ΑποστολέαςΘέμα: καινούργιο ενυδρειακι  (Αναγνώστηκε 21414 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
  • Τα ενυδρεία μου: 250 lt oscar tank
  • Τόπος Διαμονής: lamia
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #300 στις: Μάιος 16, 2021, 01:32:47 μμ »
Όχι, δεν έχω δει. Θα το ψάξω, αλλά θα είναι πρόβλημα η μεταφορά.
Όπως και να έχει ένα τόσο μεγάλο αντικείμενο θέλει προσοχή , φίλος πο6 πήρε το juwel με μήκος 1,21 ήρθε συσκευασμένο σε παλέτα κουτι τυλιγμένο με πλαστικό αυτό με τις φυσαλίδες

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #301 στις: Μάιος 16, 2021, 03:35:18 μμ »
Καλουτσικα πάμε μέχρι στιγμής δεν έχουν ξηλώσει τα καινούργια φυτά τα ψάρια
https://youtu.be/pMxPEVf_0M4

clapp

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #302 στις: Μάιος 23, 2021, 09:52:30 μμ »

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #303 στις: Μάιος 26, 2021, 02:23:59 μμ »
 respkt

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #304 στις: Ιούνιος 01, 2021, 09:33:11 μμ »
https://youtu.be/Syz41UIHXno
Και λίγο παιχνίδι ζευγαρώματος από τα παπαγαλοψαρα

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #305 στις: Ιούνιος 02, 2021, 01:57:30 πμ »
Φιλιούνται και σηκώνουν κύμα. :)

Αποσυνδεδεμένος DIMITRISVAR

• Platinum member
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς!
  • Εμπειρία: Τα βασικά
  • Τα ενυδρεία μου: 96L, 140L, 60L
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη-Θερμη
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #306 στις: Ιούνιος 02, 2021, 04:03:41 μμ »
Φοβερά είναι από ότι φαίνεται έχουν πολύ πάθος :)

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #307 στις: Ιούνιος 02, 2021, 04:45:25 μμ »
Το πιο εντυπωσιακο ειναι οτι εχεις καταφερει να εχεις ψαρουκλες σαν και αυτες σε πανεμορφο φυτεμενο ενυδρειο που δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τα mainsrream φυτεμενα

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 02, 2021, 05:16:43 μμ »
Το πιο εντυπωσιακο ειναι οτι εχεις καταφερει να εχεις ψαρουκλες σαν και αυτες σε πανεμορφο φυτεμενο ενυδρειο που δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τα mainsrream φυτεμενα
Αυτό που χρειάζεται είναι . Καλή αγκύρωση στα φυτά ,επιλογή σωστών φυτών  ,υπομονή να ξανά φτιάχνεις ότι χαλάνε τα όσκαρ και εξοπλισμό κα8 όταν λέω εξοπλισμό εννοώ μεγάλα φίλτρα με πολύ βιολογικό υλικό να χειριστεί τα απόβλητα αλλά και τα σαπισμένα φυτά που δινουν μεγαλα ποσοστά αμμωνίας κυκλοφορία νερού τουλάχιστον χ10 τα λίτρα του ενυδρείου φωτισμός αρκετός , λιπάσματα σε επάρκεια με ευλαβική συνέπεια καθημερινά  και μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού από όσμωση και βεβαια μπουκάλα διοξειδίου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2021, 05:27:03 μμ από dimos »

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #309 στις: Ιούνιος 02, 2021, 05:22:27 μμ »
Φιλιούνται και σηκώνουν κύμα. :)
Τα έχω παχουλούτσικα

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 02, 2021, 05:24:15 μμ »
Φοβερά είναι από ότι φαίνεται έχουν πολύ πάθος :)
Παρόλο που σε πολλούς δεν αρέσουν τα συγκεκριμένα ψάρια εμενα εινα8 από τα αγαπημένα μου ,έχουν πολύ ωραίες συμπεριφορές γεννάνε συνεχώς βεβαια δε μπορούν να γονιμοποιήσουν τα αυγά είναι στείρα αλλά είναι ω4αιο να τα βλέπεις

