ΑποστολέαςΘέμα: Tribute to Salonica Reef Maniacs - glazar's Nano reef  (Αναγνώστηκε 19066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Tribute to Salonica Reef Maniacs - glazar's Nano reef
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 05:58:13 μμ »

Την λατρεια της αλμυρας οταν την αποκτησεις δυσκολα την αποχωρίζεσαι. Ετσι ξεκινησε στο μυαλο μου να γυρίζει η δημιουργία ενος νεου
θαλλασινου για να μπουν μεσα κυριως σκληρα κοραλια. Λογω βεβαια των οικονομικων καταστασεων το μεγεθος επρεπε να ειναι μεν μικρο, αλλα ταυτοχρονα και αρκετο για να μην δειχνει μια σταλια διπλα στο μεγαλο Fish Only.. :)

Ετσι αρχισα να σκεφτομαι πως θα φτιαχτει. Η αδυναμια μου ειναι οι κύβοι και ετσι τα πρωτα σχεδια εγιναν με βαση αυτου του σχηματος.
Επισης δεν ηθελα να φτιαξω sump κατω απο το ενυδρείο καθως ηθελα να ειναι συμμαζεμενο το ολο project.

Και επειδη για μενα δεν νοειται σχεδιασμος οποιουδηποτε τυπου χωρις χαρτι και μολυβι, ειχα γεμισει χαρτακια με σχεδια...

Τα  σχεδια εγιναν πρωτη φορα πριν καιρο και ενας κακος φωτογραφος τα εβγαλε στην φορα στην κοπη της πίτας, με την βοηθεια του Θοδωρη( bababrilio) .

Ο ογκος του ενυδρειου θα ηταν περιπου 150-200λιτρα. Σε αυτη την περιπτωση ομως επρεπε να κινηθω οριακα, καθως ειναι ενα οριο αναμεσα
στα περισσοτερα εξαρτηαματα, π.χ. σκιμμερ, θερμοστατες, αντλιες, φωτισμος.

Οποτε αποφασισα να φτιαξω ενα ενυδρειο με διαστασεις 65 πλατος χ 65 βαθος χ 55 υψος ( 232λιτρα καθαρα). Αυτο θα με βοηθουσε στο να μην χρησιμοποιησω κοντρες πανω. Το τζαμι που μπηκε ειναι clear σε ολες τις πλευρες του 10αρι. Η πλατη θα φιλοξενουσε το sub το οποιο δεν ειχε ακομα αποφασιστει γιατι δεν ηθελα να χασω πολυ χωρο .

Απο τοτε και με τις δουλειες που δεν με αφηναν να ησυχάσω φτιαχτηκε ο σκελετος ο οποιος ειναι απο 4αρι κοιλοδοκο. ( υπερβολη για τα λιτρα
αλλα καλυτερα να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Υστερα ηρθε η ωρα του ντυσιματος και επιλεχθηκε μια γκρι μελαμινη ( δεν βρηκα πουθενα μαυρη... ) οποτε και παλι αλλαξαν τα σχεδια απο το αρχικο μου προσανατολισμο. Τελικα μου αρεσε η ιδεα καθως μαυρα ηταν ανεκαθεν τα επιπλα που ηθελα , οποτε ειπα να κανω εναν διαφορετικο συνδυασμο χρωματων.

για την διευκολυνση μπηκε ο ελεγκτης στην φασα της προσοψης του επιπλου

Ετσι επιλεχθηκε και ενα διαφορετικο χρωμα για την πορτα. ( Εγινε μοντερνο το επιπλο...  ;D )

Οποτε η βαση ηταν σχεδον ετοιμη  και ετσι την αφησα στην ακρη για να την ολοκληρωσω πιο μετα.

Σειρα ειχε το ενδυρειο. Σε αυτην  την φαση να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Paco για την ολοκληρωση του κολληματος του.
Το ενυδρειο γεμισε και ηταν ολα μια χαρα. Η σιλικονη που μπηκε ειναι η μαυρη της de braven.

Το επόμενο σταδιο ηταν η κατασκευη του sub πλατης. Απο την αρχη δεν ηθελα να γινει με τζαμι για 2 λογους.
1ον επρεπε να γινει πατεντα για το χρωμα της πλατης και 2ο εαν ηθελα να το κανω καθαρη γυαλλα δεν θα μπορουσα ευκολα.

