Ψηφοφορία

Ποιά είναι η σχέση σας με το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Ξεκίνησα αλλά το σταμάτησα λόγω του ότι το βρήκα μπελαλίδικο
Ξεκίνησα αλλά το σταμάτησα λόγω του δεν με κάλυπταν τα υγρά, οι ατμοποιητές, οι μπαταρίες
Ξεκίνησα αλλά το σταμάτησα λόγω του ότι δεν με κάλυπτε σε σχέση με το κανονικό τσιγαρο
Ατμίζω, αλλά παράλληλα καπνίζω και κανένα τσιγάρο
Ατμίζω αποκλειστικά εδώ και 3 μήνες
Ατμίζω αποκλειστικά εδώ και 6 μήνες
Ατμίζω αποκλειστικά 1 χρόνο
Ατμίζω αποκλειστικά πολύ περισσότερο από 1 χρόνο

ΑποστολέαςΘέμα: Ηλεκτρονικό τσιγάρο  (Αναγνώστηκε 84752 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1200 στις: Φεβρουάριος 18, 2018, 12:45:05 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον Κώστα.

Άσχετο λίγο:
Γνωρίζουμε αν οι πρόσφατοι περιορισμοί των τελωνίων αφορούν και άλλες αγορές από ebay όπως το

https://www.ebay.com/itm/Built-in-Motion-Plus-Remote-Silicone-Case-Nunchuck-Controller-For-Nintendo-Wii/382086620738?hash=item58f6232642:m:mnp624QGNs5e9kyK61rVyyw

?

Αποσυνδεδεμένος atha

• Platinum member
  • Εμπειρία: αρχάριος με εμπλουτισμένες γνώσεις
  • Τα ενυδρεία μου: ΕΗΕΙΜ 125 + 17λιτρο καταστήμτατος λιανικής κινέζικων υποπροϊόντων + 40 λιτρο
  • Τόπος Διαμονής: Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1201 στις: Ιούνιος 19, 2018, 08:38:15 πμ »
Φαντάζομαι και η αγορά αντιστάσεων απο
eBay και fasttech, περασμένα μεγαλεία διηγώντας τα
να κλαίς, ε?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1202 στις: Ιούνιος 20, 2018, 02:28:58 πμ »
Η απαγόρευση εισαγωγής αφορά καπνικά και ατμιστικά προϊόντα, από παντού
(Ευρώπη, Κίνα, Αμερική) και ασχέτως ποσού. Άρα και τις αντιστάσεις και όλα.
Για τα μη ατμιστικά προϊόντα, υπάρχει μόνον ο περιορισμός ότι αν δεν έρχεται
από χώρα της Ευρωπ. Ένωσης και κοστίζει πάνω από 22 ευρώ, θα πληρώσεις
δασμούς και ΦΠΑ. Αυτά που έδειξες περνάνε χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1203 στις: Ιούλιος 19, 2019, 12:09:56 πμ »
Ααααχ, εσείς οι ατμιστές! Οι "αναθεωρητές" όπως θα έλεγε κι ένας "ορθόδοξος" κομμουνιστής!  ;D ;D ;D ;D Σας καταγγέλλω -όπως θα έκανε ένας συνδικαλιστής στα πλαίσια εργασιών συλλογικού οργάνου- μετά βδελυγμίας -όπως θα έλεγε ένας οπαδός της καθαρεύουσας- αλλά δεν αποχωρώ -όπως θα έκανε ο προαναφερθείς συνδικαλιστής!  :D :D :D :D
Είπα να διαβάσω τι γράφετε για το Η.Τ., και να σχολιάζω, αλλά βαρέθηκα να ανοίξω 2 καρτέλες του συγκεκριμένου θέματος και στη μια να διαβάζω και στην άλλη να σχολιάζω.  :)
Η άποψη που διάβασα στην αρχή του θέματος, ότι θα γυρίσετε στο Κ.Τ. (κι όχι κ@λ@τσίγαρο, ή όπως αλλιώς γράφθηκε σε κάποια άλλη απάντηση, εκτός αν εννοείτο "καλοτσίγαρο") ισχύει εν μέρει, καθώς ο bokostas εξακολουθεί να είναι πιστός του ατμίσματος και πολλοί άλλοι, αφού η πλειοψηφία μεταξύ ατμιστών και καπνιστών στον ψαροκαφέ είναι μάλλον άλλοτε από τη μια πλευρά κι άλλοτε από την άλλη κι αλλάζει ακόμη και κατά τη διάρκεια της ίδιας συνάντησης, αλλά μάλλον αρκετοί είναι και αυτοί που έχουν επιστρέψει σε αυτό. Δεν ενθυμούμαι τι κάνει ο Κυριάκος, η Βάσω κι ο Λύκος, αλλά η ina  (που προσφάτως επανεμφανίσθηκε ή επί το ελληνικότερον έκανε το "come back") & ο atha καπνίζουν τσιγάρα (μάλιστα στον τελευταίο ψαροκαφέ του ζητούσα συνεχώς φωτιά, διότι δεν είχα τον αναπτήρα μου).
