ΑποστολέαςΘέμα: ATS τα βασικά!  (Αναγνώστηκε 5011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 11:52:49 μμ »
Πολυ καλη δουλεια...
Απο μυρωδια πως παει?

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 12:02:01 πμ »
Όταν κλείνω την κυκλοφορία βρωμάει...
Τελικά όλα είναι στην κυκλοφορία Γιάννη.Αν δεν έχει καλή κυκλοφορία το ενυδρείο ευωδιάζει...αν έχει όμως τόνους ροής δεν μυρίζει τίποτα.
Κάντε και το πείραμα όποιος θέλει.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος adiss

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Πολίχνη
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 05:36:40 μμ »
Μετά απο ένα μισάωρο ενασχόλησης και με υλικά που είχα έστισα πρόχειρα το δικό μου ATS.
Mέρα 1η λοιπόν.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ?

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 06:10:11 μμ »
Χμ...
e-bay ή αν περίσσεψε απο κάποιον χομπίστα(και το δικό μου κάπως έτσι ξεκίνησε χάρη στον φίλο Γρήγορο ή αλλιώς Mcgayver).
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 09:35:55 μμ »
Σημερινή συγκομιδή.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2017, 02:32:06 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 11:00:12 μμ »
25g pure green hair algae.... Ευγε τεκνον μου...

Ασχετα απο την αλγη... διαφορά βλεπεις στο display??

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 11:17:59 μμ »
Γιάννη μπορώ να πω ότι πλησιάζω ULNS συνθήκες φυσιολογικά και όχι μόνο στα τέστ με ότι αυτό συνεπάγεται εκτός από νεκρώσεις(μακρυά από μάς).Τα κοράλλια δίνουν ανάπτυξη και χρώμα.
Αν είχα πχ 0 ΝΟ3/ΡΟ4 όπως λέγαν τα τέστ πρίν γιατί μεγαλώνω και άλγες στο ATS...?

Μέχρι στιγμής τη βρίσκω πολύ εύκολη τη μέθοδο απλά θέλει ρουτίνα και τακτικό καθάρισμα γιατί γεμίζει και μπουκώνει γρήγορα ένα ATS.Επίσης όταν κιτρινίζει η άλγη σημαίνει ότι δίνει ρέστα και αδειάζει το νερό απο θρεπτικά.Αυτό ακόμα δεν το είδα στον βαθμό που ήθελα.
25γραμμάρια άλγης όμως σε 10 μέρες δεν είναι άσχημα πλέων τα αμινοξέα είναι καθημερινή ρουτίνα όμως.

Το καλό είναι ότι οι άλγες δουλεύουν για μένα και όταν τις βλέπω πάνω στο ATS να φουντώνουν χαίρομαι...

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 11:33:16 μμ »
Nα χαιρεσαι με τις αλγες το βλεπω μαζοχιστικο...  :P

Το οτι οταν κιτρινιζει η αλγη οτι σημαινει ότι δίνει ρέστα και αδειάζει το νερό απο θρεπτικά πως το συμπαρανες? Εννοω δηλ βασιζομενος πανω σε ποια λογικη?

Και ο λογος που πρεπει να ριχνουμε καθημερινα αμινοξεα? Η αλγη που αναπτυσεται στο ΑΤS τρεφεται κ απο αμινοξεα?  ::)

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 11:47:12 μμ »
Μα αυτή είναι η λογική. Καλλιεργείς GHA σαν μέσο φίλτρανσης στην οθόνη και της παρέχεις ιδανικές συνθήκες ανάπτυξης,προκειμένου να σε απαλλάξει απο χημική φίλτρανση(πχ αντιφώσφορος).

Όταν δεν έχει να φάει κιτρινίζει.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα ULNS είναι ότι πρέπει να ταΐζεις κάτι παραπάνω για να μην έχεις νεκρώσεις.Επειδή το φοβάμαι αυτό ρίχνω μικροποσότητες καθημερινά Αμινοξέα.Ότι περισσεύει ή διασπάται από το σκίμμερ  ή το τρώνε οι άλγες στο ΑTS.
Είναι ευκαιρία να τελειώσω μια φορά επιτέλους άφοβα τα μπλέ μπουκαλάκια μου :)

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 11:52:47 μμ »
Koralen.... αυτα τα μπλε μπουκαλακια παιζει να κανουν θαυματα!!!

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 03:00:02 πμ »

Koralen.... αυτα τα μπλε μπουκαλακια παιζει να κανουν θαυματα!!!
Ναι...ειδικά αυτό το vitalizer....

Sent from my iPhone using Tapatalk
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 09:59:44 πμ »
Οντως παιδια αυτα τα στρουμφακια κανουν θαυματα.Και ειναι και οικονομικα σε δευτερη αναγνωση... ^-^

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 12:30:30 μμ »
Φυσικα... αλλα να ριχνεις 5 σταγονες και αλλο 10 καπακια...

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 09:19:28 μμ »
Φρέσκα κουλούρια κύριοι.

