ΑποστολέαςΘέμα: xristosxx reef  (Αναγνώστηκε 15894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristosxx

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 180x80x55 REEF,
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
xristosxx reef
« στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:23:41 πμ »
Κατηγορία ενυδρείου
υφάλου - Reef

Γενικές Πληροφορίες
Red Sea Max 250L
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 960 x 552 x 665 mm
Συνολικά Λίτρα: 250l (210 ενυδρείο + 40 Sump στην πλατη )
Βάση :

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:
2 clown fish
1 Bicolor pseudochromis (Pseudochromis paccagnellae)
1 μικρη χειλού
1 λευκή ανεμώνη ( δεν ξερω ποιά είναι )

Κοράλια:
Sinularia
candy cane
xenia
Euphyllia parancora
zoanthids, Button polyps
μανιταράκια
σαρκοφυτα

Άλλα είδη:
5x  ερημίτε, 1x αστερίας, 2x σπειρογράφους

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: μαύρο
Βράχος(Kg): 25kg
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): Ζωντανός
Υπόστρωμα: Αραγωνίτης

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: 6 Τ5 x 39W
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες - 2 λάμπες , 6 ώρες - 4 λάμπες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: Sump
Skimmer: deltec mc500
Αντλίες/Κυκλοφορητές:2x1200l + 1x5000l + 2x3000 l
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): 27

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor:
Παροχή CO2:
Ψύξη:
Αντίστροφη Όσμωση:

Παράμετροι Νερού
pH: 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Ασβέστιο (Ca): 460
Μαγνήσιο (Mg): 1350
Φωσφορικά (Po4) 0

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20%-30% 1 φορά τον μήνα

Διατροφή
Τροφές Ψαριών: flakes
Τροφές Κοραλλιών: phytoplakton ιχνοστοιχεία βιταμίνες

Φωτογραφίες:
Λίγες και θα βγάλω και άλλες σήμερα :)
Οποιοδήποτε σχόλιο και βοήθεια για καλύτερο αποτέλεσμα είναι δεκτά μιας και είμαι αρχάριος στο θαλασσινό και φυσικά κάνω αρκετά λάθη.
Ευχαριστώ!!!   

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: xristosxx reef
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:51:51 μμ »
Χρηστο να χαίρεσαι το ενυδρείο σου! Φαίνεται πολυ ομορφο και με πολυ ομορφα σε καλη κατάσταση ζωντανα.
Βλεοω στην φόρμα δεν εχεις γραψει αν χρησιμοποιείς Α/Ο. Ισχυει?
Επισης αυτο το 20-30% αλλαγη τον μηνα αν το εκανες 15% ανα δυο εβδομάδες θα εβλεπες πιστεύω μεγάλη διαφορά στο ενυδρείο σου!

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:54:32 μμ »
 Επισης με ποιο τροπο διατηρεις σταθερες τις τιμες kh ca mg?
Ανθρακας και αντιφωσφορος τρεχει στο ενυδρείο? 

Υγ: σορυ για τις πολλες ερωτήσεις :)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
xristosxx reef
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 01:39:12 μμ »
Πολύ όμορφο Χρήστο, καλή συνέχεια στα αλάτια. greatup

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
xristosxx reef
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:59:32 μμ »
 clapp  clapp  clapp
Μακάρι κι εγώ να κάνω τέτοιο ενυδρείο όταν γίνω αρχάριος!
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
xristosxx reef
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:16:30 μμ »
για σου χριστο! ^-^ :) οραια διχνουν τα κοραλακια !!! thubsup βγαλε μονο το σταρ πολυψ απο εκει εκτως αν εχεις σκοπο να σου καλυψει τον βραχο-αναπτιζεται γριγορα.
 απο κυκλοφοριτες απο οτι μου ειπες εισαι φουλ. αυτο που θαυμαζω βρε αγορι σε σενα(απο τα λεγομενα σου) ειναι η υπομονη-δεν εχω δει πολους να εχουν απο τον δεκεμβρη του 12 αδιο το ενυδρειο και να εχουν υπομονη 6-7 μηνες για να βαλουν τα πρωτα κοραλακια sevasmos sevasmos

καλη συνεχεια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 03:20:21 μμ από ina »