Απ' ό,τι κατάλαβα, λέτε ότι η νικοτίνη δεν υπάρχει στον ατμό που εκπέμπεται -εκτός αν διαβάζοντας γρήγορα δεν κατάλαβα καλά-, αλλά παρ' όλα αυτά, δεν ατμίζετε μπροστά σε παιδιά ή τρίτους. Όταν εισπνέετε ατμό, ο οποίος είναι και ο φορέας της τυχόν νικοτίνης αλλά και των τυχόν αρωμάτων, κάποια ποσότητα του ατμού και των εν λόγω ουσιών δεσμεύεται στον πνεύμονα και η υπόλοιπη ποσότητα αυτού εκπνέεται, εκπνέεται με τις τυχόν ουσίες που περιέχονται, άρα αν κάποιος τις εισπνεύσει κι ο ατμός είναι νικοτινούχος, τότε εισπνέει και αυτός νικοτίνη -σε μικρή ποσότητα βέβαια- η οποία -ούτως ή άλλως- παράγεται και από τον εγκέφαλο -όπως πολύ σωστά αναφέρεται κάπου κι επιβεβαιώνεται η πληροφορία που έχω από άλλη πηγή. Το θέμα είναι τι γίνεται αν κάποιος είναι αναγκασμένος να εισπνέει νικοτίνη σε μεγάλες ποσότητες, καθιστάμενος κατ' αυτόν τον τρόπο "παθητικός ατμιστής", κατ' αναλογίαν του "παθητικός καπνιστής". Εσείς κάπου αναφέρετε ότι ο όρος "παθητικός ατμιστής" δεν υπάρχει, διότι δεν υπάρχουν οι πίσσα και τα λοιπά χημικά με τα οποία είναι εμποτισμένα τα τσιγαρόχαρτα, αλλά όσον αφορά την νικοτίνη -η οποία είναι και εθιστική και δηλητήριο (έχω υποσθεί 3 τουλάχιστον φορές δηλητηρίαση από νικοτίνη, με την πρώτη και σοβαρότερη από πλευράς συμπτωμάτων νικοτινίαση στα 16 μου)- θα μπορούσε να καθιερωθεί.