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #311 στις: Ιούνιος 02, 2021, 09:17:20 μμ »
 clapp clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #312 στις: Ιούνιος 04, 2021, 01:39:30 πμ »
Είμαι από αυτούς που δεν τρελαίνονται για παπαγαλόψαρα. Όχι όμως αυθαίρετα, υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.
Τα παπαγαλόψαρα είναι υβρίδια. Έχουν πολύ περιορισμένη ευλυγισία και πτερύγια τοποθετημένα έτσι που δεν τα
αφήνουν να κολυμπήσουν όπως ένα φυσιολογικό ψάρι. Το στόμα τους δε, είναι πολύ μικρό και παραμορφωμένο.
Σε συγκατοίκηση με άλλα ψάρια, ακόμα και πολύ μικρότερα, έχουν πάντα σοβαρό μειονέκτημα για να τραφούν.
Και γενικότερα σε όλη τους την ζωή «παλεύουν» να επιβιώσουν ακόμα και χωρίς ανταγωνιστές, προσπαθώντας
να κολυμπήσουν και να τραφούν φυσιολογικά χωρίς να είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να το πετυχαίνουν ακούραστα.

Τα δικά σου Δήμο δείχνουν καλοζωισμένα κι ευτυχισμένα. Προφανώς γιατί τους εξασφαλίζεις τις άριστες συνθήκες
που ανέφερες παραπάνω και την απουσία ανταγωνισμού -κυρίως όταν ταΐζεις- από γρήγορα κι ευέλικτα ψάρια.
Όμως δεν παύουν να αποτελούν ταλαιπωρημένα υβρίδια που είναι αποτέλεσμα διασταυρώσεων διαφορετικών
ειδών (γι' αυτό άλλωστε είναι στείρα), και σαν συνέπεια προκύπτουν παραμορφωμένα και δυσλειτουργικά ψάρια.
Αυτά, μαζί με τα γενετικά τροποποιημένα και τα βαμμένα ψάρια (balloon, glow κλπ) θα πρέπει να αποφεύγονται
κατά τη γνώμη μου. Αν σταματήσουμε να τα αγοράζουμε, μπορεί να καταφέρουμε τα μαγαζιά να μην τα φέρνουν.
Και ίσως έτσι να πειστούν και οι εκτροφείς/γενετιστές/Φρανκενστάιν, να μην τα "κατασκευάζουν".

Δεν κατηγορώ κανέναν που έχει τέτοια ψάρια. Αλλά σαν ενυδρειοφιλικό φόρουμ, θα πρέπει να ενημερώνουμε
και να κάνουμε μια προσπάθεια να περιορίσουμε την διακίνηση υβριδίων, βαμμένων και γενετικά τροποποιημένων
ψαριών. Για τα τελευταία μάλιστα υπάρχει και Ευρωπαϊκή οδηγία-απαγόρευση.

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #313 στις: Ιούνιος 04, 2021, 07:44:30 πμ »
Είμαι από αυτούς που δεν τρελαίνονται για παπαγαλόψαρα. Όχι όμως αυθαίρετα, υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.
Τα παπαγαλόψαρα είναι υβρίδια. Έχουν πολύ περιορισμένη ευλυγισία και πτερύγια τοποθετημένα έτσι που δεν τα
αφήνουν να κολυμπήσουν όπως ένα φυσιολογικό ψάρι. Το στόμα τους δε, είναι πολύ μικρό και παραμορφωμένο.
Σε συγκατοίκηση με άλλα ψάρια, ακόμα και πολύ μικρότερα, έχουν πάντα σοβαρό μειονέκτημα για να τραφούν.
Και γενικότερα σε όλη τους την ζωή «παλεύουν» να επιβιώσουν ακόμα και χωρίς ανταγωνιστές, προσπαθώντας
να κολυμπήσουν και να τραφούν φυσιολογικά χωρίς να είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να το πετυχαίνουν ακούραστα.

