ΑποστολέαςΘέμα: RE: Βιομπαλες  (Αναγνώστηκε 702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
RE: Βιομπαλες
« στις: Οκτώβριος 01, 2013, 07:58:17 πμ »
Καλημέρα, πήρα ένα μεταχειρισμένο JBL που είχε μεσα Βιομπαλες. Τι ακριβώς κάνουν αυτές? να τις κρατήσω? σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με subtrate pro mini. Τι λέτε? το φιλτρο εχει μονο 2 καλαθάκια (ένα σφουγγάρι, και ένα βιολογικό υλικο) και οι Βιομπαλες ειναι εκτός καλαθιών στον πάτο.

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
Re: RE: Βιομπαλες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 08:41:06 πμ »
Οσο περισσότερο βιολογικο υλικό έχει τόσο το καλυτερο.στο ενα καλαθακι εχει σφουγγαρια,στο αλλο;
Η εισαγωγη του νερου στο συγκεκριμένο γινεται απο πανω ετσι;

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 08:56:45 πμ »
Εχει 2 καλαθάκια. Τα βανακια ειναι απο επάνω αλλα εχει και ένα σωλήνα που περνάει μεσα απ όλο το υλικο οπότε δεν καταλαβαίνω αν περνάει απο επάνω προς τα κάτω το νερο ή αν πρωτα περνάει απο αυτο το σωλήνα και το στέλνει απο κάτω προς τα επάνω. Ζήτησα απο τη JBL να μου στείλει το manual γιατι δεν το βρίσκω στο Ίντερνετ.

Ο Τολης πάντως τα είχε στημένα με αυτη τη σειρά: Στο επάνω καλαθάκι εeiχει κάτω μακαρονι, μετα σφουγγάρι (ειναι μαύρο αλλα δεν ξερω αν ειναι άνθρακα) και απο επάνω υαλοβαμβακα. Στο κάτω καλαθάκι όλο μακαρονι (αλλα ειναι γυαλιστερά και μαύρα και αλλα πορωδη και σκούρα απο βακτηρια - οπότε δεν ξερω αν κάποια ειναι βιολογικά και καποια μηχανικά μακαρόνια). Και κάτω απο το τελευταίο καλαθάκι εχει χώρο στον οποίο εχει τις Βιομπαλες.

Οι Βιομπαλες ειναι για μηχανικη ή βιολογικη φίλτρανση?? Καπου διάβασα οτι ανεβάζουν νιτρικα αλλα στο δικο μου ενυδρειο σίγουρα δε γίνεται αυτο. Μου κανει εντύπωση πως όσο και να ταιζω δεν ανεβαζει νιτρικα πάνω απο 15 με εβδομαδιαία αλλαγη 20%. Ενώ στο μικρο μου ενυδρειο με την ίδια ψαροσυνθεση και το ίδιο ταιςμα ανέβαζε 30-35. Τι σημαινει αυτο??

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 09:37:31 πμ »
Οι βιόμπαλες χρησιμοποιούνται κυρίως στα trickle filter που κάνανε κάποτε για θαλασσινό ενυδρείο. Εκεί ίσως ανέβαζαν νιτρικά.
Δεν είναι και κορυφαίο βιολογικό υλικό. Τουλάχιστον σε ένα εξωτερικό φίλτρο θα προτιμούσα να βάλω κάποιο άλλο υλικό π.χ. ελαφρόπετρα
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.