Ετσι η λυση ηταν πλεξιγκλας. Επιλεχθηκε 0,5 ποντου μαυρο πλεξιγκλας και ξαναξεκινησαν τα σχεδια για το πως θα γινει. Ηθελα να μην πιανει
πολυ χωρο αλλα να χωραει και μεσα και το χερι μου για να κανω οτι χρειαστει. Το σκιμμερ που επιλεχθηκε ειναι της Tunze 9005  καθως τα τελικα λιτρα του ενυδρειου θα ειναι  περιπου 180 λιτρα και με την προσθηκη βραχου θα κατεβουν κοντα στα 150λιτρα. Το νερο στο sub δεν το υπολογιζω καθολου. παρα μονο στο κυριως ενυδρειο.

Τα κομματια ειχαν γινει παραγγελια και τελικα αριχσα να τα κολλαω. Η διάσταση του ειναι 13εκ βαθος οποτε εχασα σχετικά λιγο ογκο νερου. Η διασταση αυτη ειναι οραικα για το συγκεκριμενο σκιμμερ που επιλέχθηκε, καθως και για να χωραει ανετα το χερι. Οποτε οι τελικες διαστασεις του ενυδρειου ειναι 65 Χ 52 Χ 55 = 186 λιτρα οπου με την προσθηκη βραχου και αραγωνιτη και φυσικα η επιφανεια του νερου δεν θα ειναι μεχρι πανω, θα ριξει τον ογκο περιπου στα 150λιτρα.

Με βαση το σκιμμερ εχει σχεδιαστει το πισω μερο ετσι ωστε να περναει οσο δυνατον περισσοτερο νερο μεσα απο αυτο και να βγαινει απο κατω, χωρις να υπαρχει περιπτωση να μενει στασιμο κοντα του ή να περνάει 2 φορες το ιδιο νερο. Γιαυτο τον λογο κοπηκαν τα καθετα κομματια με βαση το υψος του.

Οι 2 τρυπες εισαγωγης εγιναν για να περναει οσο το δυνατο περισσοτερο νερο μεσα στο sub και επισης σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα στην αναπληρωση να μην ξενερωσει το σκιμμερ ή αντλια μεχρι και το σημειο των 25-30 εκατοστων απο τον πατο.
Τα καθετα βεβαια ειναι κολλημενα περιπου 1 εκατοστο πιο χαμηλα και με βαση την χωρητικοτητα ολου του ενυδρειου θα σχεδιαστει και το δοχειο της αυτοματης αναπληρωσης για να μην τυχει και ξεχυλισει το νερο σε περιπτωση κολληματος της.

ετσι μπηκε και η πλατη και κολληθηκε στο ενυδρειο.

Επειδη ομως η λεπτομερεια μετραει επρεπε να γινει πιο θαλασσινο το επιπλο και ετσι αλλαχθηκαν τα πομολα του επιπλου με καποια

πιο αντιπροσωπευτικά του τελικου του προορισμου..  ;D ;D ;D

Οχι παιζουμε.... !!!

τελευταιες πινελιες για το sub ηταν να μπει και το καπακι για να μην υπαρχει χασιμο εξατμισης και θορυβου του σκιμμερ, αλλα και γιατι δεν
θελω να φαινεται τιποτα απο καλωδια και εξαρτηματα. Επίσης μένει να μπει και η υπογραφη του ενυδρειου.... ;)

Εγινε και η σχαρα για να κατσει ο βραχος στο sub καθως υπαρχει μελετη για chaeto και επισης το διπλο καλαθακι για τα υλικα
Αντιφως και ανθρακας) μεσα σε διχτυ και στην εισαγωγη του νερου ακριβως κατω απο τις 2 τρυπες.

Συνεχιζεται...

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2014, 09:45:41 πμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 06:18:39 μμ »
Μπράβο αφεντικό,προσεγμένη και μελετημένη δουλειά,που σίγουρα θα αποδώσει...Από το αρχικό σχέδιο μέχρι τα κολλήματα και το σαμπ

Καλώς ήλθες στον μαγικό κόσμο του reef....

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 06:33:33 μμ από gregog7 »
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 07:05:50 μμ »
Μπραβο Γιωργο....πολυ-πολυ ωραιο   sevasmos - ειδικα τα πομολα( :P )

(Το σαμπ πως το κολλησες στα τζαμια δεν ειπες...)