Ως Δικηγόρος, οφείλω να είμαι υποστηρικτής κάθε αδικούμενου και καθενός που υφίσταται την αυθαιρεσία -ρητά μάλιστα στον Κώδικα Δεοντολογίας Δικηγόρων αυτό προβλέπεται όσον αφορά τις ανάλογες εκδηλώσεις εκ μέρους του κράτους- και πράγματι, οι ατμιστές -υπό τον όρον ότι δεν ατμίζουν νικοτινούχα παρασκευάσματα- αδικούνται με το να αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο με τους καπνιστές. Το θέμα είναι πώς αυτό μπορεί να ελεγχθεί, ότι δηλ. ένα παρασκεύασμα είναι νικοτινούχο ή όχι. Κατά την ταπεινή μου γνώμη -δεν έδωσα ιδιαίτερη προσοχή διότι δεν με ενδιαφέρει σε ποιό υγρό υπάρχει η νικοτίνη, αλλά να που τώρα έχω κάτι να γράψω διότι μου "κατέβηκε" στο μυαλό κάποια ιδέα σχετικά με αυτό το θέμα- το υγρό που περιέχει τη νικοτίνη (η βάση;) θα μπορούσε να έχει έναν ιδιαίτερο χρωματισμό με κάποιο μη τοξικό χρώμα, έντονο αναλόγως της περιεκτικότητος σε νικοτίνη και η δεξαμενή του μείγματος να είναι διαφανής ώστε να μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνεται έλεγχος από τον καθένα. (Πώς έχουμε -προς αποφυγήν της λαθρεμπορίας πετρελαίου- 3 τουλάχιστον διαφορετικούς χρωματισμούς στο πετρέλαιο, αναλόγως του αν πρόκειται για πετρέλαιο θέρμανσης, για πετρέλαιο κίνησης -αυτοκινήτων- και για "ναυτικό" πετρέλαιο για την κίνηση πλοίων;) Από την άλλη, θα έπρεπε να υπάρχουν δύο τουλάχιστον (το "τουλάχιστον" μπαίνει επειδή υπάρχουν διαφορετικές περιεκτικότητες σε νικοτίνη) διαφορετικές φορολογίες όσον αφορά τα νικοτινούχα και τα μη νικοτινούχα υγρά, αφού τα πρώτα προκαλούν -ή μάλλον ορθότερα: συντηρούν- τον εθισμό στη νικοτίνη, ενώ τα δεύτερα όχι. Φυσικά, τυχόν φορολογία πρέπει να είναι ασυγκρίτως χαμηλότερη από αυτή των τσιγάρων, διότι το άτμισμα είναι ασυγκρίτως λιγότερο βλαβερό από το κάπνισμα τσιγάρων και αναφέρομαι στα τσιγάρα και μόνον (κι όχι στα πούρα ή τον καπνό πίπας για λόγους που θα αναφέρω πιο κάτω).
Σχετικά με την θεώρησή μου για την φορολογία καπνικών προϊόντων, για να κατανοήσετε καλύτερα την άποψή μου για την φορολογία των ειδών ατμιστού: Κατ' αρχήν, μέρος της φορολογίας -όπως υποστηρίζεται- πρέπει να αντιστοιχεί στην προσδοκόμενη -με βάση τα χημικά χαρακτηριστικά του κάθε προϊόντος- βλάβη στον καπνιστή -παθητικό και φυσικά ενεργητικό- και την σχετική επιβάρυνση του συστήματος υγείας κι όχι μόνον (βέβαια, στον αντίποδα, εγώ θα πω ότι υπάρχει και η "ωφέλεια" του κοινωνικού κράτους από τον πρόωρο θάνατο του καπνιστή και την μη πληρωμή συντάξεων). Υπάρχουν όμως και μελέτες που διαπιστώνουν ότι οι καπνιστές "ελαφρών" τσιγάρων, δεν παρουσιάζουν σημαντική διαφορά όσον αφορά τις επιπτώσεις στην υγεία τους από τους καπνιστές "βαριών" τσιγάρων, κατά την ταπεινή μου γνώμη για τον ακόλουθο λόγο: Επειδή τη μεγαλύτερη ζημιά στα τσιγάρα -κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα- την κάνει το τσιγαρόχαρτο με τα χημικά που περιέχει για να επιτευχθεί η συνεχής καύση του. Για τον λόγο αυτό, μήπως θα έπρεπε να επικεντρωθεί η φορολογία του τσιγάρου κατά ένα μεγάλο ποσοστό αυτής στη φορολογία του τσιγαρόχαρτου, αναλόγως της βλαπτικότητας αυτού; ...