Τα δικά σου Δήμο δείχνουν καλοζωισμένα κι ευτυχισμένα. Προφανώς γιατί τους εξασφαλίζεις τις άριστες συνθήκες
που ανέφερες παραπάνω και την απουσία ανταγωνισμού -κυρίως όταν ταΐζεις- από γρήγορα κι ευέλικτα ψάρια.
Όμως δεν παύουν να αποτελούν ταλαιπωρημένα υβρίδια που είναι αποτέλεσμα διασταυρώσεων διαφορετικών
ειδών (γι' αυτό άλλωστε είναι στείρα), και σαν συνέπεια προκύπτουν παραμορφωμένα και δυσλειτουργικά ψάρια.
Αυτά, μαζί με τα γενετικά τροποποιημένα και τα βαμμένα ψάρια (balloon, glow κλπ) θα πρέπει να αποφεύγονται
κατά τη γνώμη μου. Αν σταματήσουμε να τα αγοράζουμε, μπορεί να καταφέρουμε τα μαγαζιά να μην τα φέρνουν.
Και ίσως έτσι να πειστούν και οι εκτροφείς/γενετιστές/Φρανκενστάιν, να μην τα "κατασκευάζουν".

Δεν κατηγορώ κανέναν που έχει τέτοια ψάρια. Αλλά σαν ενυδρειοφιλικό φόρουμ, θα πρέπει να ενημερώνουμε
και να κάνουμε μια προσπάθεια να περιορίσουμε την διακίνηση υβριδίων, βαμμένων και γενετικά τροποποιημένων
ψαριών. Για τα τελευταία μάλιστα υπάρχει και Ευρωπαϊκή οδηγία-απαγόρευση.
Όλα αυτά που λες σωστά είναι και να συμπληρώσω ότι είναι και ακριβά στην αγορά τους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2021, 07:45:50 πμ από dimos »

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 12, 2021, 04:02:47 μμ »
https://youtu.be/YktOR78hkMk
Μια μικρή αναβάθμιση (πιστεύω) στη φιλτρανση με προσθήκη 8 λίτρων ελαφρόπετρας

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #315 στις: Ιούνιος 13, 2021, 02:12:34 μμ »
Προσθεσες δλδ και ενα σαμπ απο πανω εξτρα απο τα μεγαλα εξωτερικα φιλτρα;

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #316 στις: Ιούνιος 13, 2021, 04:01:31 μμ »
Προσθεσες δλδ και ενα σαμπ απο πανω εξτρα απο τα μεγαλα εξωτερικα φιλτρα;
Έχω δύο εξωτερικά ένα eheim 2073 και ένα sera 400 το sump το είχα απλά το αναβάθμισα προσθέτοντας λίγο ακόμα βιολογικό ,

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #317 στις: Ιούνιος 13, 2021, 08:59:16 μμ »
Καταλαβα.
Τουρμπο η φιλτρανση λοιπον!! clapp

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #318 στις: Ιούνιος 13, 2021, 09:47:07 μμ »
Καταλαβα.
Τουρμπο η φιλτρανση λοιπον!! clapp
Είμαι της άποψης οτι η φιλτρανση δεν είναι ποτέ αρκετή κα8 όση φιλτρανση παραπάνω βαζεις τόσο ποιο σταθερό σύστημα έχεις ειδικά αν έχεις μεγάλα ψάρια που ταΐζεις  αναγκαστικά πολύ και συνδυαστικά έχεις και φυτά που μπορεί να αποσυντίθενται οποτε η κολοσσιαία βιολογία και κυκλοφορία είναι μονόδρομος

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #319 στις: Ιούνιος 15, 2021, 09:21:17 πμ »
Συμφωνώ σε όλα κι επαυξάνω.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #320 στις: Ιούνιος 15, 2021, 09:45:58 πμ »
Εγω συμφωνω με εναν μεγαλο αστερισκο οσον αφορα τη ροη. Ναι η φιλτρανση σαν αποδοση αποικοδομισης των βλαβερων ουσιων απο τη βιομαζα του ενυδρειου μπορουμε παντα να την καλυτερευουμε. Υπαρχει ομως ο κινδυνος να το παρακανουμε με τη ροη με αρνητικες συνεπειες για φυτα και ψαρια. Επισης το οτι βαζουμε παραπανω σφουγγαρια η κεραμικα, δε σημαινει απαραιτητα οτι θα τα αποικισουν βακτηρια. Οι αποικιες των βακτηριων ακολουθουν συγκεκριμενες καμπυλες αναλογα με τις συνθηκες που επικρατουν και το βιολογικο φορτιο/πηγη ενεργειας. Αν χρειαστουν επιφανειες θα τις βρουν και στο υποστρωμα και στα φυτα και στα ξυλα και στα τζαμια..