2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 07:34:05 μμ »
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Το sub ειναι κολλημενο με σιλικονη. Το δοκιμασα εαν κουνιεται και εινια μια χαρα. ΔΕν ειναι κουτι για να το σηκωσει η ανωση, οποτε με την σιλικονη και μονο καταφερε να κρατηθει. Σκεφτομουν να το κολησω με κολλα και μετα με σιλικονη, αλλα τελικα εβαλα μονο σιλικονη. Εαν το δω να κολυμπαει τοτε θα του βαλω και κολλα στιγμης... :) :) :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Re: Tribute to Salonica Reef Maniacs - glazar's Nano reef
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 07:34:53 μμ »
Πιο μελετημενο ενυδρείο πεθαινεις..
Αντε με το καλο και καλογεμιστο Γιωργο!!!! Θα σε δωσω το πρωτο σου κοραλι με το καλο!!!! :)

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 07:43:15 μμ »
Σε ευχαριστω Γιαννη. Τι να κανω με εσας που εμπλεξα. Ξανακυλισα στα σκληρα.... :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 07:45:16 μμ »

Σε ευχαριστω Γιαννη. Τι να κανω με εσας που εμπλεξα. Ξανακυλισα στα σκληρα.... :)
Ναι μωρέ...τραβάτε με και ας κλαίω...άντε κάνε και το aquascape τώρα να γουστάρουμε ακόμη πιο πολύ.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 07:52:47 μμ »
Εκεινος ο ανεμοδαρμενος καβαλαρης της θαλασσας απορω πως και ασχοληθηκε και κολλησε ενυδρειο για θαλασσινο  δε ξερω....θα αλλαξοπιστησε μαλλον... ^-^

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 07:59:54 μμ »
Τον εβαλα στην αποθηκη του Μιχαλη και δεν θα εβγαινε αν δεν το κολλουσε. Βρηκα και ευκαιρια γιατι ειχε πολλα ρεπο μαζεμενα... :) :)

ενα 4ωρο μας πηρε με το μπουρου μπουρου και την μακαροναδοσνιτσελαδα μαζι... :)

Ναι μωρέ...τραβάτε με και ας κλαίω...άντε κάνε και το aquascape τώρα να γουστάρουμε ακόμη πιο πολύ.

Ασε Γρηγορη .. το δίλημμα μου στο ειπα πιο ειναι και ακομα δεν το ελυσα.

1ον) να βγαλω τον βραχο που ειχα βαλει εδω και 1,5 χρονο στο μεγαλο και να τον νεκρωσω, για να κανω με την ησυχια μου το aquascape ή
2ον) να ειμαι στο βρεξε-βαλε με τον ζωντανο βραχο .

Επειδη ξερω οτι θα με παρει μια μερα για να φτιαξω το aquascape πιο πολυ σκεφτομαι να βαλω μονο νεκρο βραχο μεσα.
Δεν εχω καποιο θεμα στον ζωντανο ( και αυτος απο νεκρο προηλθε) απλα ξερω οτι για να φτιαξω αυτο που εχω σκεφτει θα με παρει ωρες και δεν θελω να τρεχω. ( μπορω βεβαια εαν τον νεκρωσω ξανα ολο, να βαλω μετα ενα κομματι ζωντανου και να περιμενω παλι απο την αρχη.. )
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 08:00:10 μμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 08:05:00 μμ »
[size=78%]να 4ωρο μας πηρε με το μπουρου μπουρου και την μακαροναδοσνιτσελαδα μαζι...[/size] :) [/size][size=78%] [/size]

Καλα την εβγαλες...... loll

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 08:09:01 μμ »
Και που εισαι . Επειδη ειναι και πολυ ψειρας Την 2η φορα που πηγα να το παρω και καθισαμε και το ειδαμε καλυτερα, κατι δεν μας αρεσε.

Το ξεκολησαμε γυρω-γυρω και το ξανακολλησαμε , μονο και μονο με την σκεψη... Αλλο ενα 2 ωρο φαγαμε... :) 2 Μπουκαλια σιλικονη χρειστηκε το ενυδρειο... περιπου οσο χρειαζονται τα μαγαζια για 3 τετοια ενυδρεια... :) :)  Αλλα εγινε τουρμπο... Δεν καθαριζει απο τα πλαινα με τιποτα....
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Tolis

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: RSM 130 mixed reef
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 08:39:07 μμ »
Παρα πολυ ομορφη και προσεγμενη δουλεια Γιωργο!Καλογεμιστο κι αν θελησεις βοηθεια το τηλεφωνο μου το 'χεις!  ;) :-*

