ΑποστολέαςΘέμα: Co2 και αντίστροφη οσμωση  (Αναγνώστηκε 2600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kolokithas1983

• New member
  • *
Co2 και αντίστροφη οσμωση
« στις: Αύγουστος 16, 2011, 10:30:50 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω ένα σύστημα co2 και μια αντίστροφη οσμωση. Υπάρχει κανένας που να πουλάει κάτι από αυτά!!! Εύχομαι να βρω κάτι. Βοηθειστε παιδιά!!!

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2011, 10:38:56 μμ »
Όσμωση μπορείς να παραγγείλεις από εδώ: http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858
Φιάλες CO2 πρέπει να έχει ο Τσέρτσης με τα πυροσβεστικά είδη στην οδό Λαγκαδά.
Ας σου πούνε και οι άλλοι.

• New member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2011, 11:08:15 μμ »
Καλό το site που μου έδωσες αλλά εγώ ψάχνω κάτι μεταχειρισμένο η κάτι σε πολύ καλή τιμή. Αν υπάρχει κάποιος ρε παιδιά; Όσο για το co2 πάλι κάτι σε μεταχειρισμένο ψάχνω η τουλάχιστον κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου πως να το φτιάξω, από που βα πάρω τα υλικά και φυσικά πόσο περίπου θα μου στοιχίζουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2011, 11:56:56 μμ »
Για την αντίστροφη όσμωση φίλε μου δεν έχει έννοια να αγοράσεις μεταχειρισμένη, γιατί παραπάνω από την μισή τιμή της κοστίζουν η μεμβράνη και τα προφίλτρα,
που θέλουν αλλαγή με καινούρια σχεδόν κάθε 6 μήνες (τα προφίλτρα) και κάθε χρόνο (η μεμβράνη), ανάλογα βέβαια και με την χρήση (πόσα λίτρα έβγαλαν).
Αν λοιπόν πάρεις μια μεταχειρισμένη Α/Ο με 30-40 ευρώ πχ και έχει ήδη εξαντλημένα προφίλτρα και μεμβράνη, θα χρειαστείς άλλα τόσα (και παραπάνω) για να τα
αλλάξεις, οπότε θα έχεις πληρώσει τουλάχιστον όσα κάνει η καινούρια και δεν θα έχεις καινούρια, αλλά παλιά, με τα όποια πιθανά προβλήματα.
Γι' αυτό σου συνιστώ ανεπιφύλαχτα να πας στην ιστοσελίδα που σου έδωσε ο Γιάννης και να πάρεις την φτηνή κόμπακτ με τα 61 ευρώ, αξίζει τον κόπο.

Για το CO2 μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο σύστημα σε καλή τιμή, ή να κάνεις το D.I.Y. με την ζάχαρη και την μαγιά (αν το θέλεις για ενυδρείο μέχρι 120 λίτρα).

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2011, 12:37:45 πμ από bokostas »

• New member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:11:45 πμ »
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Μάλλον θα αγοράσω αυτή που μου είπατε. Όσο για το co2, έχεις τίποτα στα υπόψιν σου;

Αποσυνδεδεμένος Red Discus

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:23:46 πμ »
Ψαξε λιγο εδω: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=79&ManufID=&show=grid
Μπορεις να φτιαξεις διαφορους συνδυασμους!

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:35:24 πμ »
Φίλε μου καλησπέρα....

αν θυμάμαι καλά είχες κάνει ποστ σχετικά με το μαλάουι του Μάρκου και ότι ήθελες να κάνεις κάτι παρόμοιο... Άλλαξες γνώμη και το γυρνάς σε φυτεμένο ή η Α/Ο και το διοξείδιο είναι για άλλο ενυδρείο ή για κανέναν γνωστό σου?
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:37:18 πμ »
Όσο για το co2, έχεις τίποτα στα υπόψιν σου;
Πες μας για πόσα λίτρα ενυδρείο προορίζεται, να σου δώσουμε ιδέες.

• New member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:55:17 πμ »
Αλλαξα γνώμη και είπα να το γυρίσω σε φυτεμενο. Το ενυδρειο μου είναι 1,00*0,40*0.50. δώστε ιδέες παιδιά!!!

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:03:23 πμ »
Εγώ θα σου έλεγα να το γυρνούσες σε Ταγκανίκα....... με Julidochromis και shell dwellers...... και μπορείς να έχεις και φυτάκια, και να αποφύγεις Α/Ο και διοξείδια.....
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

• New member
  • *
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:06:42 πμ »
ΧιΌΧι. Έχω απορρίψει το θέμα των κιχλιδων. Αποφάσισα να πάω σε φυτεμενο. Εχεις στα υπόψιν σου τίποτα για co2 και Α\Ο;

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:12:35 πμ »
Θα σου πω αυτά που ήδη σου έχουν πει τα παιδιά...... το μόνο που μπορεί να διαφοροποιήσει το τι θα σου προτείνουν είναι το τι ψαράκια θα θελήσεις να βάλεις και το τι φυτά. Κάποια ψαράκια θέλουν πολύ μαλακό νερό, κάποια όχι, οπότε ανάλογα θα σου προτείνουν και την κατάλληλη Α/Ο... για κάποια εύκολα φυτά πιθανώς να είναι περιττό το διοξείδιο είτε θα πας σε DIY, ενώ για τα υψηλών απαιτήσεων είναι απαραίτητο και είτε θα πρέπει να κάνεις DIY είτε να αγοράσεις.....