Αποσυνδεδεμένος ina

• Platinum member
  • Εμπειρία: φοβερη -στο πως να ξεστισω το ενυδρειο!
  • Τα ενυδρεία μου: 120 λτρ. και κλησαμε!
  • Τόπος Διαμονής: θεσ/νικη/νεα κρηνη
xristosxx reef
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:19:59 μμ »
ααα τωρα διαβασα περιγραφη :-[ :-[
την θερμοκρασια δεν χριαζεται να ειναι τοσο ψυλα-στα 26 μια χαρα ειναι-μην πω 25,5. και για την ανεμονη(εχει αυτην που ειχα εγω-λευκη με μπλε ακρες ) μηπως φτεει η θεση ψυλα που την εχεις? δεν εχω ιδεα και πληρωφοριες για αυτην αλλα μηπως θελει ποιο πολυ σκια και οχι τοσο ψυλα που την εχεις-λεω τωρα.

Αποσυνδεδεμένος takis

• Silver member
  • Τα ενυδρεία μου: 110 Λιτρα με ?????
  • Τόπος Διαμονής: Ηράκλειο Κρήτης
xristosxx reef
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:25:27 μμ »
  clapp clapp
Όσο ζώ μαθαίνω!!!

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:28:31 μμ »
Η ανεμωνη στην τελικη θα παει εκει που τις αρεσει...
Προσοχη μονο μην παει κ μπει μεσα σε κανενα κυκλοφορητη και εχουνε αλλα...

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
xristosxx reef
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:46:43 μμ »
Μπραβο χρηστο.Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!Πολυ ενδιαφερον το Aquascape σου!Και σε πολυ κατασταση τα κοραλια που φιλοξενεις σε αυτο.Καλη συνεχεια  clapp

Αποσυνδεδεμένος xristos82

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
xristosxx reef
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 07:36:52 μμ »
μπραβο χρηστο και απο εμενα,η υπομονη(που εκανες πολυ)ειναι μεγαλη αρετη και θα σε ανταμειψει,βλεπω πολλες προσθηκες απο τοτε που τα ειπαμε,με γεια σου και να τα χαιρεσαι clapp clapp clapp

• Silver member
xristosxx reef
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 08:45:43 μμ »
Α/Ο δεν έχω ακόμα λόγο οικονομικών αλλά είναι στο πρόγραμμα για τον άλλο μήνα, η αναπλήρωση γίνετε από ενα φίλτρο που έχω για να πίνω και είναι αρκετά καλό ( όχι ιδανικό όμως )         
Αλλαγές κάνω από θάλασσα και καμιά φορά όταν έχω πρόβλημα με παρά πολύ χαμηλές τιμές  φτιάχνω νερό με αλάτι  ( μέχρι σήμερα έγινε 2 φορές )
Σε γενικές  γραμμές οι τιμές είναι σταθερές οπότε τις διορθώνω αν χρειάζεται με υγρά σιγά σιγά μιας και ούτε δοσομετρική υπάρχει και δεν εχω προς το παρόν σκοπό να παρω.
τώρα με τα κοράλια δεν ξέρω πως θα πάνε οι τιμές  :)
Άνθρακα και αντιφώσφορο το βάζω σε ένα εξωτερικό φίλτρο Fluval 203 που κάνει μόνο αυτήν την δουλεία
( προσπαθώ να κάνω έναν reactor diy που ελπίζω σε λίγες μέρες να είναι έτοιμος )               

δυστυχώς το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η μικρή μου ανεμώνη ... αφού έκανα την μα@@ και την αγόρασα χωρίς να ξέρω την τυφλά μου τώρα παιδεύομαι να δω τι έπαθε και από λεύκη που την πηρά έγινε προς το καφέ. τρώει μια χαρά ,έχει κολλήσει σε μια τρύπα αλλά δεν λέει να γίνει άσπρη ( ντύθηκε στα σκούρα για να μου πει ποσό χαζός είμαι )
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 09:07:10 μμ από xristosxx »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:16:41 μμ »
Λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα...

-Το οτι δεν εχεις Α/Ο ακομα δεν ειναι και τοσο τραγικο μιας και τα κοραλια που έχεις συγχωρούν "λάθη" σε τιμές, αλλα οπως λες και εσυ το ιδανικο θα ηταν να ειχες μια. Η τιμη μιας αξιοπιστης μοναδας αντίστροφης όσμωσης κυμαίνεται περίπου στα 60 ευρώ, ετσι απλα για την ιστορία.