Και γράφω αναλόγως της βλαπτικότητας αυτού, διότι υπάρχουν και τσιγαρόχαρτα που δεν έχουν χημικά: Το Ελληνικό Κράτος, παρέχει (ή τουλάχιστον παρείχε) στους καπνοπαραγωγούς ειδικό τσιγαρόχαρτο ροζ χρώματος, δίχως χημικά που υποβοηθούν την καύση του, ανάλογο με το χαρτί που χρησιμοποιείται κάποιες φορές στο τύλιγμα πούρων, για αυτό και σβήνει όπως και εκείνο. Μάλιστα, οι χρήστες καπνού, έχουν την δυνατότητα να επιλέγουν τσιγαρόχαρτα και να στρίβουν τσιγάρα με τσιγαρόχαρτα που δεν περιέχουν χημικά καύσης (π.χ. κάποια σκούρα καφέ εξωτερικά και λευκά εσωτερικά με γεύση πιπερόριζας), πρόσφατα είδα ότι ελληνική εταιρία κυκλοφόρησε και ροζ τσιγαρόχαρτο (πιθανόν για γυναίκες, το οποίο όμως, μάλλον διαφέρει από το ροζ των καπνοπαραγωγών και μάλλον δεν έχει τις ιδιότητες εκείνου του τσιγαρόχαρτου, χωρίς να αποκλείω το να είναι κάτι ανάλογο με το ροζ των καπνοπαραγωγών). Όσον αφορά τα πούρα και τον καπνό πίπας, κατά το κάπνισμα δεν εισπνέεται ο παραγόμενος καπνός, ο οποίος κινείται στο στόμα και την ρινοφαρυγγική κοιλότητα. Όμως, παρά τούτο πολλοί εισπνέουν τον καπνό. Επιπλέον, τυχόν καρκίνος που μπορεί να εμφανισθεί είναι συνήθως διαφορετικός από αυτόν που εμφανίζεται σε καπνιστές τσιγάρου, δηλ στους τελευταίους εμφανίζεται καρκίνος του πνεύμονα, ενώ στους καπνιστές πούρων εμφανίζεται καρκίνος φωνητικών χορδών (ο οποίος είναι λιγότερο επικίνδυνος σε σχέση με τον καρκίνο του πνεύμονα λόγω παράσυρσης και δημιουργίας μεταστάσεων κατά τον τρόπο αυτό στην περίπτωση του καρκίνου του πνεύμονα, αφού τα καρκινικά κύτταρα -λεία και για αυτό με λιγότερη συνοχή σε σχέση με τα γειτονικά τους κύτταρα- είναι πιο επιρρεπή σε αποκόλληση και παράσυρση από το αίμα, που κινείται στους πνεύμονες, αλλά απουσιάζει στις φωνητικές χορδές), και στους καπνιστές πίπας εμφανίζεται συνήθως καρκίνος του στόματος λόγω των θερμών αερίων που παράγονται (όπως καρκίνος στόματος εμφανίζεται με αυξημένη συχνότητα σε περιοχές της Κίνας όπου καταναλώνονται θερμές σούπες). Επειδή το έχω ψάξει ως καπνιστής πούρων, από κάθε απόψεως -ιδίως ιατρικής (συνεπειών κυρίως) αλλά και κόστους υγείας- η θεραπεία καρκίνου φωνητικών χορδών σε σχέση με αυτού των πνευμόνων είναι -ας μου επιτραπεί η έκφραση- "καλλίτερη περίπτωση" -χωρίς αυτό να σημαίνει ότι καρκίνος μπορεί να είναι ποτέ καλός ή "καλή περίπτωση", απλά οι επιπτώσεις στην υγεία στην περίπτωση του καρκίνου χορδών είναι σαφώς μικρότερες, αφού οι πιθανότητες μεταστάσεων και θανάτου είναι μικρότερες, αλλά υπάρχει το θέμα της τραχειοστομίας -με τα προβλήματα που αυτή δημιουργεί, συμπεριλαμβανομένου