Ξεκαθάρισε το τι ακριβώς θέλεις και τα παιδιά εδώ είναι....

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:13:22 πμ »
Η συζήτηση αν συνεχιστεί πρέπει να μεταφερθεί σε άλλη κατηγορία, εδώ είναι αγγελίες. Αν θέλεις να συνεχιστεί άνοιξε καινούριο θέμα στους αρχάριους γλυκού νερού, η να μεταφέρουμε την συζήτηση που κάναμε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:16:37 πμ »
Αλλαξα γνώμη και είπα να το γυρίσω σε φυτεμενο. Το ενυδρειο μου είναι 1,00*0,40*0.50. δώστε ιδέες παιδιά!!!

Εγώ πάλι συμφωνώ με το φυτεμένο ;), αλλά θα σου πρότεινα να το στήσεις πρώτα, να αποφασίσεις τι ψάρια και τι φυτά θα βάλεις και μετά
να σκεφτείς αν και πότε θα μπεις σε έξοδα για αγορά Α/Ο ή διοξειδίου, πράγμα που μπορείς να αποφύγεις και να κάνεις οικονομία.
Πχ ένα φυτεμένο με εύκολα φυτά χαμηλών απαιτήσεων (και υπάρχουν πολλά και πανέμορφα, δες εδώ: http://aqua4fun.gr/index.php?topic=61.0 )
δεν χρειάζεται πολύπλοκο και ακριβό σύστημα co2, αρκεί να ρίχνεις σπανίως και πού από λίγο διοξείδιο σε υγρή μορφή, όπως το excel.
Και υπάρχουν εξίσου πολλά και εντυπωσιακά ψάρια που ζουν ωραιότατα σε νερό βρύσης, οπότε δεν χρειάζεσαι ούτε και την Α/Ο.
Πες μας ποιά ψάρια σκέφτεσαι, ποιά σου αρέσουν, να δούμε αν όντως χρειάζεσαι Α/Ο και co2, να μην ξοδευτείς άδικα.

Να το μεταφέρουμε το θέμα σου στους "αρχάριους γλυκού νερού" για να συνεχίσουμε ??
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2011, 01:19:30 πμ από bokostas »

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:18:10 πμ »

Εγώ πάλι συμφωνώ με το φυτεμένο ;), ........

Σιγά μην διαφωνούσες.....  ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Red Discus

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:19:23 πμ »
ΧιΌΧι. Έχω απορρίψει το θέμα των κιχλιδων. Αποφάσισα να πάω σε φυτεμενο. Εχεις στα υπόψιν σου τίποτα για co2 και Α\Ο;
Κωνσταντινε ξεκινας με κιχλιδες που ειναι οικονομικες, πας φυτεμενο και ψαχνεις μεταχειρισμενα συστηματα οσμωσης και διοξειδια.
Εχεις σκεφτει το κοστος διατηρησης ενος φυτεμενου? Φωτισμο εχεις δει καθολου? Αν σκεφτηκες τα κινεζοledakia πας για φθηνοδουλεια!
Υπαρχουν ειδικα χωματα για φυτα. Τιμες εχεις δει?
Κανε μια ερευνα απο μονος σου και μετα ξεκινα. Το να γραφεις θελω οσμωση και διοξειδιο χωρις να εχεις ψαξει δεν ειναι και το καλυτερο για μενα!  ;)
Αν ψαχτεις απο μονος σου θα ''φας'' θα γλυτωσεις χρονο και χρημα.

• New member
  • *
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:32:10 πμ »
Καλύτερα ας μεταφερθεί το θέμα στους αρχάριους του γλυκού νερού και τα λέμε εκεί. Όσο για το φωτισμό σκέφτηκα βα βάλω 3 η 4 sylvania grolux 39w. Καλές δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:58:47 πμ »
Ανάλογα με τα φυτά που θα βάλεις, κανονίζεις και τον φωτισμό. Για τα εύκολα φυτά που σου είπα παραπάνω, αρκούν 2 ή το πολύ 3 λάμπες από 39w.
Για πιο απαιτητικά φυτά θα χρειαστείς και 3η ή 4η. Να μην είναι όμως όλες sylvania grolux, γιατί ο φωτισμός θα είναι πολύ ροζέ και το ενυδρείο δεν θα δείχνει όμορφο.
Συνήθως βάζουμε τις μισές grolux (ή οποιαδήποτε άλλη ροζέ) και τις άλλες μισές λευκές daylight, για να δείχνουν και τα ψάρια τα χρώματά τους.

• Aqua Moderator
  • Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 17, 2011, 02:01:30 πμ »
Μπορείς να ξεκινήσεις με ένα φυτεμένο ενυδρείο, με φυτά χαμηλών απαιτήσεων που δεν θέλουν διοξείδιο – λιπάσματα και πολύ φως, φυσικά εάν βάλεις ψάρια που θέλουν μαλακό νερό θα χρειαστείς σίγουρα μια όσμωση, πρώτα ξεκινάς από εκεί και στην πορεία θα αποφασίσεις τι φυτά θα βάλεις.