όπως βλέπω έπιασε και κιτρινίλα η άλγη πράγμα που επιβεβαιώνει τις υποθέσεις που έκανα πιο πάνω.
Η συγκομιδή του 10 ημέρου μόλις 19 γραμμάρια.
Νομίζω πως το στεγνώνω σε τιμές που δεν ανιχνεύονται κυριολεκτικά και όχι μόνο σε τέστ.Αυτά έδειχναν 0 πριν αρχίσω καν το πείραμα.

άντε να δούμε από χρώμα και ανάπτυξη στα κοράλλια τι θα γίνει...προς το παρόν έριξα και το dKH στο 7(όπου τα sps δίνουν ρέστα) και περιμένω τον Gio για φωτογράφηση...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2017, 02:33:04 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 11:46:48 μμ »
Τωρα μιλας σωστα... Κανονισε Πεμπτη απογευμα ειμαι κατω απο σπιτι σου και βαραω τα κουδουνια!!!  singings

Καλα ρε γιατρε λυσε μου μια απορια.. μετρουσες 0 Νο3 και 0 Po4...
Ποιος ο λογος να το στεγνωσεις κιαλλο και να παιζεις στο οριο της τουμπας? Τι θα σου προσφερει αυτο?

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 03:06:53 μμ »
Χαχαχά!
'Εβαλα και πάγο στο ψυγείο για τέλειες φρεντούμπες φιλαράκο!

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα τεστάκια αν και είναι καλά και χρυσά,αξιόπιστα,οικονομικά εύκολα στην χρήση κτλ στις μικρές κλίμακες δεν δίνουν απόλυτα  αποτελέσματα.
Το τεχνικό αυτό περιβάλλον που δημιουργούμε σε ένα ενυδρείο προκειμένου να κρατήσουμε και να καλλιεργήσουμε κάποια είδη σε αιχμαλωσία 
υπολείπεται πολύ απο το ολιγοθρεπτικό μοντέλο που συναντάμε στην φύση.
Με απλά λόγια το 0 που δίνει πχ εντελώς τυχαία η salifert δεν είναι απόλυτο μηδέν αλλά κάπου  στο περίπου.Με άλλες πιο αξιόπιστες μεθόδους ίσως τα αποτελέσματα να είναι εντελώς διαφορετικά.

Με αυτή τη λογική καταρρίπτεται ο μύθος του στεγνώματος που είναι πραγματικά ουτοπία για ένα ενυδρείο.Οι τούμπες πιστεύω ότι οφείλονται σε άλλες παραμέτρους και όχι από εξάλειψη πχ ΡΟ4 ή ΝΟ3 εκεί απλά ανισορροπίες στην σταθερά Redfield καθορίζουν τη μάχη στη σκακιέρα.Θα έλεγα ότι γίνεται μια μάχη μεταξύ βακτηρίων αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα και δεν είναι η ώρα να το αναλύσουμε.
Εξάλλου πάντα κρατούσα τις επιφυλάξεις μου με τέτοια θέματα και θα αγγαρέψω κάποια στιγμή τον Γιώργο(nervas) που έχει γνώσεις σε μικροσκοπικό/μακροσκοπικό επίπεδο πάνω σε αυτούς τους οργανισμούς για να ξεδιαλύνω και εγώ τι συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 01, 2014, 04:19:27 μμ »
Αφού ρωτάνε πολλοί για την κατασκευή έβγαλα μερικές φώτο αφού βγήκε για το 2ο καθάρισμα.

Ο ανακλαστήρας αν και πρόχειρος(αλουμινόχαρτο με πλαστικοποίηση) φαίνεται και κάνει δουλειά γιατί μεγαλώνει και στην πίσω όψη της οθόνης.

Και η οθόνη μετά το καθάρισμα.

Την σήτα που μπορούμε να την βρούμε ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2017, 02:34:48 πμ από giannisaek »

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 01, 2014, 08:47:50 μμ »
Ψάξε για white canvas sheet.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 25, 2015, 11:59:34 μμ »
Μετα απο σχεδον 2 χρονια ATS , πιστευω οτι κανει θαυματα στην μειωση των νιτρικων, χωρις σκιμερ τρομερα ευκολα τα κραταω 0, και αν πω να δω μετρησιμες τιμες πρεπει να ταιζω τρομερα πολυ! Αλλααααα δυστυχως στη μειωση των φοσφωρικων τελικα πιστευω οτι κανει πολυ λιγα :( Στο μικρο μου ξεφυγαν, παρολο που μερουσα με hanna, με αποτελεσμα να εχω ξεσπασμα τριχοειδους παρολο που εχω 0 νιτρικα!!! Ουτε o radfield μας τα λει καλα εδω, κανονικα θα επρεπε να ειχα κυανο και οχι τριχοειδη!!!! Οποτε θεωρω τη χρηση αντοφοσφωρου, με σωστο μαλιστα τροπο, μονοδρομο.

τωρα εχω μια απορια για καποιον που διατηρει ακομη ATS. Στο μεγαλο που λειτουργει πλεον κανονικα, ειχα αρχικα 12ωρη φωτοπεριοδο με λεντ, και καθε 7-10 μερες , εβγαζα πολλα ml αλγης. Τωρα που συνδεσα, τα λεντ στο DT , εβαλα και τα λεντ τοθ sump, πανω στο ιδιο τροφοδοτικο, αλλα δυστυχως εξαιτιας καποιων περιορισμων του storm coralux, τα φωτα στοsump τα εχω πια 24ωρο. Περιμενα να δω πιο γρηγορη αναπτυξη και λιγο πιο λευκη αλγη στο ats,αντι αυτου , στις 10 μερες, καθαρισα λιγη και εξσαθενημενη σχεδον λευκη αλγη. Λετε να φταιει οτι απλα αλλαξε αποτομα η φωτοπεριοδος και θελει και η αλγη περιοδο προσαρμογης, οποτε να κανω λιγο υπομονη και στρωσει?   ή να βαλω τα λεντ του σαμπ στο εφεδρικο τροφοδοτικο που εχω με χρονοδιακοπτη?

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Sharm El Sheikh
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 28, 2015, 12:43:13 μμ »
Ωραιο το ολο θεμα, με ενδιαφερων τοποθετήσεις.

Η κλιμακα του red field για να ισχυει πρεπει να υπαρχει ισοροπια παντου. Στο ενυδρειο μας συνηθως αυτο που περισσεύει ειναι τα φωσφωρικα για διάφορους λογους. Επισης η απουσία ενος σκιμμερ που πετάει πολλα οργανικα απο το νερο μας που οταν διασπαστούν (φωσφωρικα/νιτρικα/Dom) επιβαρύνει την αναλογια.

Στα ενυδρεια μας ειναι σχεδον αδύνατο να περιορίσουμε τα φωσφωρικα σε σχεση με τα νιτρικα, οποτε παντα θα περισσεύουν, κατι που για πολλα χρονια υποστηρίζω. Δικη μου γνωμη ειναι οτι η χρηση αντιφωσφωρου ειναι αναγκαία, εκτος αν υπαρχει ορεξη και προσοχη στις μετρησεις, οποτε μπορεις να παίξεις με αλλο τροπο για να ξεφωρτωθεις τα φωσφωρικα.

Πως; Με το ποιο απλο τροπο που μπορει καποιος να σκεφτει. Ποιο ειναι το στοιχείο που μας λειπει απο τη κλιμακα; Ποιο ειναι αυτο που ξεμενει το ενυδρειο και αποτελεί το ενα στοιχείο που φρενάρει αυτη την εξίσωση; Τα νιτρικα. Οποτε προσθέτουμε νιτρικα στη σωστη ποσοτητα και περιμένουμε τα φωσφωρικα να πέσουν αφου δίνουμε στην εξίσωση αυτο που λειπει.

Προσωπικα θεωρω το αντιφωσφωρο την λυση για το 99,9% των χομπιστων. Αν καποιος μερακλής θελει να ασχοληθεί με το κατι παραπανω ας το κανει με δικη του ευθυνη. Ετσι και αλλιως ολη αυτη η τεχνική ειναι γνωστή εδω και πολλα χρονια και την χρησιμοποιούν οι φυτεμένοι. Δουλευει και στο θαλλασινο απλα θελει αλλη προσοχη λογο αλλων ανοχών.
"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες."  Μαρκ Τουαιην

• Platinum member
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 19, 2015, 04:36:29 μμ »
Γρηγόρη μπορείς να αλλάξεις τον χρονοδιακόπτη και να δίνεις μερικές ώρες συσκότιση.Νομίζω όλες οι άλγες θέλουν σκοτάδι λίγες ώρες για να ολοκληρώσουν τον κύκλο τους.4
Μάριε υπάρχουν στο εμπόριο έτοιμα ΝΟ3 και ΡΟ4 νομίζω της brightwell αλλά και χύμα υλικά  που μπορείς να παίξεις. Δυστυχώς δεν υπάρχει το τεστάκι που θα μας λύσει τα χέρια και το περιμένουμε τουλάχιστον μια 10ετία.Φυσικά το ΝΟ3 της Hanna.

Αποσυνδεδεμένος alan boy

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 120λιτρα reef-aki
  • Τόπος Διαμονής: Aνδρος κυκλαδες
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 24, 2016, 09:30:41 μμ »
υπαρχει καπου καμβας, πλαστικη σιτα για ΑΤS ?
Ελλαδα ή e bay?

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 λιτρα φυτεμένο 80 λιτρα φυτεμένο 20 λιτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 24, 2016, 10:23:04 μμ »
Γιώργο αν βρεις πες μου και εμένα φίλε !  :)

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2016, 12:40:28 μμ από tsala »

Αποσυνδεδεμένος alan boy

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 120λιτρα reef-aki
  • Τόπος Διαμονής: Aνδρος κυκλαδες
ATS τα βασικά!
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 30, 2016, 04:35:35 μμ »
βρηκα αυτο http://www.ebay.com/itm/361583391872?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
αλλα δεν ξερω αν εχει τρυπες

και βρηκα και αυτα αλλα ειναι μικρα  http://www.ebay.com/itm/401139161847?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2016, 04:36:26 μμ από alan boy »