του κινδύνου πνιγμού κατά το μπάνιο σε μπανιέρα ή τη θάλασσα- και το πρόβλημα της ομιλίας που -ουσιαστικά- χάνεται και υποβοηθείται από την ενίσχυση με ειδική συσκευή... Κατά συνέπεια, όσον αφορά τη φορολογία πούρων σε σχέση με των τσιγάρων, πρέπει να είναι ελαφρύτερη, για όλους τους παραπάνω λόγους. Γεγονός πάντως είναι ότι όταν έλαβε χώρα η τελευταία αύξηση τιμής των τσιγάρων (Ιανουάριος 2017), αυτή δεν συνέβη και στα πούρα. Όσον αφορά δε τα προσφάτως εμφανισθέντα ηλεκτρονικά τσιγάρα (αναφέρομαι στα πραγματικά που περιέχουν καπνό κι όχι τα γιαλαντζί που περιέχουν γλυκερίνη  :P), αυτά, ούτε τσιγαρόχαρτο έχουν -απ' όσα έχω δει και διαλύσει... εεμ αναλύσει εννοώ  ;D- αλλά φύλο αλουμινίου και μποοόλικο πλαστικό και εκπέμπουν σημαντικά λιγότερο καπνό, άρα ο κίνδυνος που προκαλούν είναι σημαντικά μικρότερος από το  κ.τ. -άλλη ενδεχομένη απόδοση: κλασικό τσιγάρο- και -κατά συνέπεια- η φορολογία τους πρέπει να είναι μικρότερη. Βέβαια, εγώ γράφω αυτά που γράφω, αλλά στην Ελλάδα, τη μοναδική χώρα της Ευρώπης με αφρικανούς κατοίκους (ή όπως πολύ επιτυχημένα γράφετε, τη μοναδική υποσαχάρια χώρα της Ευρώπης -ή κάτι τέτοιο) ό,τι χρησιμοποιείται, φορολογείται για εισπρακτικούς και μόνον λόγους, κι η βλαπτικότητα -αν υπάρχει- χρησιμοποιείται ως δικαιολογία για την επιβολή του φόρου και στη συνέχεια την είσπραξη... Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι για καθένα από τα αυτοκίνητα 1400 κ.ε. (που αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία των οχημάτων στην Ελλάδα) πληρώνονται τα διπλάσια τέλη κυκλοφορίας απ' όσα πληρώνονται για καθένα από τα αυτοκίνητα 1300 κ.ε. κι ότι ενώ στο εξωτερικό πληρώνονται 50 € για αυτοκίνητα με κινητήρες πολλών λίτρων, στη μοναδική υποσαχάρια χώρα της Ευρώπης, τέλη κυκλοφορίας της τάξεως των 50 € πληρώνουν όσοι έχουν... μηχανάκι! Όπως γράψατε: "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.." Και για να επιστρέψουμε...  ontopicplease
Πέραν των μάλλον αναμφισβήτητων θεμάτων υγείας που μπορούν να αποτελούν σημαντικό κίνητρο σχετικά με την χρήση ατμιστού (κι όχι Η.Τ.), υπάρχει και το θέμα του κόστους. Ο atha νομίζω, αναφέρει μηνιαίο κόστος 110 € με χρήση ατμιστού, σε σχέση με 250 € κόστος μηνιαίας χρήσης τσιγάρου κι ο bokostas του αναφέρει ότι υπάρχει περιθώριο περαιτέρω μείωσης του κόστους με εισαγωγές και DIY υγρά (αναφέρει και το κόστος της δικής του κατανάλωσης αλλά δεν αναφέρει το κόστος της κατανάλωσης που είχε παλαιότερα σε τσιγάρα, κι έτσι δεν μπορώ να κάνω σύγκριση). Τώρα που οι εισαγωγές έχουν απαγορευθεί, το κόστος χρήσεως ατμιστού σε τι ποσοστό του ποσού χρήσεως τσιγάρου αντιστοιχεί; Ενημερώστε το θέμα -και τον κόσμο- παρακαλώ! Πάντως, υπάρχουν πολλές μάρκες με φθηνά πουράκια, κι εγώ καπνίζω τα φθηνότερα της αγοράς, πουράκια ελληνικής εταιρίας (εισαγωγής δυστυχώς, είτε