- Αλλαγες απο θάλασσα εαν ειναι απο έμπιστο μερος οπου δεν υπάρχει μολυνση (τουλάχιστον εμφανείς) με καθαρα νερα και τουλάχιστον 3-4 μερες αφότου εβρεξε τελευταία φορά, , νομιζω ειναι οκ.

- Και στο φιλτρο το εξωτερικο μια χαρα δουλεύουν τα υλικα αλλα σε ενα ριακτορα ακομα καλύτερα. Μην ξεχάσεις να βγαλεις μερικές φώτο και να μας παρουσιάσεις την προσπάθεια κατασκευής του ριακτορα! Πιθανον να παρεις ιδεες που δεν τις εχεις σκεφτεί με σκοπο ενα πιο λειτουργικό αποτέλεσμα , καθως επισης θα δώσεις και το ερέθισμα σε άλλους να φτιαξουν κατι αντίστοιχο! 

-Οπως ειπαμε κ πριν τα κοραλια σου ανεχονται πολλα οσο αφορά τις βασικες τιμες.

- Η ανεμώνη αυτη ειναι η heteractis crispa ή αλλιως Sebae Anemone.
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+499+633&pcatid=633
Ειναι απο τα δύσκολα ειδη ανεμωνης αλλα οχι και τοσο ιδιαίτερα αν εχεις μια κάποια εμπειρία. 
Το οτι εγινε καφε μην σε ανυσηχει. Διορθώνεται.
Εαν την δεις να προσπαθει να γυρισει αναποδα τοτε να την προσεξεις πολύ. 
Για να ξαναπάρει τα πανω της και να γινει παλι ασπρη με τα μπλε tips, παρε μια γαριδα απο αυτες που τρωμε, κατεψυγμενη. Αποφλοιωσε την και κοψτην σε μικρα κυβακια. Μην την ξεπαγωσεις.. κρατησε τα κυβακια στην καταψυξη και μοα φορα την εβδομαδα με μια λαβιδα ( αφου εχεις κλεισει κυκλοφοριες) αφηνε ενα κυβακι στο στομα της.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 11:19:13 μμ από Giovanni »

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:11:19 πμ »
Λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα...

-Το οτι δεν εχεις Α/Ο ακομα δεν ειναι και τοσο τραγικο μιας και τα κοραλια που έχεις συγχωρούν "λάθη" σε τιμές, αλλα οπως λες και εσυ το ιδανικο θα ηταν να ειχες μια. Η τιμη μιας αξιοπιστης μοναδας αντίστροφης όσμωσης κυμαίνεται περίπου στα 60 ευρώ, ετσι απλα για την ιστορία.

- Αλλαγες απο θάλασσα εαν ειναι απο έμπιστο μερος οπου δεν υπάρχει μολυνση (τουλάχιστον εμφανείς) με καθαρα νερα και τουλάχιστον 3-4 μερες αφότου εβρεξε τελευταία φορά, , νομιζω ειναι οκ.

- Και στο φιλτρο το εξωτερικο μια χαρα δουλεύουν τα υλικα αλλα σε ενα ριακτορα ακομα καλύτερα. Μην ξεχάσεις να βγαλεις μερικές φώτο και να μας παρουσιάσεις την προσπάθεια κατασκευής του ριακτορα! Πιθανον να παρεις ιδεες που δεν τις εχεις σκεφτεί με σκοπο ενα πιο λειτουργικό αποτέλεσμα , καθως επισης θα δώσεις και το ερέθισμα σε άλλους να φτιαξουν κατι αντίστοιχο! 

-Οπως ειπαμε κ πριν τα κοραλια σου ανεχονται πολλα οσο αφορά τις βασικες τιμες.

- Η ανεμώνη αυτη ειναι η heteractis crispa ή αλλιως Sebae Anemone.
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+499+633&pcatid=633
Ειναι απο τα δύσκολα ειδη ανεμωνης αλλα οχι και τοσο ιδιαίτερα αν εχεις μια κάποια εμπειρία. 
Το οτι εγινε καφε μην σε ανυσηχει. Διορθώνεται.
Εαν την δεις να προσπαθει να γυρισει αναποδα τοτε να την προσεξεις πολύ. 
Για να ξαναπάρει τα πανω της και να γινει παλι ασπρη με τα μπλε tips, παρε μια γαριδα απο αυτες που τρωμε, κατεψυγμενη. Αποφλοιωσε την και κοψτην σε μικρα κυβακια. Μην την ξεπαγωσεις.. κρατησε τα κυβακια στην καταψυξη και μοα φορα την εβδομαδα με μια λαβιδα ( αφου εχεις κλεισει κυκλοφοριες) αφηνε ενα κυβακι στο στομα της.. :)
+1000 να το χαιρεσε Χρηστο.

