ΑποστολέαςΘέμα: κατασκευη ενυδρειου 40-50 λιτρων  (Αναγνώστηκε 3769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilias13

• Gold member
  • Εμπειρία: αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: nano reef
  • Τόπος Διαμονής: καλαμαρια
κατασκευη ενυδρειου 40-50 λιτρων
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:03:49 μμ »
καλημερα σας!μου εχει καρφωθει εδω κ καιρο στο μυαλο να φτιαξω ενα ενυδρειο 40-50 λιτρων σχημα ορθογωνιου!δεν το εχω επιχειρησει ποιο πριν!θα ηθελα να μου προτεινετε λινκ για το που θα βρω φτηνα τζαμια,το παχος τους πως θα τα κολλησω(κοντρες κ τα.σχετικα) τι σιλικονη πρεπει να παρω,κ για πλαστικο καπακι που να απευθυνθω.ειμαι ολος αυτια!(εαν σας ειναι ειναι ευκολο μπορει να βγει κ ενα προχειρο κοστολογιο?)

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:10:21 μμ »
Ηλία όλα μαζί τα ρωτάς βρε παιδί μου. :)  Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Αν δεν έχεις ξανακολλήσει ενυδρείο, πρώτα-πρώτα καλό θα ήταν να σε βοηθήσει στην κόλληση κάποιος που το έχει ξανακάνει.

Όλοι οι τζαμάδες μπορούν να σου κόψουν τζάμια (5 με 6 χιλ. πάχος αρκούν για 40-50 λίτρα) αν τους δώσεις σωστές διαστάσεις.
Με μήκος 50 εκ. για παράδειγμα και 6άρι τζάμι, δεν θα χρειαστείς κόντρες, οπότε παραγγέλνεις μόνο τα 5 για την γυάλα.
Για τις τιμές θα πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς, επισκέπτεσαι τζαμάδες στην περιοχή σου και ρωτάς τιμές για τα τζάμια κομμένα
και ρονταρισμένα κι επιλέγεις τον φθηνότερο ή αυτόν που θα σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη, οι περισσότεροι το έχουν ξανακάνει.

Σιλικόνη αγοράζεις από Praktiker, Leroy-Merlin, Makro, όπου βρεις μια που να αναγράφει ότι είναι μη τοξική και κατάλληλη για
κόλληση ενυδρείου, υπάρχουν αρκετές μάρκες και οι τιμές παίζουν στα 3-7 ευρώ.

Φυσικά υπάρχουν και έτοιμες γυάλες σε καλές τιμές (πρόσφατα είχε το Κουίκο 50λιτρο χωρίς καπάκι με 15 ή 17 νομίζω ευρώ?),
αλλά και στις αγγελίες βγαίνουν συχνά ενυδρεία τέτοιων διαστάσεων σε πολύ συμφέρουσες τιμές, γιατί συνήθως περιλαμβάνουν
και το καπάκι με τον φωτισμό, πράγμα που θα σου κοστίσει αρκετά περισσότερο από την ίδια την γυάλα αν ψάξεις να το βρεις
ξεχωριστά, αφού θα πρέπει να ταιριάζει στις διαστάσεις και δε νομίζω ότι θα βρεις έτοιμο καπάκι με μήκος λιγότερο από 60 εκ.

Αν πάλι κολλήσεις τα τζάμια μόνος σου, μπορείς να βάλεις ένα επικαθήμενο φωτιστικό πάνω σε γυάλινο ή από πλεξιγκλάς καπάκι,
ή μπορείς και να το αφήσεις ανοιχτό από πάνω το ενυδρείο, αρκεί να μην βάλεις ψάρια που πηδάνε ή να κρατάς χαμηλή στάθμη.
Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου, σου συνιστώ πάντως να κάνεις λίγη υπομονή μήπως βρεις κάτι έτοιμο, να μην μπλέξεις με DIY.

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 30λιτ, 50λιτ, 60λιτ
  • Τόπος Διαμονής: Αννόβερο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:45:43 μμ »
Πριν από μία εβδομάδα πήρα σκέτη γυάλα από το quicko 45 λίτρων με 15 ευρώ... Οπότε πριν πας σε diy κάνε μια έρευνα αγοράς μπας και βρεις κάτι στην ίδια τιμή...