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:00:32 μμ »
Η αμεσως επομενη φαση του ενυδρειου ηταν ο φωτισμος του. Εδω εγιναν δυσκολα τα πραγματα καθως η διασταση του ενδυρειου
δεν μου αφηνε πολλα περιθωρια για να επιλεξω οτι φωτιστικο ηθελα. Οταν ειχα ξεκινησει τις διαστασεις αυτες ( 65 μηκος) ειχα στο μυαλο μου
φωτιστικο με Τ5 και μηκος τοσο ωστε να μπορει να κατσει πανω στο ενδυρειο. Με τον καιρο αρχισα να σκεφτομαι τα led και τελικα ειδα οτι
πολλα φωτιστικα ηταν μεχρι 60-64 εκ και ετσι δεν μπορουσα να τα αφησω να κατσουν. Υστερα αρχισα να σκεφτομαι την λυση του κρεμαστου
αλλα σε σπιτι που νοικιαζεις οταν ξεκινας να τρυπας το ταβανι δεν ξερεις ποτε τι σε επιφυλλασει.
Να μην σας ζαλιζω η τελικη λυση που βρεθηκε ηταν να γινουν 2 μεαταλικες ραβδοι βιδωμενες στην πλατη του επιπλου και να καταληγουν σε
σχημα Γαμμα. Το φωτιστικο που επιλεχθηκε τελικα ειναι με Μεταλλου Λαμπα της Arcadia Series 3 ( παλια και δουλεμενη λυση με επιτυχια σε reef) . Η αναλογια που θα υπαρχει θα ειναι κατι παραπανω απο 1watt/λιτρο.

Και ετσι η εξωτερικη εμφανιση του ενδυρειου αρχισε πλεον να παιρνει "σαρκα και οστα".

Θα ακολουθησουν τα εσωτερικα της βασης καθως εκει θα κρυβονται τα καναλια με τα ρευματα,ο ηλεκτρολογικος πινακας, κ.α.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2014, 09:49:32 πμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:03:51 μμ »
2 Μπουκαλια σιλικονη χρειστηκε το ενυδρειο...

Και με δυό μπουκάλια ουίσκυ επιπλέον θα γινότανε ακόμη καλύτερο  :)

Αψογότατος, μαστορικότατος, προνοητικότατος   sevasmos  sevasmos  sevasmos
Είσαι η ΝΑΣΑ του φόρουμ!! Τα χειρόγραφα σχέδια όλα τα λεφτά!
Έτσι μου αρέσουν οι παρουσιάσεις. Ένα ενυδρείο ξεκινάει από τα σχέδια και το κόψιμο της μύτης του σωληναρίου της σιλικόνης!
 clapp
Shit Happens! Daniel         Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:08:28 μμ »
Δανιηλ που να δεις το γελιο της αρκουδας οταν πηγα σε επιπλοποιο με τα χαρτακια  αυτα για να κοψουμε τα ξυλα...

Τα ειδε και πηρε δικο του μολυβι και εκοψε ενα χαρτακι και τα εγραψε απο την αρχη για να τα καταλαβει. περιττο να σου πω οτι βγηκαν τα σχεδια σαν συνταγη γιατρου... Ισως γιαυτο του ξεφυγαν καποια χιλιοστα και με παιδεψε στην συναρμολογηση.. :)

Δεν μπορω να κανω καμμια κατασκευη χωρις μολυβι και χαρτι. Το θεωρω το Α και το Ω σε καθε κατασκευη. Και ειχα και αρκετα post it χαρτακια στην δουλεια κολλημενα στην οθονη για να τα βλεπω... :) :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Nikos+Ria

• Platinum member
  • Νικος και Ρια....με τρελλα για τα ενυδρεια!!!
  • Εμπειρία: αρχαριος
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:30:25 μμ »
 :o :o :o :o
τι ετσι γινονται τα ενυδρεια????εγω νομιζα πρωτα παιρνεις τα ψαρια,μετα κολλας το σαμπ,μετα τα τζαμια και μετα κανεις τα σχεδια στα χαρτακια....
ααααα....μαλλον πρεπει να αλλαξω τον τροπο οργανωσης μου!!!! :D :D :D :D

φοβερο,προσεγμενο και λεπτομερεστατο μεχρι και το παραμικρο!!!!! clapp clapp clapp(ειδικα τα πομολα ;D)
τελικα τωρα καταλαβα γιατι δεν ηρθες χθες(και καλα εκανες).....ειχες δουλειες με φουντες..... :) :) :)

δεν εχω να πω κατι αλλο....ΑΞΙΟΣ!!!!!!!
θελω να γεμισω ολο το σπιτι με ενυδρεια....μπορω???