• Silver member
xristosxx reef
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 06:27:47 μμ »
μόλις μαζέψω τα υλικά που χρειάζομαι για τον reactor θα τα ανεβάσω για να δείτε και να προτείνετε καμιά καλύτερη λύση για καλύτερο αποτέλεσμα.

Την ανεμώνη την τάιζα ανά 2 μέρες και τώρα θα την ταΐζω άμα είναι μια φορά την εβδομάδα . ( ένα μικρο κομματάκι γαρίδα φτάνει ? )   

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 08:03:34 μμ »
Μικρα κυβακια λιγότερο του ενος εκατοστού νομιζω αρκει.
Τι την ταιζες?

• Silver member
xristosxx reef
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:01:35 μμ »
στην αρχή τίποτα για καμιά 1-2 μήνες, μετά έκοβα σε 6 μικρές λωρίδες μια γαρίδα μικρή και έδινα μια περίπου 2-3 εκατοστά μήκος κάθε 2-3 μέρες  ( πρώτα την έβραζα και μετά)
δοκίμασα και σαρδελίτσα 2-3 φορές αλλά μια έφαγε και τις άλλες μπα ...δεν θα της άρεσαν 

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
xristosxx reef
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:06:12 μμ »

στην αρχή τίποτα για καμιά 1-2 μήνες, μετά έκοβα σε 6 μικρές λωρίδες μια γαρίδα μικρή και έδινα μια περίπου 2-3 εκατοστά μήκος κάθε 2-3 μέρες  ( πρώτα την έβραζα και μετά)
δοκίμασα και σαρδελίτσα 2-3 φορές αλλά μια έφαγε και τις άλλες μπα ...δεν θα της άρεσαν
Δεν χρειάζεται βράσιμο...ελπίζω να μην τις έκανες σαγανάκι :D :D
Γρηγόρης.

• Silver member
xristosxx reef
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 09:17:51 μμ »
το είχα στο μυαλό μου άμα δεν έτρωγε να ρίξω μέσα και λίγο ντομάτα τυράκι και να κάτσω να το φάω εγώ... ε μην πάνε και χαμένα 

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
xristosxx reef
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:05:34 μμ »
Είστε τρελλοί εσείς οι θαλασσινοί. Ταίζετε τα χορτάρια!!  :)

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
xristosxx reef
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:40:26 μμ »
Άλλος έχει χορτάρια....
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: Απ: xristosxx reef
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 09:25:26 πμ »

Με την ονομασία Ανεμώνη της θάλασσας φέρονται διάφορα κοιλεντερωτά πολύποδα, που το σχήμα τους μοιάζει με λουλούδι. Υπάγονται στο φύλοκοιλεντερωτά, στην ομοταξία ανθόζωα, στην υφομοταξία εξακοράλλια, στην τάξη ακτινιάριακαι στην οικογένεια ακτινίδες.Είναι ζώα με σώμα κάπως κυλινδρικό, που βρίσκονται κολλημένα με τη βάση τους ή το πόδι τους πάνω σε άλλο στερεό σώμα, ενώ στην αντίθετη ελεύθερη άκρη του σώματος τους φέρουν δίσκο στον οποίο βρίσκεται η στοματική σχισμή.Το στόμα τους φέρει γύρω του απλά και κοίλα πλοκάμια, που ο αριθμός τους διαφέρει από το ένα ζώο στο άλλο και είναι πολλαπλάσιο του έξι, καταλήγει δε στον οισοφάγο, που μπαίνει μέσα στην στοματική κοιλότητα και συνδέεται ακτινωτά διαμέσου μεσεντερίων με τα τοιχώματά της.Έτσι το σώμα διαιρείται σε διαχωρίσματα, με τα οποία επικοινωνεί ο οισοφάγος διαμέσου μιας κεντρικής κοιλότητας. Από τις δύο μεριές του οισοφάγου και προς τις αντίστοιχες γωνίες του στόματος απλώνεται ένα ζευγάρι σιφωνόγλυφα, που παραμένουν συνεχώς ανοιχτά, επιτρέποντας έτσι την είσοδο και την έξοδο ρευμάτων νερού, που κάνουν τη δουλειά της αναπνοής και της απέκκρισης.Τα τοιχώματα και τα πλοκάμια που φυτρώνουν απ'αυτά έχουν μεγάλη ικανότητα συστολής και διαστολής και αποτελούνται από μυς διαταγμένους κυλινδρικά για τη διαστολή και κατά μήκος για τη συστολή. Οι μύες αυτοί συνδέονται με ειδικούς συνδέσμους με τα μεσεντέρια, που είναι κάθετα,ακτινωτά διαφράγματα, που απλώνονται από το περιστόμιο μέχρι τη βάση και από τα σωματικά τοιχώματα μέχρι τον οισοφάγο αλλά χαμηλότερο απ'αυτόν επίπεδο. Γενικά είναι τοποθετημένοι κατά ζευγάρια, και, όπως και τα πλοκάμια, σε αριθμό που αποτελεί πολλαπλάσιο του έξι.Τα μεσεντέρια που αντιστοιχούν στα σιφωνόγλυφα, έχουν διάφορη κατασκευή και λέγονται άμεσα, ενώ τα άλλα αποτελούν διάφορες κατηγορίες ανάλογα με την τάξη και το βαθμό ανάπτυξή τους.Οι χώροι ανάμεσα στα μεσεντέρια συγκοινωνούν με έναν ή δύο πόρους, ενώ οι ωοθήκες και οι όρχεις αναπτύσσονται από το κύτταρο που είναι κοντά στη γαστρική κοιλότητα και τα άκρα των μεσεντερίων.Στο ίδιο σημείο βρίσκονται τα πεπτικά κύτταρα και οι νηματοκύστεις, που σε ορισμένα είδη φυτρώνουν πάνω από λεπτές ίνες, που προβάλλουν με το στόμα.Οι περισσότερες θαλάσσιες ανεμώνες ζουν μοναχές και πολύ λίγες κατά αποικίες.Επίσης, αντίθετα προς τα στενά συγγενεύοντα μ'αυτές κοράλλια, ποτέ δε σχηματίζουν εσωτερικά ασβεστολιθικό σκελετό.Σε μερικές μονάχα περιπτώσεις μπορεί να φτιάξουν τέτοιο σκελετό, αλλά μονάχα απ'έξω στο εκτόδερμα.Κατά κανόνα οι ανεμώνες ζουν κολλημένες πάνω σε βράχια. Μερικά είδη ζουν στην άμμο ή τη λάσπη, άλλα κολλούν σε κοχύλια από διάφορα οστρακώδη,ενώ άλλα ζουν παρασιτικά πάνω σε μέδουσες.Οι ανεμώνες είναι θαλασσινά ζώα και ζουν κοντά στις ακτές.Λίγα είδη ζουν σε πιο βαθιά νερά και πάρα πολύ λίγα σε ανοιχτά νερά.Οι ανεμώνες αναπαράγονται είτε μονογονικά, με σχάση, είτε αμφιγονικά, με αβγά και σπερματοζωάρια, που παράγονται από διάφορα άτομα.Τα αβγά γονιμοποιούνται μέσα στη γαστρική κοιλότητα και έπειτα από την ωρίμανσή τους ξεφεύγουν από το στόμα, σαν προνύμφες,που ελεύθερες πια κολλούν σε κάποιο στερεό σώμα, όπου αναπτύσσουν στόμα, πλοκάμια και μεσεντέρια, ταυτόχρονα με τη γενική ανάπτυξή του όγκου τους.Οι ανεμώνες είναι σαρκοφάγα ζώα,αλλά επειδή δεν μπορούν να μετακινούνται πάρα πολύ εύκολα, εξαρτώνται απ'την τροφή που θα μπλεχτεί στα εκτεταμένα πλοκάμια τους ή το περιστόμιο τους.Το θύμα που πιάνεται ναρκώνεται πρώτα με την ενέργεια των κνιδοφόρων κυστεών τους και μετά προωθείται με το στόμα στη γαστρική κοιλότητα για πέψη.Το τμήμα της τροφής που δεν χωνεύεται αποβάλλεται από το στόμα.Οι ανεμώνες είναι πολύ λαίμαργα ζώα και καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες τροφής,μεγαλώνοντας πολύ γρήγορα.Όταν συμβαίνει να στερούνται τροφής, ο όγκος τους μικραίνει μέχρι σχεδόν αφανισμού, χωρίς ωστόσο τα ζώα να χάνουν το σχήμα τους.Η ομοιογένεια στην οποία ανήκουν οι ανεμώνες περιλαμβάνει πολλά είδη,που διακρίνονται μεταξύ τους από τη διαφορετική διάταξη των μεσεντερίων και πλοκαμιών κυρίως και κατά δεύτερο λόγο απ'το χρώμα, τον τύπο κ.τ.λ.Τα πιο πολλά απ'αυτά και ιδιαίτερα τα τροπικά είδη έχουν πολύ ωραία χρώματα.Είναι συνήθως χρώματος κόκκινου,καφέ,πράσινο ή πορτοκαλί και μερικές φορές εμφανίζουν μπλε ή κίτρινες βούλες.