με τη μορφή καπνού, είτε ως έτοιμα πουράκια, και γράφω δυστυχώς διότι κατ' επανάληψη έχει δημοσιευθεί ότι τα ελληνικά καπνά είναι απολύτως κατάλληλα για την παρασκευή πούρων κι όσο υπηρετούσα την θητεία μου το διαπίστωσα προσωπικώς, αφού συνάντησα στρατιώτη που κάπνιζε καπνό δικής του παραγωγής σε τσιγαρόχαρτο καπνοπαραγωγού και είχε την ευγενή καλοσύνη να με κεράσει ένα). Παρά το μειονέκτημα αυτό, πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια, η οποία αξίζει να στηριχθεί, την στηρίζω -ως καταναλωτής- κι όσο μπορώ την διαδίδω συνιστώντας την κατ' ιδίαν (εδώ δεν μπορώ να αναφέρω για ποια πουράκια πρόκειται και για ποια εταιρία, αλλ' όποιος ενδιαφέρεται, νομίζω πως μπορεί να μου στείλει πμ). Το κόστος είναι τέτοιο και τόσο χαμηλό, που -όπως λεν μερικοί- δεν συμφέρει να αγοράζεις ούτε λαθραία τσιγάρα, ούτε καν λαθραίο καπνό σε σακουλάκι, οπότε, αν κάποιος καπνιστής τσιγάρων επιλέξει να τα καπνίσει (συνήθως αυτοί εισπνέουν τον καπνό που παράγεται) αν ο λαιμός του αντέξει τον καπνό, έχει καλώς! Ποιό είναι όμως αυτό το κόστος; Ένα πουράκι διαρκεί όσο δυο τσιγάρα, άρα 10 πουράκια ισοδυναμούν με 20 τσιγάρα, με τα πουράκια να υπερτερούν -κατά τη γνώμη μου- από κάθε άποψη ιδίως όσον αφορά την ποιότητα και τις επιπτώσεις στην υγεία. Κυκλοφορούν σε πακέτα των 10 τεμαχίων που κοστίζουν 1 € (!!!!!!) και αντιστοιχούν σε ένα πακέτο των 20 τσιγάρων που κοστίζει περίπου 4 €! Κόστος; Μόλις 25 % ή το 1/4 της χρήσης τσιγάρων!!!!! Άλλες 2 (;) μάρκες κοστίζουν περίπου 15 % περισσότερο από τα "δικά" μου και την άνοιξη είδα μεγαλύτερα πουράκια σε πακέτο των 5 τεμαχίων, με κόστος ~ 50 % περισσότερο σε σχέση με αυτά της εταιρίας από την οποία αγοράζω. Από την συγκεκριμένη ελληνική εταιρία της οποίας τα πουράκια καπνίζω, υπάρχουν -σε κάποιες περιπτώσεις- και συσκευασίες των 20 τεμαχίων που ισοδυναμούν με 2 πακέτα τσιγάρων αλλά έχουν ανάλογο κόστος, δηλ. 2 €, δηλ. είναι το ίδιο φθηνά!!!!!
Τώρα, ερχόμαστε στο θέμα των αρωμάτων και γεύσεων... Εδώ τί να γράψω; Γεύση κοκορέτσι;  loll loll loll Πραγματικά, στα τσιγάρα, ξεκινούμε από γεύση καπνού και καταλήγουμε σε... γεύση καπνού! Άντε να βρεθεί και κάτι σε... μέντα! Στα πούρα, διάφορες παραλλαγές αρώματος έντασης και βαρύτητας καπνού και... βανίλια! Στον καπνό πίπας (δεν ξέρω και πολλά από το είδος καπνίσματος αυτό, αλλά...) υπάρχει ο υπέροχος αρωματικός καπνός πίπας, που φαντάζομαι ότι θα είναι απόλαυση... (Όμως, αν συμβαίνει το ίδιο όπως με τα πουράκια με άρωμα βανίλια που καπνίζω, που το άρωμα βανίλιας το απολαμβάνω περισσότερο όταν καπνίζουν άλλοι τα πουράκια μου απ' ότι όταν καπνίζω εγώ, μήπως συμβαίνει το ίδιο και με τον καπνό πίπας;) Για γεύσεις κι αρώματα, περνούμε σε πιο εξωτικές μορφές καπνίσματος: (ν)αργιλές -όπως τον μάθαμε από τους Τούρκους που έχουν παραφθείρει το αυθεντικό (κι ίσως