Αποσυνδεδεμένος Χαραμάδας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Ασχετος...αλλά προσπαθώ να μάθω, από αυτούς που ξέρουν.
  • Τα ενυδρεία μου: Ενα με 40 δίσκους και άλλο ένα με 1256 gubby
  • Τόπος Διαμονής: Malibu, California
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:54:34 μμ »
Πριν από μία εβδομάδα πήρα σκέτη γυάλα από το quicko 45 λίτρων με 15 ευρώ... Οπότε πριν πας σε diy κάνε μια έρευνα αγοράς μπας και βρεις κάτι στην ίδια τιμή...
Νομίζω έχει ακόμη τέτοιες γυάλες.Στα 45 λίτρα και στα 60 λίτρα...αλλά σκέτες γυάλες.

Αποσυνδεδεμένος ilias13

• Gold member
  • Εμπειρία: αρχαριος
  • Τα ενυδρεία μου: nano reef
  • Τόπος Διαμονής: καλαμαρια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:00:37 μμ »
ευχαριστω πολυ ολου σας για το ενδιαφερον!σε 2-3 μερες θα ειμαι θεσσαλονικη οποτε θα το κοιταξω!αυτες τις γυαλες αν δεν κανω λαθος τις βγαζει ανα τακτα χρονικα διαστηματα κ ειναι σκετες!πως μπορω να τις ντυσω με πλαστικο(για καπακι αλλα κ απο κατω για να πατησει)?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:21:03 πμ »
Μπορεις να βαλεις στο κατω μερος για φασα , ενα κομματι πλεξι περιπου 3-4 εκ πλατος, και να το κολλησεις γυρω-γυρω.
Στον πατο του απλα βαζεις ενα αφρολεξ. Για την πανω μερια μπορεις και παλι να κολησεις πλεξι λιγο πιο φαρδυ απο το κατω και να βαλεις καποιο κρεμαστο φωτιστικο ( με ποδαρακια να στηριζεται στα πλαινα της γυαλας).

Μπορεις παντως και μια πολυ καλη λυση την οποια την εχω κανει στα δικα μου: φιταχνεις λωριδα με αυτοκολλητο βινυλιο και το κολλας πανω-κατω και εισαι σουπερ. Η καλυτερη, φθηνοτερη και πιο γρηγορη λυση
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος stav

• Silver member
  • Εμπειρία: ΛΙΓΗ
  • Τα ενυδρεία μου: 110 λιτρα με endlers και ramshorns snails.
  • Τόπος Διαμονής: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 03:33:21 μμ »
Κανε μια βολτα απο τα καρφουρ πουλανε ενυδρεια 60 λιτρων με φιλτρο,θερμαντικο σωμα και φωτισμο σε καλη τιμη.
Σταυρος

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 04:46:18 μμ »
Η έρχεσαι σπίτι μου και πάιρνεις αυτό που έχω στα 96 λίτρα κομπλέ με καπάκι, φως φιλτρο ενσωματομένο και θερμοστάτη!!!   ;D ;D ;D  (80χ30χ40)
Και αφηνεις τα DIY!!!  8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 04:55:33 μμ »
Τόσο πολύ ρε θέλεις να το διώξεις???

:P :P :P

Πόσο πάει το μαλλί???

Αποσυνδεδεμένος Drbig

• Platinum member
  • Ζουμε για την Κυριακή, βάλτε μας όλους φυλακή...
  • Εμπειρία: Οσο ζω μαθαίνω
  • Τα ενυδρεία μου: Πολλά και διάφορα...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:08:25 μμ »
Τόσο πολύ ρε θέλεις να το διώξεις???

:P :P :P

Πόσο πάει το μαλλί???
Aν δεν το διωξω αυτό δεν θα διώξω και το 200λιτρο μετα, και δεν θα πάρω ποτέ το 500λιτρο!!! Απλά μαθηματικά!!!  ;D ;D ;D Τωρα για το μαλι.. πρέπει να το δώ αλλά σίγουρα όχι πολύ... φτηνοπράγματα..

Αποσυνδεδεμένος repanas6

• Gold member
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:13:27 μμ »
Στείλε μου π.μ. για να ξέρω....