ΑποστολέαςΘέμα: DIY Στεγανά ακροφύσια για λάμπες φθορισμού  (Αναγνώστηκε 4688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 54lt φυτεμένο με guppies
  • Τόπος Διαμονής: Κατερίνη
DIY Στεγανά ακροφύσια για λάμπες φθορισμού
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 30, 2015, 12:25:40 πμ »
έτσι όπως το έγραψες δεν γίνετε εύκολα καταννοητό το πόσο σημαντικό είναι η μόνωση/στεγανοποίηση να φτάνει ως και το γυαλί

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 30, 2015, 12:58:29 πμ »
Ξαναδες στο ποστ,  τι λενε κατι τεραστια γραμματα που εκανα στην παραθεση, λεγωντας απο πανω "Μεγαλο προσοχη να δωθει σε αυτο"
Και απλα απο κατω συμπληρωνω γιατι δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να καλυφθει και το γυαλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2015, 01:04:01 πμ από delta66 »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος DimitrAnest

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: 350L, 140L, 80L, 60L, 40L.
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη, Πυλαία.
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 30, 2015, 02:27:05 πμ »
αλλά να μου πεις πραγματικά ποιο/τι είναι και τα watt.. έχει κάπου υποδοχη το φωτιστικό/καπάκι για starter (βαρελάκι)..?
H T8 είναι 30 watt 895mm και δεν φαίνεται πουθενά υποδοχή για σταρτερ. Θα είναι κάπου μέσα.

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2015, 08:58:36 πμ »
Αν δεν φαίνεται τότε δεν έχει starter και το ballast του είναι ηλεκτρονικό
αλλά ξανά κοίτα προσεκτικά μήπως είναι καλυμμένο με τάπα που ξεκουμπώνει/ξεβιδώνει και απο μέσα της ειναι το starter..
Τι μάρκα είναι το καπάκι? ποια η χώρα προέλευσις?

Για πιο λόγο θέλεις να βάλεις Τ5?

Η Τ8 - 30W είναι μια χαρά.. έχει καλή απόδοση και μικρό μήκος συγκριτικά με άλλες Τ8..
Και να ξέρεις οτι η Τ5 δεν είναι όλες καλύτερες απο κάποιες Τ8 σε απόδοση lumen/watt ούτε αποδίδουν καλύτερα το φάσμα
σε πολλές περιπτώσεις ισχύει το αντίθετο..
Επίσης δεν ισχύει το γεγονός οτι η Τ5 είναι πιο καλές στα ενυδρεία με βάθος 50cm απο ότι η Τ8..
Αυτό που έχει σημασία και κάνει την διαφορά είναι το ballast τα watt του λαμπτήρα και η απόδοση του σε lumen/watt
τα μαγνητικά είναι οτι χειρότερο και τα έχουν υπό κατάργηση εδω και κάτι χρόνια..αλλά στην Ελλάδα σέρνεται το σύστημα..
Τα ηλεκτρονικά οδηγούν σωστά της T5 T8 κ.λ.π. δεν της εξασθενούν δεν της χαλάνε και της βοηθούν να έχουν την καλύτερη και μέγιστη απόδοση τους!.. Ειδικά στην εκκίνηση του λαμπτήρα δεν της καταπονούν σχεδόν καθόλου σε σύγκριση με τα μαγνητικά..

• Member
  • *
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 31, 2015, 01:41:38 πμ »
Παρότι που δεν μπορώ να βρώ καμιά τάπα φοβάμαι οτι το σταρτερ είναι μαγνήτικο επειδή το ενυδρείο είναι 8 χρονών. Η μάρκα είναι Pacific, μάλλον κινέζικη. Ήθελα να αλλάξω επειδή γράφουν για καλύτερη απόδοση της Τ5, και σήμερα όλο και πιο δύσκολα βρίσκεις Τ8 αυτών των διαστάσεων.

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 31, 2015, 02:13:49 πμ »
το starter είναι εξάρτημα που χρειάζεται για την εκκίνηση του λαμπτήρα και συνεργάζεται με το μαγνητικό ballast..
αν μπορούσες να το αλλάξεις θα σου έλεγα να πάρεις και να βάλεις ένα ηλεκτρονικό starter.. (όχι ballast) αυτό διπλασιάζει την απόδοση και διάρκεια ζωής του λαμπτήρα..

Τ8 30watt μπορείς να βρεις εύκολα σε ηλεκτρολογικά.. αν δυσκολεύεσαι στείλε μου πμ.
κράτα την Τ8 και πρόσθεσε extra μια Τ5 με το δικό της σύστημα ..ballast..

• Member
  • *
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 04, 2015, 07:31:30 μμ »
manos76 Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!! Σήμερα βρήκα σ'ένα pet shop T8 7000K. Αισθητή η διαφορά από την προηγούμενη λάμπα. Σαφώς χρειάζεται και η δεύτερη λάμπα αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος στο καπάκι.

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 04, 2015, 10:50:47 μμ »
ok! να εισαι καλα!