ελληνικής προελεύσεως) αραβικό "αργκίλα" (πιθανόν προερχόμενο από τη λέξη άργιλος, άλλωστε είναι σύνηθες το φαινόμενο να χρησιμοποιείται στη γλώσσα η χρησιμοποιηθείσα ύλη για να δηλώσει το αντικείμενο, όπως γυαλί για να δηλωθεί το ποτήρι, βινύλιο για να δηλωθεί ο δίσκος μουσικής, λάδι για να δηλωθεί η ελαιογραφία). Υπάρχουν σκευάσματα με μελάσα και σε καπνό (πολλοί γνωρίζουν ότι στη συσκευή αυτή καπνίζεται ό,τι καπνίζεται, δεν θα ασχοληθώ -ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτού του είδους το κάπνισμα, είτε μέσα σε τσιγαρόχαρτο, είτε πάνω σε άργιλο με καρβουνάκι- θεωρώ πως είναι και εκτός θέματος), αλλά και σε ό,τι μπορεί κανείς να φαντασθεί, από την κλασική μέντα (που οι Άραβες πίνουν σε αφέψημα κι έχει πολύ διαφορετική γεύση από την δική μας, όχι δεν ήπια κάτι "περίεργο", οι φίλοι που μου σέρβιραν την μέντα ήταν όλοι γιατροί και δεν υπήρξαν οιασδήποτε μορφής "παρενέργειες") και ποικιλία αναρίθμητων φρούτων, όπως βερίκοκο, ανανάς και το δημοφιλέστερο όλων (στην Αίγυπτο και αλλού) το (κόκκινο) μήλο! Στα μείγματα διακρίνονται καθαρά τα φυλαράκια (καπνού ή μέντας) και οι φλούδες των φρούτων από τις οποίες είναι φτιαγμένο αποκλειστικά το μείγμα φρούτου. (Ενδεχομένως να υπάρχει και δυόσμος και καρύδα...) Για φορολογία δεν μπορώ να σας γράψω κάτι, καθώς ό,τι έχω αγοράσει (ναι, εκτός από άλλα που έχω γράψει ότι έχω κάνει κατά καιρούς, κάπνιζα "ουά ουάχατ αργκίλα" -μτφρ: "κι έναν αργιλέ" που έχω, αλλά μου έχει "μπουκώσει" και θέλει καθάρισμα), το έχω αγοράσει από Αιγύπτιους εμπόρους στη Διεθνή Έκθεση Θεσ/κης, πάντως, αν τυχόν φορολογείται ως καπνικό προϊόν, θα πρέπει να γίνεται διάκριση σχετικά με το αν το μείγμα είναι καπνός ή όχι, κάτι ανάλογο με αυτό που πρέπει να γίνεται με τα μείγματα των ατμιστών. Βέβαια, όσον αφορά αυτή τη μέθοδο καπνίσματος, υπάρχουν διάφορα μεγέθη συσκευών, αλλά κι οι μικρότερες είναι αρκετά μεγάλες σε σχέση με αυτές της άτμισης.
...Και περνούμε στο θέμα "μέγεθος". Απ' ότι καταλαβαίνω, και στο θέμα "ατμιστές", το μέγεθος μετρά! ...Και σε επιδόσεις και σε απόδοση και σε δυνατότητες... Με το μεγάλο μαχαίρι εφαρμόζεις περισσότερη δύναμη και κόβεις ευκολότερα κάτι που κόβεται δύσκολα, το μεγάλο αυτοκίνητο χωρά περισσότερα άτομα και πράγματα (παρκάρεται δύσκολα καθώς θέλει χώρο, αλλά αν μπορείς να έχεις μεγάλο αμάξι, μπορείς να έχεις και γκαράζ), ο μεγάλος κινητήρας έχει καλλίτερες επιδόσεις, κλπ. Όσον αφορά το γεγονός ότι το μέγεθος μετρά, νομίζω ότι συμφωνούν περί τα 2-2,5 δισ. θηλυκές homo sapiens μιας κάποιας ηλικίας (δλδ. γυναίκες, θα έγραφα 3 δισ., αλλά εξαιρώ τα κοριτσάκια και κάποιες έφηβες) -αν και για το 0,5-1 δισ. από αυτές (που ανήκουν στην κίτρινη φυλή, εδώ θα έγραφα 1 δισ., αλλά επίσης εξαιρώ τα κοριτσάκια και κάποιες έφηβες) το μέγεθος που έχουν στη διάθεσή τους για να συγκρίνουν και