http://goo.gl/SHHYaf

Καμια σχεση με "χορταρια" .... :)

• Silver member
xristosxx reef
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:18:15 πμ »
Πάρα πολυ καλό άρθρο!!!!

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
xristosxx reef
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 07:08:37 μμ »

Με την ονομασία Ανεμώνη της θάλασσας φέρονται διάφορα κοιλεντερωτά πολύποδα, που το σχήμα τους μοιάζει με λουλούδι. Υπάγονται στο φύλοκοιλεντερωτά, στην ομοταξία ανθόζωα, στην υφομοταξία εξακοράλλια, στην τάξη ακτινιάριακαι στην οικογένεια ακτινίδες.Είναι ζώα με σώμα κάπως κυλινδρικό, που βρίσκονται κολλημένα με τη βάση τους ή το πόδι τους πάνω σε άλλο στερεό σώμα, ενώ στην αντίθετη ελεύθερη άκρη του σώματος τους φέρουν δίσκο στον οποίο βρίσκεται η στοματική σχισμή.Το στόμα τους φέρει γύρω του απλά και κοίλα πλοκάμια, που ο αριθμός τους διαφέρει από το ένα ζώο στο άλλο και είναι πολλαπλάσιο του έξι, καταλήγει δε στον οισοφάγο, που μπαίνει μέσα στην στοματική κοιλότητα και συνδέεται ακτινωτά διαμέσου μεσεντερίων με τα τοιχώματά της.Έτσι το σώμα διαιρείται σε διαχωρίσματα, με τα οποία επικοινωνεί ο οισοφάγος διαμέσου μιας κεντρικής κοιλότητας. Από τις δύο μεριές του οισοφάγου και προς τις αντίστοιχες γωνίες του στόματος απλώνεται ένα ζευγάρι σιφωνόγλυφα, που παραμένουν συνεχώς ανοιχτά, επιτρέποντας έτσι την είσοδο και την έξοδο ρευμάτων νερού, που κάνουν τη δουλειά της αναπνοής και της απέκκρισης.Τα τοιχώματα και τα πλοκάμια που φυτρώνουν απ'αυτά έχουν μεγάλη ικανότητα συστολής και διαστολής και αποτελούνται από μυς διαταγμένους κυλινδρικά για τη διαστολή και κατά μήκος για τη συστολή. Οι μύες αυτοί συνδέονται με ειδικούς συνδέσμους με τα μεσεντέρια, που είναι κάθετα,ακτινωτά διαφράγματα, που απλώνονται από το περιστόμιο μέχρι τη βάση και από τα σωματικά τοιχώματα μέχρι τον οισοφάγο αλλά χαμηλότερο απ'αυτόν επίπεδο. Γενικά είναι τοποθετημένοι κατά ζευγάρια, και, όπως και τα πλοκάμια, σε αριθμό που αποτελεί πολλαπλάσιο του έξι.Τα μεσεντέρια που αντιστοιχούν στα σιφωνόγλυφα, έχουν διάφορη κατασκευή και λέγονται άμεσα, ενώ τα άλλα αποτελούν διάφορες κατηγορίες ανάλογα με την τάξη και το βαθμό ανάπτυξή τους.Οι χώροι ανάμεσα στα μεσεντέρια συγκοινωνούν με έναν ή δύο πόρους, ενώ οι ωοθήκες και οι όρχεις αναπτύσσονται από το κύτταρο που είναι κοντά στη γαστρική κοιλότητα και τα άκρα των μεσεντερίων.Στο ίδιο σημείο βρίσκονται τα πεπτικά κύτταρα και οι νηματοκύστεις, που σε ορισμένα είδη φυτρώνουν πάνω από λεπτές ίνες, που προβάλλουν με το στόμα.