.

Συνδεδεμένος Hatso

• Silver member
Τύρφη
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 17, 2014, 11:56:56 μμ »
Από διάκοσμο τι έχεις μέσα;Αν έχεις κάτι ασβεστολιθικό δεν πρόκειται να κάνεις κάτι.
Αφού δεν έχεις ψάρια μέσα κάνε μια γενναία αλλαγή με όσμωση μόνο και μετά βλέπουμε...

don't feed the trolls!!!

Έχω μπόλικα ξύλα, φυτά και μερικές πέτρες που τις έχω τεστάρει με aqua forte και τις έχω βράσει. Έχω αποκλείσει έτσι μεγάλο τμήμα των πιθανοτήτων να είναι ασβεστολιθικές, αλλά κάποιοι (βλέπε delta66) υποστηρίζουν πως τα παραπάνω είναι απλά ενδείξεις κι όχι αποδείξεις.

Αν προλάβω θα κάνω αύριο μία αλλάγή περίπου 50% μόνο με όσμωση. Το ενυδρείο έχει την παρακάτω μορφή κι ακόμα δεν έχω ξεκινήσει το φίλτρο:

Συνδεδεμένος Hatso

• Silver member
Τύρφη
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 17, 2014, 11:59:15 μμ »
α) H τυρφη ειναι υλικο φιλτραρισματος.
Αν δεν περναει το νερο απο μεσα της δεν εχει τοιδιο αποτελεσμα.
Ειναι σαν να πεταξουμε τα βιολογικα υλικα μεσα στο ενυδρειο, και οχι να τα βαλουμε μεσα στο φιλτρο, και να θελουμε να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα.

β) Το νερο δεν πρεπει να μενει ακινητο.

γ) η επεξεργασια του νερου με τυρφη θελει φιλτρο και συνεχη λειτουργια αυτου.

Τελείως αντιληπτό αυτό που λες, αλλά έχω ξεπαραδιαστεί με το εγχείρημα ενυδρείο και δεν πάιζει φράγκο για νέο φίλτρο, έστω κι αρκετά μικρότερης χωρητικότητας. Προσωρινά, θα πρέπει να παλέψω με αυτάτον εξοπλισμό που έχω.

Σ' ευχαριστώ για την αναλυτική πληροφόρηση, πάντως