να αποφασίσουν είναι "σχετικό", και μάλιστα, σε γενικές γραμμές, μικρότερο για την ακρίβεια... (Το ίδιο συνήθως ισχύει και για αυτές, οπότε όλα είναι κάπως "σχετικά"...) Φυσικά, εξαιρούνται -διότι ενδεχομένως να μην έχουν γνώμη- (γράφω "ενδεχομένως" διότι υπάρχουν κι εξαιρέσεις της εξαιρέσεως που μπορεί να έχουν σχηματίσει γνώμη) διάφορες παρθένες (όπως μοναχές, γεροντοκόρες) κι άλλες γυναίκες με ιδιαίτερες απόψεις και στάση ζωής (όπως η περίφημη κα Λουκά που κάποτε δήλωνε στην τηλεόραση ότι ο οργασμός -που ο καλός Θεός μας "δώρισε", ως κίνητρο για την αναπαραγωγή και διαιώνιση του είδους- δεν υπάρχει κι είναι ένα ψέμα!), ενδεχομένως δε κι αυτές που έχουν υποσθεί κλειτοριδεκτομή (για να λάβουμε υπόψιν -κατά το δυνατόν- όλες τις περιπτώσεις, μην μου γράψετε μετά ότι αφήνω "κενά"  ::) ). Στην πρώτη κατηγορία αυτών που έχουν γνώμη, θα προσθέσω και κάποιους αρσενικούς homo sapiens που έχουν εξερευνήσει τη "θηλυκή" πλευρά του εαυτού τους (όπως πολύ εκλεπτυσμένα αναφέρει ο χαρακτήρας που υποδύεται ο Ντε Νίρο στο "Ακρωτήριο του Φόβου") κι είναι σε θέση να έχουν... άποψη. Οπότε, εγώ ποιός είμαι και τι γνωρίζω επ' αυτού του θέματος, ώστε να διαφωνήσω με τόσα δισεκατομμύρια ανθρώπων; Πάντως όσον αφορά τις "κουμούτσες" στις οποίες αναφέρεσθε και τους περίεργους συνειρμούς που μπορεί να κάνει κάποια στο πρώτο ραντεβού, δεν νομίζω ότι ισχύει. Δεν ίσχυε και δεν ισχύει για τα ευμεγέθη πούρα (που ενδεχομένως κάποια να τα συμπεριλάβει στα "σχέδιά" της), γιατί να συμβεί με τους ατμιστές;
Στο θέμα, υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για την -επί το πλείστον, απαγορευμένη πια- εισαγωγή προϊόντων άτμισης. Υπάρχει ανάλογο θέμα για ενυδρειακά προϊόντα, έμβια (ζώα, φυτά, άλγες) και μη (οργανικά διακοσμητικά, υποστρώματα, εξοπλισμό κλπ); Αν όχι (που δεν νομίζω), να κάνουμε ένα!

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1204 στις: Ιούλιος 19, 2019, 02:32:05 πμ »
Ο καπνός πίπας που κάπνιζα εγώ και τότε ήταν σε φάκελο είναι ο skandinavik είναι φοβερός καπνός σε διάφορες γεύσεις
https://www.cigarsgalaxy.gr/skandinavik-el/

Αποσυνδεδεμένος anjius

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Θεσ/κη
Ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #1205 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 05:23:27 μμ »
Προς τους καπνίζοντες ηλεκτρονικά τσιγάρα και προς τους ατμιζοντες: Για διαβάστε αυτό: https://www.iatropedia.gr/ygeia/ilektronika-tsigara-nea-anisychitika-evrimata-gia-vlaves-stin-ygeia-apo-ta-chimika/134125/
.. και δεν αναφέρει τίποτε για την περίπτωση που κάποιος βγάζει από τον λαιμό του εκκρίσεις με ίχνη αίματος (όπως συμβαίνει σε φίλο μου, ο οποίος έχει πει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές, "Αυτό το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι το τελευταίο ...")!