Οι περισσότερες θαλάσσιες ανεμώνες ζουν μοναχές και πολύ λίγες κατά αποικίες.Επίσης, αντίθετα προς τα στενά συγγενεύοντα μ'αυτές κοράλλια, ποτέ δε σχηματίζουν εσωτερικά ασβεστολιθικό σκελετό.Σε μερικές μονάχα περιπτώσεις μπορεί να φτιάξουν τέτοιο σκελετό, αλλά μονάχα απ'έξω στο εκτόδερμα.Κατά κανόνα οι ανεμώνες ζουν κολλημένες πάνω σε βράχια. Μερικά είδη ζουν στην άμμο ή τη λάσπη, άλλα κολλούν σε κοχύλια από διάφορα οστρακώδη,ενώ άλλα ζουν παρασιτικά πάνω σε μέδουσες.Οι ανεμώνες είναι θαλασσινά ζώα και ζουν κοντά στις ακτές.Λίγα είδη ζουν σε πιο βαθιά νερά και πάρα πολύ λίγα σε ανοιχτά νερά.Οι ανεμώνες αναπαράγονται είτε μονογονικά, με σχάση, είτε αμφιγονικά, με αβγά και σπερματοζωάρια, που παράγονται από διάφορα άτομα.Τα αβγά γονιμοποιούνται μέσα στη γαστρική κοιλότητα και έπειτα από την ωρίμανσή τους ξεφεύγουν από το στόμα, σαν προνύμφες,που ελεύθερες πια κολλούν σε κάποιο στερεό σώμα, όπου αναπτύσσουν στόμα, πλοκάμια και μεσεντέρια, ταυτόχρονα με τη γενική ανάπτυξή του όγκου τους.Οι ανεμώνες είναι σαρκοφάγα ζώα,αλλά επειδή δεν μπορούν να μετακινούνται πάρα πολύ εύκολα, εξαρτώνται απ'την τροφή που θα μπλεχτεί στα εκτεταμένα πλοκάμια τους ή το περιστόμιο τους.Το θύμα που πιάνεται ναρκώνεται πρώτα με την ενέργεια των κνιδοφόρων κυστεών τους και μετά προωθείται με το στόμα στη γαστρική κοιλότητα για πέψη.Το τμήμα της τροφής που δεν χωνεύεται αποβάλλεται από το στόμα.Οι ανεμώνες είναι πολύ λαίμαργα ζώα και καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες τροφής,μεγαλώνοντας πολύ γρήγορα.Όταν συμβαίνει να στερούνται τροφής, ο όγκος τους μικραίνει μέχρι σχεδόν αφανισμού, χωρίς ωστόσο τα ζώα να χάνουν το σχήμα τους.Η ομοιογένεια στην οποία ανήκουν οι ανεμώνες περιλαμβάνει πολλά είδη,που διακρίνονται μεταξύ τους από τη διαφορετική διάταξη των μεσεντερίων και πλοκαμιών κυρίως και κατά δεύτερο λόγο απ'το χρώμα, τον τύπο κ.τ.λ.Τα πιο πολλά απ'αυτά και ιδιαίτερα τα τροπικά είδη έχουν πολύ ωραία χρώματα.Είναι συνήθως χρώματος κόκκινου,καφέ,πράσινο ή πορτοκαλί και μερικές φορές εμφανίζουν μπλε ή κίτρινες βούλες.

http://goo.gl/SHHYaf

Καμια σχεση με "χορταρια" .... :)

Βρε καλως τα τα παιδιά!!!!Τα 3-0!!!!
Φίλος....τα σέβη μου....
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
xristosxx reef
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 09:05:01 μμ »
Όλα αυτά για ένα ματσάκι μαιντανό;   respkt