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #321 στις: Ιούνιος 15, 2021, 11:52:35 πμ »
Εγω συμφωνω με εναν μεγαλο αστερισκο οσον αφορα τη ροη. Ναι η φιλτρανση σαν αποδοση αποικοδομισης των βλαβερων ουσιων απο τη βιομαζα του ενυδρειου μπορουμε παντα να την καλυτερευουμε. Υπαρχει ομως ο κινδυνος να το παρακανουμε με τη ροη με αρνητικες συνεπειες για φυτα και ψαρια. Επισης το οτι βαζουμε παραπανω σφουγγαρια η κεραμικα, δε σημαινει απαραιτητα οτι θα τα αποικισουν βακτηρια. Οι αποικιες των βακτηριων ακολουθουν συγκεκριμενες καμπυλες αναλογα με τις συνθηκες που επικρατουν και το βιολογικο φορτιο/πηγη ενεργειας. Αν χρειαστουν επιφανειες θα τις βρουν και στο υποστρωμα και στα φυτα και στα ξυλα και στα τζαμια..
Η ροή είναι ρυθμιζόμενη την φτιάχνεις όπως θες
Για την αποίκιση που λες σίγουρα θα χρησιμοποιήσουν τα βακτήρια όσο χρειάζονται ΑΡΚΕΙ να έχουν υλικό να πάνε
Η ροή είναι ρυθμιζόμενη την φτιάχνεις όπως θες
Για την αποίκιση που λες σίγουρα θα χρησιμοποιήσουν τα βακτήρια όσο χρειάζονται ΑΡΚΕΙ να έχουν υλικό να πάν
Επισης μη ξεχνάς ότι η ονομαστική ροη  των φίλτρων πέφτει στο μισό όταν βαζεις υλικά στο φίλτρο και έχεις και την υψομετρική διαφορά
Εγώ έχω δυο φίλτρα εξωτερικά που ονομαστικά δίνουν από 1100 λίτρα την ώρα αλλά στην πραγματικότητα η ροη τους ειναι κάτω από τη μέση επειδή τα έχω παραγεμισμένα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2021, 12:04:12 μμ από dimos »

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Platinum member
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #322 στις: Ιούνιος 17, 2021, 09:13:20 μμ »
Αυτο με τη ροη που αναφερεις ειναι πολυ μεγαλη αληθεια και συνηθως το παραβλεπουμε εχοντας υποψιν μονα τα ονομαστικα. Οντως παιζει τεραστιο ρολο και πως τα γεμιζεις τα φιλτρα. Για τη ρυθμιση της ροης εχω καταληξει οτι το καλυτερο τουλαχιστον για τα εξωτερικα ειναι η χρηση spray bar τις περισσοτερες φορες diy για να το φερεις στα μετρα σου.

Καα για το σαμπ δε συζητω, οτι καλυτερο ειναι βασικα, εκει και αν μπορεις να κανεις παπαδες..

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #323 στις: Ιούνιος 18, 2021, 01:32:00 μμ »
Αυτο με τη ροη που αναφερεις ειναι πολυ μεγαλη αληθεια και συνηθως το παραβλεπουμε εχοντας υποψιν μονα τα ονομαστικα. Οντως παιζει τεραστιο ρολο και πως τα γεμιζεις τα φιλτρα. Για τη ρυθμιση της ροης εχω καταληξει οτι το καλυτερο τουλαχιστον για τα εξωτερικα ειναι η χρηση spray bar τις περισσοτερες φορες diy για να το φερεις στα μετρα σου.

Καα για το σαμπ δε συζητω, οτι καλυτερο ειναι βασικα, εκει και αν μπορεις να κανεις παπαδες..
Σκέψου ότι αυτό το μικρό sump που έχω πάνω από το ενυδρείο είναι 22 λίτρα καταλαβαίνεις πόση βιολογία χωράει εγώ του έχω βάλει μόνο 8 λίτρα τα υπόλοιπα είναι σφουγγάρια και άνθρακας και το τρέχω με μια αντλια πολύ μικρή με 400λτρα/ώρα

Αποσυνδεδεμένος dimos

• Gold member
    • Aquarium channel
καινούργιο ενυδρειακι
« Απάντηση #324 στις: Ιούλιος 11, 2021, 04:00:08 μμ »
Ένα μικρό update
https://youtu.be/-VpXNT7viUE