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:33:15 μμ »
Νικο και που να με δεις μεσα στην βαση( μισος βεβαια γιατι δεν χωρουσα ολοκληρος) να βιδωνω τον πινακα και τα πολυμπριζα.

30 λεπτα φτερνιζομουν μετα απο το ζορι .. :) :)

Σε ευχαριστω πολυ. Για χθες , σου χρωσταω.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:35:26 μμ »
Δεν μπορω να κανω καμμια κατασκευη χωρις μολυβι και χαρτι. Το θεωρω το Α και το Ω σε καθε κατασκευη. Και ειχα και αρκετα post it χαρτακια στην δουλεια κολλημενα στην οθονη για να τα βλεπω... :) :)

Κάποιος πρέπει να σου μιλήσει για το corel  :) Εγώ εκεί τα κάνω. Αν και το καλύτερο είναι σε ένα 3D πρόγραμμα με τοποθέτηση στον χώρο που θα μπεί για να φαίνονται οι αναλογίες ακόμη καλύτερα.

Τις μελαμίνες για το ντύσιμο τις έχεις φαλτσροκόψει; Βάλε καμμιά φωτο από λεπτομέρειες στις ενώσεις και τον τρόπο που τις μοντάρισες στην σιδηροκατασκευή
Shit Happens! Daniel         Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος Nikos+Ria

• Platinum member
  • Νικος και Ρια....με τρελλα για τα ενυδρεια!!!
  • Εμπειρία: αρχαριος
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:42:23 μμ »
Νικο και που να με δεις μεσα στην βαση( μισος βεβαια γιατι δεν χωρουσα ολοκληρος) να βιδωνω τον πινακα και τα πολυμπριζα.

30 λεπτα φτερνιζομουν μετα απο το ζορι .. :) :)

Σε ευχαριστω πολυ. Για χθες , σου χρωσταω.

εισαι ψηλος για μικρες κατασκευες!!!! :) φτιαξε κανενα τεραστιο να χωρας μεσα.... ;D
για χθες οντως καλα που δεν ηρθες....δε θα αντεχες....ακομα βουιζει το κεφαλι μου απο τη φασαρια!!! >:(
θελω να γεμισω ολο το σπιτι με ενυδρεια....μπορω???

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:53:57 μμ »
Πω,πω,πω.Τωρα το ειδα το θεμα σου και εμεινα με το στωμα ανοιχτο.Πολυ μελετημενη κατασκευη(οτι καλυτερο εχω δει σε μικρο) και το πραγμα φαινεται απο πολυ αρχη πως θα παει.Το φωτιστικο θα σε οδηγησει στα σιγουρα εκει που πρεπει...Πολλα μπραβο και καλη συνεχεια στον σκληρο κοσμο που διαλεξες clapp clapp clapp
ΥΓ Για να δυναμωνει η θαλασσα... ^-^

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:58:49 μμ »
Μμμμ ολα τα είχαμε ο clooyn μας έλειπε... :P
Οντος ο Γιώργος Στάθη εχει πολυ μελετημένη κατασκευή και το κλειδί νομιζω ειναι οτι δεν βιάζεται...

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 12:01:19 πμ »
Μμμμ ολα τα είχαμε ο clooyn μας έλειπε... :P
Οντος ο Γιώργος Στάθη εχει πολυ μελετημένη κατασκευή και το κλειδί νομιζω ειναι οτι δεν βιάζεται...
:) παλιο λερα

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:51:59 πμ »
Μπράβο Γιώργο, εξαιρετικός σχεδιασμός, τολμηρή επιλογή χρωμάτων και ο κατάλληλος συνεργάτης
(paco), δεν μπορεί παρά να οδηγήσουν σε επιτυχία. Περιμένω να το δω γεμάτο και σε λειτουργία. greatup
Μεγειά και καλογέμιστο.

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:48:22 πμ »
Πσσσσσς  clapp clapp clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 11:46:13 πμ »
Και μόλις μπει το νεράκι και δεις ότι είναι και λειτουργικό, βάζεις μπροστά και το δικό μου... εκτός αν σε βολεύει περισσότερο να κρατήσω αυτό...  :P :P :P

Πάντως, αυτό που μου αρέσει είναι η επεξηγηματικότητα σου!!!  sevasmos sevasmos sevasmos

Το μόνο μου παράπονο είναι η απουσία φωτο από την μακαροναδοσνιτσελαδα...  hitme hitme hitme

ΚΑΛΟΓΕΜΙΣΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 11:46:46 πμ από QS-Plan »
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem